poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik RimWorld

Poradnik do gry RimWorld zawiera szczegółowe objaśnienie mechanizmów rozgrywki, liczne praktyczne porady, a także przykładowy plan rozwoju pierwszej koloni. W poradniku znalazł się również dokładny opis interfejsu oraz sterowania.

poradnik, solucja do gry w zawiera 44 stron i 76 ilustracji, rozmiar pliku to 3,8 MB

Po wyborze nowej kolonii, możesz domyślnie zdecydować się na trzy warianty rozgrywki - Tryby gry - Podstawy rozgrywki - RimWorld - poradnik do gry
Po wyborze nowej kolonii, możesz domyślnie zdecydować się na trzy warianty rozgrywki

Po wyborze nowej kolonii gra zaproponuje trzy scenariusze rozgrywki:

Crashlanded - to klasyczny i domyślny tryb rozgrywki. Rozpoczynasz w nim z trojką kolonistów, których oczywiście możesz samodzielnie dobrać. Grę rozpoczniesz ze sporą liczbą zapasów i będziesz posiadał broń palną. Będzie Ci towarzyszył również zwierzęcy towarzysz i na mapie będziesz mógł zdobyć pozostałości zapasów ze swojego statku. Jest to idealny tryb na początek przygody z Rimworld.

The Rich Explorer - Ten scenariusz zakłada, że to pojedynczy kolonista rozbił się na planecie. Rozpoczniesz grę z bardzo wieloma surowcami i silną bronią. Od początku będziesz miał dostęp do technologii, która pozwoli Ci tworzenie dział obronnych. Tryb ten jest jednak bardziej wymagający od poprzedniego, ponieważ będziesz musiał liczyć na losowy dobór dodatkowych kolonistów.

Lost Tribe - To interesujący scenariusz, ponieważ zamiast kolonii, Twoi koloniści będą członkami plemienia. Rozpoczniesz grę z piątką mieszkańców planety, a zasoby w porównaniu z pozostałymi scenariuszami będą bardzo ubogie. Od początku będziesz musiał zdobywać pożywienie, jednak pomoże Ci w tym m.in. trójka dodatkowych zwierzęcych towarzyszy. Scenariusz ten warto wybrać, gdy już będziesz bardziej zaawansowanym graczem.

Wybór pisarza SI ma wielkie znaczenie w przebiegu rozgrywki - Tryby gry - Podstawy rozgrywki - RimWorld - poradnik do gry
Wybór pisarza SI ma wielkie znaczenie w przebiegu rozgrywki

Po wyborze scenariusza, czas na kolejny bardzo ważny wybór - musisz wybrać narratora SI. Postać ta, będzie odpowiadała za tempo rozrywki, częstotliwość wydarzeń losowych i ich poziom trudności. Możesz wybrać jednego trzech pisarzy:

Klasyczna Kasandra - Jest to domyślny narrator, który będzie dbał o to, by stawiać przed Tobą coraz trudniejsze wyzwania. Początki rozgrywki będą spokojne, jednak wraz z czasem, będzie się robiło coraz trudniej. Jednak warto podkreślić, że wyzwania te będą miały charakter wyzwań dopasowanych do Twoich umiejętności. Kasandra nie będzie chciała za wszelką cenę zniszczyć Twojej kolonii, a wystawiać ją na kolejne, coraz trudniejsze próby.

Przyjazna Phoebe - Z Phoebe, gra będzie spokojną opowieścią o kolonistach, którzy bezproblemowo budują dla siebie nowy dom. Tempo rozgrywki będzie niezwykle powolne i nie będzie obfitowało w praktycznie żadne, większe zagrożenia. Jest to idealny tryb dla początkujących graczy, którzy nie chcą męczyć się z przeciwnościami losu i po prostu chcą rozbudować swoją kolonię. Pamiętaj jednak, że z Phoebe nie poczujesz tego co w Rimworld najważniejsze - dreszczyku napięcia i niepewności, co takiego się wydarzy w kolonii kolejnego dnia.

Losowy Randy - Randy to bardzo specyficzny narrator. Wydarzenia i historie, które tworzy nie mają nic wspólnego z możliwościami i predyspozycjami Twoich kolonistów. Dba on tylko o szybkie i urozmaicone tempo rozgrywki. Jest to szalony i najbardziej interesujący ze wszystkich pisarzy SI, ponieważ oferuje najciekawsze historie. Musisz jednak być gotowy na trudną grę, szczególnie jeśli jesteś nowym graczem. To jednak z Randym, będziesz mógł stworzyć największe kolonie i przeżyć największe bitwy z wrogami.

Po wyborze pisarza SI, możesz jeszcze wybrać dodatkowe parametry rozgrywki - Tryby gry - Podstawy rozgrywki - RimWorld - poradnik do gry
Po wyborze pisarza SI, możesz jeszcze wybrać dodatkowe parametry rozgrywki

Dodatkowo, możesz do każdego pisarza SI wybrać dodatkową opcję:

  1. Wolna gra - To typowy tryb piaskownicy, który pozwala cieszyć się budową kolonii i ograniczyć wydarzenia losowe do minimum.
  2. Budowniczy - Podobny do trybu wolnej gry, ale stawia przed graczem już odrobinę trudniejsze wyzwania.
  3. Nieprzyjazny - W trybie tym, brak dodatkowych parametrów, które wpływają na bonusy do samopoczucia kolonistów itp. Ponadto, wydarzenia losowe są już groźne i wymagające.
  4. Wyzwanie - Jak sama nazwa wskazuje, gra staje się wyzwaniem. Oprócz umiejętności, musisz liczyć na szczęście i spryt, by zbudować dobrze prosperującą kolonie.
  5. Ekstremalny - Jest to ostateczny i najtrudniejszy tryb rozgrywki. Twoi koloniści będą ciągle w złych nastrojach, przeciwnicy będą silni, a wszelkie nagrody czy kapsuły będą miały znikome ilości surowców.
  6. Permanentna śmierć - Dodatkowa opcja, po zaznaczeniu, będziesz miał tylko jeden slot na zapisywanie i wczytywanie rozgrywki. Zapis będzie miał miejsce tylko przy wyjściu z gry.
Warto wybrać miejsce, które będzie przyjazne i bezpieczne dla kolonistów - Wybór początkowej lokacji - Podstawy rozgrywki - RimWorld - poradnik do gry
Warto wybrać miejsce, które będzie przyjazne i bezpieczne dla kolonistów

Po wyborze scenariusza i narratora, przystąpisz do tworzenia nowego świata. Wybierz ziarno i wielkość świata - pojawi się przed Tobą mapa nowej planety. Możesz wybrać dowolne z pól, by wskazać je jako miejsce rozpoczęcia rozgrywki. Gdy naciśniesz na pole, po lewej stronie wyświetlą się dodatkowe informacje. Poznasz temperaturę, gęstość opadów, klimat, rodzaje skał itp. Warto również zwrócić uwagę na to, jak często możesz uprawiać ziemie. Każdy z klimatów ma swoje dobre i złe strony, ciekawą opcją jest wybranie jako lokacji startowej obszaru górskiego. Możesz w nich drążyć tunele i komnaty, oszczędzając sporo metalu. Ponadto, osady w górze można łatwo zabezpieczyć przed atakami z zewnątrz. Warto na początek wybrać pole w obrębie lasu umiarkowanego/gór - pozwoli Ci to uprawiać żywność na polach i budować schronienie w obrębie gór. Ochroni Cię to również przed temperaturami i opadami deszczów.

Edytor tworzenia kolonistów oferuje bardzo wiele opcji - Tworzenie kolonistów - Podstawy rozgrywki - RimWorld - poradnik do gry
Edytor tworzenia kolonistów oferuje bardzo wiele opcji

Nadszedł czas na stworzenie kolonistów, którzy zamieszkają na nowej planecie. Zależnie od scenariusza, możesz rozpocząć grę z inną ilością kolonistów. Naciskając na przycisk "losuj" możesz generować kolejne postacie. Każda z nich ma inną historię, wiek, wygląd, cechy a nawet możliwe jest wylosowanie dodatkowych relacji z innymi kolonistami. Nic nie stoi na przeszkodzie byś stworzył rodzinę, pokłóconych kochanków czy wrogów. Jeśli możesz stworzyć większa liczbę osadników to zadbaj, by ich cechy wzajemnie się uzupełniały. Przy wyborze kolonistów zwróć uwagę na:

Historię - dzieciństwo i dorosłość mają decydujący wpływ, jakie dodatkowe cechy i predyspozycje będzie przejawiał kolonista. Po najechaniu na opis historii, wyświetlą się dodatkowe informacje. Jeśli ktoś np.: był aktorem to będzie posiadał bonusowe +2 do umiejętności społecznych, +3 do rzemieślnictwa, ale za to będzie niezdolny do wycinki drzew, transportowania i sprzątania.

Niezdolny do - pokazuje do czego dany kolonista jest niezdolny. Upewnij się, że pole to jest puste, albo chociaż tylko jeden z kolonistów boryka się z danym problemem. Jeśli stworzysz kolonię z osobami, które są niezdolne do prostych prac, to nie przetrwa ona długo.

Cechy - każdy kolonista startuje z 2-3 cechami, które dodatkowo wpływają na jego zachowanie. Może on być leniwy, charyzmatyczny, być geniuszem itp. Na ogół większość cech oferuje zarówno bonusową, jak i negatywną premię do statystyk. Np.: Neurotyk pracuje o 20% szybciej, ale o 8% łatwiej popada w załamanie.

Zdrowie - niektórzy koloniści mogą rozpocząć grę z pewnymi defektami zdrowia i ciała. Blizny, zadrapania czy przebyte kontuzje spowodują, że dana postać może poruszać się wolniej, być bardziej podatna na obrażenia itp.

Relacje - pokazują, w jakich relacjach jest dana postać z innymi kolonistami. Można wylosować więzi i relacje partnerskie, rodzinne, a nawet wrogie.

Najważniejsze przy wyborze kolonistów są ich umiejętności - ilość płomyków koło danej zdolności świadczy o predyspozycji postaci, jak szybko będzie zyskiwała w niej kolejne punkty specjalizacji - Tworzenie kolonistów - Podstawy rozgrywki - RimWorld - poradnik do gry
Najważniejsze przy wyborze kolonistów są ich umiejętności - ilość płomyków koło danej zdolności świadczy o predyspozycji postaci, jak szybko będzie zyskiwała w niej kolejne punkty specjalizacji

Jednak najbardziej istotne przy wyborze kolonistów są ich umiejętności:

Strzelanie - jedna z kluczowych umiejętności w grze. Dobrze jest rozpocząć grę z przynajmniej jednym kolonistom, który potrafi bardzo dobrze strzelać. Taka postać będzie świetnym myśliwym i obrońcą innych, szczególnie jak będzie wyposażona w silną broń dystansową.

Walka wręcz - podobnie jak strzelanie, przydatna zdolność. Im wyższy wskaźnik, tym lepiej dana postać walczy wręcz. Choć noże, maczugi i inne bronie są silne, to ataki bezpośrednie narażają kolonistów na uszczerbek zdrowia. Walka wręcz może się za to okazać dobrym rozwiązaniem, w polowaniach na mniejsze i słabsze stworzenia.

Społeczne - to zestaw cech, które pozwalają danemu koloniście na interakcje z innymi. Postacie z wysokimi umiejętnościami społecznymi, łatwo pocieszają innych, przekonują, dowodzą i negocjują lepsze ceny ze sprzedawcami. Choć takie umiejętności się bardzo przydają, warto wcześniej brać pod uwagę inne zdolności.

Tresowanie - osoby z wysokimi zdolnościami treserskimi, bardzo szybko i sprawnie oswajają i tresują zwierzęta. Jest to bardzo ciekawa zdolność, ponieważ takie zwierzęta można potem wykorzystywać do transportu, pomocy innym, czy walki. Jednak podobnie jak z powyższą cechą, istnieją inne, ważniejsze zdolności.

Medycyna - kolejna z kluczowych umiejętności. Osoby z wysoką medycyną są w stanie udzielić pomocy poszkodowanym, leczyć choroby, a nawet przeprowadzać operacje. W kolonii zawsze powinien być jeden sprawny lekarz, ponieważ w grze nie brakuje okazji na kontuzje kolonistów.

Gotowanie - ważna cecha, która bardzo procentuje w dalszej rozgrywce. Gdy już będziesz mógł pozwolić sobie na kuchnie i przydzielisz do niej dobrego kucharza to na stałe pozbędziesz się problemu głodu w kolonii. Smaczne i szybko przygotowane posiłki dadzą premię do samopoczucia kolonistów.

Budowanie - kolejna z kluczowych cech. Pozwala na budowanie struktur, mebli itp. im wyższy wskaźnik budowania, tym lepszej jakości konstrukcje. Przynajmniej jedna osoba powinna być wprawionym budowniczym w kolonii.

Uprawa - niezwykle ważna zdolność, która pozwoli kolonistom uprawiać ziemię. W Rimworld, jednym z największych problemów są kłopoty z jedzeniem - jeśli zainwestujesz w bogate pole z uprawami, to zapewnisz sobie stały dostęp do pożywienia.

Górnictwo - bardzo ważna umiejętność - jeśli planujesz zbudować kolonię we wnętrzu góry, to staje się ona najbardziej istotna na początkowym etapie gry. Im więcej dany kolonista ma punktów w górnictwie, tym szybciej pracuje i wydobywa surowce.

Artystyczne - determinuje, czy dany kolonista jest w stanie tworzyć artystyczne dzieła, takie jak statuy, które służą do wzrostu estetyki miejsca itp. Zdolność ta przydaje się dopiero w późniejszym etapie gry i spokojnie można sobie radzić bez niej.

Rzemieślnictwo - kolejna ważna zdolność, determinuje jaką sprawność ma dany kolonista w tworzeniu nowych przedmiotów, broni itp. Warto mieć w zanadrzu kolonistę, który będzie tworzył nowy ekwipunek i stroje dla innych.

Badania - to jedna z najważniejszych zdolności w grze. Koloniści z wysokim wskaźnikiem badań, są w stanie wynajdywać nowe technologię, a co za tym idzie, nowe struktury, meble itp. koniecznie zadbaj o to, byś miał podopiecznego, który jest niezłym naukowcem.

Jak sam widzisz, zmiennych jest na tyle dużo, że nie można stworzyć idealnej grupy kolonistów. Możesz jedynie zadbać o to, by Twoi koloniści się wzajemnie uzupełniali i potencjalnie niwelowali swoje braki. Pamiętaj również, że w czasie gry będą do Ciebie dołączać losowo generowani tubylcy, ranni pasażerowie kapsuł itp. - nie masz jednak już wpływu na parametry takich postaci. Zadbaj więc o trzon swojej kolonii, tworząc mieszkańców o kluczowych umiejętnościach.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
RimWorld

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

RimWorld

zobacz więcej informacji o grze
RimWorld

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier strategicznych

Strategiczne