poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik They Are Billions

Poradnik do They Are Billions zawiera opis mechaniki i sekrety gry w świecie ludzi walczących z niekończącymi się hordami nieumarłych. Nasza solucja i porady pomogą ci odnaleźć się w rzeczywistości techniki kontra zombie.

poradnik, solucja do gry w zawiera 48 stron i 32 ilustracji, rozmiar pliku to 1,6 MB

They Are Billions to gra skomplikowana, w której dogłębna znajomość mechanik, szybkie reagowanie na pojawiające się problemy i odpowiednie planowanie są kluczowe, by wygrać, szczególnie na wyższych poziomach trudności. Zaznajomienie się ze wszystkimi tymi aspektami nie jest jednak proste - z tego powodu poniżej prezentujemy 10 porad do They Are Billions, które ułatwią nowicjuszom start w grze.

Nie marnuj cennych surowców

Surowce kolonii, w tym przede wszystkim złoto i drewno, są przez pierwsze dni bardzo ograniczone, pozwalając na powolne wznoszenie tylko konkretnych budowli. Warto jest więc wstrzymać się i ich nie trwonić - ustawienie muru dookoła bazy może być kuszące 5 dnia misji, lepiej jednak wykorzystać te surowce do, na przykład, wzniesienia Centrum Żołnierzy (Soldier's Center) i rozpoczęcia szkolenia nowych oddziałów.

Wykorzystuj budowle obronne

Budowle obronne są tak samo ważne, jak jednostki ustawione na wieżach. - 10 porad do They Are Billions | Poradnik dla początkujących - They Are Billions - Poradnik Do Gry
Budowle obronne są tak samo ważne, jak jednostki ustawione na wieżach.

W grze They Are Billions gracz ma do dyspozycji rozmaite jednostki, warto jednak pamiętać także o dostępnych budowlach obronnych. Balista (Great Ballista) czy ulepszona wersja czyli Egzekutor (Executor) świetnie sprawdzą się do ochrony wysuniętych pozycji, jak i do wspomagania jednostek ustawionych na wieżach. Wieża energetyczna (Shocking Tower) świetnie spisze się z kolei przeciwko masie mięsa armatniego. Zasieki (Stakes Trap) i/lub Drut Kolczasty (Wire Fence Trap) doskonale sprawdzą się ustawione przed linią murów obronnych, by spowolnić nadciągające oddziały wroga.

Uwaga - w trybie fabularnym do dyspozycji gracza jest także działko Osa (Wasp), zautomatyzowana wieżyczka obronna, która ostrzeliwuje nadciągających wrogów. Działka Osa są bajecznie tanie (i zużywają tylko 1 punkt energii!), warto wykorzystać je do obrony wysuniętych punktów, gdzie ustawienie murów jest niemożliwe, a także ustawiając je jako dodatkowa linia obrony przed murami.

Odpowiednio rozplanuj rozbudowę kolonii

Na każdej mapie - czy to w trybie przetrwania czy w kampanii fabularnej - będziesz mieć dostęp do surowców - żelazo, kamienia i ropa - jak i terenów zielonych pod budowę Farm, jednak ich ilość zawsze będzie "zbyt mała". Warto odpowiednio planować rozbudowę, by nie marnować tych surowców. Dla przykładu, jeśli musisz wznieść dużą ilość Namiotów (Tent), warto ustawić je na piaszczystym / kamienistym terenie, oszczędzając tereny zielone pod budowę wspomnianych Farm.

Poznaj optymalną kolejność rozbudowy

Rozmieszczenie budowli wewnątrz kolonii to sprawa indywidualna, jednakże kolejność wznoszenia konstrukcji, szczególnie w pierwszych dniach misji, jest kluczowa i może w znaczącym stopniu wpłynąć na szanse na ukończenie misji. Podczas misji, czy to w trybie przetrwania czy kampanii, warto trzymać się tej kolejności:

  1. Krok 1: ustawić 3 Namioty (Tent) - zwiększą one liczebność kolonii i pozwolą na dalszą rozbudowę.
  2. Krok 2: wznieść Chatki Myśliwego (Hunter Cottage) i/lub Chatki Rybaka (Fisherman Cottage), w zależności od tego, czy rozpoczynasz przy drzewach (myśliwy) czy wodzie (rybak). Budynki te pozwolą pozyskać żywność, która konieczna będzie do wzniesienia kolejnych Namiotów.
  3. Krok 3: wybudować Tartak (Sawmill) przy drzewach. Warto ulokować go w taki sposób, by generował możliwie najwięcej drewna. Drewno przyda się do dalszej rozbudowy - wymaga go praktycznie każda budowla w grze.
  4. Krok 4: wybudować Kamieniołom (Quarry) przy złożu kamieni, a następnie przy złożu żelaza. Kamienie potrzebne są do wznoszenia większości budowli, żelazo z kolei do szkolenia jednostek. Im szybciej zaczniesz je zbierać, tym szybciej rozpoczniesz rekrutację jednostek.
  5. Krok 5: wybudować Centrum Żołnierzy (Soldier's Center). Budowla, dzięki której rozpoczniesz szkolenie jednostek. Należy wznieść je możliwie najszybciej i od razu rozpocząć rekrutację.

Po przejściu tych 5 kroków należy dalej rozbudowywać kolonię, zwiększając populację, szkoląc nowe jednostki i odblokowując nowe technologie. Warto także pomiędzy tymi krokami ustawiać kolejne Namioty.

Dbaj o ekonomię i stan kolonii

Stan ekonomii jak i samej kolonii uzależniony jest od kilku czynników. Nie licząc wojsk, które obronią ją przed zarażonymi, ważne są surowce (złoto, drewno, kamienie, żelazo i ropa), energia i ilość dostępnych robotników. Warto zadbać o to, by nigdy żadna z tych wartości nie zeszła do 0 - gdy tak się stanie, dalszych rozwój kolonii zostanie znacząco spowolniony. Warto więc wznosić elektrownie, domy i budynki produkujące żywność i inne surowce ponad miarę, by zawsze mieć zapas na wypadek nieprzewidzianej sytuacji.

Monitoruj czas przybycia hordy zarażonych

Czas przybycia hordy zarażonych pokazany jest nad mini-mapą. - 10 porad do They Are Billions | Poradnik dla początkujących - They Are Billions - Poradnik Do Gry
Czas przybycia hordy zarażonych pokazany jest nad mini-mapą.

Hordy zarażonych (Infected Swarm) to olbrzymie grupy zarażonych, które co kilkanaście dni pojawiają się na mapie. W skład hordy wchodzić będą stopniowo coraz potężniejsze oddziały wroga, a ich liczebność także będzie się zwiększać, aż do finałowej hordy, podczas której gracz atakowany jest ze wszystkich stron przez tysiące jednostek wroga.

To, kiedy pojawi się horda zarażonych, sprawdzić można zerkając na lewą krawędź ekranu - tam pokazany będzie dzień, w którym nadejdzie kolejna horda. Warto przynajmniej jeden dzień wcześniej wycofać oddziały i przygotować się na oblężenie.

Eksploruj mapę z głową

Czy to w trybie przetrwania czy w trakcie większości misji w kampanii, zawsze konieczna będzie eksploracja mapy, gdyż domyślnie odkryta będzie tylko jej niewielka część wokół bazy. Warto zabrać się do tego z głową, by nie ściągnąć na siebie uwagi zbyt dużej ilości wrogów. Do tego celu świetnie nadają się Zwiadowczynie (Ranger), które bezszelestnie eliminować mogą wrogów. W dalszych dniach misji warto korzystać z mieszanki Żołnierz + Snajper, w proporcji 3:1 - pozwoli Ci to załatwić większość wrogów nim ci w ogóle zdążą dobiec do Twoich oddziałów.

Korzystaj z aktywnej pauzy

Aktywna pauza pozwala anulować konstrukcje bez ponoszenia dodatkowych kosztów. - 10 porad do They Are Billions | Poradnik dla początkujących - They Are Billions - Poradnik Do Gry
Aktywna pauza pozwala anulować konstrukcje bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Podobnie jak w kultowych grach RPG, jak Baldur's Gate, Icewind Dale czy nowszym Pillars of Eternity, They Are Billions daje możliwość korzystania z aktywnej pauzy. Tą aktywuje się klawiszem SPACJA, a sama funkcja pozwala zatrzymać upływ czasu, pozwalając graczowi w dalszym ciągu wydawać rozkazy jednostkom, rozpoczynać rekrutację oddziałów czy ustawiać budowle do wzniesienia. Przydaje się to szczególnie podczas walk z hordami zarażonych.

Uwaga - jeśli rozpoczniesz konstrukcję budowli podczas działania aktywnej pauzy, będziesz w stanie anulować budowę bez ponoszenia kosztów (odzyskasz 100% surowców, w normalnej sytuacji tylko 60%), pod warunkiem, że pauza nie zostanie wyłączona. Jest to bardzo użyteczna metoda i pozwala zaoszczędzić sporo surowców.

Planuj i przewiduj konsekwencje swoich czynów

Nie samą obroną człowiek żyje w They Are Billions, gdyż już na kilka dni od rozpoczęcia etapu trzeba będzie zacząć podejmować decyzje. Czy lepiej rozciągać bazę na wschód czy zachód, gdzie wysłać które jednostki, by najlepiej poradziły sobie z oczyszczaniem, czy atakować piekielne osady (Village of Doom) czy lepiej się jeszcze wstrzymać? To tylko nieliczne z pytań, które pojawią się podczas rozgrywki. Warto dwa razy zastanowić się przed podjęciem jakiejś decyzji - dla przykładu, atak na piekielną osadę może ściągnąć na Twoją kolonię tyle zarażonych, że nie poradzisz sobie z odparciem ich natarcia.

Ulepszaj budynki

Początkowo będziesz mieć dostęp do tylko niewielkiej ilości budowli. Z czasem - i kolejnymi ulepszeniami - będziesz w stanie wznosić coraz bardziej zaawansowane konstrukcje, z czego część będzie po prostu ulepszoną wersją podstawowych budowli. Warto regularnie ulepszać budynki (szczególnie te zwiększające populację i produkcję żywności), gdyż pozwolą one pozyskać więcej surowców, nie zajmując przy tym dodatkowego miejsca. Ulepszać można większość budowli (jeśli tylko odblokowane zostało odpowiednie ulepszenie) - domy, budynki produkujące surowce, mury i wieże obronne.

Wraz z patchem v0.6 do gry zaimplementowano nowy tryb rozgrywki: Wyzwania społeczności (Challenge of the Week). Każdego tygodnia losowana jest inna mapa, taka sama, dla wszystkich graczy. Gracze mogą rywalizować ze sobą o to, kto będzie miał wyższy wynik na mapce. Wyniki są zapisywane na Tablicy Wyników (Leader Board). Zapisywana jest ilość dni, czy wygrano mapę, nick gracza oraz uzyskany wynik. Do wyzwania można podchodzić tylko 1 w ciągu tygodnia.

  1. Zaimplementowano również możliwość kolejkowania rozkazów dla Twoich jednostek. Jeśli chcesz wytyczyć złożoną ścieżkę patrolowania, ataku lub przemieszczenia, możesz dodawać więcej punktów na ścieżce, trzymając SHIFT.
  2. Dodano również wybuchające beczki i opuszczone wieżyczki. Beczki można podnieść i rozmieścić za pomocą żołnierza. Opuszczone wieżyczki staną się Twoje, jeśli będą w zasięgu twojej kolonii.
Przed rozpoczęciem rozgrywki możesz wybrać kilka poziomów trudności - Wybór poziomu trudności | Poradnik dla początkujących - They Are Billions - Poradnik Do Gry

Przed rozpoczęciem rozgrywki możesz wybrać kilka poziomów trudności. Stopień trudności wyznaczany jest przez Punktację (Score Factor) i wyrażony w procentach, im wyższy, tym trudniej. Ten zaś zależny jest od doboru parametrów, takich jak: typ mapy, długość gry, gęstość zainfekowanych zombie (liczebność, rozmieszczenie na mapie). Długość gry ma bezpośredni wpływ na szybkość pojawiania się fal zombie. Na tę chwilę w grze dostępne są 5 możliwych długości gry, 4 mapy oraz 5 stopni zagęszczenia zombie na mapie. Aby odblokować drugą, trzecią i czwartą mapę, musisz wygrać pierwszą z Punktacją minimum 20%, drugą z wynikiem 60%, trzecią na poziomie 100%.

 

80 dni

100 dni

120 dni

150 dni

Fala 1

11 dzień

14 dzień

16 dzień

20 dzień

Fala 2

19 dzień

23 dzień

27 dzień

35 dz

ień

Fala 3

28 dzień

33 dzień

40 dzień

50 dzień

Fala 4

35 dzień

43 dzień

53 dzień

65 dzień

Fala 5

40 dzień

51 dzień

61 dzień

75 dzień

Fala 6

46 dzień

59 dzień

69 dzień

85 dzień

Fala 7

52 dzień

64 dzień

78 dzień

96 dzień

Fala 8

58 dzień

71 dzień

85 dzień

108 dzień

Fala 9

65 dzień

78 dzień

95 dzień

117 dzień

Fala 10

73 dzień

91 dzień

110 dzień

138 dzień

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
They Are Billions

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

They Are Billions

zobacz więcej informacji o grze
They Are Billions

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier strategicznych

Strategiczne