poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Pillars of Eternity

Poradnik do gry Pillars of Eternity zawiera dokładny opis przejścia każdej z dostępnych misji. Znajdziesz w nim również szczegółowe mapy, porady odnośnie kreacji bohatera, informacje na temat przedmiot czy skarbów i sekretów.

poradnik, solucja do gry w zawiera 435 stron i 149 ilustracji, rozmiar pliku to 31,1 MB

Walka

Mechanika walki

Pillars of Eternity jest bezpośrednim następcą klasycznych RPG. Nie dziwi więc fakt, że walka bazuje na dziesiątkach kombinacji różnych parametrów. Zastosowanie takiego rozwiązania wraz z pewną dozą losowości sprawiło, że walka jest jednocześnie złożona i przejrzysta. O mechanice możesz poczytać w Dzienniku (zakładka Encyklopedia, a następnie Mechanika walki). Wytłumaczone są tam sposoby liczenia obrażeń, pancerza itd. Poniżej przedstawiono kilka najważniejszych aspektów z praktycznego punktu widzenia.

Wykorzystuj otoczenie do blokowania przeciwników. - Mechanika walki | Walka w Pillars of Eternity - Pillars of Eternity - poradnik do gry
Wykorzystuj otoczenie do blokowania przeciwników.

Podczas gry zwracaj uwagę na statystyki noszonych przez siebie przedmiotów. W przypadku broni ważna jest nie tylko wielkość obrażeń, ale także ich typ. Wszyscy przeciwnicy mają osobną odporność na każdy rodzaj urazów. Aby uniknąć sytuacji, w której nie możesz zadać żadnych obrażeń przeciwnikowi, należy zrobić dwie rzeczy. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj broń, która zadaje np. rany kłute i cięte.

Drugą opcją jest noszenie dwóch różnych typów broni, np. miecza i maczugi. Jednocześnie możesz posiadać dwa zestawy uzbrojenia, a jeśli wybierzesz odpowiedni talent, odblokujesz miejsce na trzeci. Podczas walki da się w każdym momencie przełączać między poszczególnymi zestawami.

Pamiętaj także o odpowiednim pancerzu, każdy z nich posiada osobną liczbę punktów obrony przed konkretnymi atakami. Równie ważne jest ograniczenie ruchów, jakie powoduje zbroja - im jest cięższa, tym bardziej spowalnia. Skutkuje to rzadszym wyprowadzaniem ataków oraz korzystaniem z umiejętności. Zakładaj najlżejszy pancerz, na jaki możesz sobie pozwolić, ciężkie zbroje płytowe powinien nosić jedynie twój wojownik lub paladyn.

Następną bardzo istotną kwestią jest kolejność walki z przeciwnikami. Priorytetem powinni być magowie. Jeśli nie pozbędziesz się ich na początku bitwy, mogą w krótkim czasie wyeliminować kilku twoich towarzyszy. Jeśli masz łatwy dostęp do wrogich łuczników, wykończ ich przed starciem z wojownikami. Jeśli walczysz z dużymi grupami wrogów, niekonieczne ludzkich, np. xoripami czy ogrami, w pierwszej kolejności zabij przeciwników posługujących się jakąś formą magii. Następnie skup się na najsłabszym z nich i kolejnych eliminuj od najsłabszego do najsilniejszego. Ważne, by skoncentrować całą drużynę tylko na jednym celu. Jedynie paladyn lub wojownik mogą w tym czasie odciągać uwagę pozostałych wrogów.

Stale kontroluj stan zdrowia oraz wytrzymałości towarzyszy - Mechanika walki | Walka w Pillars of Eternity - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Stale kontroluj stan zdrowia oraz wytrzymałości towarzyszy. Wytrzymałość określa bieżącą kondycję postaci, spada wskutek ataków przeciwnika i może być zwiększana za pomocą mikstur oraz czarów. Parametr automatycznie odnawia się do maksymalnego poziomu po zakończeniu każdej walki. Pasek po lewej stronie portretu postaci przedstawia ogólny stan zdrowia. Stopniowo maleje on za każdym razem, gdy tracisz wytrzymałość. Poziom zdrowia jest mniej więcej 4-5 razy wyższy niż wytrzymałości. Kiedy zdrowie spadnie do zera, postać przechodzi w stan agonii. Oznacza to, że gdy w tym momencie straci wytrzymałość - zginie. Śmierć postaci jest nieodwracalna i może dotknąć każdego, póki jednak nie padnie główny bohater, masz szansę grać dalej.

Bardzo ważną rolę podczas walki pełnią wszelkie modyfikatory - Mechanika walki | Walka w Pillars of Eternity - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Bardzo ważną rolę podczas walki pełnią wszelkie modyfikatory. Dzielą się na dwie grupy: stałe oraz tymczasowe. Czas działania modyfikatorów tymczasowych wynosi od kilku sekund do kilku minut. Mogą być one pozytywne, jak np. wzmocnienia zapewniane przez kapłana czy pieśniarza, lub negatywne, jak np. strach bądź zatrucie, a w przypadku niektórych mocniejszych ataków - krwawienie lub podatność na określony żywioł.

Negatywnych modyfikatorów można pozbyć się na dwa sposoby, pierwszym z nich jest po prostu przeczekanie. Drugi to wykorzystanie umiejętności kapłana lub innej klasy magicznej, która posiada odpowiedni czar zdejmujący negatywne efekty z towarzyszy.

Inaczej prezentują się modyfikatory stałe. Należy do nich np. bonus do statystyk za odpoczynek w gospodzie czy kontuzje postaci. Bonus za odpoczynek utrzymuje się przez kilka dni od spania.

Z czasem twoi towarzysze się męczą - tempo zależne jest poziomu atletyki (im jest on wyższy, tym dana postać będzie męczyć się wolniej).

Zmęczenie ma kilka stanów - każdy kolejny przynosi kary do statystyk, przede wszystkim wytrzymałości. Przy poziomie "skrajne zmęczenie" minusy są tak duże, że praktycznie nie opłaca się dalej walczyć i należy jak najszybciej odpocząć.

Skradanie

Skradanie wykorzystuje się zarówno w trakcie walki, jak i eksploracji (podczas przemierzania lochów czy otwierania skrzyń) - Skradanie | Walka w Pillars of Eternity - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Skradanie wykorzystuje się zarówno w trakcie walki, jak i eksploracji (podczas przemierzania lochów czy otwierania skrzyń). Można w ten sposób wykryć pułapki, a także je rozbroić. W niektórych sytuacjach w trybie skradania odkryjesz tajne przełączniki otwierające ukryte przejścia. Dzięki temu znacząco skrócisz swoją drogę do celu lub trafisz do pomieszczenia ze skarbami. W trakcie walki wykorzystuj skradanie do poznania pozycji, liczebności oraz siły przeciwnika. Uważnie obserwuj okrąg wokół swojej postaci, będzie się on kolejno zapełniać kolorem żółtym, a następnie czerwonym. Żółty oznacza, że przeciwnik jeszcze cię nie widzi, ale już coś podejrzewa. Kolor czerwony to ostrzeżenie, że przeciwnik cię wykrył.

Przed walką wyślij na zwiady tylko jedną postać, tę, która ma najwyższy poziom skradania. Dzięki temu dasz radę w każdym momencie szybko się wycofać. Zajmuje to więcej czasu, jednak jest bardziej skuteczne niż podchodzenie do przeciwników całą grupą. Natomiast bez przeszkód możesz poruszać się całą drużyną podczas przemierzania lochów i wyszukiwania pułapek.

Uwaga - Niektóre najbardziej skomplikowane pułapki oraz skrytki mogą zostać pominięte przez zwiadowcę jeśli nie rozwinął on dostatecznie Skradania. Dbaj więc o to żeby zwiększać tę umiejętność od samego początku gry. W sytuacji gdy bardzo zależy ci na odnalezieniu jakiegoś dobrze ukrytego skarbu czy przełącznika możesz też np. skorzystać z mikstury podnoszącej tymczasowo percepcję.

Ekwipunek

W miarę postępów w rozgrywce zdobywasz nowe elementy ekwipunku. Przeważnie da się bez problemów porównać dwa przedmioty i wybrać ten bardziej przydatny. Pamiętaj jednak o kilku rzeczach. Nie skupiaj się na hełmach, nie przynoszą one żadnych profitów twojej postaci. Dysponujesz także tylko jednym polem dla dwóch rodzajów przedmiotów - mianowicie na szyję można założyć albo amulet, albo pelerynę.

Jak zdobywać najlepszy ekwipunek? Masz dwie opcje - pierwszą z nich jest wykonywanie kolejnych zadań. W miarę postępów w fabule będziesz pozyskiwać coraz lepsze uzbrojenie. Drugą stanowi kupienie potrzebnego wyposażenia. Kupcy już na wczesnym etapie gry dysponują bardzo dobrymi pancerzami oraz bronią, ale ich ceny wahają się między 8000 a 14 000 sztuk miedzi. Plusem jest jednak to, że tak drogi przedmiot wystarczy do samego końca gry. Nie trać pieniędzy na ekwipunek ze średniej półki cenowej.

Zwracaj szczególną uwagę na przedmioty przeznaczone tylko dla przedstawicieli jednej klasy, np. paladyna czy maga. Są one zazwyczaj bardzo dobre i oferują konkretne, najbardziej potrzebne danej klasie bonusy. Przedmioty takie możesz znaleźć w kilku miejscach w Jelenioborzu, możesz także po prostu je kupić - ich ceny są jednak jeszcze wyższe.

Twoja postać główna posiada jeden dodatkowy slot przeznaczony na zwierzaka. Może to być np. kot, pies, świnka czy nawet małe żmijątko. Zwierzaki zdobywa się w przeróżny sposób, część można kupić w gospodzie, niektóre są nagrodą za misje, a te najciekawsze znajdziesz, przemierzając świat gry. Nie pełnią one żadnej funkcji poza pojawianiem się na mapie i ubarwianiem krajobrazu.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Pillars of Eternity

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Pillars of Eternity

zobacz więcej informacji o grze
Pillars of Eternity

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier RPG

Gry RPG