poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Oxygen Not Included

Poradnik do gry Oxygen Not Included to przede wszystkim rzetelne porady dotyczące budowy, rozwoju i przeżycia w surowych warunkach, w których brakuje nawet tlenu! Nasz poradnik uwzględnia opis struktur, technologii i stworzeń występujących w grze.

poradnik, solucja do gry w zawiera 104 stron i 102 ilustracji, rozmiar pliku to 5,6 MB

Drzewko badań naukowych. - Technologie w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry
Drzewko badań naukowych.

Opracowywanie nowych technologii jest potrzebne do dalszego rozwoju twojej kolonii i poprawnego funkcjonowania bazy. Szybko okazuje się niezbędne, jeśli nadal będziesz chciał cieszyć się czystym powietrzem, porządkiem w bazie, lepszą produkcją prądu lub po prostu masz zamiar upiększyć upiększyć otoczenie czy zwiększyć efektywność upraw. Musisz najpierw przygotować stanowiska pracy. Wybierz menu budowy: stacje (Stations), a następnie wybuduj przynajmniej po jednej stacji naukowej (Research Station) oraz superkomputer (Super Computer). W pierwszej będziesz mógł zdobywać podstawowe punkty nauki (Novice Research) zużywając 100 kg ziemi (Dirt). Będą potrzebne przy wszystkich technologiach. Przy pierwszym i drugim poziomie, potrzeba po 20 punktów od badań. Natomiast przy 3 poziomie musisz zdobyć 40 punktów. W drugiej maszynie zdobędziesz 1 punkt średniozaawansowanych badań (Intermediary Research) za 25kg wody (Water). Będą potrzebne do 2 i 3 poziomu badań, odpowiednio: 10 i 20 punktów.

Poniżej, krótki opis drzewka technologii (każdy obiekt znajdziesz szerzej opisany w rozdziale "Baza"):

(1). Pierwsza gałąź dotyczy produkcji żywności i uprawy roślin. Najpierw "Farming Tech" pozwala ci na sadzenie roślin, które będziesz mógł potem zjeść oraz do budowy terrarium glonów i kompostownika. Następnie technologia drugiego poziomu "Fine Dining" umożliwia ci budowę kuchenki oraz lodówki czy maszynę do wytwarzania nawozu. Poza tym umożliwia budowanie lepszych pól uprawnych, które znacząco zwiększą zbiory.

(2). Druga gałąź skupia się na infrastrukturze gazów i ciepła. "Gas Piping" pozowała ci zbudować prosty obieg powietrza z pompą, rurami i wentylacją. Możesz też budować specjalną płytkę po której będą chodzić twoi duplikanci, ale będzie przepuszczać powietrze i inne gazy. "Pressure Management" oferuje ci różne metody kontroli ciśnienia w twoich rurach oraz budowy automatycznych drzwi.

Następnie masz dłuższa ścieżkę rozwoju systemów grzewczych i chłodniczych przez opracowanie "Temperature Modulation". Na końcu jest technologia "Insulation". Pojawi się opcja usprawnionych rur, kabli i płytek, które będą izolowane, czyli odporne na temperaturę zewnętrzną.

(3). Najbardziej rozbudowana gałąź, która zahacza o wiele aspektów życia w kolonii. Na początek możesz opracować "Liquid Piping", czyli tworzenie prostych instalacji opartych na transporcie cieczy m.in. wody. Następnie są trzy ścieżki. "Sanitation" pozwala ci opracować różne obiekty sanitarne np. prysznic czy urządzenie do mycia rąk. Następnie "Medbay" skupia się na dodatkowej infrastrukturze medycznej.

Druga ścieżka dotyczy produkcji i zaawansowanego transportu. "Percoalition" skupia się wokół uzyskiwaniu oczyszczonej wody lub oczyszczania otoczenia z CO2 za pomocą wody. "Filtration" pozwala ci oczyszczać lub przetwarzać np. brudną wodę na czystą wersję albo mieć większą kontrolę nad tym co znajduje się w twoich rurach.

(4) - Technologie w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

(4). Wszystko co tyczy się energii znajduje się w tej gałęzi. Najpierw "Power Regulation" pozwala cię produkować prąd przy pomocy użycia nóg twoich duplikantów. . "Combustion" skupia się na wydajniejszych opcjach produkcji energii elektrycznej, a używając "Performance Combustion" otrzymujesz jeszcze więcej opcji produkcji używając różnych gazów. Dodatkowo, "Advanced Power Regulation" powiększa wahlarz opcji lepszego przewodzenia prądu.

(5). Piąta gałąź skupia się na dekoracji wnętrz twojej bazy. "Interior Decor" pozwala m. in stawiać obrazy, stoliki gdzie duplikanci mogą spożywać pokarmy oraz groby, jeśli któryś w jakiś sposób poniesie śmierć.

Stan stały i surowce występujące w tej formie to najczęściej występujące obiekty w tej grze. Są źródłem napędowym twoich maszyn, służą jako materiał budulcowy oraz pomagają ci w utrzymaniu poziomu tlenu oraz twoich roślin przy życiu.

Można podzielić je na kilka rodzajów, zależnie od przeznaczenia. Raw Metal to surowce, które wykorzystasz przy budowie wszystkich maszyn, które wymagają prądy oraz przy budowie różnych generatorów, kabli czy baterii. Raw Minerals to głównie materiał budowlany. Wszystkie podstawowe płytki, drzwi, wiele elementów mebli czy wystroju będzie używało właśnie tego surowca. Cultivable Soil - różnego rodzaju gleby zajmujące ważne miejsce przy produkcji roślin i upraw. Organic, w tej kategorii podchodzi wszystko pochodzenia organicznego lub posiadające szczątkowe części organizmów np. glony czy nawóz. Consumable Ore to rudy, które można przetworzyć do uzyskania konkretnego efektu, takie jak węgiel czy Oxylite. Ostatnim dużym rodzajem jest kategoria Filtration medium, czyli materiały służące oczyszczaniu i filtracji.

Sandstone

Sandstone - Piaskowiec - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Sandstone - Piaskowiec. Jest to podstawowy minerał, którego wykorzystasz głównie do konstruowania bazy. Występuje zawsze wokół twojego miejsca startowego. Jest w bardzo dużych ilościach, zazwyczaj powyżej 1000kg na pole. Nie jest zbyt wytrzymały, ale budowanie z jego użyciem powoduje niewielki wzrost w wystroju.

Granite

Granite - granit - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Granite - granit. To trwalszy materiał budowlany jak również ładniejszy w budowaniu. Ma aż 80 punktów w skali wytrzymałości (Hardness). Jego bonus do wystroju jest również większy niż w przypadku piaskowca. Występuje zazwyczaj na obrzeżach startowej strefy, a pomiędzy organicznym biomem. Choć można go spotkać pomiędzy innymi terenami. Jest to bardzo gęsty materiał, bo może występować nawet w przedziale od 1000 do 2000kg na pole.

Ingneous Rock

Igneous Rock - skała magmowa - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Igneous Rock - skała magmowa. Typ materiały powstały z zastygniętej magmy. Możesz go wykorzystać w budownictwie. Występuje tam gdzie jest magma, czyli zazwyczaj na dole asteroidy. Zazwyczaj w jego obszarze jest bardzo gorąco, więc zachowaj ostrożność.

Obsidian

Obsidian - obsydian - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Obsidian - obsydian. Średnio wytrzymała skała na np. Napór wody. Jednak nadal spełni swoje zadanie. Co ciekawe, ma bardzo wysoki próg stopienia (Melting point), bo aż ponad 2500 stopni. Występuje w sąsiedztwie z granitem, zazwyczaj przy biomie "zielonym".

Sedminetary Rock

Sedminetary Rock - skały osadowe - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Sedminetary Rock - skały osadowe. Występuje obok innych organicznych surowców. Jako, że jesto to tylko trochę twardsza skała od piasku, ma najniższą wytrzymałość z możliwych. Nadal jednak możesz wykorzystać tą skałę jako budulec.

Cooper Ore

Cooper Ore - ruda miedzi - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Cooper Ore - ruda miedzi. Jeden z cenniejszych metali i surowców jakie będziesz potrzebować. Występuje tylko w obrębie miejsca startu, tak jak piaskowiec. Zazwyczaj otacza bańkę próżni (Vacuum). Czasami nie ma go w takiej kompozycji i pojawia się w małych ilościach przy jaskiniach, zbiornikach wodnych albo pomiędzy piaskowcem. Wykorzystasz go głównie do produkcji energii elektrycznej.

Iron Ore

Iron Ore - ruda żelaza - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Iron Ore - ruda żelaza. Kolejny metal, który stanie się dla ciebie substytutem za rudę miedzi. Posiada podobne właściwości do wspomnianej miedzi, jednak ma szersze wykorzystanie w strefie przemysłowej. Jak każdy metal, wykorzystasz go przy budowie maszyn lub systemów elektrycznych. Występuje w strefie niebezpiecznych gazów z purpurową poświatą. Czyni go nieco trudniejszym do wydobycia.

Gold Amalgam

Gold Amalgam - amalgamat złota - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Gold Amalgam - amalgamat złota. Czyli złoto, ale jeszcze nie w czystej postaci. Póki co nie ma specjalnego zastosowania, ale można go używać tak jak inne metale. Występuje tylko w biomie organicznym, czyli tam gdzie Slime lub Algae. W przeciwieństwie do rudy miedzi i żelaza, nie jst tak wytrzymałym materiałem, bo posiada tylko 2 punkty w skali twardości.

Wolframite

Wolframite - wolframit - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Wolframite - wolframit. Jest to bardzo odporny materiał, względem wysokich temperatur. Doskonale nadaje się jako przewodnik. Znajdziesz go tylko w biomie zimnym. Zaliczy się do grupy metali, więc możesz go wykorzystać przy budowie obiektów lub jako budulec sieci energetycznej.

Ice

Ice - lód - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Ice - lód. Zamrożona woda w stanie stałym. Możesz sam doprowadzić wodę do takiego stanu, jeśli odpowiednio obniżysz temperaturę, albo napotkasz go w biomie zimnym. Jeśli doprowadzisz temperaturę otoczenia do wyższej niż zero, pole z lodem zacznie się topić i uzyskasz wodę. Czasem występuje jej zanieczyszczona wersja.

Snow

Snow - śnieg - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Snow - śnieg. Jest to lżejsza forma lodu, która po stopieniu zamienia się w wodę. Możesz napotkać pokłady śniegu w biomie niebieskim, zimnym. Ma podobne właściwości do piasku. Jest niestały, więc jeśli usuniesz obiekt spod jej pozycji np. przy kopaniu, to zacznie spadać aż napotka inny stałą powierzchnię.

Dirt

Dirt - ziemia - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Dirt - ziemia. Nie wytrzymały, lekki materiał. Bardzo ważny przy do podstawowych badań naukowych i niezbędny przy stawaniu twoich pierwszych pól uprawnych. Występuje zazwyczaj w pobliży piasku i piaskowca oraz jaskiń z glonami (algae). Czasami znajduje się w pobliżu terenów magmowych.

Clay

Clay - glina - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Clay - glina. Materiał powstały z ziemi przy wysokich temperaturach. Z tego względy możesz na niego natrafić, jedynie w obszarach bardzo gorących. Zalicza się do kategorii Cultivable Soil co znaczy, że możesz go wykorzystać w rolnictwie i zasiewaniu roślin.

Algae

Algae - glony - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Algae - glony. Bardzo ważny surowiec organiczny. Z jego udziałem możesz produkować niezbędny do życia tlen. Występuje w dużych ilościach w pobliżu miejsca startowego. Czasem znajdziesz niewielkie skupiska w pobliżu stref z niebezpiecznym gazem i nieopodal ciepłych stref np. z magmą. Nie znajdziesz go jednak w biomie zielonej.

Fertliizer

Fertilizer - nawóz - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Fertilizer - nawóz. Surowiec potrzebny do zasiewania niektórych roślin. Niezbędny przy lepszych polach uprawnych, dzięki czemu uzyskasz lepsze plony. Występuje tylko w lokacji startowej i wokół zbiorników z wodą w niewielkich ilościach. Można go również pozyskać przez przetwarzanie innych surowców np. zużytej ziemi przez naszych duplikantów z toalety w kompostowniku.

Phosphorite

Phosphorite - jest to mieszanka skał osadowych zmieszanych z fosforem - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Phosphorite - jest to mieszanka skał osadowych zmieszanych z fosforem. Najczęściej spotkasz pokłady tego minerału w okolicy biomu gorącego. Wykorzystasz go jako nawóz dla niektórych roślin np. pincha pepperplant.

Slime

Slime - muł, szlam - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Slime - muł, szlam. Główny przedstawiciel zielonych obszarów. Ma podobny skład do glonów, jednak potrzebuje oczyszczenia w specjalnej maszynie aby uzyskach z niego glony. Produktem pochodnym jest wtedy zanieczyszczona woda. Oprócz tego wydziela się z niego zatruty tlen, zwłaszcza kiedy go wydobywasz. Staje się niezbędny, kiedy zabraknie ci glonów. Występuję w sporych ilościach na dużej części mapy.

Coal

Coal - węgiel - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Coal - węgiel. Surowiec, który wykorzystasz do produkcji energii elektrycznej w twoich generatorach. Wtedy produkuje dwutlenek węgla. Występuje w wielu miejscach i w różnych ilościach. Najczęściej spotkasz go niedaleko rudy miedzi lub w pobliżu bardzo gorącej strefy magmowej.

Oxylite

Oxylite - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Oxylite. Wyjątkowa ruda, która emituje tlen! Jednak po pewnym czasie znika. Nie wytwarza tlenu, jeśli stężenie jest dość wysokie lub jest zablokowana innymi skałami. Występuje tylko w lokacji startowej.

Bleach Stone

Bleach Stone - skała wybielająca - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Bleach Stone - skała wybielająca. Nietypowa skała emitująca chlor. Niezbędna, jeśli chcesz aby twoi duplikanci mieli czyste ręce. Występuje zawsze w formacji okrągłej jaskini pełnej chloru i chaotycznie rozlokowanej skały. Najczęściej w strefie niebezpiecznych gazów/ciepłej. Rzadziej występuje w strefie zielonej.

Sand

Sand - piasek - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Sand - piasek. Nietypowy minerał. Jeśli wykopiesz podstawę pod tym surowce, zacznie się on zapadać bo nie jest typową skałą. Uważaj kiedy budujesz w jego otoczeniu. Występuje tylko w lokacji startowej, pomiędzy innymi skałami. Jest bardzo użytecznym minerałem, ponieważ użyjesz go do oczyszczania wielu rzeczy, między innymi zanieczyszczonej wody.

Abyssalite

Abyssalite - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Abyssalite. Tajemniczy minerał, który jest podpięty pod kategorie specjalną. Póki co nie ma maszyny, która by go wykorzystała, choć możesz go wydobyć. Jest to najzimniejsza rzecz jaką spotkasz (obok próżni). Nie przewodzi ciepła. Zawsze oddziela biom zieloną od tej cieplejszej z niebezpiecznymi gazami, tworząc swoiste jaskinie. Nadaje się idealnie do budowanie zwykłych płytek bazy do izolowania pomieszczeń.

Neutronium

Neutronium - Minerały, skały i metale w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Neutronium. Tajemniczy minerał, który wyznacza granicę poza, którą nie możesz rozwijać się dalej. Jest na skraju każdej strony wnętrza asteroidy w której żyją twoi duplikanci. Często u dołu planszy, jest wypełniony zbiornikami z magmą. Również jest zerem absolutnym, a do tego nie można zmierzyć jego gęstości. Przez niego się przekopiesz.

Stan gazowy to stan skupienia materii, który wypełnia dany pokój czy pomieszczenie. Jego zachowanie od biega od zasad zachowania powietrza i innych gazów w prawdziwym życiu. Oczywiście jest to nadal gra i są pewne uproszczenia. Gra pozwala na rotacje prawie każdej materii w stan gazowy, osiągając odpowiednią temperaturę. Dzięki temu, wiele metali czy substancji w stanie ciekłym jesteś w stanie zamienić w stan gazowy.

Trzy różne gazy w jednym pomieszczeniu. - Gazy w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry
Trzy różne gazy w jednym pomieszczeniu.

Gazy w grze mają różne kolory i z wyglądu przypominają dym, dzięki czemu bardzo szybko możesz odróżnić każdy rodzaj. Im większe stężenie gazu, tym intensywniejszy kolor "dymu".

Jednak w tym rozdziale, znajdziesz informację na temat gazów naturalnie występujących lub będących produktem twoich maszyn. Gazy można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to zdatne do oddychania (Breathable gas) przez twoich duplikantów. Jest to oczywiście tlen jak i jego zanieczyszczona wersja. Inaczej wszystko, co duplikanci mogą wdychać i nadal funkcjonować. Natomiast, druga grupa, jak łatwo się domyślisz, to niezdatne do oddychania (Unbreathable Gas). Duplikanci mogą przebywać w takim otoczeniu, jednak będą wstrzymywać oddech, a niektóre gazy mogą spowodować skutki uboczne. Gazy zawsze będą się rozchodzić po całym pomieszczeniu, tak aż na każdym polu będzie podobna lub taka sama wartość. Spotkasz się z taką sytacją gdy będziesz powiększał bazę, dokopiesz się do jaskini z próżnią albo gazem o niższym stężeniu lub zaczniesz otwierać zamykać grodzie (Airlock) do twoich pomieszczeń.

Gazy mieszają się, ale dzielą na warstwy według ciężkości (po lewej w normalnym widoku, po prawej w filtrze według zdatności do oddychania). - Gazy w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry
Gazy mieszają się, ale dzielą na warstwy według ciężkości (po lewej w normalnym widoku, po prawej w filtrze według zdatności do oddychania).

Należy pamiętać, że każda substancja w stanie gazowym, ma przypisaną pewną wagę. Definiuje to czy dany gaz będzie się unosił czy opadał, jeśli jest więcej niż jeden rodzaj gazu w pomieszczeniu. Kiedy jest tylko jeden rodzaj, będzie dążył do wypełnienia pomieszczenia. W przeciwieństwie do prawdziwego powietrza, nie ma tutaj czegoś takiego jak mieszanie się gazów. To znaczy, że na danym polu może występować tylko jeden rodzaj gazu (tak samo tyczy się stanu stałego czy ciekłego). Jeśli w jednym pomieszczeniu jest kilka gazów o podobnej gęstości, będą tworzyć warstwy.

Najbliżej sufitu będzie usytuowany wodór (Hydrogen), będąc najlżejszym gazem. Potem będzie mieszanka czystego i zanieczyszczonego tlenu (choć częściej czysty tlen będzie nad zanieczyszczonym). Następnie, jest para (Steam), chlor (Chlorine) i najcięższy gaz: dwutlenek węgla (Carbon Dioxide). Miej to na uwadze planując swoją bazę i projektując pomieszczenia. Warto mieć np. małą piwnicę gdzie dwutlenek węgla będzie mógł spokojnie uchodzić, nie zatruwając głównych pomieszczeń.

Oxygen (O2)

Oxygen - tlen - Gazy w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Oxygen - tlen. Najważniejszy w grze gaz, z uwagi na życiodajne właściwości dla twoich duplikantów. Jest lekkim gazem i będzie unosił się ponad większość innych gazów. Ma niebieskawą poświatę. Występuje w wielu lokacjach, przede wszystkim w strefie startowej, jaskiniach oraz niektórych grotach gdzie jest zanieczyszczona woda i tlen. Może go pozyskać na sztuczny sposób, używając maszyn i innych surowców.

Polluted Oxygen

Polluted Oxygen - zanieczyszczony tlen - Gazy w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Polluted Oxygen - zanieczyszczony tlen. Lekki gaz, który zazwyczaj będzie unosił się na równie z czystym tlenem lub poniżej. Ma odcień zgniłej żółci. Dalej zdatny do oddychania przez twoich ludzi. Jednak będzie prowadził do zachorowań, więc będzie ci zależało na zminimalizowaniu jego ilości w bazie. Naturalnie, możesz go spotkać w zielonej biomie w sporych ilościach. Najczęściej wydobywa się z zanieczyszczonej ziemi lub wody (Contaminated Dirt, Water). Produkują go również Morb'y oraz duplikanci, którzy mają cechę "wzdęcia" (Flatulance). Na szczęście szybko uzyskasz sprzęt, który będzie usuwał go z twojej bazy lub możesz zwyczajnie go wypompować poza bazę.

Carbon Dioxide (CO2)

Carbon Dioxide - dwutlenek węgla - Gazy w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Carbon Dioxide - dwutlenek węgla. Jest produktem uboczny przy wdychaniu tlenu przez duplikantów. Jest odpadkiem i nie jest zdatny do wdychania. Ma czarny odcień i wygląda jak ciemny dym. Nie występuję naturalnie. Jest to najcięższy gaz i będzie opadał na najniższe poziomy twojej bazy. Warto budować dodatkowe pomieszczenie gdzie będzie się zbierał. Tam możesz usunąć go na kilka sposób np. przetworzyć, używając terrarium glonów.

Hydrogen (H2)

Hydrogen - wodór - Gazy w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Hydrogen - wodór. Najlżejszy gaz, który będzie unosił się ponad wszystkie inne. Posiada różowy kolor i jest niezdatny do oddychania. Występuje naturalnie w strefie gdzie spotkasz wiele jaskiń z niebezpiecznymi gazami. Możesz go wytworzyć jak jeden z produktów generatora wodoru (Hydrogen Generator). Nadaje się do celów przemysłowych takich jak produkcja elektryczności w odpowiedniej maszynie.

Chlorine (Cl2)

Chlorine - chlor - Gazy w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Chlorine - chlor. Bardzo toksyczny gaz. Nie ma zastosowania w przemyśle. Ma kolor o mieszance zielonego i żółtego odcienia. Jest ciężkim gazem i będzie opadał w dół, ale unosił się ponad dwutlenkiem węgla. Często powoduje choroby. Zazwyczaj spotkasz go w gazowej strefie w odosobnionych jaskiniach. Emituje go unikatowa skała wybielająca (Bleach Stone). Jedynym sposobem, na jego pozbycie jest wypompowanie poza bazę lub do pomieszczenia z Morb'em.

Steam

Steam - para - Gazy w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Steam - para. Stan gazowy podgrzanej wody (czystej i zanieczyszczonej) powyżej 100 stopni Celsjusza. Ma jasnoniebieski kolor i nie jest zdatny do oddychania. Do stany wody można go sprowadzić z powrotem przez jego ochłodzenie. Aby go uzyskać, należy wprowadzić wodę do gorącego pomieszczenia z bateriami lub innymi urządzeniami generującymi ciepło albo sprowadzając do naturalnie ciepłych pomieszczeń np. w pobliżu dolnej części mapy. Jedna z aktualizacji będzie zawierać gejzer - naturalny obiekt tworzący parę.

Na mapie możesz natrafić na gejzer wytwarzający parę wodną - Gazy w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Na mapie możesz natrafić na gejzer wytwarzający parę wodną. Zazwyczja będzie kilka takich obiektów w świecie gry, zazwyczaj w biomie zielonej. W krótkich odstępach czasu będzie wytwarzać pewną ilość pary, która szybko zmieni stan skupienia na ciekły. Czasem będziesz musiał pomóc w tym procesie schładzając otoczenie lub tłocząc parę do innego zimnego pomieszczenia. W ten sposób będziesz mógł uzupełniać kurczące się zapasy wody. Co ciekawe, przez podgrzanie zanieczyszczonej wody do pary i jej schłodzenie, otrzymamy wodę w czystej postaci.

Natural gas, Natural gas gyser.

Natural gas - gas naturalny - Gazy w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry

Natural gas - gas naturalny. Jest to łatwopalny gaz, który nie jest zdatny do oddychania. Spotkasz go tylko w pobliżu gejzerów z tymże właśnie gazem. Ma dużą gęstość na pole, zazwyczaj około 5 kg stężenia. Wykorzystasz go za to w twoim przemyśle, jako źródło energii. Wtłaczając go do maszyny Natural Gas Generator, będziesz mógł wytwarzać prąd elektryczny w dużej ilości. Gejzerów na mapę jest tylko dosłownie kilka, zazwyczaj w przedziale od 1 do 5.

Vaccum, The Void.

Próżnia (vaccum) i dziwny obiekt, który wsysa gazy - The Void. - Gazy w Oxygen Not Included - Oxygen Not Included - poradnik do gry
Próżnia (vaccum) i dziwny obiekt, który wsysa gazy - The Void.

Vaccum - próżnia. Nie jest to gaz, ale raczej jego brak. Nie ma żadnego koloru, jak w przypadku gazów. Duplikanci będą wstrzymywać oddech w takim otoczeniu. Czasem możesz spotkać jaskinie, w których panuje próżnia. Jeśli pole ma taki stan, oznacza to, że nie ma tam żadnego gazu. Jeśli jednak w jakiś sposób otworzysz do niego przejście z dowolnym gazem, ten zacznie wypełniać pomieszczenie. W ten sposób próżnia zniknie. Ma jednak bardzo ciekawe zastosowanie, ponieważ jego temperatura to zero absolutne (-273 stopnie Celsjusza). Można wypompować powietrze ze szczelnie zamkniętego pomieszczenia, aby stworzyć sztuczną próżnię.

The Void - Pustka. Nie jest to gaz, a nieznany obiekt, który ma specjalne właściwości związane z gazami. Jest to naturalnie występujący obiekt. Zazwyczaj jest tylko jeden, występuje przy brzegach mapy i wygląda jak mała, czarna dziura. Z tą różnicą, że wsysa wszystkie gazy w pobliżu. Można go obudować i ogrodzić od świata, albo wykorzystać do pozbycia się niepotrzebnych gazów np. chloru czy dwutlenku węgla.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Oxygen Not Included

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Oxygen Not Included

zobacz więcej informacji o grze
Oxygen Not Included

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do pozostałych kategorii gier

Pozostałe