poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Bounty Train

Poradnik do gry Bounty Train zawiera opis mechaniki gry, jej elementów strategiczno-ekonomicznych oraz tych związanych z walką. Dowiesz się, m.in. jak działają zlecenia i transport ludzi oraz towarów, jak zarabiać na kontrabandzie.

poradnik, solucja do gry w zawiera 62 stron i 57 ilustracji, rozmiar pliku to 3,8 MB

W Bounty Train możesz zarabiać na kilka różnych sposobów. Zostanie tu przytoczonych kilka argumentów za i przeciw konkretnym typom zarabiania. Nie musisz przywiązywać się do jednego sposobu - w każdej chwili możesz się nieznacznie "przebranżowić" lub łączyć różne sposoby. Należy być świadomym, że dopóki nie odblokujesz dużej ilości miast i lepszych pociągów/wagonów, każdy ze sposobów zarobku będzie dość nisko dochodowy.

Handel rynkowy

Handlu dokonujesz przeciągając towary na rynku zgodnie z życzeniem - Porównanie sposobów zarabiania | Transport - Bounty Train - poradnik do gry
Handlu dokonujesz przeciągając towary na rynku zgodnie z życzeniem

Podstawowy sposób zarabiania. Polega na transporcie towarów od miasta, do miasta, tanim zakupie i drogiej sprzedaży. Aby skutecznie handlować, należy nabyć prenumeratę gazety w każdym mieście, by być na bieżąco z sytuacją rynkową. Ten sposób zarobku wiąże się z koniecznością dokładnej analizy rynku i cen. Na początku nie jest to zbyt dochodowy biznes, dopóki nie zakupisz pojemniejszych wagonów, a przede wszystkim mocnych lokomotyw. Warto wiedzieć, że przeciągając towary na część niżej pociągu składujesz je w magazynie do późniejszego wykorzystania.

Ekran rynku - Porównanie sposobów zarabiania | Transport - Bounty Train - poradnik do gry
Ekran rynku

Handel na własną rękę podnosi reputację w mieście, do którego towar dostarczasz. Możesz nieznacznie zwiększyć dochody transportując kontrabandę (więcej w poniższym rozdziale Kontrabanda). Na dłuższą metę musisz zadecydować, czy wolisz wozić mniej, ale ciężkich towarów (jak stal), czy dużo (np. dwa wagony) lekkich, jak bawełna. Pierwszy wymaga większego wkładu finansowego, drugi - obserwowania wydarzeń i łapania lepszych okazji, by zarobić sensowne pieniądze.

Jeden z obozów bandytów - Porównanie sposobów zarabiania | Transport - Bounty Train - poradnik do gry
Jeden z obozów bandytów

Najlepszym sposobem jest korzystanie z obozów przy torach, gdzie prawie zawsze drogo sprzedaż i tanio zakupisz pewne dobra. Jest to praktycznie gwarantowany zysk. Warunkiem jest jednak utrzymywanie przynajmniej neutralnych stosunków z daną frakcją, dlatego napadanie ich nie idzie w parze z zakupami. Ryzykiem przy transporcie dóbr są napady bandytów - w początkowych fazach gry dość nieliczne, później nierzadko lepiej próbować uciec lub zapłacić rabusiom, aby nie zniszczyli twojego ładunku.

Zlecenia z ratusza

Zlecenia z ratusza - Porównanie sposobów zarabiania | Transport - Bounty Train - poradnik do gry
Zlecenia z ratusza

Kolejnym sposobem zarobku są zlecenia z ratusza. Zawsze mają ustalony limit czasowy, dochód potrafi być rozsądny, lecz początkowo - nim zdobędziesz większą ilość reputacji w danym mieście - zlecenia są małe i słabo płatne. Mogą polegać na konieczności transportu dóbr z miasta, w którym jesteś, do innego lub konieczności działania na własną rękę i dostarczeniu pożądanych dóbr do miasta z dowolnego źródła. Warto mieszać zlecenia z wolnym handlem, gdyż często dostarczasz towary nie w pełni załadowanym pociągiem.

Dobrym pomysłem jest postaranie się o pokonywanie pewnych tras we w miarę prostej linii i poprawę reputacji tylko w kilku miastach, w których szybko odblokujesz wartościowe zlecenia. Najlepiej także pokonywać długie trasy z towarem, bez robienia sobie przystanków - zaoszczędzisz czas.

Listy

Zlecenia z poczty - Porównanie sposobów zarabiania | Transport - Bounty Train - poradnik do gry
Zlecenia z poczty

Czasem na poczcie możesz dostrzec ofertę polegającą na dostarczeniu listu do wskazanego miasta w trybie ekspresowym. Wynagrodzenie zależy od szybkości realizacji: otrzymujesz kwotę bazową z potrąceniami za każdy dzień od daty przyjęcia zlecenia. Te zlecenia należy traktować dorywczo - możesz na nich sporo zarobić, jeśli posiadasz szybką lokomotywę i jeździsz bez wagonów, lecz niekoniecznie znajdziesz zlecenie za zleceniem.

Transport ludzi

Jeden z wagonów do transportu pasażerów - Porównanie sposobów zarabiania | Transport - Bounty Train - poradnik do gry
Jeden z wagonów do transportu pasażerów

Transport ludzi jest trudnym zadaniem. Najlepiej rozpocząć go dopiero, gdy posiadasz odblokowanych wiele tras i miast. Nie potrzebujesz za to zbyt mocnych lokomotyw, choć warto poza wagonem pasażerskim wozić mały wagon towarowy (na bagaże niektórych klientów). Ten sposób zarobku nie jest dobry na początku rozgrywki - minie trochę czasu, nim zdobędziesz licznych i poważnych klientów. Warto oczekiwać także na wydarzenia takie jak epidemia, gdy ludzie płacą więcej za to, by móc uciec z miasta.

Zlecenia na stacji kolei - Porównanie sposobów zarabiania | Transport - Bounty Train - poradnik do gry
Zlecenia na stacji kolei

Ten sposób zarobku warto traktować "dorywczo" - od czasu do czasu podpiąć przykładowo dwa wagony pasażerskie i zrobić kilka kursów na długie dystanse jadąc od stacji do stacji i zabierając kolejnych pasażerów. Do plusów należy zaliczyć także mniejsze ryzyko napadu rabunkowego oraz prawdopodobieństwo, że niektórzy pasażerowie pomogą ci w walce.

Jeśli posiadasz wysoką reputację u bandytów, stając na dworcu w nocy możesz także przestępcy (imię w kolorze czerwonym), którzy płacą sporo za wywiezienie z miasta. Warto jednak, by w wagonie było tłoczno - czasem możesz natrafić na kontrolę i twój klient może zostać schwytany (co wiąże się również z konsekwencjami finansowymi dla ciebie).

Wykonywanie zadań pobocznych

Zadania poboczne na pewno są dobrą alternatywą, gdy opadnie cię znudzenie wywołane monotonnością. W prawie każdym mieście odnajdziesz na dworcu ludzi z imieniem w kolorze białym. Posiadają oni dla ciebie zlecenia fabularne, nierzadko dość skomplikowane. Jeśli chodzi o opłacalność, jest ona bardzo zmienna - wiele zadań nawet w pierwszych północnych miastach wymaga odblokowania bardzo dalekich tras, by wykonać zadanie, kwoty wynagrodzenia także są mniejsze lub większe. By dowiedzieć się więcej i nie tracić czasu na nieopłacalne zadania, zerknij do rozdziału Lista zadań pobocznych w tym poradniku, gdzie opisane zostały w skrócie zadania oraz przybliżona opłacalność.

Pamiętaj, by mieszać kontrabandę z legalnymi towarami - Kontrabanda | Transport - Bounty Train - poradnik do gry
Pamiętaj, by mieszać kontrabandę z legalnymi towarami

Kontrabanda to nielegalne towary, zakazane w niektórych miastach, np. alkohol lub amunicja. Miasta, w których określone towary są nielegalne mają czerwony wykrzyknik przy tych towarach, w podglądzie rynku. Jeśli odwiedziłeś już dane miasto możesz również szybciej sprawdzić tą informację najeżdżając na miasto na mapie. Wjeżdżając do miasta z towarem, który jest tam nielegalny narażasz się na poważne konsekwencje:

  • utratę ładunku;
  • grzywnę;
  • utratę reputacji;
  • areszt.
Ulepszenie wagonu o skrytki przemytnicze - Kontrabanda | Transport - Bounty Train - poradnik do gry
Ulepszenie wagonu o skrytki przemytnicze

Prawdopodobieństwo wykrycia zależy od kilku czynników: ilości oraz różnorodności ładunku (warto przewozić np. 4 skrzynki kontrabandy i 6 skrzynek legalnego towaru), i co najważniejsze: zamontowanych skrytek na kontrabandę - możesz to zrobić w zajezdni ulepszając wagony towarowe. Gdy jednak uda ci się wjechać do miasta z kontrabandą nie masz już problemu, aby ją sprzedać i to z wielkim zyskiem. W Saloonach wewnątrz miast możesz przyjmować zlecenia na transport lub dostarczenie a miejsce kontrabandy (jeśli posiadasz przynajmniej neutralną reputację u Bandytów).

Najlepszy sposób na pozyskiwanie kontrabandy to zakup w obozach przy torach, które pojawiają się losowo, ale zwykle dostrzegasz je już wcześniej na mapie - Kontrabanda | Transport - Bounty Train - poradnik do gry

Najlepszy sposób na pozyskiwanie kontrabandy to zakup w obozach przy torach, które pojawiają się losowo, ale zwykle dostrzegasz je już wcześniej na mapie. Bandyci oraz żołnierze często odprzedadzą nadmiar broni za bezcen. Czasami jednak, gdy nadchodzą czasy wojny, możesz napotkać losowe kontrole ładunku dokonywane przez Armię.

Jeśli zostaniesz przyłapany, drogo za to zapłacisz - Kontrabanda | Transport - Bounty Train - poradnik do gry
Jeśli zostaniesz przyłapany, drogo za to zapłacisz

Podsumowując: kontrabanda jest jednym z najlepszych sposobów na dobry zarobek, wiąże się z nią jednak dość spora inwestycja (beczki alkoholu i skrzynie z bronią sporo ważą, licz się również z zakupem skrytek do wagonów) i ryzyko wykrycia.

Waga wskazuje, na jakim postępie gry jesteś - jeśli przeciwnik uprzedzi cię i zdobędzie 51% - przegrasz - Cel i przebieg gry | Opis przejścia - Bounty Train - poradnik do gry
Waga wskazuje, na jakim postępie gry jesteś - jeśli przeciwnik uprzedzi cię i zdobędzie 51% - przegrasz

Podstawowym celem do osiągnięcia w trybie fabularnym, jest pozyskanie 51% udziałów firm, by przejąć nad nią kontrolę, nim zrobi to komputerowy przeciwnik. Czas gra tu niebagatelną rolę, lecz postępuje wolno i w początkowych fazach gry nie ma dużego znaczenia. W pierwszych etapach będziesz odnajdywał członków swojej rodziny, by pozyskać od każdego jego udziały. W tym czasie starasz się zarobić jak najwięcej gotówki, by móc szybciej i efektywniej dokonywać transportu. Tu jednak masz dużą dowolność - możesz skłaniać się ku inwestycjom, transportowi dóbr/ludzi, wykonywaniu zadań pobocznych lub napadach. Podczas gry występują mniejsze i większe wydarzenia, jak np. wojna, które mogą wpływać na zwiększenie poziomu trudności w kolejnych fazach gry.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Bounty Train

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Bounty Train

zobacz więcej informacji o grze
Bounty Train

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier strategicznych

Strategiczne