poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Northgard

Northgard to klasyczny RTS, gdzie dowodzimy grupą wikingów, którzy trafili na tajemniczy ląd. Gra jest osadzona w świecie mitologii skandynawskiej, a więc gdzie przyjdzie nam walczyć nie tyle o surowce, co bronić przed mitycznymi bestiami.

poradnik, solucja do gry w zawiera 50 stron i 59 ilustracji, rozmiar pliku to 2,8 MB

Rozbudowa osady będzie wymagać od ciebie zapewnienia stałych dostaw trzech surowców: drewna, żelaza i kamienia. To one umożliwią ci stawianie nowych i ulepszanie istniejących budynków.

Informacje o przyroście danego surowca znajdziesz tylko przy drewnie. W przypadku kamienia i żelaza jest on zbędny. - Northgard - Surowce budowlane | Mechanika gry - Northgard - poradnik do gry
Informacje o przyroście danego surowca znajdziesz tylko przy drewnie. W przypadku kamienia i żelaza jest on zbędny.

Drewno to najbardziej podstawowy z tych trzech surowców. Wymagany jest bowiem do budowy, ale również do utrzymania ciepła w osadzie w czasie zimy. Już od początku musisz więc dbać o to, by jego produkcja latem była jak najwyższa. Dlatego dobrze jakbyś wyznaczył jedną strefę, którą poświęcisz na wydobycie drewna. Może to być każda strefa, na twoim terytorium, więc nie będziesz miał problemu z poszukiwaniem odpowiedniej strefy. Oczywiście istnieje specjalna strefa, nazwana lasem, która zwiększa produkcję drewna na danym obszarze o 10%. Jest to najlepsze miejsce na strefę wyrębu drewna, jednak jeśli nie masz dostępu do takiego obszaru, nie musisz szukać go na siłę.

Ulepszanie budynków oraz narzędzi wymaga natomiast zapewnienia sobie dostaw kamienia i żelaza. Surowce te jako jedyne wyczerpują się, co zmusza do ciągłego przemieszczania górników oraz poszukiwania kolejnych złóż obu surowców. Istnieją dwa typy obszarów ze złożami obu tych surowców. Pierwszym z nich jest pojedyncze złoże, zazwyczaj towarzyszące innemu bonusowi terenowemu jak np. żyznej ziemi. Są one dość powszechne i przy tym ich rozmiar jest stosunkowo niewielki.

Strefa, będąca dużym złożem żeleża. - Northgard - Surowce budowlane | Mechanika gry - Northgard - poradnik do gry
Strefa, będąca dużym złożem żeleża.

Drugą opcją są strefy, na których znajduje się kilka złóż danego surowca. Ilość surowca jaką możesz z niej wydobyć jest większa niż w przypadku pierwszej opcji. Dodatkowo są to strefy, które występują rzadko i ich odnalezienie zajmuje dużo czasu. Jeśli uda ci się zając taki obszar, pamiętaj jednak by był on dobrze chroniony. Często są one celem wrogich klanów.

Pieniądze stanowią ważny element rozgrywki. Wraz z kamieniem lub żelazem umożliwiają one dokonywanie ulepszeń budynków. Dodatkowo dzięki nim możesz kupować towary oraz szkolić wojska. Na stan twoich finansów wpływa również ilość budynków. Każda postawiona budowla ma określony koszt rocznego utrzymania. Sprawdzić go można na panelu budynku, który otwiera się po kliknięciu na daną budowlę. Dlatego też ważne jest, aby zapewnić sobie stały napływ funduszy.

Ikona znajdująca się nad składem handlowym informuje o dostępnym szlaku handlowym. - Northgard - Finanse | Mechanika gry - Northgard - poradnik do gry
Ikona znajdująca się nad składem handlowym informuje o dostępnym szlaku handlowym.

W tym celu musisz postawić skład handlowy. Będziesz mógł zatrudniać w nim handlarzy co pozwoli generować określoną liczbę Kröwns. Dodatkowo pozwoli ci to na otwieranie szlaków handlowych z innymi klanami, co również przyniesie dodatkowy zysk. Ilość pieniędzy generowana przez składy handlowe generuje się, więc chcąc zwiększyć zyski, wystarczy postawić kolejną budowlę tego typu.

Aby otworzyć szlak handlowy, musisz kliknąć na skład i wybrać opcję "Otwórz szlak handlowy". Otworzy się wówczas menu, w którym będziesz miał możliwość wyboru rodzaju sprzedawanego towaru [1] oraz listę potencjalnych kupców na dany towar [2]. Każdy z nich oferuje inne ceny za dany towar. Do najlepszych partnerów handlowych należą Koboldy. Jeśli uda ci się na nich natrafić w trakcie rozgrywki, to możesz wzbogacić się nawiązując z nimi stosunki handlowe.

Dodatkowo można zwiększyć swoje przychody korzystając z drzewka poświęconemu handlowi - Northgard - Finanse | Mechanika gry - Northgard - poradnik do gry

Dodatkowo można zwiększyć swoje przychody korzystając z drzewka poświęconemu handlowi. Znajdziesz tam kilka profitów, które pozwolą ci zwiększyć przychody np. gdy grasz Klanem Wilka, masz dostęp do profitu, który daje ci 15 Kröwns za każdego przeciwnika zabitego poza twoim terytorium.

Utrzymanie wysokiego zadowolenia jest ważne z perspektywy rozwoju twojego klanu. Niezadowolenie i ujemna wartość tego wskaźnika spowodują, że ratusz przestanie sprowadzać kolejnych mieszkańców do twojej wioski. Stan ten utrzyma się dopóki nie podniesiesz zadowolenia. W największej mierze na zadowolenie mają wpływ trzy czynniki

Pierwszym z nich są Skaldowie i Piwowarzy. Możliwość ich wyszkolenia uzyskujesz za pomocą Sali skaldów i Warzelni. Ich obecność podnosi zadowolenie mieszkańców. Im większa ich ilość tym większy jest ich wpływ na zadowolenie mieszkańców. Stanowią więc dobre zabezpieczenie przed ujemną wartością wskaźnika. Jeśli będziesz widział, że zadowolenie zbyt mocno zbliża się do wartości granicznej, to po prostu postaw kolejną sale skaldów lub ulepsz jedną z już istniejących.

Kolejnym aspektem wpływającym na zadowolenie jest liczba posiadanych terytoriów. Twoi ludzie są zadowolenie, gdy systematycznie powiększasz swoje terytorium. Im więcej terenu posiadasz tym bardziej są oni zadowoleni.

Czynnikiem który natomiast negatywnie odbija się na wskaźniku zadowolenia jest stan twoich mieszkańców. Każdy ranny mieszkaniec osady oraz brak odpowiedniej ilości domów, generuje ujemne punkty zadowolenia.

Nad panelem informacji o mieszkańcach, znajdziesz nie tylko informacje o szlakach handlowych, ale także o ilości rannych lub chorych mieszkańców. - Northgard - Zadowolenie | Mechanika gry - Northgard - poradnik do gry
Nad panelem informacji o mieszkańcach, znajdziesz nie tylko informacje o szlakach handlowych, ale także o ilości rannych lub chorych mieszkańców.

Szczególnie problematyczne jest to w momencie, gdy zostaniesz zaatakowany i ucierpi duża liczba mieszkańców. Ze względu na czas leczenia, przez uzdrowicieli, ujemne punkty zadowolenia utrzymują się bardzo długo. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest budowa kolejnego domu uzdrowicieli i zatrudnienie kolejnych uzdrowicieli. Jeśli uznasz, że nie potrzebujesz kolejnych uzdrowicieli lub nie masz wystarczającej liczy mieszkańców, możesz po uleczeniu wszystkich, zlikwidować jeden z domów uzdrowicieli.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Northgard

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Northgard

zobacz więcej informacji o grze
Northgard

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier strategicznych

Strategiczne