poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Football Manager 2019

Poradnik do Football Manager 2019 to najlepsze porady poświęcone takim zagadnieniom jak zarządzanie zespołem, rozmowy motywacyjne, transfery zawodników, jak prowadzić mecze itp. Porady na start nauczą cię, jak zacząć

poradnik, solucja do gry w zawiera 46 stron i 35 ilustracji, rozmiar pliku to 2,2 MB

Football Manager 2019 to bardzo złożona gra w której nie ma łatwej i prostej drogi do sukcesu - Porady ogólne - Football Manager 2019 - Football Manager 2019 - poradnik do gry

Football Manager 2019 to bardzo złożona gra w której nie ma łatwej i prostej drogi do sukcesu. Nie zawsze wszystko będzie szło po Twojej myśli więc od samego początku swojej kariery Managera będziesz musiał borykać się z różnymi problemami: kontuzje, kontrakty, morale zawodników, napięty budżet. Poniżej umieszczamy porady ogólne, które mogą w pozytywny sposób wpłynąć na zarządzanie Twoim zespołem.

Postaw sobie cel do osiągnięcia

W zależności od tego, jaką drużynę przyjmujesz pod swoje skrzydła, zarząd klubu będzie oczekiwał od Ciebie konkretnych wyników. Przy słabszych drużynach będzie to utrzymanie się w lidze, a najlepsze kluby będą zadowolone jedynie z trofeów. Poza tymi głównymi celami, które powinny zadowolić zarząd, powinieneś postawić sobie własne cele, które pozwolą Ci na lepsze zarządzanie zespołem. Przykładowo, na początku kariery Menadżera możesz starać się o utrzymanie się w środku tabeli ligowej. W następnym sezonie postaraj się zagrać w Europejskich Pucharach, aby w trzecim sezonie zdobyć jakiś tytuł mistrzowski.

Nie lekceważ przeciwnika

Nawet jeżeli prowadzisz najlepszą drużynę w danej lidze nigdy nie możesz lekceważyć rywala, nawet jeśli znajduje się on na samym końcu tabeli. Football Manager 2019 to tylko gra komputerowa więc tutaj wszystko może się zdarzyć. Do każdego meczu staraj się przygotować jak najlepiej, aby uniknąć rozczarowania.

Głębia składu to istotny aspekt każdej drużyny

Nie zdobędziesz trofeów bazując tylko i wyłącznie na wyjściowej jedenastce. Pamiętaj o tym, aby zadbać o odpowiednie zaplecze i dostosować je do budżetu klubu. Biorąc pod uwagę fakt, że w grze Football Manager 2019 będziesz borykać się z różnymi problemami i kontuzjami, w rezerwach powinieneś posiadać chociaż po jednym zmienniku na każdą pozycję.

Odpowiednio dopasuj taktykę

Jeśli zdecydowałeś się prowadzić jeden z najlepszych zespołów w lidze, możesz eksperymentować z taktyką i kupować nowych zawodników, którzy będą odpowiadać Twojemu stylowi gry. Jeśli jednak zdecydowałeś się na słabszą drużynę musisz znaleźć w swoim składzie 2 lub 3 solidnych piłkarzy i na nich zbudować taktykę dla całego zespołu.

Przygotowania przed meczem

Do każdego meczu musisz przygotowywać się indywidualnie - Porady ogólne - Football Manager 2019 - Football Manager 2019 - poradnik do gry

Do każdego meczu musisz przygotowywać się indywidualnie. Bez względu na to, czy grasz z teoretycznie słabszym zespołem, czy z liderem tabeli ligowej, poświęć chwilę aby przejrzeć raporty Scoutów i przyporządkuj danym piłkarzom odpowiednie instrukcje. Nie zapomnij o rozmowie motywacyjnej przed meczem, która może w pozytywny sposób wpłynąć na morale zawodników.

Delegacja zadań

W grze Football Manager 2019 nie musisz zarządzać wszystkim sam - Porady ogólne - Football Manager 2019 - Football Manager 2019 - poradnik do gry

W grze Football Manager 2019 nie musisz zarządzać wszystkim sam. W Twoim klubie znajdziesz szereg specjalistów z każdej dziedziny, którzy mogą przejąć część obowiązków na siebie. Możesz skupić się na najważniejszych aspektach zarządzania zespołem, a resztę zadań pobocznych zlecić odpowiednim pracownikom.

Negocjuj przy podpisywaniu kontraktów

Jeżeli chodzi o transfery, podpisywanie kontraktów i przedłużanie już istniejących, nigdy nie zgadzaj się na pierwszą propozycję, która zostanie Ci przedstawiona. Pamiętaj, że budżet klubu jest zawsze napięty i nie możesz pozwolić sobie na stratę dodatkowych pieniędzy. Początkowe oferty są zawsze wygórowane, ale jeżeli będziesz cierpliwie negocjować zawsze uda Ci się zejść z ceny i zaoszczędzić sporo pieniędzy, które będziesz w stanie zainwestować w inny sposób.

Sparingi to świetny sposób na sprawdzenie nowych zawodników

Jeżeli do Twojego zespołu trafiło kilku nowych zawodników z okna transferowego możesz, a nawet powinieneś ich sprawdzić, zanim wystawisz ich w głównym składzie w najbliższym meczu. W trakcie sparingów masz szansę na sprawdzenie drużyny przed sezonem i poprawić jej zgranie.

Uważnie wybieraj cele transferowe

W trakcie trwania okienka transferowego staraj się kupować tylko istotnych zawodników i sprzedawać piłkarzy, którzy nie będą odpowiadać Twojemu stylowi gry. Nie urządzaj totalnej wyprzedaży składu i nie kupuj zawodników na potęgę ponieważ może się okazać, że na pozycji pomocnika będziesz mieć kilkunastu zawodników z czego 3 nie będzie grać, a wciąż będą otrzymywać za to pieniądze.

Szukaj okazji na rynku transferowym

Jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem dobrym pomysłem jest szukanie okazji transferowych. Szczególną uwagę zwróć na piłkarzy z wolnego transferu i na tych którym kończy się kontrakt. Niektórzy z nich nie mają nawet agenta, który będzie negocjował ich warunki kontraktu więc możesz zyskać solidnego zawodnika za relatywnie niskie pieniądze.

Śledź postępy swoich piłkarzy

Musisz śledzić poczynania piłkarzy zarówno w trakcie przygotowań do meczu, jak i w trakcie spotkania - Porady ogólne - Football Manager 2019 - Football Manager 2019 - poradnik do gry

Musisz śledzić poczynania piłkarzy zarówno w trakcie przygotowań do meczu, jak i w trakcie spotkania. Jeżeli zespół ma problemy na boisku, postaraj się zmienić coś w taktyce, aby polepszyć płynność gry. Nie bój się ściągać z boiska najlepszych zawodników jeśli nie spełniają Twoich oczekiwań i wprowadzaj rezerwowych, którzy mogą w pozytywny sposób wpłynąć na grę całego zespołu.

Zawodnicy u schyłku kariery

Zawodnicy, którzy znajdują się u schyłku kariery mogą dysponować dobrymi atrybutami i umiejętnościami, a przy tym będą do sprowadzenia za niską cenę. Warto zastanowić się nad taką okazją, ale nie przesadzaj z ilością takich zawodników w składzie ponieważ zdecydowana większość klubów liczy na sprowadzanie młodych, obiecujących piłkarzy.

Cele zarządu, a rzeczywistość

Zanim zaakceptujesz cele, które chce na Ciebie nałożyć zarząd klubu, zastanów się czy w ogóle będą one do osiągnięcia. Pamiętaj, że na ich podstawie zarząd będzie oceniał Twoją pracę i w razie porażki może to skutkować zwolnieniem z pracy nawet w połowie sezonu. Jeżeli cele przedstawione przez zarząd są nierealne do osiągnięcia, staraj się negocjować.

Zarządzanie klubem piłkarskim to ciężki orzech do zgryzienia i nie inaczej jest w grze Football Manager 2019. Często będziesz musiał prowadzić notatki, kreślić taktyki, ustawiać piłkarzy i wydawać im konkretne polecenia, a nawet przeprowadzać rozmowy motywacyjne i stawać w świetle reflektorów trakcie konferencji prasowych. Co więcej, Twoim zadaniem będzie ustalanie sesji treningowych, załatwianie sparingów, zatrudnianie dodatkowych pracowników, przedłużanie i podpisywanie kontraktów i wyszukiwanie nowych talentów. Na szczęście, szeroka kadra klubowa może zdjąć nieco ciężaru z Twoich barków i zająć się odpowiednimi sprawami, jeśli oczywiście im na to pozwolisz.

Zespół asystentów

Jako Manager klubu piłkarskiego będziesz mieć do dyspozycji co najmniej kilka osób, którym już na samym początku rozgrywki w Football Manager 2019 będziesz mógł przydzielić niektóre obowiązki - Dobre zarządzanie klubem w Football Manager 2019 - Football Manager 2019 - poradnik do gry

Jako Manager klubu piłkarskiego będziesz mieć do dyspozycji co najmniej kilka osób, którym już na samym początku rozgrywki w Football Manager 2019 będziesz mógł przydzielić niektóre obowiązki. Warto skorzystać z takiej możliwości, a już na pewno w przypadku, gdy jesteś początkującym Graczem. Mnogość opcji, tabel i raportów w grze Football Manager 2019 może sprawić, że nie zdołasz zapamiętać wszystkich istotnych kwestii i np. przegapisz jakiś kontrakt lub nie przygotujesz odpowiednio zawodników do ważnego meczu ligowego. Zdecydowana większość asystentów w Twoim klubie dobrze poradzi sobie z przydzielonymi im obowiązkami co pozwoli Ci skupić się na ważniejszych aspektach kierowania zespołem. Oczywiście, jeśli tylko czujesz się na siłach, sam możesz zajmować się wszystkim i nie korzystać z pomocy asystentów. Poniżej przedstawiamy listę zadań, które można delegować asystentom wraz z opisem, które lepiej wykonywać samemu.

Zatrudnianie pracowników

Przekazanie kontroli asystentowi nad zatrudnianiem nowych pracownik pozbawi Cię możliwości wyboru osób, które rzeczywiście spełniają Twoje oczekiwania - Dobre zarządzanie klubem w Football Manager 2019 - Football Manager 2019 - poradnik do gry

Przekazanie kontroli asystentowi nad zatrudnianiem nowych pracownik pozbawi Cię możliwości wyboru osób, które rzeczywiście spełniają Twoje oczekiwania. Co więcej, nie będziesz mieć także możliwości negocjowania kontraktu takiej osoby. Z drugiej strony, przekazując kontrolę asystentowi nie musisz martwić się o odpowiednią ilość członków sztabu.

Przedłużanie kontraktów

O ile fajnie jest nie martwić się kontraktami, które zaraz wygasną o tyle jednak lepiej mieć nad tym kontrolę. Przekazując asystentowi kontrolę nad kontraktami trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Należy tutaj zaznaczyć fakt, że ze względu na brak możliwości negocjowania kontraktu po przekazaniu tego zadania asystentowi, pensja zawodnika może drastycznie wzrosnąć. Co więcej, jeżeli asystent prowadzący negocjacje nie dojdzie do porozumienia z zawodnikiem, kontrakt nie zostanie przedłużony, a Ty stracisz cennego piłkarza. Przedłużaniem kontraktów zdecydowanie lepiej jest zając się samemu.

Transfery

Transferami najlepiej jest zajmować się osobiście. Dzięki takiemu zabiegowi unikniesz sytuacji w której do klubu zaczną trafiać zupełnie niepotrzebni zawodnicy, a do tego za wygórowaną cenę. Innym przypadkiem może być sytuacja w której jeden z Twoich zawodników zostanie sprzedany za niezadowalającą cenę i to całkowicie bez Twojej wiedzy.

Sparingi

Jeśli nie zależy Ci na wyborze partnerów sparingowych możesz przekazać to zadanie współpracownikom. Z drugiej strony, jeśli sam zaczniesz planować sparingi możesz lepiej przygotować zespół do nadchodzących rozgrywek, a ponadto zarobić nieco dodatkowych pieniędzy jeśli uda Ci się ściągnąć do siebie jakiś znany zespół.

Treningi

Jeżeli nie masz doświadczenia w planowaniu treningów i obawiasz się, że przesadzisz z jego intensywnością przez co przeforsujesz swoich piłkarzy, zostaw to w rękach jednego z współpracowników. Musisz jednak liczyć się z tym, że nie będziesz mieć możliwości wyboru trenowanych umiejętności. W razie potrzeby zawsze możesz nanieść poprawki na plan treningowy, który przygotował dla Ciebie asystent.

Rozmowy motywacyjne

W większości przypadków asystenci dobrze spisują się w trakcie przeprowadzania rozmów motywacyjnych jednak niekiedy mogą się pomylić. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój zespół jest należycie zmotywowany do gry, osobiście przeprowadź z nimi rozmowę.

Piłkarze trenują prawie przez cały sezon, nie licząc okresów urlopowych, rekonwalescencji i przerw po lub przed meczowych. W związku z tym, odpowiednie ustawienie i zbilansowanie treningu ma ogromny wpływ na przygotowanie kondycyjne Twoich piłkarzy, ich atrybuty, a także zadowolenie z występów w klubie. W grze Football Manager 2019 trening można podzielić na trzy kategorie:

  • Trening zespołowy - dotyczy całego zespołu.
  • Trening indywidualny - dotyczy konkretnego zawodnika. Na takim treningu starasz się nauczyć piłkarza nowych zagrań lub przygotowujesz go do gry na innej pozycji.
  • Trening przedmeczowy - w trakcie takiego treningu możesz przećwiczyć np. założenia taktyczne przed meczem z określonym przeciwnikiem.

Treningi w Football Manager 2019 - poradnik:

Kalendarz treningowy - podstawy

Kalendarz treningowy został podzielony na bloki jednotygodniowe, a w każdym z nich możesz zaplanować 7 dni treningowych - Treningi w Football Manager 2019 - Football Manager 2019 - poradnik do gry

Kalendarz treningowy został podzielony na bloki jednotygodniowe, a w każdym z nich możesz zaplanować 7 dni treningowych. Co bardzo istotne, każdy blok treningowy ma przyporządkowane 3 sekcje treningowe na dany dzień. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby w trakcie planowania treningów nie ustawiać 3 sesji w danym dniu przez cały tydzień ponieważ zawodnicy będą przemęczeni, niezadowoleni i podatni na kontuzje. Ostatni blok treningowy w danym dniu dotyczy czasu wieczornego więc warto przydzielić w tym miejscu odpoczynek.

Grupy treningowe

Przy układaniu planu treningowego możesz brać pod uwagę 3 grupy treningowe: zawodników ofensywnych, zawodników defensywnych oraz bramkarzy. Należy tutaj zaznaczyć fakt, że możesz swobodnie przesuwać zawodników pomiędzy zespołami, jeśli mogą grać na danej pozycji - dotyczy to szczególnie zawodników z środka pola.

Jest to o tyle istotne, że przy wybieraniu konkretnego rodzaju treningu wybierasz pomiędzy aspektami ofensywnymi i defensywnymi, czyli pomiędzy danymi grupami treningowymi - Treningi w Football Manager 2019 - Football Manager 2019 - poradnik do gry

Jest to o tyle istotne, że przy wybieraniu konkretnego rodzaju treningu wybierasz pomiędzy aspektami ofensywnymi i defensywnymi, czyli pomiędzy danymi grupami treningowymi. Jeśli chcesz, aby zawodnicy z grupy ofensywnej ćwiczyli z grupą defensywną na danym treningu, musisz ich wcześniej przenieść do odpowiedniej grupy.

Intensywność

Kolejną bardzo istotną sprawą przy planowaniu treningów jest intensywność - Treningi w Football Manager 2019 - Football Manager 2019 - poradnik do gry

Kolejną bardzo istotną sprawą przy planowaniu treningów jest intensywność. Staraj się nie planować zbyt dużo zajęć z których Twoi zawodnicy nie będą zadowoleni, ale też nie ułatwiaj im życia poprzez ustawianie samych łatwych treningów. Zwracaj także uwagę na to, aby w trakcie jednego tygodnia treningowego zawodnicy mieli maksymalnie 2 bardzo intensywne dni.

Program mentorski

W programie mentorskim można dodać jednego lub więcej doświadczonych zawodników i kilku obiecujących młodych piłkarzy, którzy będą się od nich uczyć. Mentorem może być zawodnik, który posiada ugruntowaną pozycję w klubie, jest wpływowym i zdeterminowanym piłkarzem.

Trening zespołowy

Trening zespołowy, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy całego zespołu. W trakcie takich treningów, Twoi piłkarze mogą trenować pod określonym kątem, jak np. taktyka. W trakcie planowania treningu możesz wybrać jego intensywność nanosząc odpowiednie zmiany na planie treningowym. Możesz także zadecydować kiedy zawodnicy mają odpoczywać. W trakcie planowania odpoczynku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby zawodnicy dostali dzień wolny po rozegranym meczu. W skład treningu zespołowego można także zaliczyć trening przedmeczowy. Różnica pomiędzy treningiem ogólnym, a przedmeczowym dotyczą czasu przygotowawczego, przez jaki polepszane są dane atrybuty. W przypadku treningu przedmeczowego, wzrost atrybutów jest tylko chwilowy i wiąże się z nadchodzącym spotkaniem. Jest to szczególnie istotne przed bardzo ważnym spotkaniem pucharowym, do którego chcesz należycie przygotować swój zespół.

Trening indywidualny

Trening indywidualny pozwala na rozwijanie u wybranych zawodników określonych cech, które w znacznie lepszy sposób przygotują takiego piłkarza do spełniania określonej roli na boisku - Treningi w Football Manager 2019 - Football Manager 2019 - poradnik do gry

Trening indywidualny pozwala na rozwijanie u wybranych zawodników określonych cech, które w znacznie lepszy sposób przygotują takiego piłkarza do spełniania określonej roli na boisku. Trening indywidualny można podzielić ze względu na kategorie:

  • Trenowanie wybranych atrybutów piłkarza.
  • Trenowanie określonych cech związanych z rolą zawodnika.
  • Naukę ulubionego zagrania.

W trakcie treningów indywidualnych zwracaj szczególną uwagę na to, aby dany piłkarz trenował zgodnie z jego rolą na boisku. Przykładowo, jeżeli posiadasz w składzie bocznych obrońców, którzy lubią włączać się w akcje ofensywne przy linii boiska warto zastanowić się na rozwijaniem ich szybkości.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Football Manager 2019

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Football Manager 2019

zobacz więcej informacji o grze
Football Manager 2019

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier sportowych

Sportowe