poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Fortnite: Battle Royale

Poradnik do Fortnite: Battle Royale zawiera praktyczne porady dla początkujących - dowiesz się, czym jest burza, jak przeżyć i jak budować. Poznasz mechanikę strzelania i budowania oraz najlepsze bronie. Dowiesz się też gdzie lądować i jak się leczyć.

poradnik, solucja do gry w zawiera 64 stron i 85 ilustracji, rozmiar pliku to 3,1 MB

Strzelby to nieodzowny element każdego ekwipunku gracza, który ląduje na gęsto upakowanych terenach zabudowanych. Jest to definitywnie najlepsza broń do eliminowania przeciwników na bardzo bliskich dystansach (domy, pomieszczenia itp.) i mniej efektywna na dystansach bliskich i średnich. Idealnie nadaje się podczas szturmowania fortyfikacji innych graczy.

Jeden strzał w głowę wystarczy, żeby pozbawić przeciwnika całego paska zdrowia, a powtarzalność samej strzelby sprawia, że szybkostrzelność stoi na przyzwoitym poziomie. W grze znajdziesz kilka rodzajów strzelb - Strzelba taktyczna, strzelba pompkowa, ciężka strzelba oraz dubeltówka. Pierwsza ma większą szybkostrzelność, ale ta druga nadrabia samymi obrażeniami. Tak jak w przypadku innych broni, strzelby podzielone zostały na klasy:

 1. Taktyczna strzelba - Strzelba taktyczna posiada bardzo dużą szybkostrzelność i podzielona została na kilka klas - biały, zielony i niebieski. Doskonale sprawdza się podczas szturmu na fortyfikacje przeciwników oraz obrony w pomieszczeniach.
 2. Strzelba pompkowa - Strzelba pompkowa nie jest tak szybkostrzelna jak strzelba taktyczna, ale nadrabia samymi obrażeniami. Jeden strzał w głowę powali przeciwnika posiadającego pełny pasek zdrowia co czyni ją wyjątkowo zabójczą bronią (przeciwnik posiadający tarczę uniknie zgonu). Oczywiście tak jak w przypadku poprzedniej strzelby, sprawdzi się tylko na krótkich dystansach. Podzielona została na dwie klasy - zielony i niebieski.
 3. Ciężka Strzelba - Kolejny wariant strzelby. W przeciwieństwie do strzelby pompkowej posiada ona zmniejszone obrażenia (tak jak strzelba taktyczna), ale nadrabia zasięgiem. Dzięki niej będziesz w stanie eliminować przeciwników z większej odległości.
 4. Dubeltówka - Najsilniejsza strzelba w grze. Jeden strzał zadaje 150 obrażeń i wcale nie musisz celować w głowę, by zobaczyć takie liczby. Mankamentem tej broni jest fakt, że nadaje się do walk tylko na najkrótszych dystansach, czyli właściwie wtedy, kiedy przeciwnik stoi obok ciebie.

Korzystające z amunicji - Shotgun Shells bronie powinny znaleźć się w ekwipunku każdego gracza, który jest trakcie eksploracji mapy. Jest niezwykle skuteczna w starciach na krótkich dystansach i nie potrzebuje takiej precyzji przy celowaniu jak inne bronie.

Strzelba zagwarantuje ci przewagę na krótkich dystansach. - Najlepsze strzelby w Fortnite Battle Royale - Fortnite: Battle Royale - poradnik do gry
Strzelba zagwarantuje ci przewagę na krótkich dystansach.

W Fortnite Battle Royale możecie oczywiście uzbroić sie w szybkie i śmiercionośne karabiny szturmowe, które sieją postrach przy pomocy full auto, ale żadna dobra gra nie obędzie się też bez uwielbianych karabinów snajperskich. Jeśli dobra snajperka to Wasze marzenie, przeczytajcie poniższy poradnik. Pamiętaj jednak, że strzelanie z karabinu snajperskiego w Fortnite Battle Royale różni się bardzo od AWP z CS GO.

Karabiny szturmowe

Karabiny szturmowe powinny być głównym składnikiem twojego ekwipunku. Ich skuteczność jest bardzo dobra niezależnie od dystansu, który dzieli cię od przeciwnika. Mimo tego, że twórcy gry zdecydowali się na radykalny krok obniżenia celności karabinów szturmowych, powinny zajmować u ciebie pierwsze miejsce podczas eksploracji i napotykania nowego uzbrojenia. Karabiny szturmowe podzielone zostały na trzy rodzaje oraz kilka klas jakości.

Karabin szturmowy to najważniejsza broń. - Najlepsze karabiny szturmowe, snajperskie i wyborowe - Fortnite: Battle Royale - poradnik do gry
Karabin szturmowy to najważniejsza broń.
 • Karabin szturmowy (assault rifle) - Najlepszy rodzaj karabinu szturmowego w grze. Podzielony został na kilka klas: biały, zielony, niebieski, fioletowy oraz pomarańczowy. Pierwsze trzy klasy (biały, zielony i niebieski) korzystają z broni M16, a fioletowy i pomarańczowy to bronie SCAR. Celność broni SCAR znacznie przewyższa celność broni M16, dlatego w każdym przypadku powinieneś je podnosić.
 • Burst Rifle - Ten rodzaj karabinu szturmowego nadaje się tylko do walki na krótkich dystansach. Strzela on niekontrolowanymi, lecz krótkimi seriami, dlatego nigdy nie będzie tak skuteczny na dystansach średnich jak zwykły karabin szturmowy. Karabin ten podzielony został na kilka klas - biały, zielony i niebieski.
 • Karabin szturmowy z lunetą - Karabin idealnie nadaje się jako zamiennik dla karabinu snajperskiego z racji swojego celownika optycznego, ale nie jest tak efektywny na średnich i krótkich dystansach jak zwykłe karabiny szturmowe. Z racji rzadkości spotykania karabin ten posiada tylko dwie klasy: niebieską oraz fioletową. Karabin szturmowy z lunetą doskonale sprawdza się podczas wymiany ognia w końcówce meczu, kiedy to przeciwnicy stoją na fortyfikacjach na średnio-dalekich dystansach. Dodatkowo broń ta podczas przybliżenia jest perfekcyjnie celna. Oznacza to, że pociski lecą dokładnie tam, gdzie ustawisz celownik.
 • Lekki karabin maszynowy - W odróżnieniu od zwykłych karabinów szturmowych, lekka wersja ma dużo pojemniejszy magazynek oraz szybkostrzelność. Nie nadaje się do precyzyjnego eliminowania przeciwników z racji swojej zmniejszonej celności, oraz obrażeń, ale idealnie nadaje się do przeprowadzania akcji z ogniem zaporowym.

Karabiny snajperskie

Karabin snajperski w Fortnite: Battle Royale jako jedyna broń wykorzystuje system "bullet travel". To znaczy, że w przeciwieństwie do innych broni w grze, pocisk wystrzelony z karabinu snajperskiego uderzy w cel po określonym czasie (w zależności od odległości). Karabin snajperski, tak jak szturmowy, powinien znaleźć się w ekwipunku każdego gracza. Jest to broń rzadka i potężna.

Karabin snajperski zadaje absurdalnie wielkie obrażenia. - Najlepsze karabiny szturmowe, snajperskie i wyborowe - Fortnite: Battle Royale - poradnik do gry
Karabin snajperski zadaje absurdalnie wielkie obrażenia.

Snajperka w wersji z pojedynczym pociskiem w magazynku potrafi zabić przeciwnika jednym strzałem, niezależnie od tego gdzie go trafisz. Tak jak w przypadku innych broni, snajperka dzieli się na kilka klas jakości:

 1. Bolt-Action Sniper Rifle (wersja z pojedynczym pociskiem) - Najpotężniejsza broń palna w grze. Jeden celny strzał wystarczy, by pozbawić wroga pełnego paska zdrowia, niezależnie od tego gdzie go trafisz. Celny strzał w głowę zabije przeciwnika posiadającego 100 punktów tarczy. Ta wersja karabinu snajperskiego posiada kilka klas jakości - niebieski, fioletowy oraz pomarańczowy.
 2. Semi-Auto Sniper Rifle (wersja semi) - Druga wersja karabinu snajperskiego nie jest tak potężna jak jego odpowiednik z pojedynczym strzałem, ale nadrabia za to szybkostrzelnością i pojemnością magazynka. Nie nadaje się do precyzyjnego eliminowania przeciwników ponieważ nawet jeśli trafisz wroga, nie wyeliminujesz go pojedynczym strzałem (chyba, że trafiłeś w głowę przeciwnika nieposiadającego 100% tarczy). Tak jak w przypadku Bolt-Action, wyróżniamy kilka klas jakościowych - fioletowy oraz pomarańczowy.
 3. Karabin myśliwski (Hunting Rifle) - Karabin zadaje całkiem spore, choć mniejsze niż Bolt Action obrażenia. Jeden strzał w głowę powali przeciwnika posiadającego 100% tarcz. W odróżnieniu do innych karabinów snajperskich, sztucer nie ma lunety, a więc polegać musisz tylko i wyłącznie na przybliżeniu zwykłej muszki. Tak samo jak przy innych snajperkach, sztucer korzysta z systemu bullet drop (więcej o nim znajdziesz w rozdziale zatytułowanym "System strzelania").
 4. Ciężki karabin snajperski - Zadający 150 obrażeń potwór kalibru .50 potrafi jednym strzałem powalić słonia. Dodatkowym atutem jest fakt, że snajperka ta doskonale nadaje się do niszczenia struktur. Jeden strzał zadaje ponad 1000 obrażeń budynkom. Kolejnym aspektem tego przedmiotu jest fakt, iż wystrzelony pocisk ma wyraźnie mniejszy opad w porównaniu do innych karabinów snajperskich.

Granaty w Fortnite: Battle Royale są podstawowym narzędziem do niszczenia fortyfikacji innych graczy. Zadają sporo obrażeń, ale zasięg ich rzucania jest bardzo krótki. Dobrze jest je jednak mieć przy sobie jako zamiennik dla potężniejszego granatnika czy wyrzutni rakiet-RPG. Nie dzielą się one na żadne klasy jakości i właściwie są traktowane przez grę jako dodatek do posiadanego przez gracza arsenału. Jedna eksplozja granatu potrafi powalić przeciwnika i pozbawić go pełnego paska zdrowia (bez tarcz).

Najlepsza i zarazem najrzadziej spotykana broń w grze. - Najlepsze granaty, granatniki, RPG - Fortnite: Battle Royale - poradnik do gry
Najlepsza i zarazem najrzadziej spotykana broń w grze.

Granatnik

to bardzo dobry zamiennik dla zwykłych granatów. Zadaje o 5% mniej obrażeń, ale jego zasięg w pełni to kompensuje. Granatnikiem jesteś w stanie zniszczyć wrogi fort oddalony o kilkadziesiąt metrów i doskonale nadaje się do wrzucania granatów do wysokich, ufortyfikowanych wież strażniczych. Tak samo jak zwykłym granatem, granatnik jest w stanie powalić wroga posiadającego pełny pasek zdrowia. Wyróżniamy kilka klas jakości granatników - niebieski, fioletowy oraz pomarańczowy.

Wyrzutnia rakiet

RPG to najmocniejsza, a zarazem najrzadziej spotykana broń w całej grze. Za jej pomocą gracz potrafi zniszczyć wrogi fort z bardzo daleka, a jego obrażenia powalą przeciwnika posiadającego pełny pasek zdrowia. RPG na dzień dzisiejszy jest bardzo celny i szybkostrzelny co pozwoli ci na wymianę ognia nawet na krótkich dystansach, z racji tego, że eksplozja obejmuje całkiem spory kawałek ziemi. Wyrzutnia rakiet jest także najlepszą bronią do niszczenia struktur przeciwnika. Jedna rakieta pozwala na zrównanie z ziemią całego fortu (1x1), który nie został wybudowany z metalu. Dodatkowo jeżeli widzisz, że ktoś przeprowadza szturm na twoją pozycję (budowanie dwóch par schodów i ścian za nimi to jeden z przykładów), wystarczy jeden strzał z rakietnicy, by zniszczyć całą konstrukcję. Tak jak w przypadku granatników wyróżniamy kilka klas jakości RPG - niebieski, fioletowy oraz pomarańczowy.

Bomba Taneczna (Boogie Bomb)

Przedmiot ten zabiera miejsce w ekwipunku i jest jednym z wariantów dla zwykłego granatu. Po użyciu na przeciwniku (bądź na sobie), ten zaczyna tańczyć, ale kontrolując swoje ruchy. W skrócie - może uciec, ale nie może strzelać. Bardzo przydatne narzędzie podczas potyczki na krótkich dystansach. Dodatkowo jest to nierzadko sposób na wykonanie bardzo łatwej eliminacji. Połączenie bomby tanecznej z dubeltówką jest jedną z taktyk, dzięki której nie dasz przeciwnikowi żadnych szans.

Granat dymny (Smoke Grenade)

Granat dymny to kolejny wariant granatów. Po jego użyciu na niewielkim obszarze pojawia się mgła całkowicie blokująca widoczność. Efekt ten trwa przez kilka sekund. Przedmiot znajduje się aktualnie w skarbcu i niemożliwym jest jego zdobycie.

Granat impulsowy (Impulse Grenade)

Kolejny wariant dla granatów w grze. Po użyciu na przeciwniku (bądź na sobie lub sojuszniku) gracz taki zostaje wystrzelony w powietrze. Doskonałe narzędzie do szybkiego przemieszczania się bądź do zmniejszenia dystansu pomiędzy tobą, a przeciwnikiem.

Rakieta kierowana (Guided Missle)

Jest to dokładnie tak samo skuteczna broń jak zwykła wyrzutnia rakiet. Różnica tkwi w sposobie użycia. Po wystrzeleniu rakiety kierowanej, będziesz mógł przejąć nad nią kontrolę i sterować do momentu wybuchu. Idealna broń do pozbywania się graczy, którzy chowają się w swojej fortecy.

Śmierdzibomba

Granat, który po rzuceniu zostaje zniszczony jak koktajl Mołotowa. Zadający 10 obrażeń na sekundę przez 9 sekund granat wytwarza śmiercionośny obłok gazu, który wykurzy nawet najbardziej zatwardziałych kamperów.

Czepiak

Czepiak to wariant granatu, który po rzuceniu przyczepia się do dowolnej powierzchni (podłogi, ściany przeciwnika, czy nawet samego wroga). Jest to więc doskonałe narzędzie do eliminowania przeciwników schowanych za różnego rodzaju strukturami. Warto także wspomnieć, że jeden czepiak zadaje więcej niż 100 punktów obrażeń, a więc jeden wybuch pozbawi życia przeciwnika, który nie posiada tarczy.

Granat uderzeniowy

Granat uderzeniowy to tak naprawdę kolejny wariant granatu impulsowego. Po jego użyciu wyrzuca ciebie lub przeciwnika na daleką odległość. Różnicą w tym przypadku jest fakt, że po wystrzeleniu gracza, ten nie otrzymuje żadnych obrażeń od upadku, a na dodatek niszczy wszystko co stanie na jego drodze.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Fortnite: Battle Royale

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Fortnite: Battle Royale

zobacz więcej informacji o grze
Fortnite: Battle Royale

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier akcji

Gry Akcji