poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Minecraft

Poradnik do gry Minecraft porusza kwestie takie jak crafting oraz zasady elektroniki bazującej na redstone. W opracowaniu przedstawiono informacje dotyczące potworów, bossów i zwierząt występujących w grze. Wymienione zostały również osiągnięcia i porady.

poradnik, solucja do gry w zawiera 173 stron i 347 ilustracji, rozmiar pliku to 12,8 MB

Interfejs

Interfejs gry - Interfejs w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Interfejs gry

Na interfejs gry składają się następujące elementy:

1. Pasek zdrowia. Pokazuje aktualną ilość punktów zdrowia wyrażona w serduszkach. Wyżej znajduje się pasek pokazujący stan pancerza (jeśli założony).

2. Pasek głodu. Jeśli jest maksymalny lub prawie maksymalny zdrowie regeneruje się. Jego zerowy stan powoduje spadek punktów zdrowia. Uzupełnić go można posilając się dowolnym rodzajem żywności.

3. Pasek podręcznego inwentarza. Umożliwia szybkie przełączanie się pomiędzy przedmiotami w nim się znajdującymi.

4. Pasek doświadczenia. Określa aktualną ilość doświadczenia do uzyskania kolejnego poziomu, który opisuje liczba pośrodku.

5. Aktualnie trzymany przedmiot.

6. W przypadku walki z bossem pojawia się pasek, który pokazuje stan jego zdrowia.

Pierwszy dzień

Losowe miejsce spawnu - Pierwszy dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Losowe miejsce spawnu

Po rozpoczęciu rozgrywki możesz poczuć się nieco zagubiony, gdyż brak jest jakichkolwiek wskazówek na temat tego, co powinieneś teraz zrobić i jak. Dzięki temu poradnikowi pozytywnie rozpoczniesz rozgrywkę bez niepotrzebnych prób kończących się niepowodzeniami i zaczynania wszystkiego od początku.

Zbierz drewno - Pierwszy dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Zbierz drewno

Pierwszą czynnością, którą powinieneś wykonać jest zebranie wstępnie 5 klocków dowolnego drzewa. By to zrobić, naceluj na drzewo, naciśnij i przytrzymaj klawisz ataku. Zauważysz powstające "pęknięcia" na drzewie. Gdy je zniszczysz możesz je zebrać - obiekty obok gracza leżące na ziemi (w postaci pomniejszonych, lewitujących klocków) są automatycznie "wciągane" przez postać. Otrzymasz także osiągnięcie "Getting Wood".

Inwentarz - Pierwszy dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Inwentarz

Kolejno, naciśnij klawisz inwentarza. Za wykonanie tej czynności odblokujesz osiągnięcie "Taking Inventory". Przenieś drewno do jednego z czterech pól obok ikony postaci. Dostrzeżesz za strzałką we wcześniej pustym polu efekt przetworzenia elementów podanych na polach. Nazywane jest to w grze craftingiem (ang. Craft - rzemiosło) i pozwala na tworzenie ściśle określonych obiektów w grze z istniejących już elementów-składników trzymając się receptur. Kliknij teraz na deskach, by je utworzyć. W rogu widnieje informacja o ilości obiektów powstałych po jednym kliknięciu.

Warsztat - Pierwszy dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Warsztat

Stwórz teraz warsztat (Craftng Table) układając cztery deski w polu tworzenia przedmiotów. Otrzymasz osiągnięcie "Benchmarking". Następnie wybierz go z menu zasobnika i klikając umieść w świecie. Kolejno kliknij na niego, by go otworzyć.

Kije - Pierwszy dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Kije

Najpierw utwórz kije (Sticks), kładąc jedną deskę nad drugą w dowolnym polu Crafting Table lub polach tworzenia obiektów w inwentarzu. Przy jednorazowym wykonaniu otrzymasz 4 kije. Zauważ, że Crafting Table posiada 9 pól na materiały do tworzenia obiektów. Dzięki temu możesz na nim wykonać rzeczy, których bez jego pomocy nie byłbyś w stanie.

Kilof - Pierwszy dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Kilof

Teraz możesz stworzyć swoje pierwsze narzędzie. Będzie nim drewniany kilof. Niezależnie od materiałów wykonanych na jego ostrze (podobnie jak w przypadku innych narzędzi) schemat projektu zawsze wygląda jak na ilustracji powyżej. Schematy pozostałych narzędzi znajdziesz w rozdziale poświęconemu Craftingowi. Po utworzeniu kilofa odblokujesz osiągnięcie "Time to Mine!".

Węgiel - Pierwszy dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Węgiel

Problemem w grze nie jest przetrwanie dnia, ale przede wszystkim nocy, gdy na powierzchnię wychodzą niebezpieczne moby. Dlatego w pierwszym dniu nie zajmuj się walką z nimi, a unikaniem ich. Moby pojawiają się w miejscach gdzie jest ciemno, dlatego pierwszym elementem, który powinieneś znaleźć jest węgiel (Coal). Umożliwi ci on wykonanie pochodni dającej światło i bezpieczeństwo. Węgiel jest powszechnym surowcem w grze, znajdziesz go tak pod ziemią jak i na powierzchni. Najłatwiej dostrzec go w przypadku ściętych gór.

Pochodnia - Pierwszy dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Pochodnia

By utworzyć pochodnię (Torch) musisz użyć węgla i kija, czego efektem będą cztery pochodnie. By umieścić, użyj klawisza akcji nacelowując na blok - jego górną część lub dowolny bok. W każdej chwili możesz zniszczyć pochodnię co spowoduje możliwość zebrania jej z powrotem do inwentarza.

Przykładowe lokum - Pierwszy dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Przykładowe lokum

Sugerując się słońcem możesz określić czy nadchodzi już zmrok. Jeśli tak, przygotuj sobie miejsce na noc. Najlepiej wykorzystać jest gotową jaskinię w której możesz także kopać przez noc (jeśli masz pochodnie). Możesz też samodzielnie wykopać małą jaskinię. Wewnątrz umieść pochodnie. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie drzwi wejściowych, których potwory nie potrafią otwierać (poza zombie, które potrafią niszczyć drewniane drzwi).

Drzwi - Pierwszy dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Drzwi

Aby zbudować drzwi, potrzebujesz desek oraz warsztatu, na którym układasz je w układzie 2x3.

Owce - Pierwszy dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Owce

Jeśli jednak jeszcze masz trochę wolnego dnia, możesz ruszyć na poszukiwanie owiec i pożywienia. Owce, ponieważ dzięki wełnie uzyskanej po ich zabiciu będziesz mógł zbudować łóżko.

Łóżko - Pierwszy dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Łóżko

Łóżko umożliwi ci szybkie przespanie nocy bez konieczności czekania na nadejście poranka. Żeby je zbudować użyj instrukcji jak powyżej: potrzebujesz desek oraz wełny. Łóżko jest szczególnie istotne ze względu na to, że po spaniu w takowym staje się ono - do czasu jego zniszczenia - twoim punktem re-spawnu. Jeśli prześpisz się w innym łóżku to przejmie ono rolę spawnu.

Jabłko - Pierwszy dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Jabłko

Początkowym źródłem pożywienia zaś mogą być dla ciebie zwierzęta oraz łatwe do znalezienia jabłka.

Drugi dzień

Kilof z kamienia - Drugi dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Kilof z kamienia

Rozpoczynając drugi dzień priorytetowo wykonaj wszystkie czynności z dnia pierwszego jeśli nie udało ci się ich osiągnąć. Kolejno, zbierz trochę kamienia, który po zebraniu staje się brukowcem (Cobblestone). Dzięki niemu będziesz mógł zbudować lepszy kilof (za co uzyskasz osiągnięcie "Getting an Upgrade").

Miecz - Drugi dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Miecz

Możesz teraz wykonać dodatkowe narzędzia jak łopata czy siekiera, obowiązkowo jednak zbuduj miecz (za stworzenie miecza uzyskasz osiągnięcie "Time to Strike!").

Piec - Drugi dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Piec

W swoim lokum postaw także piec. Wykonasz go z 8 brukowców ułożonych w kwadrat w Crafting Table. Umożliwi ci on przepalanie materiałów (np. żelazo), pieczenie mięsa i wiele bardzo przydatnych funkcji. Potrzebuje on także źródła ognia, którym może być drewno i jego produkty, oraz węgiel (w późniejszych etapach rozgrywki także inne obiekty). Po zbudowaniu pieca uzyskasz osiągnięcie "Hot Topic".

Skórzana czapka - Drugi dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Skórzana czapka

W drugim dniu są dwie rzeczy, które powinieneś zrobić - uzyskać elementy zbroi, by zapewnić sobie większą odporność oraz ruszyć na poszukiwanie żelaza. Do zbudowania pierwszej zbroi posłuży ci krowia skóra. Znajdź krowy, po eliminacji kilku z nich powinieneś mieć wystarczająco dużo skóry, żeby zrobić sobie podstawową zbroję (po uzyskaniu skóry otrzymasz osiągnięcie "Cow Tipper"). Schematy do wykonania elementów zbroi niezależnie od tego z jakiego z możliwych materiałów wykonujesz pozostają takie, jak przykład na obrazku powyżej.

Żelazo - Drugi dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Żelazo

Gdy zdobędziesz zbroję, wyrusz na poszukiwania żelaza. Znajdziesz je najłatwiej przeszukując jaskinie. Znaleziony surowiec należy przetopić w piecu. Ze sztabek możesz budować konkretne obiekty (miecze, zbroje, wiadra itd.).

Badaj jaskinie - Drugi dzień w Minecraft | Jak przeżyć - poradnik surwiwalu - Minecraft - poradnik do gry
Badaj jaskinie

Od tej pory jesteś gotowy na kontynuowanie gry nie obawiając się nocy, będąc wyposażonym w podstawowe narzędzia oraz bezpieczne lokum. Zbuduj własny bezpieczny dom i zapuść się w głębie jaskiń, zbieraj nowe surowce i twórz przydatne narzędzia codziennego użytku.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Minecraft

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Minecraft

zobacz więcej informacji o grze
Minecraft

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier przygodowych

Przygodowe