poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Final Fantasy XV [PS4]

W poradniku do gry Final Fantasy XV znajdziesz szczegółowy, ilustrowany opis głównego wątku oraz występujących w grze misji pobocznych. Dodatkowo, zawierał on będzie także opis uzbrojenia, umiejętności czy lokalizację sekretów.

poradnik, solucja do gry w zawiera 491 stron i 364 ilustracji, rozmiar pliku to 15,6 MB

Noctis i reszta drużyny po raz kolejny udają się w podróż pociągiem. Tym razem jednak, ma ona zupełnie inny wymiar, a pojawienie się Ardyna zwiastuje początek poważnych problemów..

Express Train for Trouble

Rekomendowany poziom: 34

Klient: -

Exp: 4500

Biegnij za Ardynem - Chapter 11 - In the Dark - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Biegnij za Ardynem

Biegnij przed siebie i szukaj Ardyna. Otwórz jedne z drzwi w przedziale i skonfrontuj się z kanclerzem kilka wagonów dalej. Niestety, Wasza rozmowa zostanie nagle przerwana. Biegnij na koniec pociągu, gdzie czekają Cię żołnierze imperialni. Od tej pory czeka Cię sporo walk - przeciwnicy w tym rozdziale są mało odporni błyskawice i dobrze zaopatrzyć się w zaklęcia/broń o tym żywiole.

W pierwszej kolejności eliminuj Shock Tropperów - Chapter 11 - In the Dark - Final Fantasy XV - poradnik do gry
W pierwszej kolejności eliminuj Shock Tropperów

W końcu przeciwnicy rozwalą jeden z wagonów - udaj się na konfrontację z nimi. Zauważ, że imperialni będą próbować zniszczyć pociąg, musisz więc zadbać o ich szybkie eliminowanie. W pierwszej kolejności niszcz Shock Tropperów, ponieważ zdecydowanie zadają największe obrażenia. Bardzo dobrze na nich sprawdzają się daggery.

Zniszcz czołg nim zdąży wystrzelić - Chapter 11 - In the Dark - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Zniszcz czołg nim zdąży wystrzelić

W pewnym momencie pojawi się czołg - użyj szybko point-warpu i zniszcz cel zanim wystrzeli. Akcja przeniesie się na dach pociągu - walcz z kolejnymi przeciwnikami.

1 - Chapter 11 - In the Dark - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Następnie teleportuj się do statków na niebie, wejdź do środka i niszcz shock troopery - Chapter 11 - In the Dark - Final Fantasy XV - poradnik do gry

Następnie teleportuj się do statków na niebie, wejdź do środka i niszcz shock troopery. Zauważ, że po pokonaniu żołnierzy w środku, pojawi się licznik na ewakuacje z danego transportowca. Musisz uciec na czas, teleportując się do innego statku. Po destrukcji czterech statków, rozdział dobiegnie do końca.

Rozdział ma miejsce zaraz po wydarzeniach z poprzedniego. Noctis ma wyrzuty sumienia związane z wypadkiem z Prompto. Tymczasem pociąg zaczynają oblegać daemony..

No turning Back

Rekomendowany poziom: 34

Klient: -

Exp: 1000

Czekają Cię potyczki z kolejnymi zastępami daemonów - Chapter 12 - End of Days - Final Fantasy XV - poradnik do gry

Czekają Cię potyczki z kolejnymi zastępami daemonów. Przeciwnicy są silni, choć podatni na bronie wzmocnione światłością(light). Ponadto, przy każdym ciosie potwory będą zmniejszać Twój maksymalny poziom zdrowia, więc musisz bardzo uważać i bronić się przed atakami. Po kilku potyczkach i interwencji Leviatana, misja się zakończy.

Where She Lived

Rekomendowany poziom: 34

Klient: -

Exp: 1000

Gdy będziesz gotowy, porozmawiaj z Biggsem i Wedge - Chapter 12 - End of Days - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Gdy będziesz gotowy, porozmawiaj z Biggsem i Wedge

Podążaj za Araneą, aż przedstawi Ci Biggsa i Wedge. Po rozmowie z nim udaj się na spotkanie z Marią. Twoim kolejnym celem jest ponowna rozmowa z dwójką mężczyzn - jednak wcześniej dobrze jest przeszukać cały obszar i zebrać leżące przedmioty. Ponadto, możesz zrobić małe zakupy. Gdy będzie gotowy, opuść lokacje.

Into the Arctic Crevasse

Rekomendowany poziom: 36

Klient: -

Exp: 1000

Warto przeszukać wszystkie wagony, by znaleźć sporo różnych przedmiotów - Chapter 12 - End of Days - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Warto przeszukać wszystkie wagony, by znaleźć sporo różnych przedmiotów

Ponownie musisz poczekać w pociągu, aż dotrze w określone miejsce. W pojeździe znajdziesz naprawdę bardzo dużo przedmiotów - dobrze przeszukać wszystkie wagony. W pewnym momencie Noctis zacznie rozmawiać przez telefon, a zadanie dobiegnie do końca.

Breath of the Glacian

Rekomendowany poziom: 38

Klient: -

Exp: 5000

Czeka Cię potyczka z kolejnymi daemonami - Chapter 12 - End of Days - Final Fantasy XV - poradnik do gry

Czeka Cię potyczka z kolejnymi daemonami. Tym razem jednak będziesz z Gladio i Ignusem, co ułatwi walkę. Nowością będą Wraithy - potężne demony rażące obszar dookoła. Dobrze jest kontrować je żywiołem lodu i mieczami. Po kilku rundach z daemonami czas na konfrontację z bossem.

Walka z bossem - Deathclaw

Deathclaw to bardzo potężny i wytrzymały Daemon - Chapter 12 - End of Days - Final Fantasy XV - poradnik do gry

Deathclaw to bardzo potężny i wytrzymały Daemon. W walce używa silnego lasera, a ze swoich ramion tworzy działka, które wystrzeliwuje naprzód z wiązkami promieni. W obu przypadkach należy bezwzględnie uniknąć ataku i stawiać na walkę w zwarciu.

Atak laserem należy bezwględnie unikać - Chapter 12 - End of Days - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Atak laserem należy bezwględnie unikać

Jego ciosy można blokować i kontrować, co zdecydowanie ułatwia walkę. Boss jest wrażliwy na tarczę, ogień i błyskawicę. Doskonałym rozwiązaniem jest stworzenie potężnych zaklęć takich jak fira/firaga i atakowanie nimi. W końcu potwór zginie.

W pociągu czeka Cię sporo cutscenek i mało sekwencji w których będziesz kierował postacią - Chapter 12 - End of Days - Final Fantasy XV - poradnik do gry
W pociągu czeka Cię sporo cutscenek i mało sekwencji w których będziesz kierował postacią

Wsiądź do pociągu i ponownie biegnij za Ardynem. Po wstawkach zdobędziesz Trident of the Oracle. Zaatakuj zamrożonego kanclerza, co zaowocuje kolejnymi filmami i zakończy rozdział.

Noctis w końcu dociera do stolicy królestwa. Czeka go jednak niezwykle ciężka i wymagająca przeprawa, w której przez większość czasu będzie podróżował samotnie. To zdecydowanie najdłuższy i dla większości graczy najżmudniejszy rozdział w grze.

The Imperial Capital

Rekomendowany poziom: 37

Klient: -

Exp: 3000

Nie walcz z daemonami i biegnij na tył pociągu - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Nie walcz z daemonami i biegnij na tył pociągu

Po ataku daemonów na pociąg, Noctis uświadomi sobie, że nie może korzystać ze swoich umiejętności i walczyć. Przeskakuj nad potworami i biegnij na tył pociągu, aż dotrzesz do Regali.

Masz ograniczony czas na dotarcie do bramy - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Masz ograniczony czas na dotarcie do bramy

Twoim zadaniem jest dotarcie do miasta Gralea, nim zostanie zamknięta brama wjazdowa. Masz na to dwie minuty, co w zupełności wystarczy. Unikaj wagonów i wybuchów, a zdążysz przed czasem bez problemu. Gdy drużyna wysiądzie z auta, odwróć się i biegnij na tył pociągu. Znajdziesz leżącą Ascension Coin, którą bezzwłocznie sobie przywłaszcz.

Biegnij do wagonu i uciekaj przed daemonami - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Biegnij do wagonu i uciekaj przed daemonami

Następnie biegnij do wskaźnika - gdy przejdziesz pod wagonem ten się zerwie i Noctis od tej pory będzie podróżował samotnie. Znów pojawią się daemony - wbiegnij do wagonu i biegnij przed siebie, aż wyjdziesz na drugą stronę. Następnie wbiegnij do góry schodami, gdzie Noctis w końcu zdecyduje się na założenie Pierścienia Lucii.

A King's Struggle

Rekomendowany poziom: 37

Klient: -

Exp: 3000

Przez dłuższy czas czeka Cię zupełnie nowy system walki - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Przez dłuższy czas czeka Cię zupełnie nowy system walki

Czas na zmianę mechanizmów walki. Po założeniu pierścienia, Noctis w końcu może stawiać czoło wrogom, jednak w zupełnie inny sposób niż do tej pory. Dostępne możliwości to:

  • Death - nowy, podstawowy atak, w którym książę przez kilka sekund kumuluje energię, a następnie od razu niszczy dany cel, odnawiając przy tym sporą liczbę HP.
  • Holy - działa jak typowy blok/odskok, z tą różnicą, że teraz przytrzymanie przycisku pochłania MP. Należy więc tę zdolność używać w ostatnim momencie, by uniknąć ataku. Każda udana próba użycia zdolności odnawia część MP i zadaje obrażenia wrogom dookoła.
  • Alterna - Noctis ładuje atak, który od razu uśmierca do czterech celi w niewielkim obszarze działania. Atak jest bardzo silny, jednak pochłania praktycznie cały zasób MP. Silniejsi wrogowie są na niego odporni.
Czeka Cię sporo przełączania i odblokowywania drzwi - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Czeka Cię sporo przełączania i odblokowywania drzwi

Potrenuj nowe umiejętności i biegnij przed siebie, aż dotrzesz do włącznika prądu. Spowoduje to otwarcie drzwi na początku lokacji. Przejdź nimi do kolejnego włącznika. Pokonaj kilka daemonów i udaj się do kolejnych odblokowanych drzwi. Schemat się powtórzy, tym razem na końcu drogi znajdziesz panel, który odblokuje windę. Udaj się tam, po drodze natkniesz się na mały pokoik z łóżkami. Możesz tam wypocząć i zapisać manualnie grę.

Po krótkiej wędrówce dotrzesz do windy, z której wyłoni się kilka daemonów - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry

Po krótkiej wędrówce dotrzesz do windy, z której wyłoni się kilka daemonów. Po walce, jedź do góry. Idź przed siebie, niebawem natkniesz się na Rogue Axemena, dość unikatowy typ przeciwnika. Jest on bardzo szybki i silny - gra w tym momencie sugeruje, by przemykać się za jego plecami i unikać konfrontacji.

Możesz ukrywać się we wnękach i unikać walki, wybierając dogodny moment na przekradanie się za plecami. Jednak dużo łatwiejszym sposobem, jest użycie Alterny, by wyeliminować przeciwnika i spokojnie eksplorować miejsce. W pomieszczeniu niedaleko save roomu znajdziesz klucz dostępu, którego podniesienie spowoduje pojawienie się kolejnego Axemana. Gdy się z nim uporasz, otwórz drzwi i biegnij dalej w kierunku znacznika.

Ulepsz kartę dostępu do kolejnego poziomu - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Ulepsz kartę dostępu do kolejnego poziomu

Po drodze znów czekają Cię sztuczki Ardyna i znajomi przeciwnicy. Dotrzesz również do panelu, który zwiększy uprawnienia Twojej karty dostępu w całej lokacji. Pozwoli to dotrzeć do dodatkowych pomieszczeń. W końcu dotrzesz na wyższe piętro, na którym jest Prompto.

Uttu również jest podatny na Alterne - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Uttu również jest podatny na Alterne

Jednak dostępu do niego strzeże nowy daemon, Uttu. Ponownie, najlepszą strategią będzie Alterna. Po dotarciu do swojego "towarzysza" ponownie użyj karty, by podnieść poziom uprawnień karty do poziomu trzeciego. Czeka Cię teraz powrót do komnaty z windą, gdzie tym razem wybierz inną odnogę.

Magazyn patrolują daemony - unikaj walk z nimi i dotrzyj do karty dostępu windy - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Magazyn patrolują daemony - unikaj walk z nimi i dotrzyj do karty dostępu windy

Gdy będziesz na miejscu biegnij przed siebie - dotrzesz do wielkiego magazynu, który patroluje mnóstwo daemonów. Musisz kierować się do kolejnych punktów na mapie, unikając/walcząc z przeciwnikami. Gdy zdobędziesz odpowiedni klucz, możesz wrócić do panelu centralnej windy... jednak nie będzie Ci dane z niej skorzystać.

Zegnautus Keep

Rekomendowany poziom: 39

Klient: -

Exp: 3000

Gaz odbiera Noctisowi punkty życia - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Gaz odbiera Noctisowi punkty życia

Po upadku na dół, Noctis podniesie miecz, Sword of the Father, który będzie mógł od tej pory nosić. To miłe urozmaicenie do obecnych mocy księcia i znacznie ułatwi walkę. Biegnij korytarzami, niebawem zacznie rozprzestrzeniać się gaz, który odbiera punkty życia, gdy się w nim przebywa. Ponadto, czeka Cię trochę walk ze słabymi daemonami. Biegnij do pokoju z panelami i odetnij dopływ gazu.

Ulepsz kartę i odnów brakujące zaopatrzenie - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Ulepsz kartę i odnów brakujące zaopatrzenie

Czeka Cię teraz długa do pokoju, w którym podniesiesz poziom uprawnień bezpieczeństwa karty do poziomu czwartego. Jeśli chcesz, to możesz zrobić również małe zakupy i odnowić zapasy itemów.

Forasa nie możesz pokonać - poczekaj na widnę i szybko nią ucieknij - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Forasa nie możesz pokonać - poczekaj na widnę i szybko nią ucieknij

Przed Tobą trochę pojedynków z daemonami a przed windą będzie spotkanie z bardzo potężnym przeciwnikiem o nazwie Foras, z którym nie możesz obecnie wygrać. Musisz poczekać, aż się zjawi winda, a następnie szybko do niej wsiąść. Gdy dotrzesz na miejsce, udaj się do wskazanego pomieszczenia i przywróć energię w placówce.

Przywróć prąd w placówce - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry?

Przywróć prąd w placówce

Ponownie pojawi się Foras, który będzie Cię atakował z zaskoczenia. Unikaj konfrontacji i biegnij schodami do góry, pokonaj Uttu i biegnij do kolejnego generatora, gdzie ponownie przywrócisz prąd. Udaj się do kolejnej windy, a następnie do pokoju ze schematem innych pomieszczeń w sąsiedztwie.

Z pomocą kart, możesz odblokowywać dostęp do sąsiednich pokoi - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Z pomocą kart, możesz odblokowywać dostęp do sąsiednich pokoi

Na razie nie majstruj przy panelach, a udaj się do północno-wschodniego pomieszczenia i zabierz Panel B Key Card. Odblokuje to kolejne pomieszczenia, które musisz odwiedzić. Znajdziesz tam Panel C Key Card i analogicznie, odblokuj kolejne pomieszczenia. Jak się jednak okaże, aktywne na raz mogą być tylko dwie karty dostępu. Panel A i C pozwoli dotrzeć do komnaty z dodatkowym przedmiotem, a B i C umożliwi dotarcie do wyjścia.

Po drodze spotkasz kolejny punkt, w którym możesz zrobić zakupy - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry

Po drodze spotkasz kolejny punkt, w którym możesz zrobić zakupy. Po pewnym czasie, natkniesz się na panel, który zwiększy poziom uprawnień karty na poziom piąty. Możesz teraz pobiec do wielkiej windy i ją aktywować.

Czeka Cię sporo walk z mocnymi przeciwnikami - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Czeka Cię sporo walk z mocnymi przeciwnikami

Na górze, czeka Cię walka z kilkoma przeciwnikami. Następnie wbiegnij do komnaty obok i ulepsz klucz dostępu do poziomu szóstego. Powróć do windy, czeka Cię konfrontacja z naprawdę sporymi siłami wroga. Możesz posiłkować się Alterną, w walce z wraithem.

Uciekaj przed pułapką do tyłu, do swoich kompanów - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Uciekaj przed pułapką do tyłu, do swoich kompanów

Po walce, przejdź przez odblokowane drzwi, aż dotrzesz do zamkniętej pułapki z elektrycznym zatrzaskiem. Walcz z kolejnymi Shock Troopersami i biegnij do drugiego krańca korytarza. Na końcu spotkasz Gladio i Ignisa, którzy pomogą Ci wyzwolić się z zabójczej pułapki.

Reunion and Recovery

Rekomendowany poziom: 40

Klient: -

Exp: 5000

Uwolnij Prompto - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Uwolnij Prompto

Biegnij do pokoju z ekranami i użyj przycisku, by odblokować przejście. Biegnij nim, aż dotrzesz do celi z Prompto. Drużyna znów będzie w komplecie, udaj się więc do windy. Zlokalizujecie urządzenie, które zakłóca przepływ mocy Noctisa. Zniszcz generator, a książę odzyska pełnię mocy. Znów możesz korzystać z całości uzbrojenia, wyposaż się więc w ulubione bronie.

Czas na rewanż z Forasem - tym razem z resztą drużyny i pełnią uzbrojenia - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry?

Czas na rewanż z Forasem - tym razem z resztą drużyny i pełnią uzbrojenia

Musisz przebić się do sali z monitorami, po drodze czeka Cię sporo walk. Jednak z odzyskanymi broniami, drużyną przy boku i Pierścieniem Lucii, nie będziesz miał większych kłopotów. Po drodze natkniesz się również po raz kolejny na Forasa, który teraz jest zdecydowanie mniejszym zagrożeniem. Choć wciąż groźny, wróg jest podatny m.in. na błyskawicę, więc można szybko go pokonać odpowiednimi zaklęciami. Biegnij dalej i skorzystaj z kolejny windy. Gdy wbiegniesz do hangaru, czeka Cię walka z bardzo wymagającym bossem.

Walka z bossem - Raven

Musisz postawić na bloki i kontry - ataki wroga łatwo przewidzieć - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Musisz postawić na bloki i kontry - ataki wroga łatwo przewidzieć

Przed Tobą jeden z najpotężniejszych bossów w grze. Raven ma gigantyczną pulę życia i jest odporny na wszystkie żywioły. Jego jedyną słabością są obrażenia od Light, choć dobrze sprawuje się również tutaj Sword of the Father. Boss jest dość powolny, choć posiada nagłe zrywy i potrafi zaskoczyć szybkością. Wiele ataków można łatwo odczytać i uniknąć (gdy np.: uniesie miecz nad głowę będzie można atak zablokować i kontrować).

Unikaj wybuchów Ravena - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Unikaj wybuchów Ravena

Za to gdy zacznie zbierać mrok dookoła siebie to błyskawicznie ucieknij z pola rażenia, bo za moment wybuchnie energią. Co jakiś czas, przeciwnik będzie również próbował Cię unieruchomić - gdy pod Tobą znajdzie się czarna energia, przeturlaj się po ziemi. Pod koniec walki, przeciwnik również zacznie atakować potężnym cięciem, wraz z falą uderzeniową (zastąpi to klasyczny atak, który wykonywał po podniesieniu miecza do góry). Przygotuj się na długą walkę, w której nie będziesz mógł za bardzo liczyć na swoją drużynę, bo będą umierać co chwilę.

Nie możesz wygrać tej bitwy - biegnij do wyjścia - Chapter 13 - Redemption - Final Fantasy XV - poradnik do gry
Nie możesz wygrać tej bitwy - biegnij do wyjścia

Po męczącej konfrontacji, bynajmniej nie czas na wypoczynek - hangar zaleje gigantyczna liczba daemonów. Niestety, wrogowie będą pojawiać się w nieskończoność. Biegnij do małej windy i zjedź na dół, unikając przeciwników. Musisz dotrzeć do wielkiej bramy i przejść przez nią, nim ta się zatrzaśnie. Przeskakuj przeciwników i unikaj ataków, gdyż nie ma czasu na walkę. Za bramą czeka Cię jeszcze krótka droga, ale za moment dojdziesz do poszukiwanego przez Was kryształu. Czeka Cię wiele bardzo ważnych filmów i krótkich interaktywnych scen. Po wszystkim, najdłuższy rozdział w grze dobiegnie do końca.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Final Fantasy XV [PS4]

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Final Fantasy XV

zobacz więcej informacji o grze
Final Fantasy XV

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier RPG

Gry RPG