poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik The Banner Saga 3

Poradnik do The Banner Saga 3 to kompleksowy zbiór porad oraz szczegółowa solucja dedykowana tej wyjątkowej grze RPG. Dowiesz się tutaj, jak eksplorować świat gry, jakie są mechaniki rozgrywki, jak rozwijać bohaterów oraz jak atakować i zwyciężać wrogów.

poradnik, solucja do gry w zawiera 100 stron i 96 ilustracji, rozmiar pliku to 7,2 MB

W niniejszym rozdziale znajdziesz najważniejsze informacje na temat staczania potyczek w grze The Banner Saga 3. Mechanika rozgrywania walk jest bardzo zbliżona do poprzednich odsłon serii. Przypominamy jej najważniejsze założenia oraz informujemy o ważnych nowościach związanych z przystępowaniem do bitew.

Przygotowanie się do bitwy

Do większości bitew możesz się przygotować i zawsze warto korzystać z tej opcji - Walka w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Do większości bitew możesz się przygotować i zawsze warto korzystać z tej opcji. Wyjątkiem mogą być te potyczki, w których przeciwnikom np. uda się zaatakować karawanę z zaskoczenia.

Przygotowania obejmują trzy zasadnicze obszary. Po pierwsze musisz zastanowić się jakich bohaterów wybrać do kolejnej bitwy. Unikaj wybierania postaci o bardzo zbliżonych umiejętnościach. O wiele lepszym pomysłem jest zadbanie o zróżnicowany skład drużyny, w której powinny znaleźć się postacie specjalizujące w walce wręcz, w walce dystansowej i mogące wspierać towarzyszy unikalnymi umiejętnościami. W The Banner Saga 3 w skład drużyny mogą także wejść drążyciele (Dredge). Postacie te mogą być bardzo pomocne, przy czym warto przeznaczyć kilka bitew na dobre zapoznanie się z nimi i na potrenowanie korzystania z ich często dość unikalnych zdolności.

Po drugie jeszcze przed rozpoczęciem walk powinieneś rozważyć awansowanie członków drużyny na wyższe poziomy (rangi) i wyposażenie ich w lepsze artefakty - tematy te szerzej omówione zostały w rozdziale Rozwój postaci.

Po trzecie niezwykle istotne jest rozstawienie członków drużyny na placu boju. Nie jest tu możliwe zaprezentowanie jednej idealnej taktyki, gdyż dostępność pól do ustawiania bohaterów różni się w każdej kolejnej bitwie. Możesz np. otrzymać mniej pól lub mogą być porozrzucane po całej planszy. Generalnie staraj się ustawiać varlów oraz inne postacie ofensywne z przodu. Bohaterów walczących na dystans czy pełniących rolę wsparcia dla drużyny rozstawiaj natomiast z tyłu i zasłaniaj ich silniejszymi postaciami. Przy ustawianiu podwładnych warto też mieć na uwadze zasięg ich ataków. Przykładowo bohaterowie wyposażeni we włócznie nie muszą znajdować się blisko przeciwników, bo są oni w stanie zaatakować wrogów ze znacznie większej odległości.

Poruszanie się po polu bitwy i kolejność ataków

Ogólne założenia systemu walki pozostały w The Banner Saga 3 praktycznie niezmienione - Walka w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Ogólne założenia systemu walki pozostały w The Banner Saga 3 praktycznie niezmienione. Potyczki toczy się w systemie turowym i strony konfliktu wykonują swoje ruchy na zmianę. Oś czasu u dołu ekranu prezentuje kolejność wykonywania ruchów, dzięki czemu możesz łatwiej ustalić kiedy dany bohater będziesz mógł wkroczyć do akcji czy kiedy spodziewać się ataku określonego przeciwnika. System ten nie cechuje się jednak całkowitą "nietykalnością". Unikalne umiejętności niektórych bohaterów lub wrogów pozwalają ingerować w oś czasu. Ponadto po tym jak na placu boju pozostanie już tylko dwóch przeciwników załącza się specjalny tryb, w którym nie muszą oni długo czekać na swoją kolej.

Inna ważna informacja związana z kolejką ruchów dotyczy tego, że na osi czasu może pojawić się informacja o terminie przybycia posiłków. Jeśli pozwolisz żeby upłynęła określona liczba tur to do walk mogą dołaczyć nowi wrogowie. W tego typu starciach powinieneś grać bardziej ofensywnie i starać się wyeliminować wszystkich przeciwników zanim licznik tur spadnie do zera.

Tak samo jak w poprzednich częściach Banner Sagi bohaterów możesz przesuwać po polach znajdujących się w ich domyślnym zasięgu (niebieskie) lub przeznaczać punkty siły woli na zwiększenie zasięgu ich ruchów (żółte). Na poświęcanie woli decyduj się tylko jeśli naprawdę zależy ci jak najszybszym dopadnięciu jakiegoś przeciwnika w danej turze.

Podczas poruszania się po polu bitwy musisz też mieć na uwadze przeszkody terenowe oraz pułapki. Przeszkody zawsze można niszczyć, przy czym jest to traktowane jako akcja i po pozbyciu się przeszkody bohater nie może już wykonać żadnych innych czynności w swojej turze. Przeszkody można też jednak omijać lub traktować je jako barierę utrudniającą wrogom dotarcie do danego członka drużyny, np. do słabego łucznika. Pułapki różnią się w zależności od bitwy i może to być np. ogień. Po najechaniu kursorem na pole z pułapką możesz uzyskać więcej informacji o niej. Omijaj niebezpieczne pola żeby nie osłabiać niepotrzebnie bohaterów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pokonywani Spaczeni mogą pozostawiać po sobie prochy i one również traktowane są jako pułapka - kontakt z nimi odbiera bohaterowi 1 punkt woli. Je również warto jest za wszelką cenę omijać.

Siła woli

Siła woli jest tak samo ważnym parametrem w The Banner Saga 3 jak w dwóch poprzednich odsłonach serii - Walka w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Siła woli jest tak samo ważnym parametrem w The Banner Saga 3 jak w dwóch poprzednich odsłonach serii. Jej bazowa wartość jest odzwierciedleniem statystyk głównego bohatera, przy czym możesz otrzymywać dodatkowe punkty dzięki:

 1. Wysokiemu morale - Morale na dobrym poziomie oznacza 1 dodatkowy punkt do rozdysponowania, morale na bardzo dobrym poziomie to 2 dodatkowe punkty
 2. Korzystaniu z rogu - Jest on dostępny tylko dla karawany, którą dowodzi Rook lub Alette.
 3. Korzystaniu z określonych umiejętności czy artefaktów - W ich opisach możesz szukać informacji czy regeneracja siły woli jest dostępna i jakie warunki musisz spełnić żeby stało się to możliwe.

Siła woli ma trzy główne zastosowania:

 1. Wydłużanie zasięgu ruchu bohaterów - Dzięki wydawaniu siły woli możesz wkraczać na pola oznaczone kolorym żółtym. Zużywaj wolę jeśli pragniesz jak najszybciej zbliżyć się do jakiegoś przeciwnika.
 2. Zwiększanie siły ataków bohaterów - Możesz wydawać siłę woli na zapełnianie gwiazdek przy planowaniu ataku wymierzonego w pasek zdrowia lub pancerza przeciwnika. Punkty siły woli najlepiej jest wydawać wtedy gdy do pokonania przeciwnika brakuje ci 1-2 punktów obrażeń. Nie staraj się wzmacniać każdego ataku, bo w dalszej fazie bitwy może zabraknąć ci punktów na ważne akcje (np. na szybsze dobicie wroga).
 3. Korzystanie z unikalnych umiejętności bohaterów - Także i w tym przypadku nie staraj się w każdej turze uaktywniać specjalnych zdolności. Polegaj na nich wtedy gdy staną się najbardziej przydatne.

Atakowanie przeciwników, odpieranie ataków sił wroga

System zadawania i otrzymywania obrażeń jest kolejnym, który w The Banner Saga 3 nie doczekał się żadnych znaczących zmian - Walka w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

System zadawania i otrzymywania obrażeń jest kolejnym, który w The Banner Saga 3 nie doczekał się żadnych znaczących zmian. Poniżej przypominamy najważniejsze informacje na jego temat:

 1. Rozwijanie parametru Siły zwiększa nie tylko zadawane obrażenia, ale również przydziela dodatkowe punkty zdrowia. Pamiętaj, że jeśli Twój bohater straci część punktów siły to sam będzie zadawał mniejsze obrażenia. Zależność ta niekoniecznie dotyczy specjalnych umiejętności, które mogą mieć odgórnie "narzuconą" wartość ataku i nawet mocno osłabiony bohater może wtedy wyprowadzić silny atak.
 2. Równie ważny jest parametr Pancerza, który pozwala wytworzyć dodatkowy "bufor" chroniący bohatera przed bezpośrednimi obrażeniami. Gra pozwala na wyprowadzanie ataków wymierzonych w pancerz lub w siłę. Jeśli dana postać ma dużo punktów pancerza to atak wymierzony w siłę będzie słabszy lub w ogóle może zakończyć się niepowodzeniem. Mechanizm ten działa w obie strony, tak więc atakując przeciwnika z mocnym pancerzem warto zastanowić się czy najpierw nie warto go uszkodzić.
 3. Jeśli przeciwnik straci wszystkie punkty siły (zdrowia) to zginie. Jeśli bohater straci wszystkie punkty siły to zostanie powalony na ziemię. Nie będzie wtedy mógł brać udziału w dalszych walkach, ale możesz kontynuować bitwę bez niego. Dopiero przyczynienie się do utraty wszystkich członków drużyny oznacza przegraną w bitwie. Bohater, który został powalony na ziemię, doznaje kontuzji, tzn. przez określoną liczbę dni nie jest dostępny. Staraj się unikać tego typu sytuacji odsuwając ciężko rannego bohatera od przeciwników lub odnawiając jego punkty zdrowia/pancerza dzięki umiejętnościom (jego lub innych członków drużyny). Kontuzje przy ustawionym wysokim poziomie trudności wymagają dłuższego leczenia, na niskim poziomie trudności z kolei nie występują.

Bitwy, w których wrogowie atakują falami

Bitwy składające się z kilku faz to ważna nowość w grze The Banner Saga 3 - Walka w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Bitwy składające się z kilku faz to ważna nowość w grze The Banner Saga 3. Cechują się one wyższym poziomem trudności od standardowych potyczek, ale w przypadku poprawnego rozegrania pozwalają na zdobycie większej ilości sławy oraz na wejście w posiadanie unikalnych artefaktów. Oto zestawienie najważniejszych informacji na ich temat:

 1. Tylko w ściśle wybranych bitwach przeciwnicy atakują falami. Większość potyczek jest rozgrywanych na zwykłych zasadach, tj. pokonanie wszystkich wrogów kończy bitwę. Nie każda tego typu bitwa ma też identyczną liczbą fal. W większości sytuacji przeciwnicy atakują w dwóch lub w trzech falach.
 2. Po pokonaniu wszystkich wrogów z danej fali musisz wybrać czy chcesz uciec czy pozostać na polu bitwy. Wariant ucieczki jest wskazany tylko jeśli WSZYSCY bohaterowie są mocno osłabieni. Ucieczka pozbawi Cię możliwości zdobycia większej liczby punktów sławy oraz unikalnego artefaktu, a także może mieć negatywne konsekwencje w ramach przechodzenia głównej fabuły. Musisz jednak mieć świadomość, że w kolejnej fazie bitwy na planszy mogą (choć niekoniecznie muszą) pojawić sie silniejsi przeciwnicy i jeszcze trudniej będzie dotrwać do końca.
 3. Jeśli pozostajesz na polu bitwy to podmień rannych bohaterów na w pełni zdrowych. Wyjątkiem jest sytuacja gdy bohater odniósł jedynie minimalne obrażenia i nadal może sobie doskonale radzić.
 4. Zanim rozpocznie się kolejna faza bitwy możesz na nowo rozstawić jednostki. Zwróć tu uwagę na strzałki na obrzeżach planszy - informują one o miejscach, w których pojawią się nowi wrogowie. Weź to pod uwagę przy rozstawianiu swoich podwładnych.
 5. Przetrwanie wszystkich fal nagradzane jest unikalnym artefaktem. To główna motywacja do tego żeby pozostać jak najdłużej. Otrzymywane przedmioty są w większości przypadków potężne i dzięki nim bohaterowie mogą stać się o wiele silniejsi. Każda wygrana bitwa z falami nagradzana jest innym artefaktem - informujemy o nich w opisie przejścia gry.

Róg i włócznia

W trakcie zaliczania walk możesz pomagać sobie rogiem oraz włócznią - Walka w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

W trakcie zaliczania walk możesz pomagać sobie rogiem oraz włócznią. To unikalne przedmioty dostępne dla wszystkich bohaterów i mogą ułatwić ci wygrania starcia. Widoczne są u góry ekranu i możesz je ładować dzięki zabijaniu przeciwników. Każdy tego typu artefakt może przechować określoną liczbę ładunków. Staraj się je na bieżąco zużywać, gdyż zgromadzenie maksymalnej liczby ładunków blokuje możliwość pozyskiwania kolejnych.

 1. Róg jest dostępny wyłącznie dla karawany Rooka/Alette. Jego działanie polega na odnawianiu siły woli. Aktywuj go np. wtedy gdy aktualnie wybranemu bohaterowi niewiele brakuje do zabicia przeciwnika i gdy dodatkowy punkty/punkty siły woli bardzo mu się przydadzą.
 2. Włócznia jest dostępna wyłącznie dla karawany Ivera/Juno/Eyvinda. Jej działanie polega na odpaleniu czaru wyładowania łańcuchowego. Obrażenia otrzyma zaatakowany przeciwnik oraz ci wrogowie, którzy stoją w pobliżu. Staraj się namierzać grupy przeciwników żeby jak najlepiej wykorzystać każde wyładowanie.

Możliwość przeniesienia wyborów oraz postępów z dwóch poprzednich części serii to bardzo istotna cecha gry The Banner Saga 3. Pozwala ona na zachowanie ciągłości przygody. Poniżej dokładnie przedstawiliśmy jak tego dokonać. Zamieściliśmy również informacje odnośnie rozwoju sytuacji w przypadku braku posiadania jakichkolwiek sejwów.

Na zaimportowanie sejwów możesz zdecydować się tuż po rozpoczęciu nowej kampanii w The Banner Saga 3 - Jak zaimportować sejwy (stan gry) z The Banner Saga 2 do The Banner Saga 3? - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Na zaimportowanie sejwów możesz zdecydować się tuż po rozpoczęciu nowej kampanii w The Banner Saga 3. Gra wyświetli ekran z powyższego obrazka. Górny przycisk służy do przeniesienia sejwów. Gra powinna automatycznie wyszukać na twardym dysku starsze sejwy i pozwolić ci dokonać wyboru zapisanego stanu do zaimportowania. Jeśli sejwy nie zostały wykryte to sprawdź czy je nadal posiadasz. W przypadku wersji PC są one dla wszystkich gier z serii The Banner Saga domyślnie przechowywane w następującym ukrytym katalogu:

C:/Users/twoja_nazwa_użytkownika/AppData/Roaming

Bardzo wskazane jest ukończenie gier The Banner Saga oraz The Banner Saga 2 przed rozpoczęciem nowej przygody w The Banner Saga 3. Pozwoli ci to przede wszystkim zachować ważne wybory, które zostaną uwzględnione w nowej kampanii.

Jeśli z jakichś powodów nie możesz przenieść wcześniejszych stanów gry to możesz alternatywnie zdecydować się na utworzenie zupełnie nowego, "czystego" sejwa. Zasadniczą wadą tego rozwiązania jest to, że gra pozwoli ci dokonać tylko jednego wyboru odnośnie tego kto został liderem karawany:

 1. Jeśli wybierzesz Rooka to będzie to równoznaczne z tym, że Alette zginęła pod koniec kampanii w The Banner Saga 1.
 2. Jeśli wybierzesz Alette to będzie to równoznaczne z tym, że Rook zginął pod koniec kampanii w The Banner Saga 1.

Wszystkie pozostałe rzeczy zostaną odgórnie narzucone na nowo utworzonym sejwie. Dotyczy to:

 1. Podjętych innych decyzji
 2. Dostępności bohaterów (część z nich mogła zginąć lub nie zostać zrekrutowana) oraz ich umiejętności (na czystym sejwie większość z nich rozpoczyna na 8-10 poziomie i posiada już rozwinięte niektóre statystyki i odblokowane specjalne umiejętności)
 3. Liczby i typów postaci (członkowie klanu, wojownicy, varlowie) wchodzących w skład karawany
 4. Dostępności artefaktów (część z nich mogła nie zostać odnaleziona lub zakupiona)

Gra nie pozwoli ci niestety żadnego z tych elementów własnoręcznie ustawić i nie pozwoli ci również z nimi zapoznać się. Musisz liczyć się z tym, że efekty decyzji poznasz dopiero podczas przechodzenia gry i będziesz musiał pogodzić się z nimi nawet jeśli grając we wcześniejsze odsłony cyklu inaczej się zachowałeś.

Na stronie jest zestawienie wszystkich osiągnięć dostępnych w grze The Banner Saga 3. W wersji na Xboksa One dostępnych jest 49 osiągnięć, w wersji na PC 50 osiągnięć (unikalne osiągnięcie dla wersji na komputery to Sagi ciąg dalszy), a w wersji na PS4 50 trofeów (jedno z nich to platyna). Lista trofeów zawiera informacje o czynnościach niezbędnych do ich odblokowywania oraz podpowiedzi jak najłatwiej spełniać te wymagania.

Cenna uwaga: Zdobywanie osiągnięć jest w grze dodatkowo nagradzane punktami sławy / doświadczenia (Renown). Nie są to duże nagrody (5 punktów sławy za 1 odblokowane osiągnięcie), ale mimo wszystko możesz dzięki nim nieznacznie przyśpieszyć rozwój bohaterów.

Banner Saga 3 Master

Rodzaj trofeum: platynowe

Sposób odblokowania: Musisz zdobyć wszystkie pozostałe trofea.

Komentarz: Trofeum to dostępne jest wyłącznie w wersji na konsolę PlayStation 4.

Godzien sławy (AKA)

1 - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry
Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz przyznać swojemu bohaterowi tytuł.

Komentarz: Opcja nadania bohaterowi heroicznego tytułu (Heroic Title) może stać się dostępna po tym jak awansujesz go na dostatecznie wysoki poziom doświadczenia. Możesz wtedy otworzyć kartę postaci i kliknąć na nowo dostępnym przycisku znajdującym się u góry ekranu, obok przycisku wyświetlenia informacji o bohaterze - przycisk ten pokazuje obrazek 1. Na potrzeby tego trofeum możesz wybrać dowolny tytuł (przykładowy pokazuje obrazek 2) i wystarczy odblokować jego pierwszy poziom. Nie musisz maksymalnie rozwijać tego tytułu.

Gość honorowy (An Honored Guest)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz odbyć rozmowę z królem Meinolfem w rozdziale 16.

Komentarz: Do spotkania z królem dochodzi w końcowej części tego rozdziału. Nie musisz się jakoś specjalnie starać, by zagwarantować sobie audiencję.

Przeniewierca (Apostate)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz pokonać trzech wrogów za pomocą Przeniewiercy.

Komentarz: Przeniewierca (Apostate) to drążyciel podróżujący z grupą dowodzoną przez Ivera, Juno i Eyvinda. Po raz pierwszy możesz wystawić go do walk w rozdziale 17 gry. Użyj jego umiejętności do pokonania trzech dowolnych wrogów.

Do kresu nocy (Bat Out of Hell)

Rodzaj trofeum: srebrne - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć rozdział 21, powracając do Arberrang tylko raz.

Komentarz: Na poziom trudności tego osiągnięcia wpływa przede wszystkim to czy korzystasz z sejwów zaimportowanych z Banner Sagi 2 i jak dobrze radziłeś sobie w poprzednich kampaniach. Jeśli z "dwójki" zaimportowałeś stan gry zakładający dysponowanie dużą ilością zapasów, a także wieloma członkami klanu, wojownikami i varlami, to łatwiej będzie ci odblokować trofeum.

Podczas rozgrywania rozdziału 20 gry wyświetlony zostanie docelowo komunikat podobny do tego z powyższego obrazka. Gra przekaże mianowicie informację przez ile dni Arberrang jest w stanie się bronić podczas gdy karawana Ivera będzie zmierzała w rozdziale 21 w stronę Białej Wieży. Pod uwagę brane są następujące czynniki:

 1. Niezniszczone fragmenty muru - Każdy nienaruszony fragment doda do "licznika" 30 godzin. Na utrzymywanie murów w dobrym stanie miały wpływ niektóre wcześniejsze wydarzenia w Arberrang (te, w których podejmuje się jakieś decyzje).
 2. Stan posiadanych zapasów - Każda jednostka zapasów doda do "licznika" około 1 godziny.
 3. Liczba varlów wchodzących w skład karawany - Każdych 4 varlów to około 1 dodatkowa godzina.
 4. Liczba wojowników wchodzących w skład karawany - Każdych 4 wojowników to około 1 dodatkowa godzina.
 5. Liczba członków klanu wchodzących w skład karawany - Każdych 6 członków klanu to 1 dodatkowa godzina.

W naszym przykładzie gra wyliczyła 15 dni i jest to niedostatecznie duża ilość czasu. Powinno to być co najmniej 25 dni.

To nie wszystko, bo już po awansowaniu do rozdziału 21 musisz unikać marnowania czasu podczas podróżowania z karawaną Ivera. Oznacza to konieczność podejmowania właściwych decyzji przy nowo załączanych wydarzeniach - zajrzyj do opisu przejścia rozdziału 21 w naszym poradniku.

Dodatkowo po tym jak po raz pierwszy powrócisz do Arberrang również musisz pilnować się i podejmować poprawne decyzje - pożegnaj się na pogrzebie, wydaj rozkaz odnośnie racji żywnościowych oraz przetrwaj do końca bitwę na murach miasta (otrzymasz za to 72 godziny do "licznika"). Po tym jak powrócisz do sterowania karawaną Ivera musi wystarczyć ci dni na dotarcie do Białej Wieży żeby nie zdołał załączyć się drugi powrót do Arberrang.

Za pan brat (Bromance)

2 - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry
Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz sprawić, by Gudmundr oraz Petrus walczyli ramię w ramię co najmniej pięć razy.

Komentarz: W trakcie rozgrywania rozdziału 16 gry pojawi się okazja żeby pomóc kapitanowi Petrusowi w pokonaniu grupy przeciwników - wydarzenie to pokazuje obrazek 1. Dołącz do Petrusa i przystąp wraz z nim do walk. W trakcie bitwy bohaterom automatycznie wsparcie zaoferuje Gudmundr. Po wygranej bitwie porozmawiasz z nim. Zaproś Gudmundra do dołączenia do drużyny (wybierz drugą opcję zachowania - obrazek 2). Możesz już wybierać te postacie w kolejnych walkach.

Kamienny Obrońca (Bulwark)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz pokonać trzech wrogów za pomocą Kamiennego Obrońcy.

Komentarz: Kamienny Obrońca (Bulwark / Bastion) to jeden z grywalnych drążycieli (dredge) w grze. Wybieraj go do kolejnych potyczek i pokonaj nim trzech dowolnych wrogów.

Przybywamy z daleka (Came a Long Way)

Rodzaj trofeum: srebrne - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć rozdział 20 na czele przynajmniej 300 członków klanu.

Komentarz: Osiągnięcie to w dużym stopniu powiązane jest z wydarzeniami podejmowanymi w poprzednich rozdziałach oraz z tym ilu członków klanu udało ci się "zaimportować" wraz z sejwami z Banner Sagi 2.

Już podczas rozgrywania rozdziału 21 zainteresuj się wydarzeniem z powyższego obrazka, które powinno załączyć się w drodze do dużej bramy. Drużynę może zatrzymać kobieta oskarżająca bohaterów o mordowanie drążycieli. Wybór reakcji wpłynie na to ile osób może potencjalnie przyłączyć się do karawany. Najlepiej wybrać drugą opcję dialogową (poproszenie o podtrzymywanie nadziei i złożenie obietnicy rozwiązania konfliktu), dzięki czemu zyskasz aż 112 członków klanu. Zwiększy to znacząco szanse na dysponowanie wymaganą liczbą członków klanu na koniec rozdziału.

Porzucona (Castaway)

3 - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry
Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz pokonać trzech wrogów za pomocą Porzuconej.

Komentarz: Porzucona (Castaway) to niema drążycielka-miotacz, którą możesz przyłączyć do drużyny podczas rozgrywania rozdziału 19 gry, w którym śledzi się losy grupy dowodzonej przez Ivera, Juno i Eyvinda. Okazja pojawia się po dotarciu do boskiego kamienia Denglr i spotkaniu Hilde. Po wysłuchaniu jej problemu musisz podjąć decyzję - wybierz drugą opcję zachowania z obrazka 1, czyli poproszenie wiedźmy Alfrun o to żeby nakłoniła Porzuconą do przyłączenia się do drużyny. Od tego momentu drążycielkę możesz wystawiać do walk (obrazek 2). Pokonaj z jej pomocą trzech dowolnych wrogów.

Ślepy na oboje oczu (Double Blind)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz wyprawić spaczonego Sundra na tamten świat.

Komentarz: Szansa na rozprawienie się ze spaczonym Sundrem pojawia się podczas zaliczania rozdziału 21 gry. Musisz mianowicie doprowadzić do sytuacji, w której po raz trzeci powrócisz do Arberrang żeby chronić miasto przed oblężeniem. Dojdzie wtedy do bitwy w piwnicy. Powiązanym z tym trofeum Sundrem jest Spaczony Bezoki (Warped Eyeless) z powyższego obrazka. Należy go zabić.

Uwaga - Jeśli podczas przechodzenia gry po raz pierwszy powróciłeś do Arberrang mniej niż 3 razy to spróbuj powtórzyć ten rozdział i podejmować w nim złe decyzje, tzn. takie, które doprowadzą do straty czasu przez karawanę Ivera oraz do nie otrzymania premii za pomaganie postaciom broniącym się w obleganym Arberrang.

Miłośnik drążycieli (Dredge Lover)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć grę, mając w drużynie wszystkie dostępne postacie drążycieli.

Komentarz: Osiągnięcie to wyklucza się wzajemnie z trofeum Zguba drążycieli. Gra bierze pod uwagę drążycieli, którzy dotrwali do rozdziału 22, czyli do ścisłego finału przygody.

Zguba drążycieli (Dredge Slayer)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz nie pozostawić przy życiu żadnego drążyciela.

Komentarz: Osiągnięcie to wyklucza się wzajemnie z trofeum Miłośnik drążycieli. Musisz sprawić żeby żaden drążyciel nie dotrwał do rozdziału 22, czyli do finału gry. Najprościej możesz tego dokonać przegrywając w rozdziale 21 bitwę z Bolverkiem (finałowym bossem). Sprawi to, że zginą wszyscy członkowie karawany (a więc i wszyscy drążyciele) za wyjątkiem głównych bohaterów.

Fuj! (Eww)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz odnaleźć zagubiony skarb po omacku.

Komentarz: Osiągnięcie to możesz odblokować w rozdziale 19 gry. Po dotarciu do boskiego kamienia Denglr musisz wybrać opcję przyłączenia drążycielki Porzuconej (Castaway) do drużyny. Niedługo po oddaleniu się od menhiru powinno załączyć się wydarzenie z powyższego obrazka, które dotyczy odnalezienia jaj. Pozwól Porzuconej zbliżyć się do nich (druga opcja zachowania z listy), dzięki czemu zdobędziesz trofeum.

Walcząc o przetrwanie (Fighting to Live)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz wytrwać w obronie do samego końca.

Komentarz: Osiągnięcie to powiązane jest z rozdziałem 21 gry. Musisz doprowadzić do pięciu powrotów do oblężonego Arberrang i w każdym z tych powrotów trzeba wygrać nową bitwę ze spaczonymi. Dla przypomnienia do każdego powrotu dojdzie gdy karawana Ivera "wyczerpie" limit dni. Jeśli w trakcie przechodzenia gry po raz pierwszy powróciłeś do Arberrang mniej niż 5 razy to ponownie rozegraj ten rozdział i postaraj się wybierać "gorsze" decyzje, tj. takie, które doprowadzą do zmarnowania czasu przez karawanę Ivera.

Dodatkowa uwaga - W trakcie rozgrywania bitew w kolejnych powrotach do Arberrang nie musisz zabijać wszystkich wrogów, tzn. zaliczać do samego końca bitew, w których potwory atakują falami. Po rozprawieniu się ze spaczonymi z pierwszej fali możesz śmiało podjąć decyzję o opuszczeniu pola bitwy.

Splendor bez skazy (Finish Strong)

Rodzaj trofeum: złote

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć grę na poziomie Trudnym, nie przegrywając ani jednej bitwy.

Komentarz: Osiągnięciem tym najlepiej zająć się podczas ponownego przechodzenia gry, dzięki czemu będziesz wiedział jakie potencjalne problemy czekają drużynę (mowa tu w szczególności o złych decyzjach, które mogą doprowadzać do śmierci bohaterów) i przede wszystkim będziesz lepiej zapoznany z mechaniką staczania walk. Musisz wybrać wysoki poziom trudności na samym początku gry i nie możesz go zmieniać z poziomu menu pauzy.

Jeśli widzisz, że jesteś bardzo bliski przegrania jakiejś bitwy (tj. doprowadzenia do powalenia na ziemię wszystkich bohaterów), to zdecyduj się na wczytanie wcześniejszego stanu gry. Możesz wybrać jeden z punktów kontrolnych lub stałych autosejwów, które są tworzone przez grę w najważniejszych momentach kampanii (np. po rozpoczęciu nowego rozdziału czy dotarciu do jakiejś ważnej lokacji).

Powrót do menhiru Denglra (Godstone Denglr Redux)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz powrócić do menhiru Denglra.

Komentarz: Osiągnięcie to automatycznie zdobędziesz w rozdziale 19 gry. Grupa dowodzona przez Ivera, Juno i Eyvinda mija wtedy menhir (boski kamień) Denglr. Osiągnięcie odblokowane zostanie po tym jak rozstawione zostanie obozowisko u podstawy boskiego kamienia.

Menhir Drążycieli (Godstone Dredge)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz przybyć do menhiru Drążycieli.

Komentarz: Osiągnięcie to automatycznie zdobędziesz w rozdziale 21 gry. Grupa dowodzona przez Ivera, Juno i Eyvinda mija wtedy menhir (boski kamień) Drążycieli (Godstone Dredge). Osiągnięcie odblokowane zostanie po tym jak rozstawione zostanie obozowisko u podstawy boskiego kamienia.

Urodzony słuchacz (Good Listener)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz porozmawiać z przynajmniej 15 sojusznikami w Arberrang i w ciemności.

Komentarz: Okazje do odbywania rozmów z sojusznikami pojawiają się podczas pobytu w mieście i po rozstawieniu obozowiska w trakcie podróży. Przykładowe miejsce z dostępnymi rozmowami pokazuje powyższy obrazek. Klikaj na miniaturkach bohaterów żeby z nimi rozmawiać. Postaraj się nie przegapić żadnej okazji do rozmowy, dzięki czemu docelowo odblokujesz osiągnięcie.

Za boskim przywodem (Guided)

Rodzaj trofeum: złote - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: złote

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć grę, zachowując przy życiu wszystkich bohaterów.

Komentarz: To bardzo trudne osiągnięcie, które wymusza podejmowanie samych dobrych decyzji w kolejnych rozdziałach gry. Bohater może zginąć jeśli wybierzesz zły wariant zachowania - przykładowy komunikat o śmierci bohatera prezentuje powyższy obrazek. Nie wszystkie wybory w grze są oczywiste. Niektóre mogą sugerować najlepsze rozwiązanie problemu, ale mimo wszystko wiązać się z przyczynieniem się do czyjejś śmierci. Polecamy przechodzić grę z naszym poradnikiem oraz czytać wszystkie komunikaty na ekranie i na wypadek śmierci jakiegoś bohatera wczytywać wcześniejszy stan gry.

Poziom trudny (Hard Difficulty)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć grę na poziomie Trudnym.

Komentarz: Wybierz wysoki poziom trudności na samym początku gry i nie zmieniaj go w żadnym momencie w oknie pauzy. Osiągnięciem tym najlepiej zająć się podczas powtórnego przechodzenia gry, dzięki czemu będziesz mógł lepiej przygotowywać się do trudniejszych walk i podejmować lepsze decyzje w trakcie podróżowania z karawaną.

Centaury w popłochu (Horseborn Rampage)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz ograniczyć straty z powodu "nieporozumienia" w kwestii centaurów.

Komentarz: Do kłótni z udziałem centaurów dochodzi podczas rozgrywania rozdziału 16 gry. Karawana zostanie zatrzymana przez tłum awanturników i zmuszony zostaniesz do pokonania ich. Od towarzyszy dowiesz się, że bitwę można zakończyć dzięki wyeliminowaniu wyłącznie ubranych na niebiesko awanturników - pokazuje ich dołączony obrazek. Pozbądź się tylko ich i nie atakuj innych wieśniaków.

Pomocy! Jestem represjonowany (I'm Being Repressed)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz być świadkiem przemocy stosowanej przez władzę.

Komentarz: Osiągnięcie to powiązane jest z jedną z decyzji podejmowanych w końcowej części rozdziału 18 gry, a konkretnie w trakcie spotkania z Ruggą tuż przed przystąpieniem do bitwy z bossem Ruiną. W trakcie tego spotkania musisz pobić więzionego Ruggę (druga opcja zachowania), a następnie wybrać wariant zabicia go (pokazuje go powyższy obrazek). Potwierdź na koniec chęć zamordowania Ruggi ignorując protesty ze strony Oddleif.

Koniec podróży (Journey's End)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz doprowadzić Rooka lub Alette bezpiecznie do końca Sagi.

Komentarz: Rook lub Alette nie mogą zginąć w trakcie standardowych walk. Do ich śmierci może dojść w dwóch ściśle określonych momentach gry:

 1. Otwarcie bramy dla drążycieli w końcowej części rozdziału 20. Rook / Alette zginie jeżeli nie posiadasz przy sobie dziecka drążycieli odnalezionego w grze The Banner Saga 1.
 2. Doprowadzenie do jednego ze złych zakończeń gry w rozdziale 22.

Grunt to trzymać się razem (Keep It Together)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz zakończyć grę, mając zarówno Kanarka, jak i Hakona za sprzymierzeńców.

Komentarz: Kanarek oraz Hakon mogą odłączyć się od karawany Rooka/Alette jeśli podejmiesz w trakcie gry złe decyzje:

 1. W rozdziale 16 dowiesz się o rzezi, w której brały centaury. Wybierz wtedy pierwszą opcję dialogową, czyli pozwól Kanarkowi i członkom plemienia żeby dalej podróżowali z drużyną w zamian za obietnicę, że od tej pory muszą wykonywać wszystkie rozkazy.
 2. W rozdziale 18 załączy się rozmowa, w której weźmie udział m.in. Hakon. Wybierz wtedy ostatnią opcję dialogową, czyli nakłoń varlów do pomocy poprzez przekazanie im połowy posiadanych zapasów.

Żywa legenda (Living Legend)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz awansować bohatera do 15 rangi.

Komentarz: Osiągnięcie to możesz odblokować dla dowolnego bohatera. Najlepiej jest wybrać ulubioną postać, która w momencie rozpoczęcia gry jest już na 10-11 poziomie. Wystawiaj tego herosa do wszystkich kolejnych walk i zawsze w pierwszej kolejności wydawaj punkty sławy na jego awanse na wyższe rangi.

Szabrownik (Looter)

Rodzaj trofeum: srebrne - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz zwycięsko stawić czoła ostatniej fali wrogów w każdej bitwie w ciągu całej gry.

Komentarz: Do pierwszej bitwy, w której wrogowie atakują falami, dochodzi w rozdziale 17 kampanii i gra wyświetli też wtedy okna samouczka powiązane z tego typu potyczkami. Po pokonaniu pierwszej grupy potworów gra daje ci zawsze wybór czy chciec uciec z pola walki (Flee) czy wolisz dalej walczyć i zmierzyć się z posiłkami, które pojawią się na placu boju (Fight). Zawsze wybieraj opcję walki. Zazwyczaj do pokonania są dwie lub trzy fale wrogów i rozprawienie się ze wszystkimi przeciwnikami nagradzane jest jakimś unikalnym artefaktem.

Uwaga - Pamiętaj o tym żeby po pokonaniu fali usunąć z pola bitwy rannych bohaterów i zastąpić ich w pełni zdrowymi. Jeśli masz mimo wszystko problemy z wygraniem najtrudniejszych bitew to rozważ przejście gry na niskim poziomie trudności, na którym wrogowie są słabsi i bohaterowie nie doznają nigdy kontuzji.

Mieszane sztuki walk (Mixed Martial Arts)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz wygrać bitwę, dowodząc drużyną złożoną z przynajmniej jednego człowieka, centaura, varla oraz drążyciela.

Komentarz: Osiągnięcie to powiązane jest z karawaną Rooka/Alette i wymaga ono podejmowania specyficznych decyzji w trakcie przechodzenia gry:

 1. W rozdziale 16 dowiesz się o rzezi, w której brały udział centaury. Nie przepędzaj ich, tylko pozwól im na dalsze podróżowanie z karawaną.
 2. W rozdziale 20 otwórz bramę dla drążycieli. Doprowadzisz w ten sposób do śmierci Rooka/Alette, ale na miejsce poległego bohatera do drużyny dołączy drążyciel.
 3. W oblężeniu Arberrang w rozdziale 21 wystaw do jednej z bitew drużynę z co najmniej jednym człowiekiem, jednym centaurem, jednym varlem i z drążycielem z rozdziału 20.

Poziom normalny (Normal Difficulty)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć grę na poziomie Normalnym.

Komentarz: Wybierz normalny poziom trudności na samym początku gry i nie zmieniaj go w żadnym momencie w oknie pauzy. Jest to rekomendowany poziom do ukończenia kampanii po raz pierwszy.

Ukojony (Pacified)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz zapewnić Bolverkowi wieczny spoczynek.

Komentarz: Bolverk to finałowy boss gry i do pojedynku z nim dochodzi w rozdziale 21 po tym jak karawana Ivera dotrze w pobliże Białej Wieży. Szczegółowe informacje jak pokonać Bolverka znajdziesz w naszym opisie przejścia gry. Oto kilka najważniejszych podpowiedzi:

 1. Jeszcze w trakcie rozmowy z Bolverkiem warto wybrać drugi wariant zachowania (zaatakowanie Bolverka gdy się tego nie spodziewa). Iver rozpocznie wtedy bitwę od odepchnięcia Bolverka i będzie znajdował się bliżej niego na polu bitwy. Co więcej Bolverka można wtedy atakować od samego początku bitwy (pozostałe warianty zachowania wymuszają pokonanie 2 fal potworów i Bolverk pojawia się na placu boju dopiero wraz z trzecią falą).
 2. Bolverk jest silnie opancerzony i ma dużo punktów zdrowia, ale najbardziej kłopotliwe są jego unikalne umiejętności. Szał (Frenzy) pozwala mu atakować dwa cele i odpychać je, a Dobicie słabego (Cull the Weak) gwarantuje mu dodatkową turę jeśli powali jakiegoś Twojego bohatera na ziemię.
 3. Na umiejętność Dobicie słabego możesz reagować wysyłając w stronę Bolverka silniejszych wojowników, którzy mają mniejszą szansę na to żeby stracić wszystkie punkty zdrowia.
 4. Bolverka zacznij od razu atakować i nie zajmuj się innymi przeciwnikami dopóki nie zginie. Trofeum zdobędziesz w momencie pokonania Bolverka (powyższy obrazek), czyli zanim jeszcze zakończy się bitwa.

Podaj pałeczkę (Pass It On)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz wzmocnić Falą Energii Juno czterech sojuszników, zanim wygaśnie.

Komentarz: Juno podróżuje wraz z karawaną Ivera. Wybierz ją do dowolnej bitwy. Zacznij od ustawienia obok siebie 4 dowolnych innych członków drużyny (muszą stać na przylegających do siebie polach). Po przejęciu kontroli nad Juno użyj umiejętności Fala energii na dowolnym z towarzyszy. Fala przeniesie się dzięki temu na 3 pozostałe postacie i zdobędziesz osiągnięcie.

Pasywno-agresywny (Passive Aggresive)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz przy pomocy tytułów i przedmiotów sprawić, by jedna postać posiadała trzy pasywne umiejętności.

Komentarz: Zainteresuj się artefaktami, które mogą przyznawać nowe umiejętności po tym jak zostaną założone przez jakiegoś bohatera. Są one oznaczane w opisie przedmiotu żółtym tekstem - przykład tego typu artefaktu jest na powyższym obrazku. Temu samemu bohaterowi nadaj heroiczny tytuł, który odblokowuje jakieś nowe umiejętności.

Gest pokoju (Peace Offering)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz zwróć dzięcko drążycieli pobratymcom.

Komentarz: Osiągnięcie to jest niestety trudne do odblokowania, gdyż powiązane jest z dzieckiem drążycieli, które mogłeś odnaleźć i zabrać ze sobą w grze The Banner Saga 1. Jeśli masz je ze sobą to pod koniec rozdziału 20 gry zadecyduj o otwarciu bramy dla drążycieli. Rook/Alette nie zginą dzięki przekazaniu drążycielom ich dziecka i przy okazji zdobędziesz również opisywane trofeum.

Oliwa sprawiedliwa (Poetic Justice)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz wysłuchać popisu oratorskiego Aleo.

Komentarz: Osiągnięcie to możesz zdobyć jeśli odblokowałeś jedno z dobrych zakończeń gry. Po tym jak załączą się napisy końcowe i lista płac nie wyłączaj gry i zaczekaj aż w dodatkowej scenie akcja powróci do Arberrang. W nowej rozmowie powinni wziąć udział Rook/Alette, Zefr oraz właśnie Aleo. Zaproponuje on podzielenie się przygotowanym przez siebie poematem. Zgódź się na to - wybierz pierwszą opcję dialogową z powyższego obrazka.

Sen jest dla słabych (Restless)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz nie dać Krukom ani chwili wypoczynku.

Komentarz: Kruki podążają z grupą dowodzoną przez Ivera, Juno i Eyvinda. Po raz pierwszy przejmiesz kontrolę nad tą karawaną w rozdziale 17 gry. Na potrzeby tego osiągnięcia musisz ignorować opcję odpoczynku, która pojawia się za każdym razem gdy grupa rozstawi obozowisko. Jest to równoznaczne ze znacznym spadkiem morale drużyny, tak więc nie jest wskazane powalczenie o to trofeum podczas przechodzenia gry po raz pierwszy.

Dzwonek na lekcję (Rings a Bell)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz nie wyciągnąć wniosków za pierwszym razem.

Zrujnowana (Ruined)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz stawić czoła i pokonać Ruinę na polu bitwy.

Komentarz: Ruina to jeden z bossów gry i do konfrontacji z tą potężną drążycielką dochodzi w końcowej części rozdziału 18 kampanii. Szczegółowe informacje jak pokonać Ruinę znajdziesz w naszym opisie przejścia gry. Oto kilka najważniejszych podpowiedzi:

 1. Ruina jest w stanie regenerować się dzięki umiejętności Nieprzekraczalna bariera. Możesz zniszczyć barierę zanim boss powróci do pełni sił lub postarać się pokonać Ruinę zanim ponownie użyje tej zdolności.
 2. Ruinę warto atakować od samego początku bitwy i innymi przeciwnikami zajmować się tylko jeśli stanowią śmiertelne zagrożenie dla członków drużyny.
 3. Ruina dysponuje potężnymi atakami, w tym umiejętnością Obezwładniająca siła. Jeśli jej użyje to szybko odsuń bohaterów od miejsca gdzie dojdzie do eksplozji.
 4. Osiągnięcie odblokujesz już w momencie pokonania Ruiny, nie dopiero po wygraniu całej bitwy.

Ostatkiem sił (Scrape By)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć grę obiema karawanami, lecz tylko z 16 postaciami przy życiu.

Skryba (Scrivener)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz pokonać trzech wrogów za pomocą Ubina.

Komentarz: Varl Ubin nie jest domyślnie dostępny. Przyłączy się on w dalszej części gry do karawany dowodzonej przez Rooka lub Alette. Dojdzie mianowicie do tego podczas pojedynku z bossem Ruiną w rozdziale 18 gry - moment pojawienia się Ubina prezentuje powyższy obrazek. Nie musisz pokonać 3 przeciwników w tej samej bitwie. Możesz wystawiać Ubina do kolejnych potyczek.

Wysłane (Shipped)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz przyjąć propozycję.

Komentarz: To enigmatyczne osiągnięcie dotyczy nawiązania romansu (przespania się) z Oddleif. Jest to możliwe jeśli główną karawaną dowodzi Rook (nie mógł zginąć w finale pierwszej części Banner Sagi). W końcowej części rozdziału 16 czeka Cię rozmowa z Petrusem oraz Oddleif. W trakcie spotkania musisz przyjąć propozycję Oddleif i wyrazić chęć spędzenia z nią intymnych chwil (opcja dialogowa z powyższego obrazka).

Skrótem szybciej (Shortcut)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz przybyć bezpiecznie do Ostrego Rogu (Ridgehorn).

Komentarz: Do Ostrego Rogu (Ridgehorn) dociera się w końcowej części rozdziału 19 gry. Osiągnięcie odblokujesz w momencie znalezienia się w zniszczonym mieście.

Samotność ocalałej (Sole Survivor)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz skazać Juno na samotną tułaczkę po kres czasu.

Komentarz: Osiągnięcie to powiązane jest z jednym z głównych zakończeń gry. Musisz w rozdziale 21 przegrać bitwę z Bolverkiem i następnie w rozdziale 22 zamordować Eyvinda. Więcej szczegółów na temat zakończeń znajdziesz na stronie Rozdział 22 w naszym opisie przejścia.

Słowa, nie miecze (Talk It Out)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz przekonać Eyvinda, by postąpił słusznie.

Komentarz: Osiągnięcie to powiązane jest z zakończeniami gry. W rozdziale 22 musisz wybierać pierwsze opcje dialogowe w trakcie spotkania z Eyvindem, a następnie go przekonać. Więcej szczegółów na temat zakończeń znajdziesz na stronie Rozdział 22 w naszym opisie przejścia.

Sagi ciąg dalszy (The Saga Concludes)

Sposób odblokowania: Musisz zaimportować stan gry z The Banner Saga 2.

Komentarz: Osiągnięcie to jest dostępne tylko w wersji na PC. Musisz dysponować sejwami z gry The Banner Saga 2 i w momencie rozpoczynania nowej kampanii w The Banner Saga 3 zdecydować się na zaimportowanie ich, tj. na kontynuowanie przygody z tymi samymi bohaterami, zapasami i przedmiotami.

Stąpając po cienkim lodzie (Thin Ice)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz przetrwać wędrówkę przez zamarznięte morze.

Komentarz: Osiągnięcie to powinieneś automatycznie odblokować w rozdziale 21 gry. Karawana dowodzona przez Ivera musi wtedy przejść po zamarzniętym morzu.

W potrzasku (Trapped)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz uwięzić dwóch wrogów w lejach.

Komentarz: Leje (sinkholes) pojawiają się w pierwszej bitwie rozdziału 21 - pokazuje ją dołączony obrazek. Wybierz do tej bitwy bohaterów, którzy dysponują umiejętnościami pozwalającymi na odpychanie przeciwników. Po tym jak jakiś potwór zatrzyma się w pobliżu leja ustaw swojego bohatera na takim polu żeby po wykonaniu odepchnięcia przeciwnik zatrzymał się na polu z lejem i został uwięziony. Zatrzymaj w ten sposób dwóch dowolnych spaczonych.

Zawadiaka (Warmonger)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz w trakcie pojedynczego przejścia gry stoczyć 30 bitew.

Komentarz: Na potrzeby tego osiągnięcia musisz szukać okazji do rozgrywania dodatkowych, w pełni opcjonalnych bitew. Może do nich dochodzić np. gdy jedna z osób podróżujących z karawaną będzie chciała zaatakować napotkanych przeciwników. Zajrzyj do naszego opisu przejścia, w którym zawsze informujemy o możliwości rozegrania bitwy. 30 bitew musisz rozegrać na przestrzeni pojedynczego ukończenia gry, tak więc pamiętaj o tym trofeum od samego początku kampanii.

Uszliśmy cało (We Made It)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz połączyć rozdzieloną rodzinę.

Komentarz: Osiągnięcie to wymusza podjęcie pewnych ściśle określonych decyzji w trakcie przechodzenia gry. Oto one:

 1. W końcowej części rozdziału 20 musisz otworzyć bramy miasta. Doprowadzi to do śmierci Rooka / Alette.
 2. Po awansowaniu do finału gry musisz odblokować jedno z dobrych zakończeń. Po wyświetleniu pierwszej części listy płac powinna załączyć się scenka z Arberrang. Ukaże ona Rooka i Alette przebywających razem w świecie zmarłych. Nagrodzone to zostanie osiągnięciem.

Wiedziemy wiedźmę (Which Witch)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz przyłączyć Alfrun do karawany.

Komentarz: Wiedźma Alfrun może dołączyć do grupy dowodzonej przez Ivera, Juno i Eyvinda. Ma to miejsce w początkowej części rozdziału 17, tuż po stoczeniu pierwszej bitwy ze Spaczonymi. Nie musisz wykonywać żadnych specjalnych czynności, by doprowadzić do jej "rekrutacji".

Czarownica (Witch)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz pokonać trzech wrogów za pomocą Alfrun.

Komentarz: Wiedźma Alfrun podróżuje z grupą dowodzoną przez Ivera, Juno i Eyvinda. Po raz pierwszy możesz wystawić ją do walk w rozdziale 17 gry. Użyj jej umiejętności do pokonania trzech dowolnych wrogów.

Widziała lepsze dni (Worse for Wear)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz nie pozwolić, by Folka straciła głowę z powodu Bolverka.

Komentarz: Osiągnięcie to wymusza zachowania się w odpowiedni sposób podczas konfrontacji z Bolverkiem. Dochodzi do niej pod koniec rozdziału 19 gry. Moment podjęcia kluczowej decyzji prezentuje powyższy obrazek - musisz wybrać drugą opcję zachowania: odciągnąć Folkę zanim wydarzy się coś złego. Gdybyś wybrał pierwszy wariant to Bolverk zamordowałby Folkę.

Szczenięca miłość (Young Love)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów w The Banner Saga 3 - The Banner Saga 3 - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Lubisz mnie? O, tak / O, nie.

Komentarz: Osiągnięcie to wymusza rozgrywanie kampanii postacią Alette (wybierz ją na samym początku gry lub zaimportuj sejwa z poprzednich części, w którym nie zginęła ona w finale Banner Sagi 1). Dodatkowo Alette nie może zginąć w rozdziale 20 (może do tego dojść jeśli otworzysz bramy miasta).

Po awansowaniu do rozdziału 21 musisz doprowadzić do trzech powrotów do Arberrang. Po tym jak znajdziesz się z powrotem w obleganym Arberrang po raz trzeci pojawi się okazja do spotkania się z Egilem. W trakcie tego spotkania wybieraj pierwsze opcje zachowania z listy aż pojawi się wariant pocałowania Egila w policzek - pokazuje go powyższy obrazek. Wybranie tego wariantu odblokuje trofeum.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
The Banner Saga 3

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

The Banner Saga 3

zobacz więcej informacji o grze
The Banner Saga 3

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier RPG

Gry RPG