poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Farming Simulator 18 [AND]

Poradnik do Farming Simulator 18 ma na celu wprowadzić graczy w świat rolnictwa i hodowli. Z jego zawartości dowiesz się jak zacząć uprawę roli, jak pozyskiwać zwierzęta hodowlane, dbać o nie i zarabiać na nich.

poradnik, solucja do gry w zawiera 33 stron i 32 ilustracji, rozmiar pliku to 2,5 MB

Kosiarka skróci trawę i umożliwi jej zbiór, a zgrabiarka ułoży ją w ładne rządki - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 18 | Dla początkujących - Farming Simulator 18 - poradnik do gry
Kosiarka skróci trawę i umożliwi jej zbiór, a zgrabiarka ułoży ją w ładne rządki

Do koszenia trawy dostępne są dwa modele kosiarek. Ta droższa potrafi jednocześnie kosić trzy pasy zieleni, dlatego jest zdecydowanie zalecane, by szybko ją nabyć. Trawę po skoszeniu możesz:

  • Zebrać używając przyczepy samozbierającej;
  • Zagrabić w równe rządki zgrabiarką (możesz to zrobić także z sianem czy słomą);
  • Przetrząsnąć (natychmiast przetrząśnięta trawa staje się sianem);
  • Siano możesz zebrać maszyną do bel, by utworzyć zgrane bele łatwe do zbierania.

Nie możesz zasiać trawą dowolnego pola. Dostępne są jedynie łąki do zakupienia, przy czym po rozpoczęciu gry posiadasz jedną. Łąki możesz także nawozić po każdym zbiorze, by zwiększyć ilość trawy przy następnym koszeniu.

Uwaga - pamiętaj, by trawę kosić regularnie. Nie musisz jej od razu zbierać - na skoszonej trawie zacznie rosnąć nowa, a po skoszeniu i jej, uprzednio skoszona nie znika. Jeśli więc nie masz potrzeby, nie warto zbierać trawy po każdym koszeniu, a np. po dwóch.

Zbiór - przyczepa czy bele?

Przyczepa samozbierająca: Pozwala zbierać trawę i słomę. Siano zebrane przyczepą pozostaje trawą. Potrzebny jest mocny ciągnik, a i tak maksymalna prędkość działania wynosi 18km/h. Z tego powodu używaj zgrabiarki i decyduj się na zbiór samodzielny (nie koniecznie bardzo dokładny), gdyż maszyny zbierają zagrabiony pas dopiero w dwóch (lub więcej) przejazdach - chyba że posiadasz dużą zgrabiarkę lub lepszy (szeroki) kombajn. Ulepszony model przyczepy samozbierającej nie wart jest zakupu we wczesnych fazach gry - różni się w zasadzie tylko pojemnością magazynowania.

Ładowanie bel na naczepę jest całkiem przyjemne, możesz ich tam umieścić kilka warstw wysokości - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 18 | Dla początkujących - Farming Simulator 18 - poradnik do gry
Ładowanie bel na naczepę jest całkiem przyjemne, możesz ich tam umieścić kilka warstw wysokości

Maszyna do bel: ta niestety nie umożliwi ci zbioru trawy, a jedynie siano i słomę. Dostępne są dwie maszyny, które różnią się kształtem tworzonych bel, jednak ich pojemność jest identyczna. Jedyna różnica to cena i pojemność magazynowa przyczepy samozbierającej do beli - kwadratowych beli zmieści się 10, gdy okrągłych 6. To, czy wydawać pieniądze na pojemniejsze głównie uzależnione jest to od wielkości posiadanych pól.

Kiszonka

Do jednego silosu możesz umieścić tylko jeden typ roślin - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 18 | Dla początkujących - Farming Simulator 18 - poradnik do gry
Do jednego silosu możesz umieścić tylko jeden typ roślin

Co zrobić z trawą/sianem? Karmisz nimi zwierzęta oraz zwozisz do biogazowni (trawę lub słomę, nie siano), by uzyskiwać kiszonkę. Odrobina (ok. 5% dostawy) generowana jest zaraz po wyładowaniu naczepy u celu. Otrzymujesz także nieduże wynagrodzenie - kilka tysięcy monet. Gdy zapełnisz cały silos musisz odczekać 1,5h, aż zostanie zwolniony - podgląd procesu widoczny jest w statystykach. Niestety - po upływie czasu kiszenia nie otrzymujesz dużych ilości kiszonki, a jedynie silos zostaje zwolniony bez żadnych efektów. Możliwe że jest to błąd gry (poradnik przygotowany pod wersją na Android - ver. 1.0.0.3).

Hodować możesz trzy typy zwierząt: świnie, krowy oraz owce - Podstawy hodowli w Farming Simulator 18 | Dla początkujących - Farming Simulator 18 - poradnik do gry

Hodować możesz trzy typy zwierząt: świnie, krowy oraz owce. Zwierzęta zakupujesz w sklepie podjeżdżając podeń wraz z naczepą do transportu zwierząt. W tym samym miejscu możesz sprzedać nadmiar zwierząt. Jeśli nie dostarczasz im pokarmu, żadne dobra nie są generowane, jednak zwierzęta nie umierają. Podstawą optymalizacji gospodarstwa jest posiadanie takiej ilości zwierząt, by móc na czas zaspokajać ich potrzeby. Na początek postaraj się wybrać tylko jeden rodzaj hodowli. Zwierzęta jak i wszystkie potrzebne im składniki dostarczasz przez ten sam punkt przy hodowli (z ikoną danego zwierzęcia, wystarczy zatrzymać się naczepą w określonym miejscu).

Świnie

Najłatwiejsze w hodowli, polecane na początek rozgrywki. Optymalna liczba świń na początek to 30 sztuk. Będziesz w stanie z początkowych pól zapewnić im żywność bez przestojów w reprodukcji. Zarabiasz sprzedając kolejne świnie, które generują się średnio co około 1:30-2:00 min. Każda kolejna świnia zmniejsza ten czas o 2 sekundy. Trzoda generuje także nawóz po dostarczeniu jej słomy z pszenicy, nie wpływa ona jednak na wydajność produkcji. Musisz za to dostarczać im rzepak oraz kukurydzę - niedostarczenie jednego ze składników skutkuje spadkiem wydajności rozmnażania się o połowę.

Krowy

Wszystkie potrzeby zwierząt spełniasz dostarczając transport w miejsce oznaczone ikoną owego zwierzęcia - Podstawy hodowli w Farming Simulator 18 | Dla początkujących - Farming Simulator 18 - poradnik do gry
Wszystkie potrzeby zwierząt spełniasz dostarczając transport w miejsce oznaczone ikoną owego zwierzęcia

Krowy są dość trudne w hodowli, mogą po pewnym czasie zastąpić świnie, jeśli zakupisz duże pole trawy i dużo krów. One także generują nawóz po dostarczeniu słomy, co jest korzystne dla kolejnych upraw. Do utrzymania ich potrzeba jedynie trawy lub siana - dostarczenie obu nie poprawia wydajności. Z domyślnie posiadanej łąki możesz skutecznie wyżywić ok. 15 krów. Krowy generują także mleko 1/sek. przy 15 sztukach. Czas reprodukcji krów wynosi blisko pół godziny (dalej 15 krów), przy czym przy każdej kolejnej sztuce czas skraca się o ok. 3 min.

Owce

Do transportu wełny i mleka służą specjalne naczepy ulokowane przy hodowlach od początku gry - Podstawy hodowli w Farming Simulator 18 | Dla początkujących - Farming Simulator 18 - poradnik do gry
Do transportu wełny i mleka służą specjalne naczepy ulokowane przy hodowlach od początku gry

Owce podobnie jak krowy potrzebują trawy lub siana (taka sama wydajność przy jednym jak i dwóch składnikach), nie generują jednak obornika. Hodując je otrzymujesz wełnę, która jest najdroższym surowcem w grze. Powstaje jednak bardzo powoli, dlatego koniecznie zakup dużą ilość owiec i spore pole. Na początkowej łące zapewniając siano i trawę możesz spokojnie hodować ok. 20 owiec. Czas reprodukcji owiec wynosi ok. 22 min przy 20 sztukach (każda kolejna sztuka skraca go o 4 sekundy), przy czym ta ilość produkuje 1 wełnę/sekundę.

Aby móc zająć się wycinką drzew potrzebujesz sporego budżetu początkowego. Spowodowane jest to dostępnością tylko jednej maszyny, która wycina drzewa i kosztuje ponad 300 000$. Dodatkowo potrzebujesz naczepę do transportu kłód Fliegl Timebr Runner + ciągnik z ładowaczem czołowym i końcówką do ładowania drzew (lub pojazd ładujący z naczepą Ponse Buffalo).

Gdy ramię maszyny przylgnie do drzewa, możesz rozpocząć wycinkę - Leśnictwo w Farming Simulator 18 | Dla początkujących - Farming Simulator 18 - poradnik do gry
Gdy ramię maszyny przylgnie do drzewa, możesz rozpocząć wycinkę

Podjedź pod wybrane drzewo - nie wszystkie nadają się do wycinki, niektóre to tylko tekstury (da się przez nie przejechać - tych nie wytniesz). Musisz ustawiać się powoli - niech ramię przysunie się do drzewa, wtedy zatrzymaj się i wybierz przycisk akcji - rozpocznie się ścinanie oraz oczyszczanie i cięcie drzewa na kawałki. Później załaduj kłody na naczepę i zawieź do jednego z trzech punktów sprzedaży.

Frezarka pomoże ci pozbyć się pni - Leśnictwo w Farming Simulator 18 | Dla początkujących - Farming Simulator 18 - poradnik do gry
Frezarka pomoże ci pozbyć się pni

Pień pozostały po wycince możesz usunąć z użyciem frezarki. Po około godzinie wyrośnie tam nowe drzewo. Jeśli go nie wyfrezujesz - drzewo nie wyrośnie, dlatego zostaw pnie w miejscach, gdzie drzewa ci przeszkadzają (np. przy polach). Wycinka drzew jest bardzo szybka i opłacalna - z jednego drzewa otrzymujesz 3 kawałki, za jeden z nich wynagradzany jesteś w kwocie ok. 1 500$.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Farming Simulator 18 [AND]

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Farming Simulator 18

zobacz więcej informacji o grze
Farming Simulator 18

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do pozostałych kategorii gier

Pozostałe
2019-08-26 02:32:23