poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Black Mirror

Poradnik do Black Mirror to praktyczna solucja wzbogacona wieloma obrazkami. Rozwiązaliśmy wszystkie zagadki i krok po kroku opisujemy, co należy zrobić, aby rozwiązać tajemnicę rodziny Gordonów. Porady pozwolą poznać wszystkie sekrety i tajemnice.

poradnik, solucja do gry w zawiera 72 stron i 108 ilustracji, rozmiar pliku to 4,1 MB

Znalazłszy się na biegnącym nad holem pasażu (za pierwsze spotkanie z chłopcem otrzymasz osiągnięcie Running with scissors), obejdź go częściowo dookoła, kierując się w prawo, aż dotrzesz pod drzwi gabinetu gospodarza (na prawo od zdobiących ścianę poroży; po drodze miniesz portret Edwarda).

Otwieranie gabinetu gospodarza

Przyjrzyj się ich nietypowemu zamkowi - teoretycznie możesz spróbować otworzyć go wytrychem, ale przekonasz się, że tym razem tak prosto nie pójdzie. Również użycie klucza okaże się nie od razu skuteczne - najpierw trzeba w zbliżeniu odpowiednio ustawić jego ruchome ząbki, zgodnie z przekrojem zamka.

W tym celu pojedynczy ruchomy ząbek (drugi od góry albo trzeci od dołu) obróć tak, by był skierowany w stronę przeciwną niż górny, krótszy ząbek nieruchomy - Przeszukaj gabinet gospodarza | Solucja Black Mirror - Black Mirror - solucja, poradnik

W tym celu pojedynczy ruchomy ząbek (drugi od góry albo trzeci od dołu) obróć tak, by był skierowany w stronę przeciwną niż górny, krótszy ząbek nieruchomy. Natomiast dwa dolne ząbki, obracające się razem, powinny być ustawione w tę samą stronę, co ząbek krótszy.

W trakcie tych manipulacji możesz sprawdzać, czy ustawiasz ząbki prawidłowo, obracając klucz tak, żeby było widać tylko jego końcówkę, i przyglądając się, czy jej przekrój pokrywa się z przekrojem zamka - Przeszukaj gabinet gospodarza | Solucja Black Mirror - Black Mirror - solucja, poradnik

W trakcie tych manipulacji możesz sprawdzać, czy ustawiasz ząbki prawidłowo, obracając klucz tak, żeby było widać tylko jego końcówkę, i przyglądając się, czy jej przekrój pokrywa się z przekrojem zamka.

Po otwarciu drzwi podejdź do biurka (aktywny punkt pośrodku jego blatu) i uważnie przejrzyj jego zawartość. Zacznij od szuflad. W górnej szufladzie po prawej nie natrafisz na nic interesującego oprócz kolejnych fragmentów zdjęcia (te same fragmenty możesz też zabrać ze stojącej na blacie po pawej popielniczki - wszystko zależy od tego, co klikniesz jako pierwsze). Sprawdź zatem szuflady po lewej. Górna jest nieaktywna, środkowa natomiast zawiera korespondencję Edwarda dotyczącą spraw gospodarskich (dwie kartki David położy na blacie biurka). Z kolei dolna szuflada ma podwójne dno (kliknij aktywny punkt w jego lewym rogu, by David je wyjął). Po ujawnieniu skrytki zabierz leżące w niej kartki - jedną David położy na blacie obok dwóch poprzednich, druga stanowi sporządzoną przez ojca notatkę. Z jednej jej strony wspomniana jest kaplica i rodzinne kroniki, z drugiej znajduje się rysunek niewątpliwie stanowiący wskazówkę. Przedstawia on trzy pierścienie - zewnętrzny oznaczony jest cyfrą 2, środkowy cyfrą 5, a wewnętrzny cyfrą 1. Na koniec przeczytaj kartki leżące na blacie (na każdej są po dwa aktywne punkty; biała wspomina o zaginięciu pewnej dziewczyny).

Teraz przejdź do stojącego na prawo od biurka regału - Przeszukaj gabinet gospodarza | Solucja Black Mirror - Black Mirror - solucja, poradnik

Zagadka - tarcza z runami

Teraz przejdź do stojącego na prawo od biurka regału. W jego centrum widnieje jasna tarcza (kliknij ją dwukrotnie) składająca się z trzech pierścieni - do ustawienia których David właśnie znalazł podpowiedź. Po przybliżeniu widoku na tarczę przesuń go maksymalnie w lewo - zobaczysz złote okrągłe plakietki zdobiące lewy bok regału (przy każdej półce). Kierując się podpowiedzią z kartki, sprawdź (przesuwając widok klawiszami W i S), jaki symbol widniej na plakietce przy pierwszej (górnej) półce, a następnie przy drugiej półce i przy ostatniej - piątej (na samym dole). Wróć do tarczy z pierścieniami i obracając kolejne pierścienie, w zaznaczonym u góry przedziale na dużym pierścieniu ustaw runę wyrd (tę, którą oznaczono drugą półkę), na średnim pierścieniu runę berkano (tę, którą oznaczono piątą półkę), a na małym runę hagalaz (tę, którą oznaczono pierwszą półkę) - tak jak sugeruje to rysunek i cyfry (2-5-1) na karteczce z biurka. Kiedy mechanizm zadziała i pokaże się makieta zamku, przyjrzyj się miejscu w dole makiety, gdzie wyraźnie brakuje wieży, po czym zainstaluj tam posiadany fragment.

Za ukończenie rozdziału pierwszego otrzymasz osiągnięcie Chapter I completed.

Porozmawiaj na wszystkie tematy z pokojówką, Ailsą Crannan. Kiedy David znajdzie się w łazience i źle się poczuje, musisz sprawić, by ucichł irytujący dźwięk (w tym celu przy wciśniętym LPM przesuwaj myszką święcący punkt tak, by znalazł się i pozostał w obrębie kółka, aż obrys tego ostatniego zapełni się na biało). Następnie wybieraj kolejne opcje dialogowe, by poznać przemyślenia bohatera (osiągnięcie I can't breathe).

Opuść pokój drzwiami obok stołu - David automatycznie trafi do jadani. Porozmawiaj z kamerdynerem, po czym przystąp do śniadania. Możesz zjeść wszystkie trzy potrawy (idąc od lewej: haggis, jajecznicę i kaszankę - osiągnięcie Eat well, stay healthy), na końcu sięgając po leżącą po prawej serwetkę, możesz też od razu skorzystać z serwetki, rezygnując z posiłku.

Teraz skieruj się na moment w prawo - na parapecie (na wprost krótszego boku stołu) znajdziesz kolejne fragmenty zdjęcia - Dowiedz się, co wie Ailsa | Solucja Black Mirror - Black Mirror - solucja, poradnik

Teraz skieruj się na moment w prawo - na parapecie (na wprost krótszego boku stołu) znajdziesz kolejne fragmenty zdjęcia. Porozmawiaj też ze sprzątającym ze stołu Angusem - dowiesz się, że zaginął kolczyk lady Margaret.

Schodami na lewo od stołu maszeruj do sali ze zbrojami. Zastaniesz tam babkę siedzącą przy kominku - pogawędź z nią na wszystkie tematy, ponownie usłyszysz o prawdopodobnie skradzionym kolczyku. Na koniec rozmowy możesz przyznać się do włamania do biurka lady Gordon lub udać Greka (opcja jest dostępna tylko wówczas, gdy David nie zamknął biurka babki, wychodząc z biblioteki).

Podejdź do kominka i w zbliżeniu podnieś leżący przy ogniu (po prawej) kolczyk (trzeba przytrzymać LPM, dopóki obrys kółka wskazującego aktywny punkt nie zapełni się na biało) - Dowiedz się, co wie Ailsa | Solucja Black Mirror - Black Mirror - solucja, poradnik

Podejdź do kominka i w zbliżeniu podnieś leżący przy ogniu (po prawej) kolczyk (trzeba przytrzymać LPM, dopóki obrys kółka wskazującego aktywny punkt nie zapełni się na biało). Z tej perspektywy możesz też rzucić okiem na fotografię w ramce stojącą na okrągłym stoliczku przy fotelu, na którym siedzi babka. Natomiast z drugiego okrągłego stolika, usytuowanego z lewej strony kominka, zabierz kolejne fragmenty zdjęcia. Opuść salę schodkami na wprost kominka.

Znajdziesz się w holu, gdzie skieruj się w lewo i przejdź przez drzwi na lewo od czerwonej kanapy z wiszącym nad nią obrazem. Idź przed siebie korytarzykiem wiodącym do kuchni, którą David odwiedził już w nocy. Zagadnij pokojówkę czyszczącą kuchenną windę. Wyczerp wszystkie tematy - koniecznie wspomnij o kolczyku i zaoferuj pomoc przy pająkach w piwnicy. Po skończonej rozmowie podejdź do drzwi prowadzących do piwnicy - to te na lewo od kuchennego stołu i stojaka z wbitym w niego tasakiem (trzeba przejść w głąb kuchni - w lewo od Ailsy przy windzie).

W piwnicy maszeruj za niosącą lampę Ailsą, kiedy stracisz pokojówkę z oczu, podążaj w stronę przebijającego zza półek światła (generalnie w lewo) - Dowiedz się, co wie Ailsa | Solucja Black Mirror - Black Mirror - solucja, poradnik

W piwnicy maszeruj za niosącą lampę Ailsą, kiedy stracisz pokojówkę z oczu, podążaj w stronę przebijającego zza półek światła (generalnie w lewo). Dotarłszy do dziewczyny, ze stolika, przy którym stoi, weź świecę. Przyjrzyj się pajęczynom w "okienku" kuchennej windy (za dziewczyną). Potrzebujesz czegoś jeszcze, by się z nimi rozprawić.

Skieruj się do końca korytarzyka, w którym się znajdujesz (w górę ekranu) - Dowiedz się, co wie Ailsa | Solucja Black Mirror - Black Mirror - solucja, poradnik

Skieruj się do końca korytarzyka, w którym się znajdujesz (w górę ekranu). Ze środkowej półki po lewej zabierz butelkę spirytusu. Możesz przejść odrobinę w prawo i przyjrzeć się zwisającemu z sufitu jeleniowi oraz balii pełnej krwi, zauważ też mapę łowiecką na stoliku po prawej (to spostrzeżenie się przyda).

Wróć do pokojówki - teraz dasz już radę spalić pajęczyny w "okienku" windy. Kiedy w piwnicy pojawi się Eddie, porozmawiaj z nim.

Maszeruj do kuchni (drzwi na lewo od czerwonej kanapy w holu) i przez oszklone drzwi (na lewo od wejścia do piwnicy) wyjdź na zewnątrz. Kieruj się w stronę widocznej na wzgórzu na wprost kaplicy.

Po drodze Davida zagadnie montujący drzwi w szklarni Rory - Odszukaj grób z obrazu | Solucja Black Mirror - Black Mirror - solucja, poradnik

Po drodze Davida zagadnie montujący drzwi w szklarni Rory. Zauważ stojącą przy schodkach (po lewej) skrzynkę z narzędziami. Wędruj dalej ścieżką prowadzącą do kaplicy. Jej drzwi okażą się zamknięte, a David nie chce czekać z ich otwarciem na Andrew.

Przyjrzyj się nagrobkom po prawej, szczególnie jednemu dość wysokiemu i mocno zrośniętemu - Odszukaj grób z obrazu | Solucja Black Mirror - Black Mirror - solucja, poradnik

Przyjrzyj się nagrobkom po prawej, szczególnie jednemu dość wysokiemu i mocno zrośniętemu. To ten sam, który David dostrzegł na obrazie. Niestety, nie sposób usunąć z niego roślinności gołymi rękoma, by dowiedzieć się, czyj to grób. Przejdź trochę wyżej, za niskim grobem wśród błękitnych kwiatków znajdziesz kolejne fragmenty fotografii.

Wróć pod oranżerię i pogadaj z Rorym. Zapytaj go, czy możesz wziąć przecinak ze skrzynki z narzędziami - jako powód podaj chęć zrobienia porządków na rodzinnym cmentarzu (jeśli wyrwiesz się z pomysłem włamania do kaplicy albo postanowisz się postawić, po prostu zagadnij Rory'ego ponownie). Po uzyskaniu zgody ogrodnika potrzebne narzędzie automatycznie znajdzie się w ręku Davida.

Biegnij na cmentarz i usuń roślinność z badanego wcześniej nagrobka (trzeba przytrzymać LPM, aż obrys kółka zapełni się na biało). Sprawdziwszy nagrobek, David znajdzie drugi fragment makiety zamku, a konkretnie - model kaplicy (przyjrzyj mu się w zbliżeniu, ma jeden aktywny punkt).

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Black Mirror

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Black Mirror

zobacz więcej informacji o grze
Black Mirror

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier przygodowych

Przygodowe