poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Deus Ex: Rozłam Ludzkości (Deus Ex: Mankind Divided)

Poradnik do gry Deus Ex: Rozłam Ludzkości zawiera m.in. dokładny opis przejścia gry. Dowiesz się z niego jak przejść każdą z misji na wszystkie możliwe sposoby. Oprócz tego w poradniku znajdziesz opis systemu walki, rozwoju postaci czy skradania.

poradnik, solucja do gry w zawiera 598 stron i 523 ilustracji, rozmiar pliku to 58,8 MB

W tym rozdziale znajdują się informacje na temat dostępnych w grze broni. Zestawienie obejmuje podstawowy opis działania, miejsca odnalezienia, dostępnych ulepszeń oraz co może być dość kłopotliwe w początkowych fazach, jeśli nie jesteś miłośnikiem nadmiernego przeszukiwania budynków, a chcesz mieć możliwość użytkowania ulubionego zestawienia broni (warto zwrócić uwagę, że statystyki broni podane niżej nie uwzględniają zamontowanego tłumika, który poprawia celność w granicach 5 pkt, ale pogarsza inne parametry broni).

Broń możesz dostosować w szybko dostępnym menu pauzując jednocześnie grę. - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Broń możesz dostosować w szybko dostępnym menu pauzując jednocześnie grę.

Każda broń może zostać ulepszona. Dostępne są zaczepy na konkretne dodatki (tłumiki, celowniki) dla wybranych rodzajów uzbrojenia. Jednorazowo zamontowany dodatek nie może zostać zdjęty (może być odczepiony, ale nie może być przeniesiony do innej broni). Dodatki możesz zakupić w sklepie lub znaleźć w świecie gry. W dowolnym momencie rozgrywki możesz zatrzymać czas, by dokonać szybkich modyfikacji w mini-menu. Możesz wtedy np. przełączać tryb broni (musi zostać on odblokowany z użyciem części), czy zdjąć/założyć tłumik lub zmienić typ amunicji (możliwe także przy dłuższym przytrzymaniu przycisku przeładowania). Bronie możesz również ulepszyć do pewnego poziomu z użyciem części, zwiększając nieznacznie ich parametry: szybkostrzelność, siłę ataku czy pojemność magazynka.

Uwaga - warto przestudiować ową listę i od początku planować zestawienie używanych broni. Doinwestowanie ich w ulepszenia kosztuje bardzo dużo części - przez niemal całą grę, nawet skrupulatnie szukając możesz nie być w stanie ulepszyć wszystkich ulubionych broni. Zarazem bronie, których obecnie nie chcesz używać, a zostały wyposażone w ulepszenia lepiej przechować w schowku w mieszkaniu Jensena, aniżeli sprzedawać.

Pistolet kal. 10mm

Pistolet - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Pistolet

Pistolet, jak łatwo się domyślić, jest jedną z najbardziej pospolitych, jednakże wyjątkowo kiepskich broni. Przez całą grę spotkasz je rozrzucone niemal wszędzie, jednak przeciwko opancerzonym przeciwnikom pożytek z niej żaden. Dość trudno z niej celować, co powoduje, że sprawdza się tylko na krótki dystans - a wtedy zdecydowanie lepiej wykorzystać pistolet obezwładniający. Jedynym plusem jest tania amunicja, która może dość szybko się rozchodzić po zamontowaniu mechanizmu strzału automatycznego. Nie ulepszaj tej broni, postaraj się dobrać dla siebie coś ciekawszego.

 • Wykorzystuje amunicję podstawową oraz elektryczną dla pistoletów;
 • Możliwe dodatki: tłumik, celownik laserowy;
 • Maksymalne parametry broni po ulepszeniach z użyciem części i dodatków:

Siła

Pojemność

Szybkość

Celność

Odrzut

Przeładowanie

30

38

53

50

30

50

Rewolwer

Sejf u sąsiada Jensena w mieszkaniu poniżej - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Sejf u sąsiada Jensena w mieszkaniu poniżej

Rewolwer to bardzo potężna i skuteczna broń - świetna alternatywa dla podstawowego pistoletu. Możesz ją wybrać już na początku gry (Dubaj), jeśli tego nie zrobisz, nie mając dobrych informacji może być ci dość ciężko ją odnaleźć w początkowych fazach gry. Najwcześniej możesz zebrać ją w Zelen, w mieszkaniu na poziomie 2 (M4,8). Do środka możesz wskoczyć przez okno, a rewolwer znajdziesz w sejfie (kod: 9002), który znajduje się za lodówką. Jeśli nie posiadasz jeszcze ulepszeń możesz spróbować wysadzić ją (granat odłamkowy/mina), by przemieściła się.

Rewolwer podstawowy - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Rewolwer podstawowy

Do rewolweru nie będziesz znajdywał dużych ilości amunicji, jednak jest łatwo dostępna u handlarzy. Z drugiej strony przy celnych strzałach o wielkiej mocy nie będzie ci ona tak licznie potrzebna. Nie posiada licznych ulepszeń co prawda, lecz jeśli nie zależy ci na dyskrecji, kto by się przejmował. Co ważne, dzięki możliwości użycia amunicji balistycznej potrafi radzić sobie na krótkim dystansie lepiej z opancerzonymi przeciwnikami, niż strzelba taktyczna.

 • Wykorzystuje amunicję podstawową oraz balistyczną dla rewolweru;
 • Możliwe dodatki: celownik laserowy;
 • Maksymalne parametry broni po ulepszeniach z użyciem części i dodatków:

Siła

Pojemność

Szybkość

Celność

Odrzut

Przeładowanie

65

12

73

65

60

30

Karabin automatyczny (Combat Rifle)

Karabin szturmowy przy maksymalnych parametrach broni - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Karabin szturmowy przy maksymalnych parametrach broni

Karabin automatyczny jest powszechnie używany przez policję, co pozwala znaleźć dużo amunicji do tego typu broni. A początkowej fazie gry strzelanie z niego może być nieco toporne - poza ulepszeniami bohatera, warto szybko zainwestować w celownik holograficzny, by ujrzeć duży skok w wygodzie użytkowania. Mimo wszystko, nie jest to potężna broń i dopóki nie zamierzać oddawać częstych strzałów w głowę, możesz mieć problem z siłą ataku (na mocniejszych przeciwników zawsze możesz użyć innej broni). Mimo to, po doinwestowaniu broń może posłużyć ci przez całą rozgrywkę. Dodatkowo, zastosowanie lunety i systemu strzału półautomatycznego pozwoli wykorzystać ją na spory dystans.

 • Wykorzystuje amunicję podstawową oraz balistyczną dla karabinów automatycznych;
 • Możliwe dodatki: tłumik, celownik laserowy, holograficzny, luneta 4x;
 • Maksymalne parametry broni po ulepszeniach z użyciem części i dodatków:

Siła

Pojemność

Szybkość

Celność

Odrzut

Przeładowanie

50

48

72

70

60

30

Strzelba taktyczna (Tactic shotgun)

Strzelba taktyczna z maksymalnymi parametrami - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Strzelba taktyczna z maksymalnymi parametrami

Strzelba taktyczna również często wykorzystywana jest przez służby militarne, dlatego poza dwoma wcześniej wspomnianymi rodzajami uzbrojenia jest bardzo powszechna (jak i dostęp do amunicji jest na wysokim poziomie). Jest to najlepszy wybór na walkę na krótkim dystansie. Parametry broni mogą być mocno zwiększone, liczna jest także ilość dodatków, a na uwagę zasługuje automatyczny tryb strzału. Opisana poniżej strzelba Niszczyciel jest zbliżonym modelem, jednak stawiającym nieco większe ograniczenia.

 • Wykorzystuje amunicję podstawową i energetyczną dla strzelb;
 • Możliwe dodatki: tłumik, celownik laserowy;
 • Maksymalne parametry broni po ulepszeniach z użyciem części i dodatków:

Siła

Pojemność

Szybkość

Celność

Odrzut

Przeładowanie

85

12

51

25

70

20

Pistolet maszynowy (Machine pistol)

Pistolet maszynowy, czyli alternatywa dla zwykłego pistoletu - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Pistolet maszynowy, czyli alternatywa dla zwykłego pistoletu

Pistolety maszynowe często lubiane są przez członków gangów i mafii. Jest to broń średniego i krótkiego dystansu, początkowo dość powszechna, jednak w amunicję częściej będziesz musiał zaopatrzyć się w sklepie niż znaleźć ją w świecie gry (ten stan rzeczy utrzymuje się w zasadzie przez całą grę). Trudno powiedzieć, czy ta broń znajdziesz wielu odbiorców: może strzelać ogniem ciągłym lub serią (3 strzały). Na bliski dystans przy ciągłym ostrzale w błyskawicznym tempie wytraca magazynki, dlatego często 100 naboi w ekwipunku to dla tej broni błahostka. Mimo to, jeśli nie przemawiają do ciebie inne bronie krótkodystansowe, nie jest to wcale najgorszy wybór.

 • Wykorzystuje amunicję podstawową i energetyczną dla pistoletów maszynowych;
 • Możliwe dodatki: tłumik, celownik laserowy, holograficzny;
 • Maksymalne parametry broni po ulepszeniach z użyciem części i dodatków:

Siła

Pojemność

Szybkość

Celność

Odrzut

Przeładowanie

35

60

89

55

60

45

Pistolet obezwładniający (Stun gun)

Pistolet obezwładniający w biurze Kollera - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Pistolet obezwładniający w biurze Kollera

Możesz go zakupić w sklepie Tech Noir (M3,14) za mniej niż 3000 kredytów lub znaleźć w Wehikule Czasu, w biurze Kollera, nim wejdziesz do windy do lochów (M5,3) przy drzwiach do pokoju znajdziesz wiszącą półkę, za książką leży ów pistolet.

Pistolet obezwładniający to jedna z najbardziej podstawowych broni, niezależnie od podejścia do rozgrywki. - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Pistolet obezwładniający to jedna z najbardziej podstawowych broni, niezależnie od podejścia do rozgrywki.

W początkowej fazie gry jest to niemal niezastąpiona broń do cichego rozprawiania się z wrogami. Nie zabija ich, jedynie usypia. Działa na krótki dystans (poniżej 10m), lecz niezależnie od tego, czy przeciwnik jest opancerzony czy nie, pada po kilku sekundach jak długi. Broń nie jest bardzo powszechna, jednak we wczesnej fazie może być to broń podstawowa (przy rozpoczęciu gry w Dubaju możesz wybrać ten pistolet jako twoje wyposażenie). Wykorzystuje specjalną amunicję paraliżującą, która sprawdza się także przy konieczności chwilowego unieruchomienia niektórych robotów. Jest ona powszechna, do odnalezienia w każdej fazie gry.

 • Wykorzystuje amunicję obezwładniającą specjalną dla tego pistoletu;
 • Możliwe dodatki: celownik laserowy;
 • Maksymalne parametry broni po ulepszeniach z użyciem części i dodatków:

Siła

Pojemność

Szybkość

Celność

Odrzut

Przeładowanie

15

14

11

50

30

50

Karabin usypiający (Tranquilizer rifle)

Za ścianą na podwórzu północnej części Pragi południowej znajduje się zniszczalna ściana - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Za ścianą na podwórzu północnej części Pragi południowej znajduje się zniszczalna ściana

Karabin usypiający także jest jedną z broni, które możesz wybrać na początku gry w Dubaju. Jeśli go jednak wtedy nie zbierzesz, możesz już w południowej Pradze odnaleźć go w dwóch kluczowych miejscach: przy Wehikule czasu, w małej przybudówce za ścianą (którą musisz wcześniej zniszczyć umiejętnością lub bronią/granatem) (M2,8); drugie miejsce znajduje się zaraz na północ od Zelen, na małym placu (M2,21) - tam także jest ściana do zniszczenia. Potem zejdź w dół, na końcu korytarzu wskocz na półpiętro.

Karabin z amunicją usypiajacą - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Karabin z amunicją usypiajacą

Jest to rodzaj karabinu jednostrzałowego z lunetą, do wykorzystania na duże dystanse. Cechą kluczową dla tej broni jest wbudowany tłumik, ale i rodzaj amunicji - jest to amunicja usypiająca. Plusami tej broni jest obezwładnianie przeciwników zamiast ich zabijania i robienie tego po cichu, jednakże każdy przeciwnik, niezależnie gdzie go trafisz potrzebuje kilku sekund nim upadnie na ziemię. Jeśli zostanie dostrzeżony może spowodować wszczęcie alarmu. Jest to więc całkiem dobry karabin, ale należy używać go z rozwagą. Amunicja jest dostępna w średnich ilościach na mapie świata. Warto dodać, że świetnie strzela także na krótkim dystansie (po zastosowaniu celownika laserowego), jednakże musi zostać przeładowany po każdym strzale.

 • Wykorzystuje specjalną amunicję usypiającą przeznaczoną dla tej broni;
 • Możliwe dodatki: celownik laserowy;
 • Maksymalne parametry broni po ulepszeniach z użyciem części i dodatków:

Siła

Pojemność

Szybkość

Celność

Odrzut

Przeładowanie

50

12

20

85

40

35

Karabin snajperski (Sniper rifle)

Karabin snajperki z lunetą - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Karabin snajperki z lunetą

Karabinu snajperskiego nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Możesz go wyjątkowo mocno ulepszyć tak, że staje się jedyną wymaganą bronią dystansową, której ci potrzeba - jeśli nie zamierzasz poruszać się po cichu. Niestety nie można do niej zamontować tłumika. Jest szybkostrzelna i celniejsza od karabinu bojowego, jednak ciężej o naboje, a ich cena w sklepach również nie jest wysoka. W przeciwieństwie jednak do karabinu nie możesz strzelać nią bez lunety - celność na bliskim i dalekim dystansie jest wtedy tragiczna (nawet z celownikiem laserowym).

Karabin snajperski na balkonie w Dubaju - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Karabin snajperski na balkonie w Dubaju

Znajdziesz ją nie raz, w późniejszych fazach gry przeciwnicy także często jej używają. Możesz jednak odnaleźć ją już na początku gry w Dubaju (M1,13). Użyj podnośnika, by dostać się na balkon, gdzie przebywają twoi towarzysze, a tam na końcu korytarzu za skrzynkami znajdziesz snajperkę.

 • Wykorzystuje amunicję balistyczną dla karabinu snajperskiego;
 • Możliwe dodatki: celownik laserowy;
 • Maksymalne parametry broni po ulepszeniach z użyciem części i dodatków:

Siła

Pojemność

Szybkość

Celność

Odrzut

Przeładowanie

85

11

21

75

75

30

Karabin bojowy (Battle rifle)

Jednostrzałowy karabin bojowy sprawdza się na średnim i dużym dystansie - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Jednostrzałowy karabin bojowy sprawdza się na średnim i dużym dystansie

Karabin bojowy jest dość powszechny. Jednak jeśli go nie masz, a chciałbyś (nie płacąc za niego) to najlepszym miejscem będzie przybudówka koło Wehikułu czasu (M2,8). Wystarczy, że tam wejdziesz i zniszczysz ścianę, po czym zeskoczysz w dół (znajdziesz tam także karabin usypiający).

Przy Wehikule Czasu znajdziesz małe opuszczone mieszkanko, a za zniszczoną ścianą dwie bronie - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Przy Wehikule Czasu znajdziesz małe opuszczone mieszkanko, a za zniszczoną ścianą dwie bronie

Karabin bojowy to długa broń, o dużej celności, średniej sile ataku i niedużej prędkości strzału. Przy użyciu lunety jest to na pewno świetna (bo tańsza) alternatywa dla karabinu snajperskiego, łatwo również o naboje do tej broni (szczególnie dużo znajdziesz ich w kompleksie Utulek). Nie nadaje się do walki na krótki dystans, wadą jest również brak możliwości zamontowania tłumika (co wynagradza karabin Ułan).

 • Wykorzystuje amunicję podstawową i balistyczną dla karabinu bojowego;
 • Możliwe dodatki: celownik laserowy, holograficzny, luneta 4x;
 • Maksymalne parametry broni po ulepszeniach z użyciem części i dodatków:

Siła

Pojemność

Szybkość

Celność

Odrzut

Przeładowanie

75

10

25

75

70

40

Karabin snajperski Ułan (Lancer rifle)

Miejsce odnalezienia broni w Gardzieli - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Miejsce odnalezienia broni w Gardzieli

Karabin Ułan jest jedną z rzadziej spotykanych broni. Jeśli chcesz mieć go za darmo, zabierz go w kompleksie Utulek: Gardziel (M16,8); drugi egzemplarz można znaleźć również w Slumsach kawałek dalej (M17,12).

Najsilniejszy karabin w grze - Ułan - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Najsilniejszy karabin w grze - Ułan

Karabin ten jest odmianą karabinu bojowego, o najwyższej w grze sile strzału. Mimo to, bardziej przypomina karabin snajperski. Dość ciężko o amunicję do tej broni zaraz po jej zdobyciu i zajmuje dużo miejsca w ekwipunku, dlatego jest ona raczej skierowana dla zapaleńców dystansowych karabinów z lunetą. Jej największą wadą jest jednak mała pojemność magazynku i konieczność przeładowania po każdym strzale.

 • Wykorzystuje amunicję balistyczną dla karabinu bojowego;
 • Możliwe dodatki: celownik laserowy;
 • Maksymalne parametry broni po ulepszeniach z użyciem części i dodatków:

Siła

Pojemność

Szybkość

Celność

Odrzut

Przeładowanie

100

3

5

85

70

40

Granatnik (Grenade launcher)

Granatnik - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Granatnik

Granatnik to potężna broń, idealna na radzenie sobie z grupami przeciwników. Nie możesz jej ulepszyć w żaden sposób, możesz jednak zastosować aż cztery rodzaje amunicji, zależnie od danych potrzeb. Niestety, ciężko jest znaleźć dużo amunicji do tej broni, podobnie sprawa wygląda z zakupami - wielu sprzedawców ma, jednak małe ilości i po wysokiej cenie. Mimo to, jeśli masz miejsce w ekwipunku warto nosić ze sobą to cacuszko, szczególnie na sytuacje krytyczne. Dużą zaletą jest możliwość strzału automatycznego (szybki ostrzał z granatów).

Furgonetka policyjna z granatnikiem w środku - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Furgonetka policyjna z granatnikiem w środku

Nie jest popularny w początkowej fazie gry, jednak jeśli zechcesz go nabyć, w południowej Pradze skieruj się niedaleko stacji Capek, gdzie znajduje się czarna furgonetka policyjna (M2,12). Wewnątrz niej znajdziesz granatnik (uważaj na alarm w pojeździe).

Strzelba "Niszczyciel" (Devastator Shotgun) - broń unikalna

Nie różni się dużo od tradycyjnej strzelby przy maksymalnym ulepszeniu - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Nie różni się dużo od tradycyjnej strzelby przy maksymalnym ulepszeniu

Jest to unikalny rodzaj strzelby. Najwcześniej będziesz mógł ją nabyć po misji M7, gdy powrócisz z kompleksu Utulek do Północnej Pragi. Będziesz mógł ją nabyć u Mikaela (M8,16) za niecałe 5000 kredytów.

Nie posiada możliwości instalacji dodatków, ulepszenie obejmuje tylko wzmocnienie siły strzału. Jest w pełni zautomatyzowana i jest to jej jedyna opcja strzału. Strzelając z biodra bardzo niecelna, jednakże o niszczącej niemal wszystko na swojej drodze sile, praktycznie jednym strzałem. Wadą jest jednak konieczność wykorzystania drogiej amunicji balistycznej (również jest to jedyna opcja strzału).

 • Wykorzystuje amunicję balistyczną dla strzelb;
 • Możliwe dodatki: brak;
 • Maksymalne parametry broni po ulepszeniach z użyciem części i dodatków:

Siła

Pojemność

Szybkość

Celność

Odrzut

Przeładowanie

85

32

50

30

60

20

Rewolwer Otara - broń unikalna

Rewolwer Otara - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Rewolwer Otara

Śmierć Otara Botkoveli (pierwszy raz spotkasz go podczas zadania Kalibrator) wpływa nieznacznie na fabułę gry, jednak jeśli nie zrobił na tobie dobrego wrażenia, obezwładnienie go lub zabójstwo pozwoli przynajmniej pozyskać jego rewolwer. Jest to broń unikalna, nie możesz jej ulepszać czy modyfikować, jednakże ma ona pewne cechy, których samodzielnie nie uzyskasz przy wykorzystaniu standardowego rewolweru - wyższą siłę ataku oraz lunetę, co nieznacznie mija się z powołaniem broni. Jednakże, w pełni ulepszony rewolwer podstawowy znacznie dominuje nad tą bronią.

 • Wykorzystuje amunicję balistyczną dla rewolwerów;
 • Możliwe dodatki: brak;
 • Maksymalne parametry broni po ulepszeniach z użyciem części i dodatków:

Siła

Pojemność

Szybkość

Celność

Odrzut

Przeładowanie

70

5

25

75

65

28

Cote d'Azur (Karabin automatyczny) - broń unikalna

Karabin szturmowy korzystający z elektrycznej amunicji - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Karabin szturmowy korzystający z elektrycznej amunicji

Jest to specjalny rodzaj karabinu automatycznego. Posiada wbudowany tłumik, celownik holograficzny oraz bardzo wysoką szybkość strzału. Jednakże, nie ma potrzeby nabywania go w początkowych fazach gry. Jego zaletą jest wysoka skuteczność przeciwko przeciwnikom wyposażonym w Augi, których nie spotykasz na początkowych etapach. Również siła ataku nie jest wysoka, a dodatkowo przez dużą szybkość ataku amunicja znika w mgnieniu oka (co przekłada się na finanse). Niestety nie znajdziesz jej często w świecie gry, a zakupić możesz chociażby u Tarsa.

Karabin wewnątrz szafki w skarbcu - Bronie (opis i lokalizacje) - Zestawienia - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Karabin wewnątrz szafki w skarbcu

Sam karabin odnajdziesz w skarbcu pod bankiem Palisade (M14,45) (gdzie dostaniesz się od strony Parkingu (M14,14)). Karabin znajdował się będzie w szafce wraz z amunicją.

 • Wykorzystuje amunicję energetyczną dla karabinów automatycznych;
 • Możliwe dodatki: brak;
 • Maksymalne parametry broni po ulepszeniach z użyciem części i dodatków:

Siła

Pojemność

Szybkość

Celność

Odrzut

Przeładowanie

15

60

80

60

40

30

Ogólne informacje na temat mapy M1

Powyższa mapa prezentuje niedokończony luksusowy hotel w Dubaju i w lokacji tej rozgrywa się akcja wprowadzenia do gry Deus Ex: Rozłam Ludzkości, którego założeniem jest powstrzymanie transakcji sprzedaży czarnorynkowych broni. Przeprawa przez hotel jest częściowo liniowa, albowiem do wszystkich obszarów powiązanych z pierwszą główną misją gry musisz docierać w ściśle określonej kolejności. Główny bohater dysponuje natomiast pewną swobodą w wyborze ścieżek przemarszu oraz ogólnego schematu zachowania (skradanie się, angażowanie w otwarte potyczki itp.).

Podczas przemierzania mapy warto jest dokładnie rozglądać się, dzięki czemu możesz odnaleźć alternatywne przejścia czy dotrzeć do opcjonalnych lokacji z cennymi przedmiotami. Obszary z najbardziej wartościowymi znaleziskami oznaczone zostały zielonymi ikonami na powyższej mapie. Wykorzystuj przy tym to, że podczas zaliczania prologu gry będziesz dysponował większością ulepszeń pozwalających m.in. na przebijanie się przez ściany, zaliczanie upadków z dużych wysokości czy przebywanie w obszarach z trującym gazem.

Uwaga - Do hotelu w Dubaju nie będziesz mógł powrócić w dalszej części gry, tak więce postaraj się na bieżąco zabierać wszystkie interesujące Cię obiekty. Dokonaj tego zanim wkroczysz do holu z windami (M1,5), bo od tego momentu będziesz musiał śpieszyć się żeby dotrzeć do śmigłowca oraz do ukrywającego się w pobliżu niego Singha.

Zadania rozpoczynane na mapie M1

Podczas pobytu w hotelu w Dubju do zaliczenia jest tylko jedna główna misja. Jej ukończenie pozwoli głównemu bohaterowi na opuszczenie Dubaju i na udanie się w podróż do Pragi.

Zakupy na Czarnym Rynku (Black Market Buy) - główne zadanie (M1,1)

Handlarze oraz cenne przedmioty na mapie M1

Na mapie M1 nie odnajdziesz żadnych handlarzy, aczkolwiek warto jest zbierać wszystkie odnajdywane przedmioty, dzięki czemu będziesz je mógł sprzedać po odbyciu podróży do Pragi.

Ważniejsze przedmioty z tej lokacji to:

 • Trój-Kod z sekretnego obszaru za kratką (M1,1)
 • Palmtop z kodem do holu z windami (M1,10)
 • Ebook w apartamencie ze wzmacniaczem sygnału (M1,11)

Zakupy na Czarnym Rynku to pierwsze główne zadanie, które automatycznie uaktywnia się w momencie rozpoczęcia gry. Dotyczy ono powstrzymania sprzedaży czarnorynkowych broni i w tym celu główny bohater musi dotrzeć do atrium niedokończonego luksusowego hotelu w Dubaju. Poniżej znajduje się zestawienie celów tej misji. W dalszej części tekstu jest z kolei jej opis przejścia i w szczególności zainteresuj się finałową częścią, albowiem może ona zakończyć się w różny sposób w zależności od tego jak dobrze sobie poradzisz.

Uwaga - Jeszcze przed rozpoczęciem misji w hotelu będziesz mógł wybrać startowe wyposażenie. Postaraj się dostosować wybór uzbrojenia do planowanego stylu gry (agresywny, unikanie wykrycia itp.).

Zestawienie celów misji

1. OBOWIĄZKOWY - Zablokuj dostęp do atrium (Seal off access to the atrium) - Musisz odbyć podróż przez cały hotel i dotrzeć do holu z windą (M1,5).

2. OBOWIĄZKOWY - Przywróć zasilanie klawiaturze (Restore power to the keypad) - Zamknięte drzwi napotyka się w początkowej fazie eksploracji hotelu. Musisz najpierw odnaleźć w okolicy skrzynkę z bezpiecznikami i dopiero po przywróceniu dostaw prądu użyć klawiatury i zaliczyć mini-grę hakerską.

3. DODATKOWY - Zakłóć działanie wzmacniacza sygnału (Jam the signal booster) - Wzmacniacz sygnału jest w jednym z apartamentów na poziomie 3 (M1,4). Jeśli masz zamiar go sabotować to dokonaj tego zanim dotrzesz do atrium.

4. OBOWIĄZKOWY - Nie pozwól, żeby śmigłowiec odleciał (Stop the chopper from escaping) - Śmigłowiec z atrium (M1,6) możesz uziemić otwierając właz w jego przedniej części i dokonując sabotażu. Jeśli się nie pośpieszysz to maszyna odleci (nie będzie to oznaczało całkowitego zawalenia misji).

5. DODATKOWY - Chroń Singha (Protect Singh) - Singh broni się w pobliżu śmigłowca w atrium (M1,6). Możesz pozbyć się szybko wszystkich wrogów w złotych maskach lub uziemić śmigłowiec, dzięki czemu misja automatycznie zakończy się. Jeśli się nie pośpieszysz to Singh może zginąć (nie będzie to oznaczało całkowitego zawalenia misji).

Dotarcie do atrium

Moment wyboru startowego uzbrojenia - Zakupy na Czarnym Rynku - główne zadanie - Dubaj - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Moment wyboru startowego uzbrojenia

Zanim jeszcze rozpoczniesz misję będziesz mógł wybrać startowe wyposażenie na potrzeby jej rozegrania:

 • Jeśli zdecydujesz się na wyposażenie ogłuszające (Non-Lehtal) to możesz wybrać karabin z amunicją usypiającą (Tranquilizer Rifle) lub pistolet obezwładniający (Stun Gun).
 • Jeśli zdecydujesz się na wyposażenie śmiercionośne (Lethal) to możesz wybrać karabin szturmowy (Combat Rifle) lub rewolwer (Revolver).

Wymienione bronie cechują się zbliżoną przydatnością i jedynie rewolwer nieco od nich odstaje. Wybór broni do tej misji nie ma kluczowego znaczenia, gdyż wielu wrogów będziesz mógł omijać lub eliminować w całości w oparciu o zaawansowane ulepszenia Jensena. Ponadto w razie potrzeby będziesz mógł odebrać bronie zabitym lub ogłuszonym wrogom.

Po wylądowaniu (M1,1) rozpocznij liniowy przemarsz - Zakupy na Czarnym Rynku - główne zadanie - Dubaj - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry

Po wylądowaniu (M1,1) rozpocznij liniowy przemarsz. Doprowadzi on głównego bohatera do wejścia do szybu wentylacyjnego, przez który należy się przecisnąć. Po skorzystaniu z drabiny podejdź do dużych pojemników i skorzystaj z ogromnej siły Jensena żeby jeden z nich odsunąć na bok.

Wykonaj dwa dłuższe skoki żeby przedostać się na wyższą półkę. W kolejnym obszarze możesz użyć ulepszenia Wyostrzenie wzroku (Smart Vision) w celu zlokalizowania pokazanej na obrazku pękniętej ściany. Alternatywnie możesz zlokalizować ją we własnym zakresie. Wykorzystaj to, że Adam dysponuje ulepszeniem pozwalającym mu na przebijanie się przez tego typu osłabione ściany.

Skrzynka z bezpiecznikami - Zakupy na Czarnym Rynku - główne zadanie - Dubaj - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Skrzynka z bezpiecznikami

Znajdziesz się w pomieszczeniu z zamkniętymi drzwiami z terminalem, ale zanim będziesz mógł z niego skorzystać konieczne okaże się przywrócenie dostaw prądu. Popatrz do góry i doskocz do szybów wentylacyjnych biegnących przy suficie. Dotrzyj do bocznego pomieszczenia, zlokalizuj skrzynkę z bezpiecznikami i wejdź z nią w interakcję. Powróć do zamkniętych drzwi w ten sam sposób.

Możesz już wejść w interakcję z klawiaturą. Zamek ma zabezpieczenie poziomu 1, ale możesz przystąpić do mini-gry hakerskiej. Jej dokładne omówienie znajdziesz w samouczku gry i zamieściliśmy także związane z nią podpowiedzi w odrębnym rozdziale poradnika. Gwoli przypomnienia, rozpoczynasz w niebieskim punkcie wejścia/wyjścia i Twoim zadaniem jest przejęcie zielonego rejestru (w tym przypadku tylko jednego). Musisz w związku z tym przechwytywać prowadzące do rejestru kolejne węzły. Jeśli zostaniesz wykryty przez proces namierzania to postaraj się dokończyć operację zanim upłynie przydzielony limit czasu, bo w przeciwnym razie będziesz musiał rozpocząć mini-grę od początku.

Uwaga - Jeśli chcesz zdobyć osiągnięcie Palący kod to użyj "klasycznego kodu" 0451 do otwarcia drzwi. Unikniesz też w ten sposób konieczności rozegrania mini-gry hakerskiej.

Możesz ostrożnie zbliżać się do wrogach i używać obezwładnień - Zakupy na Czarnym Rynku - główne zadanie - Dubaj - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Możesz ostrożnie zbliżać się do wrogach i używać obezwładnień

W kolejnym obszarze po raz pierwszy spotkasz przeciwników (nazywani są oni przez grę Dżinami). Możesz zgodzić się na rozegranie krótkiego samouczka z korzystania z systemu zasłon. Nadrzędnym zadaniem Jensena jest dotarcie do pobliskich wind (M1,2). W pobliżu przebywa w sumie trzech przeciwników. Jeśli chcesz się ich pozbyć to możesz ich zastrzelić lub ich po cichu neutralizować. W tym drugim przypadku dobrze jest ich zaskakiwać po kolei i odciągać ich ciała w ustronne miejsca.

Jeżeli nie chcesz eliminować wrogów to możesz przede wszystkim starać się odwracać ich uwagę (np. rzucanymi przedmiotami), bądź też udać się od razu do południowej drabiny i dotrzeć dzięki niej na poziom 3. Pozwoli ci to swobodnie przemieszczać się nad ich głowami.

Po przebiciu się przez pękniętą ścianę znajdziesz się przy nieczynnym szybie windy - Zakupy na Czarnym Rynku - główne zadanie - Dubaj - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Po przebiciu się przez pękniętą ścianę znajdziesz się przy nieczynnym szybie windy

Do kolejnej części hotelu możesz przedostać się na dwa zasadnicze sposoby. Pierwszy z nich to dotarcie do sprawnej windy i jest on łatwy w realizacji tylko jeśli wyeliminowałeś wszystkich wrogów.

Jeśli nie chcesz atakować przeciwników to możesz przedostać się do bocznego pomieszczenia. Dostępu do niego blokuje zamknięta bramka, ale nie musisz zaliczać mini-gry hakerskiej, bo możesz przejść po poziomie 3 i zeskoczyć do odgrodzonego obszaru. W miejscu tym znajdziesz nową pękniętą ścianę. Możesz przebić się przez nią żeby odsłonić nieczynny szyb windy. Jako że Jensen dysponuje w tej misji ulepszeniem Ikar możesz śmiało wskoczyć do szybu i zaliczyć pionowy lot, który zakończy się pomyślnym lądowaniem.

Warto zaczekać aż wrogowie zakończą rozmowę - Zakupy na Czarnym Rynku - główne zadanie - Dubaj - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Warto zaczekać aż wrogowie zakończą rozmowę

Niezależnie od wybranej metody działania znajdziesz się w części hotelu, w której są apartamenty (M1,3) i Twoim nowym zadaniem będzie dotarcie do holu z kolejną windą (M1,5). W pierwszym obszarze możesz zaliczyć samouczek z działania w ukryciu lub go pominąć. W okolicy przebywa dwóch przeciwników. Jeśli planujesz ich wyeliminować (zabić lub ogłuszyć) to zaczekaj aż zwrócą się w inne strony. W przeciwnym razie skorzystaj z kamuflażu lub rzuć jakimś obiektem żeby nakłonić ich do udania się w inne miejsce.

W następnym obszarze gra zaproponuje ci odbycie samouczka z bezpośredniej walki, ale tak jak poprzednie nie jest on obowiązkowy. Najlepiej jest zaczekać aż tutejsi wrogowie rozejdą się, także jeśli masz w planach ich zabicie. W przeciwnym razie na poziomie 2 może nagle pojawić się kilku przeciwników i będą oni dysponowali przewagą wysokości.

W trakcie podróży do aktualnego celu misji dobrze jest pozostawać na poziomie 2, a to dlatego, że niższe piętro patrolowane jest przez znacznie większą liczbę wrogów - Zakupy na Czarnym Rynku - główne zadanie - Dubaj - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry

W trakcie podróży do aktualnego celu misji dobrze jest pozostawać na poziomie 2, a to dlatego, że niższe piętro patrolowane jest przez znacznie większą liczbę wrogów. Na piętrze z kolei ryzyko nagłego wpadnięcia na kogoś jest mniejsze i ponadto wielu przeciwników przebywa wewnątrz apartamentów, a nie na głównych korytarzach.

Największa grupa przeciwników stacjonuje w sali widokowej i atakowanie ich nie jest dobrym pomysłem nawet jeśli masz w planach ich jedynie ogłuszać. Ich pola widzenia często przecinają się, a ponadto sala domyślnie obserwowana jest przez co najmniej jednego wartownika z górnych balkoników. W lokacji tej do odnalezienia jest palmtop z kodem (jego lokalizację prezentuje dołączony obrazek), który później ci się przyda. Jego zabranie nie jest jednak wymagane, bo będziesz mógł otworzyć zamek bez posiadania kodu lub korzystując z informacji z naszego poradnika.

Wzmacniacz sygnału powiązany z dodatkowym celem misji - Zakupy na Czarnym Rynku - główne zadanie - Dubaj - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Wzmacniacz sygnału powiązany z dodatkowym celem misji

Po drodze koniecznie zatrzymaj się przy drugim w kolejności apartamencie na poziomie 2 (M1,4). Znajduje się tam mianowicie wzmacniacz sygnału powiązany z opcjonalnym celem misji. W pomieszczeniu tym domyślnie przebywa dwóch wrogów. Możesz ich dość łatwo ogłuszyć lub zabić (zaczekaj aż się dostatecznie rozejdą), bądź też wywołać hałas w innym miejscu (np. w korytarzu albo na parterze) i nakłonić ich do oddalenia się od celu misji. Wejdź w interakcję ze wzmacniaczem żeby go sabotować - otrzymasz 250 punktów doświadczenia i premię jeśli unikałeś wykrycia.

Uwaga - W pomieszczeniu ze wzmacniaczem odnajdziesz również pierwszego eBooka. Warto jest je kolekcjonować, gdyż za odnalezienie każdego z nich otrzymasz 100 punktów doświadczenia.

Drzwi prowadzące do atrium - użyj gotowego kodu lub włam się - Zakupy na Czarnym Rynku - główne zadanie - Dubaj - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Drzwi prowadzące do atrium - użyj gotowego kodu lub włam się

W końcowej fazie podróży do atrium napotkasz co najmniej dwóch nowych przeciwników. Jeśli preferujesz agresywne rozwiązania to możesz ich zaatakować z zaskoczenia gdy stoją jeszcze obok siebie. W przeciwnym razie zaczekaj aż się rozejdą i ostrożnie ich wymiń lub pomóż sobie np. kamuflażem albo rzucanymi obiektami.

Celem podróży są zamknięte drzwi prowadzące do holu (M1,5). Możesz je otworzyć na dwa sposoby - zaliczając mini-grę hakerską (pierwszy poziom zabezpieczeń) lub wykorzystując kod ze wspomnianego wcześniej palmtopa - 0682. Po wkroczeniu do holu załączy się filmik i otrzymasz nowe wytyczne. Oprócz tego przyznane ci zostaną punkty doświadczenia - 500 i premię jeśli nie zostałeś wykryty.

Powstrzymanie śmigłowca przed odlotem

Dobrze jest używać Wyostrzenia wzroku w celu lokalizowania przeciwników - Zakupy na Czarnym Rynku - główne zadanie - Dubaj - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Dobrze jest używać Wyostrzenia wzroku w celu lokalizowania przeciwników

Otrzymałeś dwa nowe cele misji. Pierwszy z nich dotyczy powstrzymania śmigłowca (M1,6) przed odleceniem z hotelu, a drugi utrzymania przy życiu Singha broniącego się w pobliżu maszyny latającej. Pierwszy krok to dotarcie na najniższy poziom atrium. Najłatwiej możesz do tego doprowadzić wskakując do pustego szybu windy i wykorzystując to, że ulepszenie Ikar zamortyzuje lądowanie. Pośpiech jest w tym przypadku bardzo wskazany, albowiem jeśli nie będziesz działał wystarczająco szybko to oba wspomniane wyżej cele misji możesz zawalić.

W atrium przebywa grupa przeciwników w złotych maskach i dobrze jest korzystać z ulepszenia Wyostrzenie wzroku (Smart Vision), dzięki czemu będziesz ich mógł łatwo lokalizować. Kolejnych wrogów możesz eliminować i w takiej sytuacji możesz ich obezwładniać lub oddawać celne strzały z broni palnej (najlepiej wyciszonej). Staraj się unikać wykrycia przez nich, bo dysponują oni ulepszeniami i w rezultacie stanowią o wiele większe wyzwanie od napotykanych wcześniej Dżinów. Jeśli masz w planach unikanie ich to rozpocznij przemarsz przez lewą część atrium i dodatkowo obserwuj wskazania radaru żeby nie znaleźć się w ich polu widzenia.

Główny cel misji, czyli uziemienie śmigłowca, możesz zrealizować bez konieczności jej niszczenia w wyniku przeprowadzonego ostrzału - Zakupy na Czarnym Rynku - główne zadanie - Dubaj - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry

Główny cel misji, czyli "uziemienie" śmigłowca, możesz zrealizować bez konieczności jej niszczenia w wyniku przeprowadzonego ostrzału. W celu wykonania tego zadania musisz przedostać się w pobliże przedniej części śmigłowca i odszukać pokazany na powyższym obrazku właz. Wejdź z nim w interakcję żeby sabotować maszynę latającą i w konsekwencji doprowadzić również do zaliczenia misji.

Alternatywnym rozwiązaniem jest odlot śmigłowca i może do tego dojść jeśli zbyt długo będziesz ociągał się z wykonaniem sabotażu. Nie doprowadzi to do całkowitego zawalenia opisywanego zadania, ale będzie oczywiście miało swoje konsekwencje w dalszej części gry.

Singh broni się w pobliżu śmigłowca - Zakupy na Czarnym Rynku - główne zadanie - Dubaj - Deus Ex: Rozłam Ludzkości - poradnik do gry
Singh broni się w pobliżu śmigłowca

Dodatkowy cel misji najprościej możesz zaliczyć dzięki wykonaniu opisanego wcześniej sabotażu, gdyż zadanie automatycznie zostanie wtedy zaliczone. Jeśli mimo wszystko zamierzasz zaangażować się w walki to Singha odnajdziesz na prawo od maszyny latającej. Możesz po dostatecznym zbliżeniu się do niego zająć się (SZYBKIM!) eliminowaniem tych wrogów w złotych maskach, którzy w danym momencie aktywnie go ostrzeliwują. Warto pomagać sobie tu ofensywnymi ulepszeniami takimi jak np. Tajfun.

Singh może zginąć jeśli straci cały pasek zdrowia. Misja nie zakończy się przez to niepowodzeniem, ale otrzymasz naganę i będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami tego wydarzenia w dalszej części gry.

Za poprawne zaliczenie obu celów (sabotaż śmigłowca, utrzymanie Singha przy życiu) możesz otrzymać w sumie 1500 punktów doświadczenia + premię jeśli nie zostałeś wykryty. Tak jak już zostało to zaznaczone najłatwiej możesz do tego doprowadzić od razu wyruszając w stronę wrogiej maszyny latającej i omijając po drodze wszystkich wrogów w złotych maskach.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Deus Ex: Rozłam Ludzkości

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Deus Ex: Rozłam Ludzkości

zobacz więcej informacji o grze
Deus Ex: Rozłam Ludzkości

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier RPG

Gry RPG