poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Forza Horizon 3

Poradnik do gry Forza Horizon 3 opisuje mechanikę tytułu oraz przedstawia wszelkie nowości (festiwale, drivatary, umiejętności i aukcje) wprowadzone do gry. Zawiera liczne porady, jak również opis zagadnień takich jak tuning i modyfikacje.

poradnik, solucja do gry w zawiera 122 stron i 108 ilustracji, rozmiar pliku to 8,7 MB

Festiwal

Festiwal na pustyni - Festiwale i zespół | Podstawy rozgrywki w Forza Horizon 3 - Forza Horizon 3 - poradnik do gry
Festiwal na pustyni

Festiwal to główny element całej gry. Są to miejsca, wyposażone w garaże, których rozbudowa jest twoim głównym celem fabularnym. Na rozwój nie musisz wydawać pieniędzy - kolejne poziomy, aż do piątego włącznie, są odblokowywane wraz z ilością uzyskanych fanów. Każdy etap, reprezentowany przez określoną ilość fanów, pozwala na rozbudowę jednego z wybranych festiwali.

Festiwale odblokujesz wraz z postępami w grze. - Festiwale i zespół | Podstawy rozgrywki w Forza Horizon 3 - Forza Horizon 3 - poradnik do gry
Festiwale odblokujesz wraz z postępami w grze.

Dostępne są w sumie cztery festiwale odblokowywane wraz z postępami. Każda rozbudowa odblokowuje nowe wydarzenia i wyścigi na mapie gry (m.in. w dalszej fazie możliwość rozgrywania mistrzostw), zniżkę na wybrane samochody (automatycznie po rozbudowie ujrzysz właściwy ekran). Sporadycznie wraz z awansem związanym z pozyskaniem wskazanej liczby fanów odblokujesz także Pokazy (Showdown) - specjalne wydarzenia fabularne stawiające na efektowność wyścigu, niekoniecznie na sprawdzenie twoich umiejętności - dlatego praktycznie zawsze je wygrasz nawet nie starając się zbyt wiele.

Pomiędzy festiwalami możesz przenosić się z użyciem szybkiej podróży lub samodzielnie do nich dojeżdżać. Pełnią także funkcję twojego garażu i salonu tuningu pojazdów. Jeśli chcesz przełączyć pojazd, musisz wrócić na punkt festiwalu.

Zespół

Z menu Postępów możesz sprawdzić członków swojego zespołu, lecz nie możesz nimi zarządzać - jedynie zastąpić, gdy znajdziesz kogoś na miejsce wybranego drivatara. - Festiwale i zespół | Podstawy rozgrywki w Forza Horizon 3 - Forza Horizon 3 - poradnik do gry
Z menu Postępów możesz sprawdzić członków swojego zespołu, lecz nie możesz nimi zarządzać - jedynie zastąpić, gdy znajdziesz kogoś na miejsce wybranego drivatara.

Każdy z graczy może wraz z postępami odblokować nowe Drivatary graczy, które zostają wybrane na kandydatów do twojego zespołu. Aby zwerbować takiego kierowcę musisz dojechać do wskazanej strefy (żółte koło na mapie) i znaleźć tam owego Drivatara (będzie krążył autem po drogach wewnątrz strefy). Gdy go pokonasz w wyścigu 1 na 1, możesz go przyjąć do zespołu. Maksymalnie możesz mieć 4 członków.

Co daje posiadanie zespołu? Drivatary, które zwerbowałeś uczestniczą wraz z tobą w niektórych wyścigach i zdobywają punkty zespołowe, za co otrzymujesz premie za każdy wyścig w postaci fanów i kredytów. Także i Drivatary otrzymują wynagrodzenie (nie pobierając twojego), które trafia do ich właścicieli - także i twój Drivatar może występować w czyichś wyścigach, a nawet może być zwerbowany do zespołu. Musisz wcześniej jednak wykupić ulepszenie Celebryta z kategorii Boss Festiwalu. Z czasem nawet gdy zwerbujesz cały komplet i tak będą pokazywać się na mapie nowe Drivatary. Są one dostosowane do twojego poziomu kierowcy, dlatego możesz spróbować zamienić najgorszego kierowcę w twoim zespole na nowego, potencjalnie lepszego.

Kredyty

W pustynnych wyścigach 1 na 1 możesz jechać do celu na przełaj. - Szybkie zdobywanie fanów / kredytów / PD | Podstawy rozgrywki w Forza Horizon 3 - Forza Horizon 3 - poradnik do gry
W pustynnych wyścigach 1 na 1 możesz jechać do celu na przełaj.

Najszybszą dostępną opcją zdobywania kredytów są walki z rywalami 1 na 1. Jednakże nie zwykłe, a ulepszone z pomocą Ulepszone Drivatary (Bounty Drivatars) w zakładce ulepszeń Boss festiwalu (Festival Boss). Wtedy mierząc się z mocniejszym rywalem możesz otrzymać nawet 50 tysięcy od ręki, praktycznie bez wysiłki. Najlepiej wybierz się na pustkowia - w tych wyzwaniach musisz jedynie dojechać do celu, nie zważając na punkty kontrolne - jazda na przełaj jest najlepszym sposobem na pewną wygraną. Ulepszone drivatary łatwo rozpoznasz - oznaczone będą na mini-mapie ikonką przeciwnika otoczoną celownikiem.

Codziennie otrzymasz automatyczną wiadomość, w ilu występach wziął udział twój drivatar i ile pieniążków zarobił. - Szybkie zdobywanie fanów / kredytów / PD | Podstawy rozgrywki w Forza Horizon 3 - Forza Horizon 3 - poradnik do gry
Codziennie otrzymasz automatyczną wiadomość, w ilu występach wziął udział twój drivatar i ile pieniążków zarobił.

Kredyty otrzymujesz także za swojego Drivatara - gdy nie grasz, a twój drivatar jest na wysokim poziomie i zbliżonym do popularnych ustawień innych graczy, często będzie u nich występował w rozgrywkach - za każde wystąpienie otrzymujesz kredyty (średnio około 300 kredytów za każdy wyścig).

Zwiększ poziom trudności - otrzymujesz nawet 100 i więcej procent normalnego wynagrodzenia, co jest najlepszym legalnym sposobem na duże ilości gotówki. Jak najszybciej postaraj się także zapisać do dowolnego klubu. Po zapisaniu się możesz odblokowywać klubowe osiągnięcia, które są hojnie nagradzane kredytami.

Kredyty idą z kredytami w pewnym względzie w parze. Za każdy poziom doświadczenia kierowcy otrzymujesz jedno losowanie. Często masz szansę wylosować świetne nagrody kredytów i pojazdy, które później możesz sprzedać na aukcjach. By zaoszczędzić, nie kupuj samochodów nowych, ale staraj się wyszukać je na aukcjach. Często w ten sposób zaoszczędzić możesz także na ulepszeniach, gdyż bardzo często gracze sprzedają dostosowany już pojazd, gdy im się on znudzi.

Lubisz robić zdjęcia? Zarabiaj na nich! Nie musisz ich zapisywać, by zachować nagrodę. - Szybkie zdobywanie fanów / kredytów / PD | Podstawy rozgrywki w Forza Horizon 3 - Forza Horizon 3 - poradnik do gry
Lubisz robić zdjęcia? Zarabiaj na nich! Nie musisz ich zapisywać, by zachować nagrodę.

Już we wstępnej fazie gry warto zainwestować w ulepszenie Promocja Horizon (Horizon Promo) (kategoria Umiejętności). Dzięki temu będziesz mógł otrzymywać kredyty za wykonywane zdjęcia unikalnych pojazdów (po 1000 KR za zdjęcie), niekoniecznie posiadanych. Tak więc dojedź do mety, i tuż przed jej przekroczeniem wykonaj zdjęcie aut rywali na początku wyścigu lub w powtórce - na jednym zdjęciu możesz uchwycić więcej niż jeden pojazd! Dodatkowo otrzymasz premię za kolejne zestawy zdjęć: pierwsze 10 000 kredytów premii otrzymasz za fotografie 20 samochodów, kolejne za 40 zdjęć. Później kwota premii rośnie o 5 000 KR co kolejne 40 samochodów.

Doświadczenie

Na początek zwróćmy uwagę na to, że w grze występują dwa rodzaje doświadczenia: punkty kierowcy, dzięki którym awansujesz na wyższe poziomy i zyskujesz prestiż (a także kolejne losowania z kredytami/wozami) oraz punkty nagród - za które kupujesz ulepszenia. Te drugie są mniej ważne, choć wiele ulepszeń pomaga zdobywać doświadczenie. Najlepiej na początku jedź na pustynię i zdobądź trochę tych punktów i kup kilka ulepszeń (na pustkowiach przy licznych krzakach, górkach i możliwościach swobodnego driftu zdobędziesz spokojnie nawet 2 punkty nagród przy jednej perfekcyjnej kompilacji). Kombinacje ścinania krzewów, skoków, poślizgów szybko zapewnią ci duże ilości punktów. Opcjonalnie wybierz się szybkim autem na autostradę i mknij pod prąd. By szybko zapełnić mnożnik punktów nie wykonuj tylko jednej czynności, a staraj się łączyć różne. Wartość mnożnika możesz zwiększyć do 6 zakupując ulepszenie Legenda umiejętności (Skill legend) w kategorii Umiejętności (Skills).

Dużo doświadczenia kierowcy zdobędziesz podczas wyścigów poza miastem. Liczne górki na pustkowiach czy drifty na szutrowych zakrętach zapewniają dobrą premię do PD. Punkty zdobyte podczas wyścigów SĄ liczone do doświadczenia kierowcy. Staraj się także wykonywać czyste przejazdy - za wyścig bez stłuczki możesz otrzymać nawet 1000 dodatkowego PD. Poziom trudności nie wpływa znacznie na doświadczenie, ale głównie na kredyty. Doświadczenie kierowcy możesz zdobywać także podczas swobodnej jazdy - niszcząc tablice z doświadczeniem (ich lokalizacje zostały zaznaczone na Mapie sekretów w tym poradniku). Niektóre z nich, unikalne, dostarczają nawet 20 i 50 tysięcy PD jednorazowo - są często jednak dość trudne do odblokowania ze względu umiejscowienie (najczęściej są to dachy budynków). Świetnie zarobisz także na Listach życzeń gdy mowa o doświadczeniu kierowcy. Na późniejszych etapach rozgrywki odblokujesz również tryb Mistrzostw - tam masz niemal gwarantowane 100 i więcej tysięcy fanów za wygranie zawodów.

Fani

Fanów najliczniej zdobędziesz na pokazach (kolejne etapy fabularne) i wszelkich wyzwaniach - drifty, radary i niebezpieczne skoki zapewnią duże ilości fanów. Haczyk jest jednak taki, że nie łatwo zdobyć wszystkie 3 gwiazdki w osiągnięciach... Nie otrzymujesz punktów za niektóre zadania, np. niektóre wyzwania Listy życzeń czy walki z rywalami na torze, zamiast jazdy pokazowej / mistrzostw. Za zebranie fanów możesz rozbudowywać festiwale i uczestniczyć w specjalnych Pokazach - jest to główny wyznacznik postępu fabularnego.

W tym rozdziale opisane zostały sposoby nabywania nowych pojazdów w grze Forza Horizon 3.

Salon

Aby wejść do sklepu wybierz ikonkę zmieniających się samochodów w festiwalu, w kategorii aukcje (Auction house) - Nabywanie pojazdów | Podstawy rozgrywki w Forza Horizon 3 - Forza Horizon 3 - poradnik do gry

Aby wejść do sklepu wybierz ikonkę zmieniających się samochodów w festiwalu, w kategorii aukcje (Auction house). Jeśli ikona nie jest widoczna (zastąpiona przez inną - specjalne okazje), wyjdź z festiwalu i wybierz z menu Pojazdy (Cars) i tam kliknij podobną ikonę, jak na ilustracji wyżej.

W salonie możesz przeglądać pojazdy i zakupić je od ręki. Nie znajdziesz tu jednak każdego wozu w grze. - Nabywanie pojazdów | Podstawy rozgrywki w Forza Horizon 3 - Forza Horizon 3 - poradnik do gry
W salonie możesz przeglądać pojazdy i zakupić je od ręki. Nie znajdziesz tu jednak każdego wozu w grze.

Samochody nabywane są za kredyty, które reprezentują walutę w grze. Wartość samochodów sklepach jest stała, dlatego jest punktem odniesienia dla zakupów na aukcjach - które w pierwszej kolejności powinieneś brać pod uwagę. Nie masz tu oczywiście listy wszystkich dostępnych w grze samochodów - niektóre pojazdy unikalne musisz odnaleźć, wygrać lub nabyć na aukcji, jeśli ktoś zrobił to za ciebie. Dostępnych jest ponad 300 samochodów w ogromnym rozrzucie cenowym - najtańsze odnajdziesz za kilkanaście tysięcy, najdroższe bez problemu mogą przekroczyć kilka milionów kredytów (gdzie unikaty sięgają nawet 10 milionów).

Aukcje

Możesz licytować dowolny samochód, na który cię stać - Nabywanie pojazdów | Podstawy rozgrywki w Forza Horizon 3 - Forza Horizon 3 - poradnik do gry
Możesz licytować dowolny samochód, na który cię stać

W grze dostępny jest społecznościowy system aukcyjny, tzn. pojazdy wystawiane są przez graczy, przy czym i gracze je nabywają. Jest to nieporównywalnie tańszy sposób na pozyskanie nowych samochodów, nierzadko kilkakrotnie, a także na nabycie niektórych unikalnych wozów, niedostępnych normalnie w sklepie. Jest to zarazem jedyny sposób, by sprzedać swój pojazd, które już nie używasz - miej jednak na uwadze, że nie każdy z nich będzie dochodowy lub znajdzie nabywcę.

Aby wejść do licytacji wystarczy, że wybierzesz interesujący cię pojazd z listy dostępnej w panelu aukcyjnym na festiwalu, a tam możesz wyszukać aukcje interesującego cię pojazdu lub sprawdzić kończące się oferty. Nie ma pewnego sposobu na wygranie pojazdu, musisz po prostu zaoferować lepszą cenę niż przeciwnik/przeciwnicy. Możesz także zakupić pojazd bez licytacji płacąc pełną kwotę, jaką życzy sobie jego właściciel.

Podczas licytacji podbijając cenę musisz wpłacić daną kwotę na tymczasowe konto aukcyjne - czyli jeśli podbijasz cenę do 30 tysięcy, ta kwota na razie zniknie z twojego konta. Nie martw się jednak - jeśli przegrasz aukcję, wejdź do menu wiadomości aukcyjnych i sprawdź zakończoną aukcję - możesz tam zebrać pieniądze, za które podbijałeś cenę. Każde podbicie ceny przy końcu czasu resetuje licznik do minuty do zakończenia.

Możesz zobaczyć, o ile pojazd został ulepszony w parametrach, nie możesz jednak podglądnąć konkretnych modyfikacji. - Nabywanie pojazdów | Podstawy rozgrywki w Forza Horizon 3 - Forza Horizon 3 - poradnik do gry
Możesz zobaczyć, o ile pojazd został ulepszony w parametrach, nie możesz jednak podglądnąć konkretnych modyfikacji.

Możesz nabywać także auta modyfikowane technicznie. Wchodząc na kartę aukcji możesz podglądnąć statystyki pojazdu. Licz się oczywiście z tym, że cena takiego pojazdu może być zawyżona, lecz często warto jest zaryzykować - może tuning, które zechcesz samodzielnie przeprowadzić obejmuje drogie części, które zamontował już poprzedni użytkownik.

Informacja o sprzedaży zostanie dostarczona na twoją skrzynkę powiadomień aukcyjnych. - Nabywanie pojazdów | Podstawy rozgrywki w Forza Horizon 3 - Forza Horizon 3 - poradnik do gry
Informacja o sprzedaży zostanie dostarczona na twoją skrzynkę powiadomień aukcyjnych.

Sprzedaż wygląda w podobny sposób. Najpierw zorientuj się, w jakiej cenie nabywany jest zazwyczaj twój pojazd, ustal cenę wywoławczą i kwotę zakupu oraz czas aukcji. Pamiętaj tylko, aby po zakończonej sprzedaży z menu powiadomień aukcyjnych wejść w panel aukcji i zebrać zarobione na sprzedaży kredyty.

Zapomniane samochody

Zapomniane wozy odnajdujesz w krytycznym stanie i wymagany jest czas, aby zostały przywrócone do funkcjonowania. - Nabywanie pojazdów | Podstawy rozgrywki w Forza Horizon 3 - Forza Horizon 3 - poradnik do gry
Zapomniane wozy odnajdujesz w krytycznym stanie i wymagany jest czas, aby zostały przywrócone do funkcjonowania.

Wraz z postępami w grze będziesz odblokowywać dostęp do ukrytych legendarnych pojazdów. Co jakiś czas usłyszysz powiadomienie w radiu o pogłosce, gdzie może znajdować się zapomniany wóz. Spójrz wtedy na mapę. Samochody są ukryte w stajniach i garażach w różnych miejscach w grze. Obszar w którym znajduje się budynek zaznaczony jest fioletowym kołem, wewnątrz którego musisz odnaleźć bramę wejściową i podjechać pod nią możliwie blisko. Jeśli to ten budynek, włączy się animacje, a pojazd zostanie wysłany do renowacji. Otrzymasz go niebawem, jednak jeśli chcesz przyspieszyć proces możesz zapłacić, aby naprawa była natychmiastowa.

Lokalizacja wszystkich 15 budynków z ukrytymi samochodami znajdziesz w sekcji Mapa sekretów. Poniżej znajduje się lista wszystkich pojazdów:

Nazwa pojazdu

Rocznik

Lokalizacja

Wartość

Ferrari Dino 246 GT

1969

(M1,1)

425 000

Lamborghini LM 002

1986

(M1,2)

180 000

Meyers Manx

1971

(M1,3)

35 000

Ford Super Deluxe Station Wagon

1946

(M1,4)

75 000

Reliant Supervan III

1972

(M1,5)

35 000

Holden HQ Monaro GTS 350

1973

(M1,6)

75 000

Holden 50-2106 FX UTE

1951

(M1,7)

35 000

Holden Sandman HQ Panel Van

1974

(M1,8)

55 000

Toyota FJ40

1979

(M1,9)

55 000

Dodge Charger Daytona Hemi

1969

(M1,10)

900 000

Nissan GT-R V-SPEC

1993

(M1,11)

85 000

Ford XB Falcon GT

1973

(M1,12)

60 000

Maserati A6GCS/53 Pininfarina Berlinetta

1953

(M1,13)

2 000 000

Jaguar MK II 3.8

1959

(M1,14)

80 000

Ferrari 166M Barchetta

1948

(M1,15)

6 500 000

Starcia o północy (Midnight events)

Starcia odbywają się wieczorami/nocą, 1 na 1. - Nabywanie pojazdów | Podstawy rozgrywki w Forza Horizon 3 - Forza Horizon 3 - poradnik do gry
Starcia odbywają się wieczorami/nocą, 1 na 1.

Masz możliwość zdobywania unikalnych samochodów w jeszcze jeden sposób - wygrywając wyścigi 1 na 1 w Starciach o północy. Są to specjalne wyścigi, które odblokujesz wygrywając 4-5 Wyścigów ulicznych. Wyścigi uliczne zaś odblokujesz wraz z postępami w fabule oraz wygrywając pojedynki 1 na 1 z przypadkowymi drivatarami. Po każdej wygranej dostrzeżesz w dolnej części ekranu informację, ile musisz rywali pokonać, by odblokować kolejne wyścigi, podobnie ze starciami. Starcia mają specjalną dużą ikonę na mapie. Po pokonaniu każdego rywala otrzymujesz w nagrodę jego wóz - kolejność jest jednak zawsze ta sama. Pojazdów tych nie można zakupić w salonie. Lista znajduje się poniżej:

Nazwa pojazdu

Rocznik

Wartość

BMW M3

1997

35 000

Buick Regal GNX

1987

130 000

Mazda RX-7

1997

35 000

Lamborghini Murcielago LP 670-4 SV

2010

500 000

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Forza Horizon 3

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Forza Horizon 3

zobacz więcej informacji o grze
Forza Horizon 3

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier sportowych

Sportowe