poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Black Desert Online

Poradnik do gry Black Desert Online zawiera wiele przydatnych informacji, które pomogą ci w rozpoczęciu swojej przygody w tym wielkim sieciowym RPGu. Z poradnika dowiesz się m.in. jak działa system rozwoju postaci czy jak kupić lub oswoić wierzchowca

poradnik, solucja do gry w zawiera 85 stron i 61 ilustracji, rozmiar pliku to 5,3 MB

Umiejętności i punkty

W Black Desert spotkasz się z różnego rodzaju punktami, które pomagają eksplorować świat oraz ułatwiają komunikację - Umiejętności i punkty - Bohater - Black Desert Online - poradnik do gry
Okno umiejętności w grze

W Black Desert spotkasz się z różnego rodzaju punktami, które pomagają eksplorować świat oraz ułatwiają komunikację. Punktami takimi są punkty umiejętności, punkty wkładu oraz energia.

Punkty umiejętności (ability points) - Punkty umiejętności są potrzebne do wykupienia umiejętności walki postaci. Punkty takie otrzymujesz przede wszystkim za zabijanie potworów. Tak więc nie tylko zwiększasz poziom główny postaci ale otrzymujesz także punkty umiejętności. Punkty te zdobywać możesz także jako nagrodę za wykonanie określonych zadań (przeważne zadań głównych z serii Black Spirit). Nie ma limitu na zdobyte punkty i rekomendowanym jest by mieć kilka/kilkanaście takich punktów gotowe do rozdania. W trakcie awansu na kolejny poziom, postać odblokowuje kolejne (czasami dużo lepsze) umiejętności bojowe, które kosztują dużo więcej niż zazwyczaj. Jeżeli nie sprawdzisz, na którym poziomie możesz odblokować daną umiejętność, możesz wydać niechcący wszystkie punkty bojowe i będziesz musiał zdobywać je ponownie w celu wykupienia mocniejszej umiejętności. Żeby sprawdzić ile aktualnie punktów umiejętności posiada postać, wystarczy, że spojrzysz na kartę umiejętności postaci.

Punkty wkładu (contribution points) - Punkty wkładu są systemem, który bazuje na przysługach zawieranych między postaciami niezależnymi, a tobą. Przyczyniają się także do budowania węzłów między lokacjami w celu zwiększenia poziomu handlu oraz zarabianiu pieniędzy. Za punkty wkładu możesz wypożyczyć specjalne uzbrojenie, którego nie znajdziesz nigdzie indziej. Podczas gry będziesz poznawał różne postacie niezależne, które w swoich opcjach będą miały wypożyczenie sprzętu. Może to być broń, zbroja, biżuteria czy nawet robotnicy. Punkty wkładu zdobywa się przede wszystkim za wykonywanie zadań pobocznych związanych z każdą dziedziną życia. Punkty wkładu nie posiadają limitu lecz po zdobyciu 300, ich dalszy rozwój ulega spowolnieniu. Za wykonywanie zadań nie otrzymujesz samych punktów wkładu lecz punkty doświadczenia, które budują dany punkt wkładu. Punkty wkładu wydaje się przede wszystkim na tworzenie węzłów. Z racji tego, że węzły nie są tanią rzeczą, musisz odpowiednio dobierać połączenia między miastami. Jeżeli wykupiłeś dane połączenie, lecz nie wracasz już do tego miasta (zbyt wysoki poziom, brak dalszych zadań) możesz odebrać wydane punkty bez żadnych strat i przydzielić je gdzieś indziej. Połączenia miast (node), bezpośrednio wpływają na gospodarkę i ceny sprzedaży/kupna przedmiotów u specjalnych kupców (trader manager). Ostatnią już cechą punktów wkładu jest to, że możesz za nie wykupić dostęp do domów, w których urządzić możesz warsztaty czy kuchnię.

Energia - Energia to kolejny "środek płatniczy" w grze. Nie jest ona uwzględniana jako waluta lecz dodatkowy system. Energię przeznaczamy na minigrę, w której zdobywamy wiedzę i zacieśniamy stosunki między postaciami niezależnymi, kradzieże, krzyk na czacie, przydzielanie pracowników do pracy, zbieractwu oraz zarządzanie węzłami między miastami. Energię zdobywamy przede wszystkim poprzez wykonywanie zadań oraz poznawanie nowej wiedzy. Trzeba zaznaczyć iż nie jest to jedynie regenerowanie jej, lecz także zwiększanie jej maksymalnego poziomu. Regeneracja energii odbywa się także samoistnie co około trzy minuty na punkt.

Wyposażenie i ekwipunek

Ekwipunek w Black Desert, tak jak w innych grach MMO pełni ogromną rolę podczas eksploracji czy wykonywania zadań - Wyposażenie i ekwipunek - Bohater - Black Desert Online - poradnik do gry
Ekwipunek w Black Desert

Ekwipunek w Black Desert, tak jak w innych grach MMO pełni ogromną rolę podczas eksploracji czy wykonywania zadań. Po rozpoczęciu gry zauważysz, że posiadasz limitowany dostęp do swojego ekwipunku ponieważ większa jego część będzie zablokowana. Więcej miejsc w ekwipunku zdobędziesz przez wykonywanie zadań. Z zadań (nie wszystkich) zdobywać będziesz specjalne przedmioty, które powiększają ilość miejsca w ekwipunku. Nie zwiększają one natomiast limitu wagi noszonych rzeczy w ekwipunku dlatego ważnym aspektem zbierania przedmiotów są banki i magazyny. Limit wagi noszonych przedmiotów zwiększa się za pomocą treningu siłowego, który został opisany w rozdziale Rozwój Postaci. Podczas zbierania przedmiotów miej na uwadze fakt iż nawet waluta, którą nosisz posiada określoną wagę.

Z pomocą przychodzą banki i magazyny. W każdym mieście stoi postać niezależna, która za drobną opłatą może przechować cenne przedmioty czy walutę. Każda z takich postaci ma określoną ilość rzeczy, które można przechować. Ważnym czynnikiem jest fakt, iż magazyny które odwiedzasz na świecie nie są ze sobą połączone. Oznacza to, że jeżeli złożysz przedmioty w jednym magazynie i udasz się do innego miasta, twoich przedmiotów tam nie będzie. Ważnym jest więc by zapamiętać, w którym magazynie leżą twoje przedmioty. Nie musisz jednak wracać się do danego miasta by przejrzeć złożone przedmioty czy odebrać złoto. W każdej chwili możesz zlecić magazynierowi by ten wysłał przedmioty do magazynu przez ciebie wskazanego. Możesz także samemu zorganizować przewóz przedmiotów, jeżeli posiadasz specjalnie przygotowane do tego wierzchowce oraz wagon. Domyślnie każdy magazyn posiada osiem miejsc do wykorzystania. Można je zwiększyć za pomocą specjalnych przedmiotów, które można zakupić u zarządców magazynu. Możesz także wykorzystać miejsce w zakupionym przez ciebie domu na stworzenie tam magazynu, za który nie trzeba płacić. Domy zakupuje się u Node Managera za punkty wkładu (contribution points). W każdym przypadku zlecenia przewozu przedmiotów liczyć musisz się z określoną opłatą. Opłata ta zależna jest od odległości między miastami oraz połączeniem węzłów. Najważniejszą kwestią jest połączenie węzłów. Jeżeli takowych nie posiadasz, zapłata będzie kilkukrotnie większa niż w przypadku ich połączenia.

W Black Desert Online nie znajdziesz rang przedmiotów, znanych z innych gier RPG. Nie można także wykonać zbroi czy broni za pomocą rzemiosła. Wszystkie zestawy przedmiotów są z góry określone i nie ma żadnych restrykcji przy ich noszeniu. Przy wyborze zestawu czy broni obowiązuje jedna zasada. Im lepszy współczynnik obrony/ataku lub bonusów z samego zestawu, tym lepsze to uzbrojenie jest. Większość uzbrojenia można ulepszać za pomocą kryształów (enchant) co automatycznie podnosi wartość danego przedmiotu.

Berserker

Opis klasy

Berserker to typowa klasa walcząca w zwarciu, która wykorzystuje do walki podwójne topory - Berserker - Klasy postaci - Black Desert Online - poradnik do gry
Klasa Berserkera

Berserker to typowa klasa walcząca w zwarciu, która wykorzystuje do walki podwójne topory. Klasa ta skupia się przede wszystkim na dużej ilości życia, obrony oraz ataku. Podczas walk będziesz bezpośrednio mierzył się z atakami ze strony wrogów z racji małej mobilności. Jest to więc typowa góra mięsa, która mocno uderza, a wszystkie nadchodzące ciosy przyjmuje z uśmiechem na twarzy. Podczas polowań na potwory jest jednak inaczej, ponieważ nie zawsze można ustać wszystkie nadchodzące ataki. Ważnym jest więc by przed wyprawą po doświadczenie zakupić dużą ilość mikstur leczenia. Berserker nie skupia się w takim stopniu na łączeniach umiejętności (combo) jak inne klasy. Z listy umiejętności można wybrać tylko kilka naprawdę przydatnych, które posiadają interesujące efekty. Na polu bitwy (PvE), zdobywając doświadczenie, klasa ta sprawuje się znakomicie. Bez problemu radzi sobie z większymi grupami przeciwników z racji dużego wachlarza ataków obszarowych, które można używać naprzemiennie. Jeżeli chodzi o walki z innymi graczami nie jest już tak różowo. Z racji swojej małej mobilności nie jest postrzegany jako klasa do zabijania innych graczy. Dzieje się to tylko w pojedynkach 1vs1. W walkach grupowych natomiast jest całkiem inaczej. W trakcie takich walk możesz bez problemu znaleźć w tłumie jeden cel, który jest akurat zajęty czymś innym i świetnie się przy tym bawić.

Uzbrojenie

Tak jak wspomniano wcześniej, berserker posługuje się dwoma toporami w czasie walk. Jest to jedyna broń do wyboru i nie ma tu żadnego pola do manewru. Podczas zdobywania kolejnych poziomów nie musisz myśleć o kupnie dobrej broni ponieważ otrzymasz takowe poprzez wykonywanie zadań głównych z linii Black Spirit. Bronie takie są wystarczająco dobre by zdobywać doświadczenie i zabijać każdego wroga napotkanego na drodze. Jeżeli chodzi o broń typowo pod PvP dobrym i tanim wyborem będzie Yuria Axe, która posiada bonus do zadawanych obrażeń przeciwko ludziom. Jeżeli chodzi o droższy, a zarazem lepszy odpowiednik tej broni, to będzie to Liverto Axe. Niestety cena za taką broń przekracza 10 milionów srebra, a popyt jest na tyle duży, że błyskawicznie znika z rynku.

Ważnym elementem uzbrojenia jest także ozdoba na broń. Jest to nieodłączny element ekwipunku, który będziesz używał dodająca bonusowe statystyki. Pierwszą ważną ozdobą będzie Oros Ornamental Knot, który można zakupić w domu aukcyjnym za śmiesznie niską cenę. Jest to ozdoba, która kładzie nacisk przede wszystkim na zadawanie obrażeń z racji swojego wysokiego współczynnika AP. Drugą ważną ozdobą będzie Saiyer Ornamental Knot. Jest to ozdoba kierowana przede wszystkim do graczy, którzy mają trudności z pokonaniem potworów o wyższych poziomach z racji swojego dużego współczynnika celności (accuracy). Jeżeli więc czujesz, że podczas ataku pasek życia potwora nie spada, mimo, że posiadasz o nim wiedzę, może oznaczać, że nie posiadasz odpowiednio wysokiego współczynnika celności i po prostu go nie trafiasz.

Jeżeli chodzi o zbroję, dobrym zestawem jest Agerian. Łatwo go zdobyć oraz nie kosztuje zbyt wiele na aukcji. Dodaje on przede wszystkim szybkość ataku, która przydaje się przy polowaniach na potwory oraz prędkość poruszania się. Żeby skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw zestawu Agerian, musisz założyć przynajmniej trzy jego części. Set ten może ci towarzyszyć aż do maksymalnego poziomu dlatego warto w niego zainwestować poprzez ulepszenie czarnymi kamieniami.

Biżuteria do wysokiego poziomu może być całkowicie dowolna. Nie warto inwestować w biżuterię do polowań na potwory. Lepszym pomysłem jest używanie tej, która wypadnie ci akurat z przeciwnika lub jako nagrody za zadanie. Warto tutaj wspomnieć, że jeżeli masz problem z trafianiem w przeciwników, zastanów się nad wyborem takiej biżuterii, która w bonusach posiada wysoki współczynnik celności (accuracy) - biżuteria Binder. Jeżeli jednak chcesz skupić się wyłącznie na ataku, zainwestuj z biżuterię Bares.

Umiejętności

Berserker w swoich umiejętnościach posiada kilka naprawdę przydatnych, które używać będziesz przez cały czas. Pierwszą taką umiejętnością, a zarazem najważniejszą będzie Raging Thunder. Jak tylko uzyskasz do niej dostęp, jak najszybciej ją wykup. Doskonale się sprawdza przy atakowaniu grup przeciwników, a także zadaje ogromne obrażenia bossom atakując ich w plecy. Kolejną umiejętnością będzie Wind Slash, która doskonale sprawdza się przy atakowaniu przeciwników. Będzie to twoja pierwsza umiejętność, z której korzystać będziesz przez cały czas. Na wyższym poziomie otrzymasz także dostęp do udoskonalenia tej umiejętności tj. Flow Wind Slash, która pozwala na łączenie ataków umiejętnością Wind Slash. Poniżej znajdziesz kompletną listę ważnych umiejętności oraz przykładowe combosy.

Umiejętność

Opis

Elastic Force

Elastic Force to twoja główna umiejętność, która odnawia energię podczas walki. Im wyższy poziom umiejętności, tym więcej obrażeń zadajesz oraz większą celność otrzymujesz. Celność przy tym ataku jest bardzo ważna ze względu na to, że jeżeli nie trafisz przeciwnika, nie odnowisz energii.

Headbutt

Headbutt to dobra umiejętność, którą łączyć możesz ze Stroming Beast. Takie dwie umiejętności używa się w przeciągu ułamka sekundy, a zadają razem całkiem sporą ilość obrażeń

Smack Down

Smack Down to umiejętność, która zarezerwowania jest dla pojedynczego celu, który można złapać. Razem z umiejętnością Undertaker tworzy świetny duet podczas walk z pojedynczymi przeciwnikami.

Storming Beast

Storming Beast to umiejętność, która wprowadza zamęt w szeregach wroga, na krótki czas ich ogłuszając. Tworzy świetny duet wraz z umiejętnością Headbutt

Undertaker

Undertaker to umiejętność, którą można aktywować po złapaniu przeciwnika umiejętnością Smack Down. Dodaje ona ogromną ilość obrażeń i używana jest tylko w duecie ze Smack Down. Powoduje ona także, że otrzymujesz krótkotrwały bonus do zadawania obrażeń oraz jest atakiem obszarowym.

Beastly Wind Slash

Beastly Wind Slash oraz Flow Wind Slash to umiejętność zadająca ogromne obrażenia (szczególnie w plecy przeciwnika) z racji dużej ilości krótkotrwałych ataków. Definitywnie najlepsza umiejętność do wykorzystania na początku gry.

Raging Thunder

Raging Thunder to twoja najlepsza oraz najmocniejsza umiejętność. Korzystanie z niej oznacza śmierć całej grupy przeciwników. Nie tylko zadaje ona największe obrażenia ale także powoduje krótkotrwały wzrost współczynnika twojej obrony.

Lava Piercer

Lava Piercer to twoja mobilność. Podczas walk używaj jej przede wszystkim do przechodzenia z jednej grupy przeciwników do drugiej, a wyjątkowych sytuacjach może posłużyć także jako ucieczka z pola bitwy.

Seizing Fear

Seizing Fear to umiejętność pasywna, która zwiększa szanse na krytyczne trafienie.

Fearsome Tyrant

Fearsome Tyrant + Black Spirit Rage to umiejętność, posiadająca bardzo długi czas odnowienia dlatego używaj jej tylko w ekstremalnych przypadkach. Podczas naładowania Black Spirit Rage do 100%, umiejętność zadaje potężne obrażenia wszystkim wokół.

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych combo, które bazują na większości dostępnych umiejętności:

  • Pierwszym podstawowym combo będzie używanie umiejętności Elastic Force oraz Headbutt naprzemiennie. Odpowiednio będą to [W]+[LPM] + [SHIFT]+[PPM]
  • Drugim combosem będzie używanie umiejętności Smack Down, Elastic Force oraz Storming Beast. Odpowiednio będą to [E] + [W]+[LPM] + [F] + [F] + [F]
  • Trzecim combosem będzie używanie umiejętności Elastic Force, Headbutt, Storming Beast oraz Beastly Slash. Odpowiednio będą to [W]+[PPM] + [W]+[F] + [S]+[PPM] + [W]+[LPM]
  • Czwartym combosem będzie używanie umiejętności Evasion, Beastly Slash oraz Raging Thuder. Odpowiednio będą to [SHIFT]+[D lub E] + [S]+[PPM] + [PPM]+[LPM]
  • Piątym combosem (dla zaawansowanych) będzie używanie umiejętności Elastic Force, Headbutt, Storming Beast, Smack Down, Undertaker, Beastly Wind Slash oraz Raging Thunder. Odpowiednio będą to [W]+[LPM] + [W]+[PPM] + [W]+[F] + [E]+[SPACJA] + [W]+[LPM] + [S]+[PPM] + [LPM]+[PPM]

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Black Desert Online

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Black Desert Online

zobacz więcej informacji o grze
Black Desert Online

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier RPG

Gry RPG