poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Hearts of Iron IV

Poradnik do gry Hearts of Iron IV opisuje dostępne w grze scenariusze, a także udziela licznych porad. W poradniku przybliżono zagadnienia takie jak: polityka i dyplomacja, gospodarka, dostępne jednostki i prowadzenie wojen.

poradnik, solucja do gry w zawiera 169 stron i 239 ilustracji, rozmiar pliku to 7,8 MB

Ogólne informacje

Wybór nacji to ważna decyzja, którą należy podjąć już na początku rozgrywki. Wybór jest o tyle ważny że determinuje wiele czynników, które mają wpływ na późniejszy przebieg gry. W zależności od ustroju wybranej nacji mogą pojawić się dodatkowe premie i ograniczenia dla polityki międzynarodowej i dyplomacji. Przy wyborze nacji warto kierować się własnymi preferencjami dotyczącymi ustroju politycznego jaki chcemy zachować w naszym kraju. Kwestia samego ustroju nie jest czymś niezmiennym i za pomocą celów narodowych i doboru doradców politycznych możemy wpłynąć na zmianę ideologii. Musisz pamiętać, ze jeśli decydujesz się na grę jedną z nacji, które twórcy gry rozbudowali najbardziej, to będziesz musiał zmagać się z większą ilością czynników niż w standardowej rozgrywce.

Gra umożliwia wybór dowolnej nacji, wybierz taką która da ci największą satysfakcję z rozgrywki - Ogólne informacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry
Gra umożliwia wybór dowolnej nacji, wybierz taką która da ci największą satysfakcję z rozgrywki

W zależności od tego jak wielki obszar zajmowany jest przez państwo zetkniesz się z trudnościami dotyczącymi zarządzania poszczególnymi prowincjami, szczególnie jeśli większość z nich leży na osobnych kontynentach jak ma to miejsce w przypadku Zjednoczonego Królestwa. Z jednej strony duża ilość prowincji świadczy o dobrobycie gospodarczym ponieważ każda z nich po rozpoczęciu rozgrywki ma ograniczone możliwości w kwestii uruchamiania nowych budowli. Im mniejszy kraj tym jednocześnie mniejsza szansa na równowagę gospodarczą, ponieważ twój kraj nie będzie dysponował odpowiednią liczbą prowincji w których będziesz mógł wybudować fabryki. Jeśli kraj nie ma dostępu do morza to twoje możliwości handlowe również będą ograniczone.

Poniżej znajdziesz komentarz dotyczący ustrojów politycznych, które spotkasz w trakcie rozgrywki. Opisane zostaną również nacje, które przez twórców gry zostały najbardziej rozbudowane z uwagi na kluczową rolę w dziejach II wojny światowej. Pamiętaj, że każda z nacji reprezentuje inne cele narodowe, które musi osiągnąć, żeby zachować równowagę i mieć szansę w nadchodzącym konflikcie. Jeśli wybierzesz kraj nowoczesny możesz liczyć na przewagę technologiczną w stosunku do innych państw co też w znacznym stopniu ułatwi twoje zmagania. Ważne jest to, że w Hearts of Iron IV każdy dzień ma znaczenie i tylko odpowiednio zarządzając całym mechanizmem możesz osiągnąć sukces. Jeżeli dopiero zaczynasz rozgrywkę to najlepiej wybierz taką nację, która zapewni ci duże premie już od początku rozgrywki albo taką, która jest na tyle mała, że nie będziesz miał problemów w kwestii zarządzania poszczególnymi regionami.

Demokracja

Warunki ustroju

Może wypowiedzieć wojnę państwu o ideologii z tej samej grupy - Ogólne informacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Może wypowiedzieć wojnę państwu o ideologii z tej samej grupy

NIE

Może zapewnić inne ideologie

TAK

Obniża poziom napięcia korzystając z gwarancji

TAK

Może stworzyć państwo marionetkowe

NIE

Może uzasadniać cele wojenne tylko przeciw państwu podnoszącemu poziom napięcia światowego

NIE

Modyfikatory ustroju:

Tworzy limit napięcia celu wojennego: +100%

Limit napięcia - dołączenie do frakcji: +80%

Limit napięcia - umowa Lend-Lease: +50%

Limit napięcia - wysłanie ochotników: +50%

Limit napięcia - gwarancje: +25%

Koszt przejmowania regionów: +25%

Koszt aneksji: +50%

Rząd pełni 4-letnią kadencję.

Komentarz: Zwróć uwagę na ilość czynników jakim podlega państwo o ustroju demokratycznym. Warto zaznaczyć, że państwa demokratyczne nie mogą prowadzić wojen pomiędzy sobą co jednoznacznie wskazuje ci kierunek do poszukiwania potencjalnych sojuszników. Oczywiście możesz próbować pozostać neutralny poprzez zapewnianie innych nacji o braku planów dotyczących inwazji na ich terytoria ale biorąc pod uwagę mechanikę gry są małe szanse na to, że w obliczu długofalowego konfliktu kraje o innych ideologiach nie upomną się to część twojego terytorium.

Pamiętaj też, że za pośrednictwem gwarancji udzielanych innym mocarstwom możesz obniżać poziom napięcia światowego co umożliwia zajmowanie terytoriów innych państw już na początku rozgrywki przy jednocześnie stosunkowo niskim poziomie presji wywieranej na potencjalnych sojuszników. Bardzo istotny jest fakt, że w ramach ustroju demokratycznego dochodzi do wyborów co 4 lata. Może wiązać się to z zachwianiem obecnej ideologii jeśli do władzy dojdzie partia o innym nastawieniu niż ta, która sprawuje obecnie rządy.

Istotne jest również to, że kraje demokratyczne nie mają możliwości tworzenia państw marionetkowych więc za każdym razem musisz jednostajnie powiększać swoje terytorium. Dowodzenie krajem demokratycznym może nieść za sobą pewien stopień skomplikowania w związku z wahaniami założeń ideologicznych przy zmianach rządu oraz lekko ogranicza możliwości dotyczące polityki zagranicznej.

Faszyzm

Warunki ustroju

Może zmusić władze innego państwa do zmiany ideologii - Ogólne informacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Może zmusić władze innego państwa do zmiany ideologii

NIE

Można wysłać korpus ekspedycyjny

TAK

Modyfikatory ustroju:

Uzasadnij czas celu wojennego gdy toczy wojnę z mocarstwem: -80%

Komentarz: W przypadku faszystów bardzo mocno rzuca się w oczy modyfikator, który bardzo mocno obniża koszty i skraca czas uzasadniania celu wojennego w czasie globalnego konfliktu. Jeśli kraj toczy wojnę z dowolnym mocarstwem to w praktyce może przelewać swoje wojska przez każdy napotkany kraj i nie musi długo czekać na rezultaty swoich decyzji.

W przypadku ustroju faszystowskiego mamy do czynienia z reżimem totalitarnym więc nie musisz się obawiać o nadchodzące wybory a szansa na zmianę ideologii praktycznie nie istnieje. Z drugiej strony twórcy gry jasno zaznaczyli, że faszyści nie mogą zmuszać innych państw do zmiany ideologii więc pozostaje ci podbijać wszystko co niepodbite w zasięgu wzroku.

Zwróć uwagę, że możesz wysyłać korpusy ekspedycyjne w ramach pomocy państwom należącym do twojej frakcji. Korpus ekspedycyjny to wojsko, które możesz wysłać na teren kraju prowadzącego wojnę, żeby przechylić szalę zwycięstwa na jego korzyść.

Komunizm

Warunki ustroju

Może zmusić władze innego państwa do zmiany ideologii - Ogólne informacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Może zmusić władze innego państwa do zmiany ideologii

NIE

Można wysłać korpus ekspedycyjny

TAK

Może zajmować terytorium należące do kraju z którym nie prowadzi wojny

TAK

Modyfikatory ustroju:

Koszt stworzenia marionetki: -30%

Komentarz: W przypadku ustroju komunistycznego poruszamy się w podobnych kategoriach jak u faszystów. Nie ma szans na odstąpienie od z góry założonej ideologii i nie grozi ci zmiana władzy. Idąc tym tropem nie możesz zmusić innego państwa do zmiany ideologii ale warto zwrócić uwagę na koszt stworzenia państwa marionetkowego. Dzięki zmniejszonym wydatkom ustroje komunistyczne zgodnie z biegiem historii są stworzone do zakładania swoich filii w innych krajach.

Podobnie jak w przypadku faszystów, ustroje komunistyczne nie mają ograniczeń odnoszących się do wspomagania swoich sojuszników w działaniach zbrojnych. Z drugiej strony warto zauważyć, że państwa komunistyczne mogą w dowolnym momencie zgłosić pretensje do części twojego terytorium i zająć je nawet jeśli nie prowadzą z tobą wojny i nie mają zamiaru jej wypowiedzieć. Jeśli graniczysz z państwem komunistycznym musisz pamiętać, żeby nieustannie utrzymywać duże siły na granicy żeby zablokować niezapowiedzianą inwazję. W przypadku ZSRR możesz spodziewać się przytłaczającej ilości żołnierzy, którzy z łatwością zaleją twoje terytorium zanim zdołasz cokolwiek zrobić.

Oligarchia

Warunki ustroju

Może zmusić władze innego państwa do zmiany ideologii - Ogólne informacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Może zmusić władze innego państwa do zmiany ideologii

NIE

Może stworzyć państwo marionetkowe

NIE

Modyfikatory ustroju:

Tworzy limit napięcia celu wojennego: +50%

Limit napięcia - dołączenie do frakcji: +40%

Limit napięcia - umowa Lend-Lease: +40%

Limit napięcia - wysłanie ochotników: +40%

Limit napięcia - gwarancje: +40%

Odporność na zmianę ideologii: -30%

Komentarz: Oligarchia w grze daje spore możliwości dla zmiany ideologii ale podobnie jak inne ustroje autorytarne nie może zmusić innego kraju do zmiany poglądów. Nie ma również możliwości tworzenia państwa marionetkowego co znacząco zamyka możliwości dyplomatyczne w czasie prowadzenia działań zbrojnych.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że w obiegowej opinii państwa zarządzane przez oligarchów nie mają agresywnego usposobienia więc wszystkie działania związane z prowadzeniem wojen w znaczny sposób podnoszą poziom globalnego napięcia. Nie jest to oczywiście taki poziom jaki mogą osiągnąć ustroje demokratyczne, ale wszelkie próby agresji znacznie przybliżają wybuch globalnego konfliktu. Z drugiej strony warto zauważyć, że oligarchia ma podobne obostrzenia jak demokracja. W przypadku niektórych działań dyplomatycznych, takich jak np. wypożyczenie sprzętu militarnego dla innego kraju znacznie rośnie poziom napięcia globalnego.

Ciekawe nacje

Twórcy gry wyróżnili nacje, które w historii wykazały się największą inicjatywą w czasie II Wojny Światowej. Nacje te są o wiele bardziej rozbudowane od pozostałych państw w związku z tym gra nimi z jednej strony może być ciekawsza, ale tez trudniejsza. Okres międzywojenny to ciągłe pozostałości po polityce kolonizacyjnej więc cześć europejskich krajów kontroluje tereny na kilku różnych kontynentach. Warto zaznaczyć, że dzięki temu masz większe możliwości w zakresie rozbudowy infrastruktury i produkcji surowców, ale wiąże się z tym ryzyko o wiele trudniejszego zarządzania i prowadzenia działań zbrojnych.

Jeśli na kilku kontynentach jednocześnie różne mocarstwa upomną się o twoje ziemie to będziesz miał poważne problemy w rozeznaniu się w całym procesie. Warto od początku poszukać silnych sojuszników i zebrać jak największą ilość gwarancji, które dadzą ci względne poczucie bezpieczeństwa po wybuchu głównego konfliktu.

Zwróć uwagę, że najciekawsze kraje mają dodatkowe ujemne modyfikatory powiązane z ich znaczeniem dla przebiegu poprzedniej wojny - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Zwróć uwagę, że najciekawsze kraje mają dodatkowe ujemne modyfikatory powiązane z ich znaczeniem dla przebiegu poprzedniej wojny. Twoim zadaniem jest jak najszybciej rozwiązać problemy z nimi związane, żeby nie przeszkadzały ci w prowadzeniu długofalowej rozgrywki. Po wyeliminowaniu negatywnych efektów bardzo szybko powinieneś zauważyć przewagę jaką dają ci pozytywne efekty nałożonych modyfikatorów.

Francja

Przywódca: Eduard Daladier

Ideologia: Demokratyczna

Rząd: Reżim demokratyczny

Wybory: kwiecień 1936

Partia rządząca: Parti Radical

Ikona

Cecha

Znaczenie

Zwycięscy I wojny światowej - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Zwycięscy I wojny światowej

Ludność w wieku poborowym: -0,30%

Czas badania nad doktrynami lądowymi: +75%

Chaos w rządzie - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Chaos w rządzie

Dzienny spadek siły politycznej: +0,80

Jedność narodowa: -10%

Chronieni przez Linię Maginota - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Chronieni przez Linię Maginota

Maksymalny poziom planowania: +25%

Szybkość planowania: -25%

Francja żyje we względnym poczuciu bezpieczeństwa po I wojnie światowej. Ukryci za linią Maginota zasadniczo nie mają świadomości jak niebezpieczna jest Rzesza Niemiecka. Grając Francją musisz w pierwszej kolejności zmienić zasady poboru dzięki czemu będziesz stale powiększać swoje możliwości militarne. Zwróć uwagę, na bardzo duże spowolnienie badań związanych z działaniami lądowymi. Żeby wyrównać szanse najlepiej skup się na innych dziedzinach wojskowości i zbuduj potężne siły powietrzne. Francja dysponuje bardzo niskim wskaźnikiem jedności narodowej, który powinieneś zwiększać za pomocą celów narodowych skierowanych właśnie w ten współczynnik. Jeśli tego nie zrobisz to twoja nacja bardzo szybko ogłosi kapitulacje po wybuchu działań zbrojnych.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że stosunkowo niski przyrost siły politycznej w przypadku Francji jest dodatkowo spowolniony, więc jeśli nie opracujesz stosownych celów narodowych to przez długi czas będziesz sparaliżowany w działaniach politycznych. Francja dysponuje całkiem ciekawymi właściwościami obronnymi, które pozwalają dobrze zaplanować działania wojenne w krótkiej perspektywie czasu. Znacznie gorzej radzi sobie w przypadku nagłej napaści. Przewiduj intencje przeciwników i staraj się być gotowy na wszystko a jeśli wróg nie pozostawi ci wyboru to pamiętaj, że najlepszą obroną jest atak.

Zjednoczone Królestwo

Przywódca: Neville Chamberlain

Ideologia: Demokratyczna

Rząd: Reżim demokratyczny

Wybory: listopad 1939

Partia rządząca: Partia Konserwatywna

Ikona

Cecha

Znaczenie

Brytyjski Stoicyzm - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Brytyjski Stoicyzm

Odporność na zmianę ideologii: +50%

Może tworzyć frakcje

Wojna, która zakończy wojny - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Wojna, która zakończy wojny

Współczynnik ludności w wieku poborowym: -25%

Król Jerzy V - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Król Jerzy V

Popularny figurant

Jedność narodowa: +15%

Zjednoczone Królestwo wykazuje stosunkowo dużą jedność ideologiczną więc nie musisz się obawiać, że nagła zmiana rządu pogrzebie twoje sojusze. Warto zwrócić uwagę, że grając tą nacją możesz tworzyć frakcje co jest bardzo istotne z punktu widzenia polityki zagranicznej i umacniania więzi pomiędzy państwami w Europie. Dużym mankamentem polityki brytyjskiej jest niski współczynnik zasobów ludzkich, które musisz zdobyć w ciągu trzech lat. Zmieniaj zasady naboru i przygotuj się solidnie na nadejście kolejnej wojny. Rozwijaj przede wszystkim lotnictwo, ale nie zapominaj o potężnej armii lądowej. Dzięki wpływowi monarchy ludność jest zjednoczona w osiąganiu wspólnego celu co pozwoli na prowadzenie dłuższych działań militarnych nawet jeśli nie wszystkie bitwy przebiegną pomyślnie.

USA

Przywódca: Franklin Delano Roosevelt

Ideologia: Demokratyczna

Rząd: Reżim demokratyczny

Wybory: listopad 1936

Partia rządząca: Partia Demokratyczna

Ikona

Cecha

Znaczenie

Bastion Wolności - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Bastion Wolności

Odporność na zmianę ideologii: +20%

Nie może dołączać do frakcji w których dominuje inna ideologia.

Może tworzyć frakcje.

Wielki kryzys - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Wielki kryzys

Dzienny spadek siły politycznej: +1

Fabryki dóbr konsumpcyjnych: 30%

Współczynnik ludności w wieku poborowym: -50%

Niezakłócona izolacja - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Niezakłócona izolacja

Fabryki dóbr konsumpcyjnych: 40%

Tempo budowy fabryk cywilnych: -50%

Tempo budowy fabryk wojskowych: -50%

Koszt przekształcania fabryk cywilnych: +50%

Koszt przekształcania fabryk wojskowych: +50%

Tworzy limit napięcia celu wojennego: +100%

Limit napięcia - dołączenie do frakcji: +20%

Limit napięcia - umowa Lend-Lease: +50%

Limit napięcia - wysłanie ochotników: +20%

Limit napięcia - gwarancje: +75%

Stany Zjednoczone podobnie jak Zjednoczone Królestwo zachowają ustrój demokratyczny o wiele dłużej niż inne kraje. Mimo wszystko wskaźnik odporności na zmianę ideologii jest niższy niż na wyspach. Stany mogą tworzyć frakcje i szukać sojuszników, ale mają dodatkowo ograniczone możliwości w tym temacie. Jeśli frakcja została utworzona na potrzeby innej ideologii i składa się głównie z faszystów lub komunistów, to Stany Zjednoczone nie będą mogły do niej dołączyć o ile nie zmienią ideologii.

Wielki kryzys odcisnął swoje piętno na amerykańskiej sile politycznej w związku z czym będziesz musiał temu przeciwdziałać. Przydadzą się politycy, którzy będą w stanie podnieść poziom aparatu państwowego oraz odpowiednie cele narodowe. W przeciwnym wypadku możesz mieć duże problemy we wprowadzaniu własnych rozwiązań politycznych.

Kolejnym ciosem w potęgę Stanów Zjednoczonych jest bardzo duża kara dla ludności w wieku poborowym. Musisz pamiętać o tym, że twoje zasoby ludzkie będą ograniczone przez całą rozgrywkę i organizować pobór w taki sposób, żeby nie zabrakło ci żołnierzy. Warto zaznaczyć, że w całej konfiguracji obciążony jest również przemysł, który wymusza, żeby większa ilość fabryk produkowała dobra konsumpcyjne dla zadowolenia obywateli. Na szczęście Stany Zjednoczone obejmują terytorium, które umożliwi na wzniesienie odpowiedniej ilości fabryk. Musisz jednak pamiętać, że wszystkie działania związane z rozwojem infrastruktury są dodatkowo spowolnione i podlegają wyższym kosztom. Cóż, potężna nacja ale łatwo nie będzie.

Rzesza Niemiecka

Przywódca: Adolf Hitler

Ideologia: Faszyzm

Rząd: Reżim totalitarny

Wybory: Nigdy

Partia rządząca: NSDAP

Ikona

Cecha

Znaczenie

Gorycz porażki - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Gorycz porażki

Odporność na zmianę ideologii: +50%

Może tworzyć frakcje

Sztab generalny - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Sztab generalny

Zorganizowanie armii: +5%

Szybkość planowania: +25%

W przypadku Rzeszy sprawa jest dosyć prosta. Kompleksy spowodowane przegraną w poprzedniej wojnie sprawiły, że naród jest mocno związany z Hitlerem i są małe szanse na zmianę ideologii. Rzesza Niemiecka może tworzyć frakcję więc jeśli zdecydujesz się na grę tą nacją powinieneś wykorzystać tą możliwość. Niemcy mają również dodatkowe premie do organizowania armii i mogą przeprowadzić błyskawiczne ataki dzięki dużo zwiększonej szybkości planowania. Czas na Blitzkrieg.

Państwo Włoskie

Przywódca: Benito Mussolini

Ideologia: Faszyzm

Rząd: Reżim totalitarny

Wybory: Nigdy

Partia rządząca: Partio Nazionale Fascista

Ikona

Cecha

Znaczenie

Vittoria Multilata - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Vittoria Multilata

Akceptacja komunistycznej dyplomacji: -10

Akceptacja demokratycznej dyplomacji: -10

Akceptacja faszystowskiej dyplomacji: +10

Modyfikator SI: polityka ofensywna +50%

Czas uzasadniania celu wojennego: -5%

Wiktor Emmanuel III - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Wiktor Emmanuel III

Jedność narodowa: +5%

Podobnie jak w przypadku Rzeszy, Włochy uległy wpływowi Mussoliniego. Monarcha zwiększa poczucie jedności narodowej więc możesz sobie pozwolić na ryzykowniejsze i długofalowe działania zbrojne. Nie da się ukryć że kolebka faszyzmu nie chce układać się z innymi nacjami i zdecydowanym krokiem idzie w obranym kierunku. Dzięki swoim założeniom Włochy mają też krótszy czas w przypadku uzasadniania celu wojennego, co bardzo silnie komponuje się z modyfikatorami nałożonymi na państwa faszystowskie.

Japonia

Przywódca: Hirohito

Ideologia: Faszyzm

Rząd: Reżim totalitarny

Wybory: Nigdy

Partia rządząca: Taisei Yokusankai

Ikona

Cecha

Znaczenie

Shontoistyczny kraj - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Shontoistyczny kraj

Odporność fabryk na bombardowanie: -10%

Reorganizacja dywizji: +10%

Japonia pod dowództwem cesarza Hirohito jest mocno zakorzeniona w faszystowskiej ideologii i możesz dowolnie korzystać z dodatkowych premii wynikających z tego ustroju. Warto dodać, że panujący w Japonii shintoizm ma swoje odzwierciedlenie również w rozgrywce. Struktura budowlana tego kraju wpływa na otrzymywanie większych obrażeń w przypadku bombardowań. Warto jednak zaznaczyć, że wysoki poziom dyscypliny panujący w Japonii ułatwia reorganizację dywizji i zmianę szablonów.

ZSRR

Przywódca: Józef Stalin

Ideologia: Komunizm

Rząd: Reżim totalitarny

Wybory: Nigdy

Partia rządząca: Wszechzwiązkowa Partia Komunistyczna

Ikona

Cecha

Znaczenie

Trockistowski spisek - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Trockistowski spisek?

Jedność narodowa: -20%

Ojczyzna rewolucji - Ciekawe nacje | Nacje w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Ojczyzna rewolucji

Odporność na zmianę ideologii: +50%

Tempo budowy: -10%

Może tworzyć frakcje.

Jedyny kraj wśród ciekawych nacji, który wyznaje ideologię komunistyczną. Warto zaznaczyć, że komunizm ma prawo "zalewać" inne kraje swoją armią i czynić z nich państwa marionetkowe co znacznie ułatwiają dodatkowe modyfikatory ustroju. Mimo uszczerbku na jedności narodowej ZSRR to ciągle jedna z największych sił na świecie i z powodzeniem może zajmować słabsze kraje nawet bez wypowiadania wojny (nie ma wojny - nie ma kapitulacji). Komunizm jest mocno zakorzeniony w Związku Radzieckim i raczej nie uda ci się temu zaradzić.

Warto zaznaczyć, że rewolucja ma swoje konsekwencje w rozwoju infrastruktury i spowalnia tempo jej rozwoju. W tym celu powinieneś opracować odpowiednie cele narodowe i technologie. Komuniści mogą tworzyć frakcje z innymi nacjami nawet o innych ideologiach. Warto o tym pamiętać niezależnie czy grasz jako ZSRR czy jest jednym z najpoważniejszych przeciwników w czasie wojny.

Polska

Przywódca: Ignacy Mościcki

Ideologia: Bez powiązań (Oligarchia)

Rząd: Reżim autorytarny

Wybory: Nigdy

Partia rządząca: BBWR

W przypadku Polski nie znajdziemy żadnych dodatkowych cech, które mogłyby ją wzmocnić lub osłabić. Panująca oligarchia pozwala na dużą stabilność w kwestii rządów i jeśli nie będziesz próbował wpłynąć na zmianę ideologii to kierunek polityki nie powinien się zmienić. Warto zaznaczyć, że panujący ustrój nie pozwala na tworzenie państw marionetkowych oraz na wymuszanie na innych narodach zmiany ideologii.

Polska podlega podobnym modyfikatorom jak Stany Zjednoczone i inne państwa o ustroju demokratycznym, ale konsekwencje jej działań dla generowania napięcia światowego są mniejsze. W temacie ideologii zauważ, że Polska ma słabą odporność na zmianę ideologii więc gromadząc w rządzie odpowiednich polityków możesz łatwo wpłynąć na jej końcowy ustrój i (być może) zyskać potężnych sojuszników.

Informacje ogólne

Cele narodowe bez wątpienia są jednym z najważniejszych elementów gry. Dzięki dobrze połączonej kombinacji narodowych osiągnięć możesz w znacznie krótszym czasie wypracować solidną przewagę na polu bitwy. Dodatkowo za ich pośrednictwem możesz wypracować sobie określoną strategię działania i rozwoju swojego kraju. Odpowiednie zarządzanie z pracami w tym zakresie polega na znalezieniu złotego środka pomiędzy rozwojem w każdej z dziedzin jakie znajdziesz w dalszej części rozdziału. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu tego wskaźnika możesz zdecydowanie szybciej osiągnąć cele gospodarcze bez poświęcania czasu na rozbudowę infrastruktury za pomocą standardowych środków. Dodatkowo możesz poczynić kroki prowadzące do zmiany panującej ideologii lub podtrzymania obecnej. Ważnym aspektem jest poświecenie części uwagi na ukształtowanie podstaw pod silną armię, lotnictwo lub marynarkę.

Musisz pamiętać, że w czasie prac nad celem narodowym przychód dzienny w postaci siły politycznej jest zredukowany o 1 punkt dziennie. Cały czas kiedy jakiś cel jest w toku ten wskaźnik będzie osłabiony. W sytuacji, gdy nie wybrałeś celu narodowego a upłynęło kilka dni w grze to nic straconego. Podczas tego czasu uzyskałeś dodatkowy przychód w postaci punktów siły politycznej. Jeśli nie spożytkowałeś ich na rozbudowę rządu, to tę nadwyżkę możesz przełożyć na krótszy czas realizacji celu. Ten zabieg może też być wykonywany celowo i nawet powinieneś czasami zawiesić realizację celu na poczet rozszerzenia zaplecza polityczne. Wszystko zależy od tego, co w danej sytuacji będzie dla ciebie ważniejsze. Szczegółowy komentarz dotyczący wszystkich celów narodowych znajdziesz w kolejnym podrozdziale. Według mojej oceny niektóre z celów politycznych mogą być użyteczne bardziej lub mniej, ale to do ciebie należy ostateczna decyzja. Wszystko zależy od panującej sytuacji politycznej i tego w jakim punkcie znalazło się twoje państwo.

Takim symbolem rozdzielone są cele narodowe, które wzajemnie się wykluczają - Informacje ogólne | Cele narodowe w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry
Takim symbolem rozdzielone są cele narodowe, które wzajemnie się wykluczają

Każdy z celów narodowych wymaga 70 dni na realizację, więc jednoznacznie możemy określić że koszt pojedynczego celu to 70 punktów siły politycznej. Tak jak wcześniej wspomniałem, za każdy punkt nadwyżki gdy cel nie był określony, czas potrzebny do jego realizacji będzie o jeden dzień krótszy.

W dalszej części rozdziału zostały omówione cele uniwersalne, wybiegające poza kraje, które zostały wyróżnione przez twórców gry. "Ciekawe nacje" charakteryzują się innymi celami narodowymi, ale w każdym przypadku ich charakterystyka koncentruje się wokół silnego przemysłu, ideologii lub militariów. Dla każdego kraju będziesz musiał ułożyć osobny tok postępowania, a dużo zależy też od tego, czy wybrałeś opcję realizowania celów historycznych przez poszczególne nacje.

Pamiętaj, że pełne spektrum celów narodowych poznasz tylko wtedy, gdy zdecydujesz się na scenariusz rozpoczynający się w roku 1936. Jeśli zapragniesz od pierwszych chwil prowadzić działania zbrojne to wiedz, że żaden z celów narodowych nie zostanie domyślnie zrealizowany z uwagi na fakt, że upłynęły ponad trzy lata.

Podczas szukania złotego środka możesz zdecydować się na równomierny rozwój każdego z aspektów, mając na uwadze dużą uniwersalność działań. Jest to skuteczne jeśli bierzemy pod uwagę początkowe cele dla każdej z dziedzin. Jednak jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz zdecydować się na dwie, może trzy dziedziny, którym poświecisz większą uwagę. Dzięki temu wypracujesz sobie modyfikatory skracające czas rozwoju technologii lub uzyskasz dodatkowe premie do rozmaitych dziedzin związanych z wojskowością i polityką. Istotne jest to, że w podążaniu obraną ścieżką musisz być konsekwentny. Jeśli decydujesz się na rozwój przemysłu to korzystaj z przewagi którą udało ci się wypracować w tym zakresie i zadbaj żeby miała swoje odzwierciedlenie w dobrobycie gospodarczym kraju. Możesz w tym celu produkować większą ilość surowców lub opracowywać technologie związane z przemysłem. Największym błędem w tym zakresie może być zbyt duże rozbicie pomiędzy celem narodowym a kierunkiem w którym faktycznie podąża twój kraj. Czas kampanii jest zorganizowany w taki sposób, że bez problemu będziesz miał czas na realizację wszystkich zamierzonych celów.

Musisz mieć też na uwadze, że wybór określonego celu wyklucza pozostałe. Dla przykładu nie możesz jednocześnie kultywować ideologii liberalnej i zbliżać kraju do faszyzmu. Pewne wybory determinują określone konsekwencje, a na drzewku już na pierwszy rzut oka zauważysz, które z celów wykluczają się wzajemnie. W ramach konkluzji dodam tylko, że decydując się na grę określoną nacją musisz w pierwszej kolejności zatrzymać grę i zastanowić się w jakim kierunku ma zmierzać twój kraj pamiętając, że ten kto jest dobry we wszystkim nie jest bardzo dobry w niczym.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Hearts of Iron IV

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Hearts of Iron IV

zobacz więcej informacji o grze
Hearts of Iron IV

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier strategicznych

Strategiczne