poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Resident Evil 2

Poradnik do Resident Evil 2 stanowi kompendium wiedzy na temat tej klasycznej gry typu survival horror. Z naszej publikacji dowiecie się gdzie znaleźć wszystkie sekrety oraz jak pokonać bossów i rozwiązać zagadki. Nie zabrakło również dokładnej solucji.

poradnik, solucja do gry w zawiera 218 stron i 431 ilustracji, rozmiar pliku to 7,4 MB

Na wyższych poziomach trudności niż Asysta (Łatwy) w Resident Evil 2, zapewne zmierzysz się z problemem brakującej amunicji. Z tego względu należy ją oszczędzać: oddawać celne strzały i kiedy to możliwe, omijać wrogów zamiast walczyć z nimi. Możesz również wykorzystać nóż, by zadać zombiakom obrażenia i oszczędzić kilka nabojów. Z pomocą przychodzi możliwość tworzenia własnej amunicji z użyciem znalezionych pojemników z prochem.

Aby wyprodukować leki bądź amunicję, otwórz ekwipunek i na danym ziele lub pojemniku z prochem wybierz opcję Połącz (Combine) i wybierz drugi zgodny przedmiot - Jak tworzyć leki i amunicję w Resident Evil 2? - Resident Evil 2 - poradnik do gry

Aby wyprodukować leki bądź amunicję, otwórz ekwipunek i na danym ziele lub pojemniku z prochem wybierz opcję "Połącz" (Combine) i wybierz drugi zgodny przedmiot. Poniżej znajdziesz listę przepisów / receptur na wykonanie leków i amunicji w Resident Evil 2.

Rodzaje prochów i tworzenie amunicji

W grze występują 3 rodzaje prochu strzelniczego - Jak tworzyć leki i amunicję w Resident Evil 2? - Resident Evil 2 - poradnik do gry
W grze występują 3 rodzaje prochu strzelniczego

Dostępne są dwa typy prochu strzelniczego: standardowy i wysokiej jakości. Ponadto proch standardowy może występować w dużym opakowaniu - jest to standardowy proch, lecz zmieszany z innym składnikiem powoduje wyprodukowanie większej ilości danej amunicji. Przepisy prezentują się następująco:

Leon:

 1. Proch + proch - amunicja do pistoletu;
 2. Wzmocniony proch + proch - amunicja do strzelby;
 3. Wzmocniony proch + Wzmocniony proch - amunicja do ulepszonego pistoletu;

Claire:

 1. Proch + proch - amunicja do pistoletu/rewolweru 9mm;
 2. Wzmocniony proch + proch - amunicja do granatnika (kwasowa);
 3. Wzmocniony proch + Wzmocniony proch - amunicja do UZI MQ 11;

Rodzaje ziół i tworzenie leków

Stwórz kompleksową mieszaninę ziół, by zaoszczędzić miejsce w ekwipunku - Jak tworzyć leki i amunicję w Resident Evil 2? - Resident Evil 2 - poradnik do gry
Stwórz kompleksową mieszaninę ziół, by zaoszczędzić miejsce w ekwipunku

Bohater może leczyć się z użyciem sprayów leczących (jest ich w grze bardzo mało) oraz ziół. Do regeneracji zdrowia służą tylko zielone zioła. Receptury ziół:

 1. Zielone - przywraca 1 stopień zdrowia; połącz dwa ze sobą, by działały z podwójną mocą zajmując tylko jedno miejsce w ekwipunku.
 2. Czerwone + niebieskie- uodparnia bohatera na ataki (przez około minutę ataki oponentów są o połowę słabsze);
 3. Zielone + czerwone - przywraca pełnię zdrowia.
 4. Niebieskie - usuwa zatrucie toksynami;
 5. Zielone + czerwone + niebieskie - wymieszaj wszystkie 3 zioła, by uzyskać kompletny zestaw leczący zdrowie i zatrucie oraz uodparniający na obrażenia

W Resident Evil 2 w sumie występuje pięć typów podstawowych przeciwników oraz dwóch bossów. Przeciwnicy różnią się od siebie wytrzymałością, podatnością na ataki oraz siłą ataku - ilością zadawanych obrażeń, oraz częstością występowania. Do najliczniejszej grupy należą zwykłe zombie, których często lepiej unikać, gdyż są bardzo powolne, zamiast tracić na nich cenną amunicję.

Przeciwnicy mogą czasem rzucić się na ciebie i pochwycić cię lub powalić - Przeciwnicy i jak ich pokonać w Resident Evil 2? - Resident Evil 2 - poradnik do gry

Przeciwnicy mogą czasem rzucić się na ciebie i pochwycić cię lub powalić. W przypadku standardowych przeciwników, jeśli nie wykonasz kontrataku, otrzymasz standardowe obrażenia. Jeśli jest to boss lub Tyran (albo twoje zdrowie jest na niskim poziomie), po takim ataku giniesz. Kontratak wykonujesz naciskając klawisz akcji (Spacja), przy czym musisz posiadać w ekwipunku: nóż, granat odłamkowy lub błyskowy. Nóż możesz odzyskać po pokonaniu przeciwnika; granaty poza zatrzymaniem ataku wroga także zadają mu obrażenia, granat błyskowy dodatkowo oślepi przeciwnika dając ci czas na ucieczkę lub szybki atak bronią.

Zombie

Używaj noża, by oszczędzać amunicję - Przeciwnicy i jak ich pokonać w Resident Evil 2? - Resident Evil 2 - poradnik do gry
Używaj noża, by oszczędzać amunicję

Zwykłe zombie to najliczniejsi przeciwnicy w całej grze. Najskuteczniej strzelać im w głowę, by je powalić; jeśli chcesz oszczędzić amunicję, po strzale w głowę i chwilowej dezorientacji przeciwnika, lub gdy jeszcze leży na ziemi, zacznij okładać go ciosami noża. Możesz również po prostu uciec.

Nigdy nie masz pewności, że zombie nie powstanie ponownie, dopóki nie rozwalisz jego głowy na kawałki. Z tego względu podstawowy pistolet nie zawsze się sprawdza; za to celny strzał z bliska np. ze strzelby gwarantuje, że przeciwnik się już nie podniesie. Gdy ostrzeliwujesz zombie z podstawowego pistoletu, a ten padnie i już się nie podnosi, nie jest powiedziane, że nie ożyje w późniejszym czasie, gdy ponownie będziesz przechodził przez tą lokację.

Używając desek możesz zabarykadować okna - Przeciwnicy i jak ich pokonać w Resident Evil 2? - Resident Evil 2 - poradnik do gry
Używając desek możesz zabarykadować okna

Wiele nowych zombie na Posterunku policji wchodzi do budynku przez okna. Warto więc barykadować je znalezionymi deskami, by uniemożliwić pojawianie się nowych wrogów w często odwiedzanych obszarach.

Wbrew pozorom zombie czasami potrafią być podstępne. Jeśli widzisz nietkniętego, leżącego, nieporuszającego się przeciwnika, omiń go lub wykonaj "strzał kontrolny". Nierzadko tacy przeciwnicy tylko czekają, aż do nich podejdziesz by chwycić cię za nogę lub budzą się po wykonaniu określonej akcji, np. otwarciu jakiejś szafki obok.

Lizacze

Lizacz - Przeciwnicy i jak ich pokonać w Resident Evil 2? - Resident Evil 2 - poradnik do gry
Lizacz

Lizacze poruszają się na czterech kończynach nisko przy ziemi, ale potrafią także chodzić po ścianach i sufitach. Atakują skacząc na ciebie oraz uderzając wielkim jęzorem. Są bardzo wytrzymałe i niebezpieczne, jeśli walczysz z nimi tylko przy użyciu podstawowej broni. Jeśli poruszasz się obok nich niezauważenie i cicho (nie biegnąc oraz nie oddając strzałów z broni) zwykle uda ci się ich uniknąć - są bowiem ślepe i posługują się słuchem; zaatakują cię jednak, gdy będziesz bardzo blisko. Nie potrafią otwierać drzwi, więc łatwo przednimi uciec.

Psy

Pies zombie - Przeciwnicy i jak ich pokonać w Resident Evil 2? - Resident Evil 2 - poradnik do gry
Pies zombie

Psy zombie odnajdziesz po raz pierwszy na parkingu podziemnym pod posterunkiem, grając jako Leon; Claire napotka je tylko w drodze z posterunku do Sierocińca Są szybkie, ale niezbyt wytrzymale - nie warto marnować na nich amunicji specjalnej. Nie mają tendencji, jak klasyczne zombie, do podnoszenia się, gdy już je powalisz. Potrafią przechodzić przez ogrodzenia.

Mutant ze ścieków

Na drugim poziomie rozgrywki w Resident Evil 2 - w Kanałach - napotkasz w wodzie wiele dużych mutantów. By je pokonać, podobnie jak podczas walki z bossem, musisz celować w ich oczy na ich prawej macce. Podczas walki z nimi świetnie sprawdza się broń ogniowa (miotacz ognia / granatnik). Ze względu na to, że (poza wymienionymi broniami) potrzeba bardzo dużo amunicji do ich pokonania, najlepiej próbować ominąć je w miarę możliwości. Jeśli pochwycą gracza, może się to zakończyć ich śmiercią (lub przynajmniej silnymi obrażeniami i możliwym zatruciem)- zawsze miej przy sobie nóż bądź granat, by wykonać kontratak. Potwory te nie wychodzą z wody, więc na stałym lądzie jesteś bezpieczny.

Potwór ze ścieków - Przeciwnicy i jak ich pokonać w Resident Evil 2? - Resident Evil 2 - poradnik do gry
Potwór ze ścieków

Jeśli bohater oddali się od potwora na spory dystans, wypuszczają one małe pływające potworki, które automatycznie namierzają bohatera. Zadają one niewielkie obrażenia oraz nadają status zatrucia, z którego wyzwoli cię mieszanina ziół zawierająca niebieskie zioło. Możesz te potworki zestrzelić lub wyjść z wody: wtedy po chwili same zginą, a wyjść z wody nie potrafią.

Bluszczowe zombie

Bluszczowe zombie - Przeciwnicy i jak ich pokonać w Resident Evil 2? - Resident Evil 2 - poradnik do gry
Bluszczowe zombie

Bluszczowe zombie spotkasz w niektórych miejscach w Gnieździe. Są podobne do zwykłych zombie i nie ma zwykle konieczności ich zabijania, a lepiej postrzelić je i przemknąć obok. Skuteczną metodą walki z nimi jest niszczenie żółtych pęcherzy na ich ciele; dobrze sprawdza się także ogień (miotach ognia Leona lub granatnik Claire). Atak Bluszczowego zombie może powodować nadanie ci statusu zatrucia.

Tyran

Tyran jest to kolejny mutant, który pojawia się na Posterunku policji (po powrocie na posterunek z parkingu policyjnego i ugaszeniu śmigłowca) oraz w Gnieździe (po zebraniu opaski dającej 3-ci poziom uprawnień, w szklarni).

Tyran - Przeciwnicy i jak ich pokonać w Resident Evil 2? - Resident Evil 2 - poradnik do gry
Tyran

Cechą tego potwora jest to, że jest nieśmiertelny oraz to, że od kiedy go spotkasz, będzie cały czas tropił gracza, dopóki nie ukończysz etapu gry. Z tego względu, warto wykonać wszystkie czynności poboczne (zbieranie zasobów i rozwiązywanie zagadek), nim dotrzesz do etapu, w którym Tyran pojawi się w lokacji. Tyran nie dorwie cię w bezpiecznych lokacjach z punktami zapisu gry (poza Głównym holem), np. w Gabinecie naczelnika (Claire), czy w Ciemni.

Tyran jest bardzo niebezpieczny, Gdy napotka bohatera może go po prostu uderzyć zadając obrażenia lub pochwycić: jeśli cię pochwyci, musisz wykonać kontratak (nożem bądź granatem). Jeśli tego nie zrobisz - giniesz. Tyran potrafi otwierać drzwi oraz wspinać się po drabinach. Możesz zatrzymać Tyrana na około minutę zadając mu obrażenia - jego płaszcz działa jak pancerz, więc tylko obrażenia w głowę przynoszą zamierzony efekt. Gdy jest osłabiony, przyklęknie na jedno kolano i pozostanie chwilę w tej pozycji nim znowu ruszy w pościg za tobą.

Boss "G" - William

Podczas gry w Resident Evil 2 stoczysz kilka walk z głównym bossem w jego różnych stadiach rozwoju. Wygranie każdej walki jest wymagane do kontynuowania gry, dlatego warto wiedzieć, kiedy możesz ich napotkać, by móc się uprzednio właściwie przygotować do starcia. Jeśli nie weźmiesz ze sobą odpowiedniej ilości amunicji i leków, możesz przegrać starcie.

Walki z bossem mogą być trudne - staraj się zawsze trzymać go na dystans - Przeciwnicy i jak ich pokonać w Resident Evil 2? - Resident Evil 2 - poradnik do gry
Walki z bossem mogą być trudne - staraj się zawsze trzymać go na dystans

Podczas każdej walki, (poza niestandardowymi starciami z Tyranem), kluczem do zwycięstwa jest trafianie wroga w wielkie oko/oczy, które znajdują się na jego ciele - inne obrażenia nie przynoszą efektu. Zawsze warto zaopatrzyć się w amunicję, środki medyczne oraz granaty i noże - tych użyjesz do kontrataku, jeśli zostaniesz złapany przez przeciwnika (przeciwnik, po pochwyceniu cię, jeśli nie masz możliwości kontrataku, natychmiast cię zabija - w tym także Tyran).

Domyślny ekwipunek bohatera w Resident Evil 2 posiada 8 wolnych miejsc na przedmioty. Przedmioty możesz magazynować także w specjalnych, ogólnodostępnych czarnych skrzyniach oraz masz możliwość rozszerzania pojemności ekwipunku.

Co zawsze nosić ze sobą?

Przykładowe wyposażenie podróżne - Zarządzanie ekwipunkiem w Resident Evil 2 - Resident Evil 2 - poradnik do gry
Przykładowe wyposażenie "podróżne"

Podczas gry w Resident Evil 2 gracz powinien zawsze nosić przy sobie:

 1. Przynajmniej jedną broń palną i amunicję,
 2. Przynajmniej jeden silniejszy lek: mieszanina ziół lub spray leczący,
 3. Broń dodatkową: nóż lub granat (odłamkowy bądź błyskowy) - pomogą ci one odepchnąć wroga, który się na ciebie rzuci (co w niektórych przypadkach, np. gdy jest to lizacz bądź Tyran, może być śmiertelne w skutkach!). Granaty z reguły są dobrym wyborem, gdyż "stackują" się do 3 sztuk na jednym polu.

Wskazówka: mądrze zarządzaj ulepszeniami broni. Takie dodatki jak tłumik do uzi Claire czy kolba do strzelby Leona poprawiają co prawda parametry broni, ale jednocześnie powodują, że broń zajmuje wtedy dwa sloty w ekwipunku. Jeśli nie zbierałeś regularnie toreb na biodra zwiększających pojemność, być może będziesz musiał podróżować bez którejś z broni pod ręką.

Pozbywanie się niepotrzebnych przedmiotów

Nie potrzebujesz przedmiotów odfajkowanych - Zarządzanie ekwipunkiem w Resident Evil 2 - Resident Evil 2 - poradnik do gry
Nie potrzebujesz przedmiotów "odfajkowanych"

Możesz z ekwipunku pozbyć się każdego przedmiotu, który nie jest przedmiotem fabularnym lub bronią. Nie zostanie on jednak wyrzucony na ziemię - zostanie zniszczony i zniknie bezpowrotnie. Przedmioty fabularne możesz usunąć, gdy spełnią już swoją rolę - np. możesz usunąć z ekwipunku klucz, którym otworzyłeś już wszystkie drzwi w danej lokacji, czy nożyce, gdy przeciąłeś wszystkie łańcuchy. Wtedy przy przedmiocie pojawi się mała czerwona "fajka".

Skrzynie magazynowe

W takich skrzyniach możesz przechowywać dodatkowe przedmioty - Zarządzanie ekwipunkiem w Resident Evil 2 - Resident Evil 2 - poradnik do gry
W takich skrzyniach możesz przechowywać dodatkowe przedmioty

Przy niemal każdym punkcie zapisu (maszyny do pisania) odnajdziesz duże, czarne skrzynie. Służą one do magazynowania nadmiarowych przedmiotów, bez ryzyka ich utraty. Warto przechowywać tam przedmioty fabularne, których używał będziesz później, zioła i proch, których nie chcesz od razu przetworzyć, czy bronie, do których w danej chwili nie posiadasz amunicji.

Zwiększanie pojemności ekwipunku

Torba na biodra - Zarządzanie ekwipunkiem w Resident Evil 2 - Resident Evil 2 - poradnik do gry
Torba na biodra

Możesz kilkakrotnie zwiększyć pojemność swoich kieszeni, odnajdując specjalne Torby na biodra. Po ich zebraniu otrzymasz dodatkowe dwa pola do wykorzystania w ekwipunku. Warto je zbierać regularnie: dzięki temu możesz nosić ze sobą więcej broni i amunicji oraz medykamentów i przedmiotów pomocniczych - w przeciwnym razie będziesz musiał iść na mocne kompromisy. Lokalizacja wszystkich toreb na biodra jakie możesz odnaleźć w grze została opisana w rozdziale Gdzie znaleźć wszystkie ulepszenia ekwipunku?

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Resident Evil 2

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Resident Evil 2

zobacz więcej informacji o grze
Resident Evil 2

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier akcji

Gry Akcji