poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Fortnite: Battle Royale

Poradnik do Fortnite: Battle Royale zawiera praktyczne porady dla początkujących - dowiesz się, czym jest burza, jak przeżyć i jak budować. Poznasz mechanikę strzelania i budowania oraz najlepsze bronie. Dowiesz się też gdzie lądować i jak się leczyć.

poradnik, solucja do gry w zawiera 64 stron i 85 ilustracji, rozmiar pliku to 3,1 MB

W Fortnite: Battle Royale twoja postać ma z góry przypisany plecak/ekwipunek, który możesz wykorzystać wedle twojego uznania. Ekwipunek posiada razem pięć miejsc na uzbrojenie, czyli bronie, medykamenty i granaty oraz specjalnie odizolowane miejsce na amunicję i materiały budowlane. W jednym momencie możesz posiadać 999 sztuk amunicji danego rodzaju (więcej ci z resztą nie będzie potrzebne) oraz tyle samo materiałów. Przypisany do szybkiego wyboru #1 kilof zostaje tam na zawsze i jest głównym narzędziem do pozyskiwania materiałów budowlanych. Nic nie stoi także na przeszkodzie byś takim kilofem kogoś wyeliminował, ale jest on na tyle nieefektywny w takich starciach, że jedyną jego funkcją pozostaje niszczenie obiektów na mapie.

Ekran ekwipunku. - Uzbrojenie i ekwipunek - Fortnite: Battle Royale - poradnik do gry
Ekran ekwipunku.

Po wywołaniu okna ekwipunku (domyślnie I na PC) otrzymasz dostęp do jego modyfikacji. Tutaj możesz przypisywać określone uzbrojenie do miejsc szybkiego użycia (wedle twojego uznania- wyłączając kilof). W trybie gry duo czy pełny skład będziesz mógł korzystać z tego okna, by upuścić daną broń i wręczyć ją koledze. To samo możesz zrobić z amunicją oraz materiałami budowlanymi. Wykorzystaj tę informację, by przekazywać niezbędne materiały graczom, którzy nie mają ich w ekwipunku zbyt wiele.

Zamiana miejsc dostępnego uzbrojenia jest wyjątkowo przydatna w momencie, w którym nauczysz się na pamięć klawiszy przypisanych do określonych typów broni. W tym przypadku wiadomo, że pierwszą bronią będzie karabin szturmowy, a zaraz po niej - snajperka.

W grze zastosowany został system klas przedmiotów, znanych z takich gier jak Borderlands czy Destiny. Im rzadszy przedmiot, tym lepiej spisywać będzie się on w starciach. Nie są to jednak różnice kolosalne, bo tylko kilkuprocentowe. Jednakże chcąc mieć przewagę nad innymi graczami, powinieneś starać się odnajdywać jak najlepsze uzbrojenie. Z reguły przedmioty takie są ograniczone do kilku sztuk na całą mapę, a największą szansę na odnalezienie najrzadszych wersji broni jest przeszukanie zrzuconych paczek z zaopatrzeniem lub zwłok pokonanych wrogów.

Uwaga! Najważniejsza rzecz w systemie klas dotyczy karabinów szturmowych (assault rifle). Biały, zielony i niebieski przypisane zostały dla broni M16, a fioletowy i pomarańczowy do broni SCAR. Ten drugi, mimo braku jakiegokolwiek opisu jest dużo bardziej celny niż M16. Wykorzystaj tę wiedzę podczas potyczki na dalekim zasięgu. Przeczytaj rozdział "System strzelania", by dowiedzieć się więcej.

Mimo, że medykamenty nie pomogą ci w bezpośredniej eliminacji przeciwników, to są one nieodzownym elementem rozgrywki w Battle Royale. Za pomocą nich będziesz mógł przetrwać starcia, których inaczej nie byłbyś w stanie nawet podjąć, lub po prostu podleczyć się po wygranej potyczce. Czas aktywacji medykamentu zależy od jego siły:

 1. Bandaże (bandage) - aktywują się po czterech sekundach i przywracają 15 punktów zdrowia do maksymalnie 75 punktów zdrowia. W jednym miejscu w ekwipunku możesz nosić maksymalnie 15 sztuk bandaży.
 2. Mikstura tarczy (shield potion) - mikstura aktywuje się po pięciu sekundach i dostarczają 50 punktów tarczy do maksymalnie 100 punktów tarczy. W jednym miejscu w ekwipunku możesz nosić maksymalnie dwie mikstury.
 3. Mała mikstura tarczy (Small Shield Potion) - Mała mikstura tarczy jest podobnym przedmiotem do poznanej wcześniej zwykłej mikstury. Różni się natomiast ilość przywracanych punktów tarczy (25 na miksturę do 50 maksimum), czas picia oraz ilość przedmiotów w stosie. Mała mikstura tarczy jest tak skuteczna, że powinna mieć wyższy priorytet w ekwipunku niż zwykłe bandaże. Podczas eksploracji staraj się więc mieć ją zawsze przy sobie.
 4. Apteczka (medkit) - apteczka aktywuje się po dziesięciu sekundach i przywraca pełne zdrowie. W jednym momencie możesz nosić trzy apteczki przypisane do jednego miejsca w ekwipunku.
 5. Sok (Slurp Juice) - Sok aktywuje się dokładnie tak jak inne mikstury. Po wypiciu soku twoja postać będzie regenerować 25 punktów zdrowia oraz tarczy przez 25 sekund (1 punkt na sekundę). Maksymalnie możesz odnowić 100% tarczy oraz zdrowia, dlatego warto używać przedmiotu po używaniu bandaży, czy małej mikstury tarczy.
 6. Ognisko (Campfire) - Ognisko to przedmiot, który nie zabiera żadnego miejsca w ekwipunku. Paradoksalnie znajduje się ono w sekcji "pułapki". Wystarczy, że ustawisz je na ziemi, a każdy z twojej drużyny będzie mógł odnowić przy nim punkty zdrowia. Będąc w pobliżu ustawionego na ziemi ogniska, zdrowie twojej drużyny będzie się odnawiać (2 punkty na sekundę przez 25 sekund).
 7. Beczka Obfitości (Chug Jug) - Beczka obfitości to przedmiot legendarny, a więc bardzo rzadki. Znajdziesz go w skrzyniach i zrzutach z zaopatrzeniem. Po 15 sekundach od aktywacji przedmiotu, Beczka odnowi twoje pełne zdrowie i tarcze.

Uwaga! Obrażenia od upadku oraz od burzy bezpośrednio uderzają w zdrowie, całkowicie pomijając punkty tarczy. Tarcza chroni tylko przed ostrzałem i/lub od uderzeń kilofem. Niweluje ona także maksymalne obrażenia od karabinu snajperskiego niebędącymi obrażeniami od strzału w głowę.

Mikstura tarczy powinna zostać użyta od razu. - Medykamenty - Fortnite: Battle Royale - poradnik do gry
Mikstura tarczy powinna zostać użyta od razu.

Pistolety i pistolety maszynowe wpadają do tej samej kategorii ze względu na amunicję, której używają. Amunicją tą w każdym przypadku będzie "light ammo", czyli po prostu amunicją lekką. Każda z omówionych broni nadaje się do walki przy krótkich i ewentualnie średnich dystansach. W grze znajdziesz kilka rodzajów pistoletów, które podzielone zostały na klasy (biały-zielony-niebieski-fioletowy-pomarańczowy):

 • Pistolet - zwykły pistolet powtarzalny, który posiada kilkanaście nabojów w magazynku. Broń nadaje się do walki na dystansie małym oraz średnim z racji swojej wysokiej celności. Dostępne są trzy klasy tej broni - biały, zielony i niebieski. Do grupy tej zaliczamy także pistolety z tłumikiem. Są to narzędzia doskonałe do przeprowadzenia zasadzek, czy eliminacji przeciwników z ukrycia (na przykład z krzaków).
 • Rewolwer - zwykły rewolwer, który zadaje większe obrażenia od pistoletów, ale posiadają mniej amunicji w bębenku. Broń nadaje się do walki na dystansie małym oraz średnim z racji swojej wysokiej celności Dostępne są trzy klasy tej broni - biały, zielony i niebieski.
 • Pistolet maszynowy (SMG) - pistolety maszynowe (SMG's i Tactical SMG's) zadają niskie obrażenia, ale nadrabiają szybkostrzelnością i pojemnością magazynku. Broń nadaje się do walki na dystansie małym oraz średnim z racji swojej szybkostrzelności. Warianty dostępne dla SMG to biały, zielony oraz niebieski. Warianty dostępne dla Tactical SMG to zielony, niebieski i fioletowy.
 • Rękodziało (Hand Cannon) - Desert Eagle to najmocniejszy wariant pistoletów w grze. Korzystający z kalibru .50 potwór powala przeciwnika jeżeli trafiony został w głowę. Zadający 75 obrażeń pistolet jest także najbardziej niecelny. Znajdziesz dwa warianty tej broni w grze - fioletowy (epicki) oraz pomarańczowy (legendarny).
 • Minigun - Broń ta wylądowała w rubryce pistoletów, ponieważ tak jak one korzysta z lekkiej amunicji. Jest to broń bardzo niecelna, posiadająca niskie obrażenia, ale nadrabia szybkostrzelnością i brakiem wymogu przeładowania. Doskonale nadaje się do przeprowadzania ostrzału na bazy wrogów.

Pistolety to najczęściej spotykana broń w całej grze. Nie są one tak efektywne na małym dystansie jak strzelby, ani tak efektywne na dystansie średnim jak karabiny szturmowe. Nie jest to jednak przeszkodą, by nauczyć się schematu strzelania za ich pomocą. Staraj się używać jej jako broni przejściowej, a w momencie znalezienia zamiennika, wyrzuć na ziemię.

Pistolet to jedna ze słabszych broni w grze. - Najlepsze pistolety i pistolety maszynowe - Fortnite: Battle Royale - poradnik do gry
Pistolet to jedna ze słabszych broni w grze.

Jeżeli nie posiadasz żadnej strzelby, dobrym zamiennikiem będzie pistolet maszynowy (tactical SMG). Podczas korzystania z niego staraj się za wszelką cenę celować w głowę przeciwnika. Broń wtedy będzie najbardziej efektywna z racji swojej szybkostrzelności.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Fortnite: Battle Royale

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Fortnite: Battle Royale

zobacz więcej informacji o grze
Fortnite: Battle Royale

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier akcji

Gry Akcji