poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik XCOM 2

Z poradnika do gry XCOM 2 dowiesz się wszystkie co jest potrzebne, żeby powstrzymać inwazję obcych. W poradniku opisano m.in. wszystkie klasy postaci, sposób rozwoju bazy, proces pozyskiwania zasobów czy strategie dotyczące walki.

poradnik, solucja do gry w zawiera 156 stron i 170 ilustracji, rozmiar pliku to 5,9 MB

Oczyszczanie pomieszczeń

Odpowiednie rozplanowanie budowy bazy było ważne w poprzedniej części XCOM (z uwagi na fakt, iż budynki dawały bonusy, jeśli stawiało się je obok siebie) i nie inaczej jest też w części drugiej - Oczyszczanie pomieszczeń - Rozwój bazy - XCOM 2 - poradnik do gry
By oczyścić pomieszczenie, trzeba będzie skombinować wolnego technika.

Odpowiednie rozplanowanie budowy bazy było ważne w poprzedniej części XCOM (z uwagi na fakt, iż budynki dawały bonusy, jeśli stawiało się je obok siebie) i nie inaczej jest też w części drugiej. Miejsca do zabudowy jest stosunkowo niewiele (choć wystarczająco), a sprawę dodatkowo komplikuje fakt, iż trzeba najpierw oczyścić dane pomieszczenie, zanim będzie można je zagospodarować.

Mechanizm oczyszczania pomieszczeń jak i wykorzystywania ich pod zabudowę przeszedł dość znaczące zmiany względem poprzedniej części. W "dwójce" trzeba bowiem do każdej czynności (oczyszczanie, rozbudowa, a w końcu i praca samego budynku) przydzielić jednego technika (engineer). Im więcej techników przydzielisz do pomieszczenia (jeśli to oczywiście możliwe - część z nich pozwala obsadzić jedynie jednego), tym szybciej wykonają oni daną pracę.

Gdy pierwszy raz zaglądasz do pomieszczenia, będzie tam jedynie do wyboru opcja oczyszczenia go (Excavate). Przydzielony do pracy technik będzie potrzebował określonej ilości dni, po czym pomieszczenie będzie można zagospodarować, a gracz otrzyma mały zastrzyk zasobów. Rozbudowa wygląda identycznie - obsadzamy pomieszczenie technikiem i czekamy wymaganą ilość dni. Gdy konstrukcja zostanie wzniesiona, na ogół może ona pracować samodzielnie, jednak obsadzenie jej technikiem w znaczącym (nawet do 50%!) stopniu zwiększa jej efektywność.

Warto pamiętać przy tym o kilku sprawach:

 1. Oczyszczanie pomieszczeń nic cię nie kosztuje - przeciwnie, za wykonanie zadania dostaniesz określone, często dość rzadkie i przydatne zasoby.
 2. Jeśli masz taką możliwość (czyt. wolnych techników), oczyszczaj jak najwięcej pomieszczeń w jednym momencie. Rozbudowa bazy hamowana jest w głównym stopniu właśnie brakiem dostępu do niższych poziomów, a nie ilością surowców na twoim wyposażeniu.
 3. Stosując się do powyższego punktu warto pamiętać, iż czasami warto przerzucić wszystkich techników do oczyszczania jednego pomieszczenia (jeśli jest taka możliwość), by odblokować je możliwie najszybciej i rozpocząć w nim budowę danego obiektu.

Kolejność i sposób rozbudowy

Kolejność wznoszenia placówek

Kolejność wznoszenia konstrukcji jest w sumie dość dowolna (wszak każdy gra inaczej i potrzebuje różnych rzeczy w danym momencie), jednak warto jest wznieść kilka konstrukcji już na samym początku gry. Są to przede wszystkim Power Relay, Guerilla Tactics School i Resistance Comms. Do wzniesienia Resistance Comms potrzebne będzie badanie Resistance Communications, dlatego warto jak najszybciej się go podjąć.

Power Relay pozwoli ci na zasilanie kolejnych pomieszczeń, Resistance Comms zwiększy ilość dostępnych kontaktów, przez co łatwiej będzie ci nawiązać współpracę z ruchem oporu, a co za tym idzie powiększyć strefę wpływów i ilość dostępnych surowców. Guerilla Tactics School z kolei zawiera cenne ulepszenia dla twoich żołnierzy (tutaj interesuje cię najbardziej możliwość powiększenia ilości żołnierzy w drużynie do 5, a potem do 6), jak i możliwość wytrenowania każdego bezklasowego żółtodzioba do konkretnej klasy - trening trochę trwa (lecz można zbić go do 5 dni dzięki technikowi), jednak efekty bardzo szybko będzie widać, gdy zaczniesz odblokowywać te klasy, na których ci zależy najbardziej.

Do tego wszystkiego warto też wznieść Workshop, który pozwala na wykorzystanie 2 (a po ulepszeniu 4) dronów, które działają na tej samej zasadzie co technicy - możesz wykorzystać je by wzmocnić okoliczne budynki. Haczyki są tutaj dwa - możesz wzmocnić jedynie te budynki, które przylegają z warsztatem (czyli ten nad nim, pod, na lewo i na prawo) i trzeba będzie poświęcić 1 albo 2 (za 2 albo 4 drony) techników do obsługi placówki. Efekt jest jednak tego wart - za dwóch techników otrzymasz 4 drony, czyli de facto skuteczność dwukrotnie większą niż przy wykorzystaniu samych zasobów ludzkich.

Sposób rozbudowy

Sposób rozbudowy, szczególnie jeśli tyczy się to pierwszych placówek, jest sprawą kluczową - odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni pozwoli ci w maksymalnym stopniu wykorzystać ograniczone przez pierwsze tygodnie gry miejsce - Kolejność i sposób rozbudowy - Rozwój bazy - XCOM 2 - poradnik do gry
Rozbudowę bazy dobrze wcześniej zaplanuj.

Sposób rozbudowy, szczególnie jeśli tyczy się to pierwszych placówek, jest sprawą kluczową - odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni pozwoli ci w maksymalnym stopniu wykorzystać ograniczone przez pierwsze tygodnie gry miejsce.

Wyobraź sobie, iż twoja baza (miejsce na rozbudowę) podzielona jest na kolumny (3 - A, B i C) i wiersze (4 - 1, 2, 3 i 4), a następnie zastosuj się do tych zasad:

 1. W polu A1 wznieś elektrownię (Power Relay) - dodatkowy prąd przyda się już od samego początku, gdyż bez niego rozbudowa bazy bardzo szybko stanie w miejscu.
 2. W polu A2 wznieś Guerilla Tactics School - praktycznie od początku będziesz w stanie zwiększyć rozmiar swojej drużyny, a już po kilku misjach dobijesz do maksymalnego, 6-osobowego teamu.
 3. Pole A3 możesz wykorzystać do czego chcesz - w tym momencie nie jest to obowiązkowe.
 4. W polu B2 wznieś wspomniany wyżej Workshop, a z biegiem czasu ulepsz go, by powiększyć ilość dronów i obsadź technikami.
 5. Pola B1, B3 i C2 muszą być wykorzystane do wzniesienia Resistance Comms - dzięki warsztatowi z B2 będziesz w stanie obsadzić 4 miejsca za pomocą dronów, oszczędzając znacznie na zasobach ludzkich, a możliwość nawiązania kontaktu z duża ilością placówek ruchu oporu to absolutny priorytet.

Oczywistym jest, iż nie dasz rady wznieść tego wszystkiego od razu (szczególnie 3 sztuk Resistance Comms), jednak jest to plan do którego należy dążyć - im większa ilość kontaktów, tym więcej surowców będziesz mieć i łatwiej będzie ci kontrować Projekt AVATAR. Jest to sprawa absolutnie priorytetowa i nie można dopuścić do sytuacji, w której nie masz wolnych kontaktów do nawiązywania współpracy z ruchem oporu.

Gdy wzniesiesz wszystkie budynki z powyższej "wyliczanki", możesz zając się dalszą rozbudową bazy - zanim to nastąpi nie pchaj się w inne budynki, gdyż bardzo szybko można przegrać całą kampanię, jeśli nie będziesz akurat mieć dostępu do kontynentów, na których pojawiają się placówki projektu AVATAR.

Co dalej?

Dalszy rozwój bazy jest w sumie dość opcjonalny - zależeć też będzie od prowadzony przez ciebie badań. Warto jednak jest dość wcześnie wznieść Psi Lab, który odblokowuje piątą klasę w grze, którą jest Psi Operative. Sprawa jest o tyle ważna, iż rozwój tej klasy (zdobywanie poziomów i zdolności) możliwa jest jedynie poprzez obsadzanie żołnierza w tym budynku - nie da się zdobywać doświadczenia podczas walki. Im więc wcześniej wzniesiesz Psi Lab, tym szybciej zaczniesz szkolić potężnych żołnierzy psionicznych.

Pozostała jeszcze jedna sprawa odnośnie placówki Advanced Warfare Center. Gra informuje gracza, iż wzniesienie jej daje dostęp do dodatkowych zdolności dla żołnierzy i sugeruje, by zrobić to możliwie najprędzej - przez co wystraszony gracz, pod presją czasu i wizją utraty cennych profitów rzuca wszystko w kąt i skupia się tylko na tym. Warto wiedzieć, iż placówka zaoferuje cenne zdolności nawet wtedy, gdy żołnierze będą rozwinięci do maksimum - nie muszą oni zdobywać poziomów wtedy, gdy placówka jest postawiona, mogą oni niejako "nadrobić" ten czas, gdy wzniesiesz budynek nawet na koniec gry.

Technicy czy naukowcy?

W grze dostępne są dwie grupy personelu - technicy (Engineers) i naukowcy (Scientists), przy czym cały mechanizm znacznie różni się od tego, do czego przyzwyczaiła nas cześć pierwsza serii XCOM - Technicy czy naukowcy - Personel - Technicy i Naukowcy - XCOM 2 - poradnik do gry
Ekran przedstawiający dostępnych inżynierów i tym czym są zajęci.

W grze dostępne są dwie grupy personelu - technicy (Engineers) i naukowcy (Scientists), przy czym cały mechanizm znacznie różni się od tego, do czego przyzwyczaiła nas cześć pierwsza serii XCOM. Po pierwsze, personelu jest teraz znacznie mniej - nie będziesz mieć na wyposażeniu dziesiątek techników i naukowców, lecz kilku z nich, ale niczym się nie martw, to całkiem normalny proces. Po drugie, ich udział w tym co dzieje się w bazie jest znacznie większy.

Techników wykorzystuje się do oczyszczania pomieszczeń, przyspieszania konstrukcji nowych placówek, a wreszcie do zwiększania skuteczności pracy większości z nich. Z dwójki dostępnych "pracowników" są oni znacznie ważniejsi (szczególnie przez pierwsze miesiące gry), gdyż bez nich rozwój twojej bazy stanie w miejscu. Im więcej techników uda ci się ściągnąć do bazy, tym naturalnie lepiej.

Z naukowcami sprawa wygląda zgoła inaczej. Służą oni do obsadzania dwóch budynków (Laboratory i Shadow Chamber), przez co na początku gry znacznie mniej przydatni od techników. Jeśli więc jako nagrodę za misję masz do wyboru naukowca, bądź technika, lepiej jest wziąć technika - wyjątkiem jest sytuacja, gdy techników masz już w bród i nie masz co z nimi robić. Każdy naukowiec, które posiadasz nieznacznie skraca czas badań, jednak nie ma też co bezsensownie zwiększać ilości naukowców - nawet jeśli uda ci się kończyć badania w zawrotnym tempie, nie będziesz w stanie wykupić przedmiotów, które oni opracowują, gdyż zwyczajnie w świecie braknie ci surowców.

Warto jest więc nie wykraczać po za kilku (3-4) naukowców do momentu w którym nie zaczniesz chociaż myśleć o wzniesieniu Shadow Chamber. Ta placówka jest w stanie wykorzystać wszystkich naukowców, których masz w bazie i w przypadku badań w tym miejscu warto jest ich mieć jak najwięcej, gdyż badania w jej obrębie zajmują bardzo dużo czasu.

Ogólnie więc warto trzymać się tych zasad jeśli chodzi o pozyskiwanie techników i/lub naukowców:

 • Przez pierwsze kilkadziesiąt dni gry staraj się skupić wyłącznie na pozyskiwaniu nowych techników - każdy kolejny znacząco przyspieszy rozwój twojej bazy, a także wpłynie na napływ surowców (oczyszczanie pomieszczeń daje małe ich ilości).
 • Jeśli nagroda za misję daje ci wybór pomiędzy naukowcem, a technikiem, zawsze wybieraj tego drugiego - wyjątkiem jest sytuacja, w której posiadasz już wystarczająco techników, by móc obsadzić wszystkie budynki, bądź wykonywać dalszą rozbudowę bazy, albo gdy naukowców jest za mało i badania trwają wieki.
 • Naukowcy rzecz jasna też są ważni, jednak póki nie masz wystarczająco techników, by móc obsadzić wszystkie budynki, a także na bieżąco przygotowywać kolejne pomieszczenia do zabudowy, warto skupić się raczej na pozyskiwaniu techników.
 • Gdy dojdziesz do dalszej części gry i na horyzoncie pojawi się zadanie wymagające wzniesienia Shadow Chamber, postaraj się skombinować przynajmniej kilku dodatkowych naukowców - każdy z nich skróci czas badań w tej placówce.

Jak pozyskać nowy personel

Techników i naukowców pozyskuje się z tych samych źródeł, takich jak:

 • Czarny Rynek (Black Market) - za każdym razem gdy otrzymasz zrzut zasobów od Rady, na czarnym rynku pojawią się nowe przedmioty. Wśród nich może być także do kupienia (za punkty wywiadu) technik lub naukowiec.
 • Siedziba ruchu oporu (Resistance HQ) - po każdorazowym zebraniu zrzutu zasobów od Rady zostaniesz poinformowany o możliwości udania się do siedziby organizacji i dokonania zakupów. Wśród żołnierzy i rozmaitych bonusów dla twoich działań znajdą się tam także właśnie członkowie personelu, których możesz kupić za zasoby.
 • Wykonywanie misji - prawdopodobnie główne źródło personelu. Dostępni jako nagroda w części misji - często oferowani za wykonanie misji typu Guerilla Ops, czy jako uratowany VIP. Warto zawsze sprawdzać co dana misja oferuje w nagrodę i wybierać właśnie personel - zasoby, przedmioty i żołnierzy łatwiej pozyskać w inny sposób, a personel zawsze się przyda.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
XCOM 2

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8.61 zł

XCOM 2

zobacz więcej informacji o grze
XCOM 2

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier strategicznych

Strategiczne
© 2000-2017 GRY-OnLine S.A.regulaminkontakt i pomocgry onlinegame guides