poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Forza Horizon 4

Poradnik do Forza Horizon 4 to najlepsze porady dla początkujących kierowców. Poznasz tu najlepsze samochody, nauczysz się prowadzić auto i wygrywać wyścigi. Warto też dowiedzieć się, jak zagrać w Forza Horizon 4 za darmo. Porady pomogą zdobywać walutę.

poradnik, solucja do gry w zawiera 58 stron i 46 ilustracji, rozmiar pliku to 3,3 MB

W Forza Horizon 4 spotkamy się z dwoma rodzajami punktów - punktami wpływu i punktami Forzathon. Różnią się one od siebie funkcjami i tym, co możemy za nie odblokować. Podpowiemy Ci jak je zdobywać. W grze Forza Horizon 4 za wszystko co robisz, zdobywasz punkty, które przydają do zwiększania poziomu, odblokowywania nagród, perków oraz kupowania samochodów.

Punkty wpływu

Na początku punkty wpływu służą do odblokowania kolejnej pory roku w prologu. Później powiązane są z konkretnym trybem rozgrywki i kumulują się osobno dla każdego z nich. Po wypełnieniu paska postępu awansujemy na kolejny poziom zawodów, odblokowując nagrodę oraz nowe wyzwania na mapie. Punkty wpływu najszybciej zdobywa się kończąc wyścigi (po kilka tysięcy) oraz rozbijając ukryte na mapie tablice o wartości 1000, 3000 i 5000 punktów. Pewne ilości wpływają także za wykonywane podczas jazdy kulminacje umiejętności (drift, kraksy bokiem, palenie gumy, destrukcja otoczenia itp.)

Punkty Forzathon służą do zakupów w specjalnym sklepiku gry, w którym raz na tydzień pojawia się nowa zawartość w postaci samochodów (często niedostępnych nigdzie indziej), przedmiotów kosmetycznych oraz dodatkowych losowań nagród przyznawanych za kolejne poziomy - Punkty wpływu, punkty Forzathon, kredyty CR w Forza Horizon 4 - Forza Horizon 4 - poradnik do gry

Punkty Forzathon

Punkty Forzathon służą do zakupów w specjalnym sklepiku gry, w którym raz na tydzień pojawia się nowa zawartość w postaci samochodów (często niedostępnych nigdzie indziej), przedmiotów kosmetycznych oraz dodatkowych losowań nagród przyznawanych za kolejne poziomy. Punkty Forzathon zdobywamy wyłącznie za wykonywanie tygodniowych i dziennych wyzwań Forzathon oraz ograniczonych czasowo wydarzeń publicznych Forzathon Live, dostępnych jedynie w trybie online Horizon Life. Kupując jeden z domów otrzymamy bonus w postaci podwójnej liczby zdobywanych punktów.

Liczba punktów jakie możemy zdobyć:

  1. 100 punktów za wyzwanie tygodniowe;
  2. 30 punktów za trzy wyzwania dzienne;
  3. 30 punktów bonusowych za zaliczenie wyzwania tygodniowego i siedmiu wyzwań dziennych;
  4. po 30 punktów za każde ukończone wydarzenie Forzathon Live.
Kredyty służą wyłącznie do zakupów samochodów (w oficjalnym salonie festiwalu oraz aukcjach) i części tuningowych - Punkty wpływu, punkty Forzathon, kredyty CR w Forza Horizon 4 - Forza Horizon 4 - poradnik do gry

Kredyty CR

Kredyty służą wyłącznie do zakupów samochodów (w oficjalnym salonie festiwalu oraz aukcjach) i części tuningowych. Zdobywamy je kończąc wyścigi oraz aktywności Horizon - historie, a także dzięki sprzedaży posiadanych samochodów na aukcjach. Pewne kwoty otrzymamy również za udostępnianie do ściągnięcia własnych projektów malowań (liveries) czy ustawień tuningowych.

Zwiększając poziom trudności w ogólnych ustawieniach możemy zwiększyć ilość zdobywanych kredytów. Przepustka VIP umożliwia otrzymywanie podwójnej kwoty kredytów za każdy wyścig.

Punkty umiejętności (skill points) zdobywasz po prostu jeżdżąc - Punkty wpływu, punkty Forzathon, kredyty CR w Forza Horizon 4 - Forza Horizon 4 - poradnik do gry

Punkty umiejętności

Punkty umiejętności (skill points) zdobywasz po prostu jeżdżąc. Wszystko co robisz z samochodem - od bardzo szybkiej jazdy, po palenie gumy, destrukcję otoczenia, jazdę bokiem, czystą jazdę, wyprzedzanie, unikanie kraks, zderzanie się itp. - ostatecznie zapełnia kółko postępu punktów umiejętności. Zbieranie ich umożliwia odblokowywanie biegłości każdego samochodu (car mastery) i kupowanie jego zalet (perks). Jeśli kupisz i ustawisz aktywny dom Leśniczówka (Huntsman's Lodge), odblokujesz specjalne piosenki w radiu - przeboje (skill song). Podczas ich trwania będziesz zdobywać podwójne ilości punktów za każdy wyczyn. Gra sama Ci podpowie, która stacja radiowa nadaje właśnie bonusowy przebój.

UWAGA:

Punkty umiejętności gromadzone są ogólnie, ale perki kupowane są indywidualnie dla każdego posiadanego samochodu - nawet tej samej marki i modelu.

Po udanej serii samochodowych szaleństw zobaczysz ile jeszcze brakuje Ci do zdobycia kolejnego punktu umiejętności. - Punkty wpływu, punkty Forzathon, kredyty CR w Forza Horizon 4 - Forza Horizon 4 - poradnik do gry
Po udanej serii samochodowych szaleństw zobaczysz ile jeszcze brakuje Ci do zdobycia kolejnego punktu umiejętności.
Punkty umiejętności wydasz na zalety samochodu - osobno dla każdego posiadanego wozu. - Punkty wpływu, punkty Forzathon, kredyty CR w Forza Horizon 4 - Forza Horizon 4 - poradnik do gry
Punkty umiejętności wydasz na zalety samochodu - osobno dla każdego posiadanego wozu.
Lokalizacja Leśniczówki na mapie - Punkty wpływu, punkty Forzathon, kredyty CR w Forza Horizon 4 - Forza Horizon 4 - poradnik do gry

Lokalizacja Leśniczówki na mapie.

W tym rozdziale dowiesz się jak ustawić szereg poszczególnych opcji poziomu trudności i jak wpływają one na rozgrywkę w Forza Horizon 4. Podpowiemy Ci, jak najlepiej dobrać realizm w prowadzeniu samochodu i zdolności komputerowych przeciwników oraz jak to wszystko wpływa na kwoty zarabianych kredytów.

Ustawienia poziomu trudności

Ustawienia opcji poziomu trudności znajdziesz w menu głównym. Regulując poszczególne elementy rozgrywki możesz podwyższyć liczbę zdobywanych kredytów za uczestnictwo w wyścigach aż o 125%. Jazda przy takich ustawieniach może jednak okazać się bardzo trudna i męcząca, a wygrywanie ze sztuczną inteligencją niemal niemożliwe. Zalecamy więc znalezienie złotego środka pomiędzy komfortem grania i jakimś wyzwaniem, tym bardziej, że liczne losowania nagród i tak przynoszą zastrzyk kredytów.

Biegłość sztucznej inteligencji posiada 8 poziomów - Poziom trudności i jego wpływ na kredyty w Forza Horizon 4 - Forza Horizon 4 - poradnik do gry

Poziom trudności Drivatarów (Drivatar difficulty)

Biegłość sztucznej inteligencji posiada 8 poziomów. Każdy z nich podwyższa ilość kredytów o 5 % - do zyskania jest więc 40%. Zdecydowanie warto zapomnieć o pierwszych dwóch, trzech opcjach i przetestować szybkość przeciwników dopiero od czwartego poziomu - wybitny (above average). Warto zaznaczyć, że ostatni poziom nazywa się "niezwyciężony" (unbeatable).

Poziom trudności asyst (Driving asists)

Można skorzystać z zaprogramowanych ustawień albo zadecydować o każdej z poniższych opcji osobno, co jest lepszym rozwiązaniem.

Hamowanie (braking)

<br>Do wyboru jest sztuczne wspomaganie hamowania, ABS lub wyłączony ABS. Pierwszą możliwość od razu odrzuć. ABS jest dość optymalnym rozwiązaniem, zwłaszcza że w Forza Horizon 4 nie ścigamy się po torach i zwykle nie próbujemy ucinać setnych sekundy na okrążeniu. Ilość kredytów może wzrosnąć do 15%.

Sterowanie (Steering)

Do wyboru z asystą, normalne lub symulacja. Pierwsze oczywiście to opcja dla najmłodszych lub prawdziwych nowicjuszy, normalne może się przydać, gdy korzystasz z klawiatury. W przypadku pada lub kierownicy warto jeździć na poziomie symulacji, zwłaszcza, że model jazdy w grze jest całkiem przyjazny. Do zyskania jest 10% kredytów więcej.

Stabilność (stability control)

Efekt zbliżony do TCS. System hamuje pojedyncze koła w czasie uślizgu, by zachować kierunek poruszania się. Do zyskania 10% kredytów, ale warto wyłączać jedynie przy drifcie.

Zmiana biegów (shifting)

Tradycyjny wybór: automatyczna lub manualna oraz z użyciem sprzęgła. Tę ostatnią warto wybrać tylko, gdy dysponujemy odpowiednią kierownicą z zestawem pedałów i niekoniecznie w czasie dynamicznych wyścigów. Do zyskania 5% (manualna) lub 10% (sprzęgło) kredytów.

Tor jazdy (driving line)

Tor jazdy wyświetla dynamiczną linię, która po pierwsze pokazuje kierunek zgodny z ustawieniami GPS, a po drugie oznacza kolorem miejsce, w którym trzeba zacząć hamować przed zakrętem. Można ją włączyć na stałe, tylko przed zakrętami lub wyłączyć. Ponieważ w Horizon jeździmy po sieci zwykłych dróg, których trudno nauczyć się na pamięć wraz z punktami hamowania (jak na torze wyścigowym), optymalnym rozwiązaniem jest opcja "tylko zakręty". Do zyskania 10% kredytów.

Uszkodzenia i zużycie opon (damage & tyre wear)

Przy wyborze braku uszkodzeń, samochód będzie wyglądał i zachowywał się jak z salonu. Kosmetyczne uszkodzenia to rysowanie się karoserii i największa niedogodność: pajęczyna zbitego szkła na przedniej szybie podczas jazdy z kamerą w kokpicie. Symulacja to już liczne usterki na skutek zderzeń z twardymi przeszkodami lub innymi samochodami, które będą powodować znoszenie podczas prostej jazdy. Samochód można naprawić w punkcie festiwalu, swoim domu lub używając odpowiedniej opcji w trybie fotograficznym.

Przewiń (rewind)

Opcja "przewiń" to bardzo wygodne narzędzie w przypadku popełnienia dużego błędu w czasie wyścigu - pomylenia drogi lub czołowej kraksy. Dzięki niej można przewinąć czas i zacząć od dogodnego, wcześniejszego momentu, bez konieczności powtarzania całych zawodów. Jej wyłączenie i zablokowanie użycia daje aż 15% więcej kredytów.

W tej części dowiesz się podstawowych informacji o samochodach w grze Forza Horizon 4. Podpowiadamy, co powinno się brać pod uwagę przy wyborze pojazdu. Radzimy jakie auto jest najlepsze na początek, w jakie sposoby można nabywać pojazdy oraz gdzie szukać unikatowych modeli. Znajdziesz tu informacje na temat poszczególnych klas i typów aut w grze Forza Horizon 4.

Jaki samochód jest najlepszy?

Forza Horizon 4 zawiera ponad 450 samochodów. Przy wyborze powinieneś kierować się głównie swoim gustem i wybierać te, który Ci się podobają lub chciałbyś sprawdzić na trasie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad, które dotyczą wszystkich pojazdów bez wyjątku.

Każdy samochód posiada kilka liczbowo opisanych statystyk, które można zwiększać w pewnym stopniu montując ulepszone części tuningowe - Jaki samochód wybrać w Forza Horizon 4? - Forza Horizon 4 - poradnik do gry

Każdy samochód posiada kilka liczbowo opisanych statystyk, które można zwiększać w pewnym stopniu montując ulepszone części tuningowe. Są to:

  1. Prędkość (speed)
  2. Sterowność (handling)
  3. Przyspieszenie (acceleration)
  4. Start (launch)
  5. Hamowanie (braking)

W grze Forza Horizon 4 wyścigi odbywają się na dość krótkich i krętych trasach, dlatego bardziej niż prędkość maksymalna, przyda się dobra sterowność (handling), przyspieszenie (acceleration) oraz szybki start (launch). Ułatwi Ci to przeciskanie się przez peleton przeciwników, bo każdy wyścig będziesz zaczynał w środku lub końca stawki.

Najłatwiejsze w prowadzeniu są samochody z napędem na cztery koła (AWD), najtrudniejsze to szybkie auta z tylnym napędem (RWD), np. amerykańskie muscle cars. Zależnie od mocy i prędkości samochody dzielą się na klasy D, C, B, A, S1 i S2.

Gra dzieli je również na wzór wartości łupów w grze MMO, czyli według kolorów: zielonego, niebieskiego, fioletowego i żółtego, na samochody pospolite (common), rzadkie (rare), epickie (epic) i legendarne (legendary).

Wyjątkiem są samochody z kolorową ramką, tzw. Forza Edition. Nie można ich kupić w głównym salonie, tylko w sklepiku Forzathon bądź wylosować jako nagrodę. Każdy z nich posiada jakiś dodatkowy bonus, np. podwaja zdobywane punkty umiejętności.

Do wyścigów typu Drag race wybieraj samochody z wysoką wartością prędkości oraz startu i przyspieszenia. Przy drifcie pamiętaj o autach z tylnym napędem - będzie ci o wiele łatwiej brać zakręty bokiem.

Z wyjątkiem wyścigów, do których potrzebny jest pojazd terenowy, generalnie w zawodach nie ma ograniczeń, co do klasy używanego pojazdu. Jeśli swój ulubiony samochód klasy C czy B ulepszysz do klasy S1 - będziesz mógł nim dalej startować, bo komputer dobierze przeciwników o zbliżonym poziomie.

Pierwszy samochód

Tuż po zaliczeniu pierwszych wyścigów wprowadzających, do których samochód będzie z góry przypisany, otrzymasz wybór swojego pierwszego samochodu. Będą to: Ford Focus RS, Audi TTS Coupe oraz Dodge Charger R/T.

Ich statystyki przedstawiają się tak - Jaki samochód wybrać w Forza Horizon 4? - Forza Horizon 4 - poradnik do gry?

Ich statystyki przedstawiają się tak:

 

Ford Focus RS

Audi TTS Coupe

Dodge Charger R/T

Prędkość

7.4

6.9

5.9

Sterowność

6.4

6.3

4.7

Przyspieszenie

7.3

7.3

5.3

Start

9.0

9.2

6.8

Hamowanie

5.8

6.5

4.3

Optymalnym wyborem będzie więc któryś z niemieckich samochodów: Ford lub Audi, a Dodge'a polecamy tym, którzy lubią odrobinę większe wyzwanie lub kochają amerykańskie muscle cary.

Drugi samochód

Kolejnym wyborem będzie auto rajdowe przy pierwszym podejściu do zawodów crossowych (dirt racing series). Tutaj czekają: Ford Escort RS Cosworth, Subaru Impreza WRX STI oraz Lancia 037 Stradale.

Statystyki - Jaki samochód wybrać w Forza Horizon 4? - Forza Horizon 4 - poradnik do gry

Statystyki:

 

Ford Escort RS

Subaru Impreza WRX

Lancia 037 Stradale

Prędkość

6.0

6.7

6.0

Sterowność

5.3

5.9

5.5

Przyspieszenie

6.0

7.7

6.1

Start

8.0

9.5

7.3

Hamowanie

5.3

5.5

5.5

Najlepszym wyborem dla początkujących będzie więc Subaru Impreza, a jeśli ktoś szuka wyzwania - Lancia Stradale.

Trzeci samochód

Rozpoczęcie pierwszego rajdu przełajowego (cross country series) wiąże się z trzecim samochodem w prezencie: terenówką. Do wyboru są: Range Rover Sport SVR, Volkswagen Class 5/1600 Baja Bug i RAM 2500 Power Wagon.

Statystki - Jaki samochód wybrać w Forza Horizon 4? - Forza Horizon 4 - poradnik do gry

Statystki:

 

Range Rover Sport SVR

VW 5/1600 Baja Bug

RAM 2500

Prędkość

7.1

4.6

6.1

Sterowność

6.2

6.3

5.2

Przyspieszenie

7.5

4.5

4.7

Start

9.2

7.2

5.2

Hamowanie

6.4

6.1

5.1

Najlepszym wyborem na początek będzie Range Rover Sport SVR.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Forza Horizon 4

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Forza Horizon 4

zobacz więcej informacji o grze
Forza Horizon 4

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier sportowych

Sportowe