poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Football Manager 2016

Poradnik do Football Manager 2016 to dokładny opis wszystkich elementów rozgrywki, zarówno tych niezmiennych, jak i nowych w serii. Korzystając z poradnika dowiesz się jak prowadzić swój zespół i osiągać sukcesy jako menadżer.

poradnik, solucja do gry w zawiera 120 stron i 91 ilustracji, rozmiar pliku to 4,8 MB

Jak skierować prośbę do zarządu?

W trakcie kariery niejednokrotnie będziesz miał możliwość rozmowy z zarządem. Interakcja w tej materii w głównej mierze będzie oznaczała wystosowanie do zarządu prośby. Możesz to zrobić przechodząc do zakładki Zarząd, a następnie wybierając z rozwijanego menu Prośba do zarządu interesującą Cię opcję.

Wystosowana przez Ciebie prośba może dotyczyć kilku różnych aspektów - Jak skierować prośbę do zarządu? - Pytania i odpowiedzi - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Prośby do zarządu podzielone są na sześć kategorii.

Wystosowana przez Ciebie prośba może dotyczyć kilku różnych aspektów:

Stadion - pytania dotyczące rozbudowy stadionu (dodatkowe miejsca), budowy kompletnie nowego obiektu, czy zakupu stadionu (przejęcie go przez klub na własność). Kwestie te wiążą się zwykle ze sporym finansowaniem, dlatego też nie są zbyt chętnie akceptowane przez zarząd. Do ich pozytywnego rozpatrzenia przyczyni się na pewno nienaganna kondycja finansowa klubu.

Obiekty - opcje pozwalające na rozbudowę obiektów młodzieżowych, czy bazy treningowej. Podobnie jak w przypadku stadionu, wiąże się to z potrzebą utrzymania klubu w dobrej kondycji finansowej. W przypadku strat możliwe jest również poproszenie zarządu o zmniejszenie finansowania i zaoszczędzenie w ten sposób środków na inne cele.

Finanse - jedna z częściej stosowanych próśb do zarządu, dotyczy ona zwiększenia budżetu transferowego i płacowego, a także środków przeznaczanych dla juniorów. Warto dbać także o odpowiedni % zysków ze sprzedanych zawodników, który trafia do budżetu. Nie zdziw się, gdy za zawodnika otrzymasz mniej pieniędzy, niż się spodziewałeś - odpowiada za to właśnie ten wskaźnik, o którego zwiększenie możesz tutaj poprosić.

Kontakty - zakładka ta dotyczy zwiększania zasięgu scoutingu (możliwość wysyłania scoutów coraz dalej) oraz wyszukiwania klubu patronackiego, czy filialnego. Możesz również poprosić o zorganizowanie dnia testów, który ma za zadanie przyciągnąć ciekawych zawodników.

Sztab szkoleniowy - w zakładce Zarządu przed wystosowaniem prośby możesz sprawdzić ilość zatrudnionych członków personelu szkoleniowego oraz maksymalną ilość osób dopuszczaną przez zarząd. Jeżeli uważasz, że jest ona zbyt niska w tym miejscu przekażesz prośbę o zwiększenie tego limitu lub zwiększenie maksymalnej pensji, jaką możesz zaoferować kandydatowi na dane stanowisko.

Osobiste - zakładka dotycząca osoby Twojego menadżera. Możesz poprosić np. o zmianę stylu gry zespołu lub o nowy, lepiej płatny kontrakt.

Prośby do zarządu to bardzo kusząca opcja, czasami może ona pozwolić na znaczne zwiększenie nakładów na budżet transferowy, czy umożliwić zatrudnienie większej ilości pracowników - Jak skierować prośbę do zarządu? - Pytania i odpowiedzi - Football Manager 2016 - poradnik do gry
W przypadku małego zaufania zarządu realizacja jakiejkolwiek prośby graniczy z cudem.

Prośby do zarządu to bardzo kusząca opcja, czasami może ona pozwolić na znaczne zwiększenie nakładów na budżet transferowy, czy umożliwić zatrudnienie większej ilości pracowników. Haczyk jest jednak taki, że zarząd w większości przypadków nie jest chętny i nie przychyla się do Twoich próśb. Bardzo ważne jest tutaj odpowiednie zadowolenie włodarzy klubu, które możesz sprawdzić w zakładce Zarządu. Jeżeli Twoja posada w klubie jest pewna i ugruntowana, a drużyna odnosi dobre wyniki, znacząco zwiększasz swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie prośby. Podczas rozmowy z zarządem możesz także spróbować ich przekonać do swojej racji, po ich początkowej niechęci (np. wypowiadając kwestię mówiącą, że przywiązujesz do tej prośby wagę - jeżeli wszystko jest na dobrej drodze, a zarząd jest zadowolony z Twojej pracy, możesz próbować go w ten sposób przekonać). Na odrzucenie bądź przyjęcie propozycji wpływ ma także wartość Determinacji, jaką posiada Twój menadżer oraz finanse klubu (zarząd może się z Tobą zgodzić, ale na potrzebną budowę nie będzie pieniędzy). Wreszcie w przypadku odmowy możesz wybrać opcję "Przeciek do prasy" (zwykle jednak nie odniesie to pozytywnego skutku, wręcz przeciwnie, zdenerwujesz zarząd) lub "Ultimatum" - tylko, jeżeli jesteś "niezastąpiony". Wtedy zarząd albo ugnie się pod presją, albo rozwiąże z Tobą kontrakt. Pamiętaj także, że możliwość stosowania próśb do zarządu jest ograniczona, a robienie tego co tydzień raczej nie będzie miało sensu.

Podsumowując, w największym stopniu na szanse powodzenia rzutuje opinia zarządu o Twojej pracy. Ponadprzeciętne wyniki znacząco zwiększają szansę na wysupłanie dodatkowych pieniędzy na transfery, a awans do wyższej ligi może pomóc w rozbudowie bazy treningowej. W przypadku przenosin do nowego klubu początkowo prośby będą raczej odrzucane, do czasu zbudowania sobie renomy. Wszystko sprowadza się więc do osiągania odpowiednio wysokich wyników (pamiętaj, że wpływ na ocenę zarządu mają w dużej mierze wybrane podczas rozpoczęcia sezonu oczekiwania) i zadowolenia zarządu.

Jak wyszukać zawodnika?

Jeżeli chcesz wyszukać konkretnego zawodnika, którego dane personalne znasz sprawa jest banalna - Jak wyszukać zawodnika? - Pytania i odpowiedzi - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Pasek wyszukiwania.

Jeżeli chcesz wyszukać konkretnego zawodnika, którego dane personalne znasz sprawa jest banalna. Wystarczy, będąc w dowolnej zakładce, wybrać znajdujący się na samej górze pasek wyszukiwania. Jego znalezienie może być w pierwszej chwili nieco mylące - jest to nazwa danej zakładki (np. jeżeli jesteś w zakładce Trening kliknij na górze na napis "Trening"). Dla ułatwienia obok tego paska znajduje się ikona lupy. Po kliknięciu aktualna nazwa zakładki zostanie wymazana, a Ty będziesz mógł wpisać interesujące Cię nazwisko, kraj czy nazwę klubu. W ten sposób w dowolnym momencie gry możesz szybko znaleźć interesującą Cię informację, o ile znajduje się ona w Twojej bazie danych (np. szukany zawodnik może nie istnieć w Twojej grze, w przypadku nie wybrania kraju z którego pochodzi bądź zbyt małej bazy danych. Zdarza się to zwykle przy mniej znanych piłkarzach i trenerach).

Rzadko jednak od razu będziesz wiedział kogo chcesz na daną pozycję kupić, szczególnie w przypadku rozgrywki w dalszych sezonach, kiedy w grze coraz więcej będzie wygenerowanych zawodników - Jak wyszukać zawodnika? - Pytania i odpowiedzi - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Ustaw odpowiednie parametry i atrybuty, aby znaleźć piłkarza dopasowanego do Twoich oczekiwań.

Rzadko jednak od razu będziesz wiedział kogo chcesz na daną pozycję kupić, szczególnie w przypadku rozgrywki w dalszych sezonach, kiedy w grze coraz więcej będzie wygenerowanych zawodników. Wtedy z pomocą przychodzi zakładka Scouting. Tutaj przede wszystkim możesz bardzo szybko znaleźć zawodnika, który będzie odpowiadał podanym przez Ciebie kryteriom. Młody obrońca, dobrze grający głową, czy szybki skrzydłowy z dobrą cechą dośrodkowań? Wystarczy ustawić odpowiednie opcje i atrybuty, a gra zrobi za Ciebie resztę. W ten sposób możesz wyszukiwać bardzo specyficznych zawodników, o określonych cechach, którzy idealnie wpisaliby się w Twój zespół. Listę wyszukanych zawodników znajdziesz poniżej, pamiętaj także o Filtrach, które mogą ograniczać wyniki np. o nierealistyczne transfery (czasami piłkarza z takiej listy udaje się kupić, jednakże jest to zwykle bardzo trudne i mało opłacalne).

Kolejną opcją pozwalającą na znalezienie zawodnika jest przydzielenie scoutom odpowiednich zadań - Jak wyszukać zawodnika? - Pytania i odpowiedzi - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Scoutom możesz zlecić wyszukiwanie zawodników o określonych przez Ciebie preferencjach.

Kolejną opcją pozwalającą na znalezienie zawodnika jest przydzielenie scoutom odpowiednich zadań. Możesz to zrobić pozostając tej samej zakładce, po wybraniu opcji Zleć nowe zadanie. Ustawisz tutaj interesujący Cię "target" zawodnika (np. zamiennik, obiecujący junior), wybierzesz pozycję, preferowany wiek oraz atrybuty - resztę zrobią za Ciebie scouci. W tym wypadku na wyniki musisz poczekać, jednakże masz pewność, że odpowiednie raporty będą Ci regularnie dostarczane. Jeżeli nie znajdziesz zawodnika od razu zawsze istnieje szansa, że Twój scout znajdzie go w późniejszej fazie gry. W tym miejscu możesz również nakazywać obserwowanie konkretnych lig czy rozgrywek, aby otrzymywać raporty o występujących w nich zawodnikach.

Uwaga: W obu przypadkach wyszukiwania ważny jest zasięg scoutingu. Jeżeli nie obejmujesz swoją siecią danego kontynentu, czy państwa, trudno o to, aby scout dostarczał stamtąd wyniki.

Nowa gra

Nową karierę rozpoczynasz w momencie wyboru preferowanego trybu rozgrywki - Nowa gra - Rozpoczęcie rozgrywki - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Nominalny tryb gry to po prostu Football Manager.

Nową karierę rozpoczynasz w momencie wyboru preferowanego trybu rozgrywki. Do wyboru jest standardowy tryb Football Manager, który w pełni symuluje wszystkie aspekty zarządzania zespołem, ograniczony, ale szybszy Football Manager Touch oraz możliwość stworzenia własnego klubu: Football Manager Własny Klub.

Po wybraniu trybu gry pora na wybranie lig, w których będziesz uczestniczył - Nowa gra - Rozpoczęcie rozgrywki - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Dodawanie i usuwanie lig dostępne jest także w trakcie rozgrywki, jednak zmiany wchodzą w życie od nowego sezonu.

Po wybraniu trybu gry pora na wybranie lig, w których będziesz uczestniczył. Zwróć tutaj uwagę na kraje oraz ligi właśnie - jeden kraj to zwykle kilka różnych lig, możesz wybrać od której z nich kluby będą grywalne. Opcja Podgląd odpowiada tutaj tylko za symulowanie określonej ligi. Kraje oraz ligi możesz wybrać wedle upodobania, zwróć jednak uwagę na szacowaną płynność rozgrywki - zbyt szeroki wybór negatywnie wpłynie na szybkość symulacji.

Wybrane klasy rozgrywkowe wpływają także na ilość dostępnych w grze zawodników. Zwiększysz lub zmniejszysz ją dodatkowo poprzez ustawienie odpowiedniej bazy danych (mała/średnia/duża). Dzięki temu będziesz miał większe pole manewru na rynku transferowym, np. wyszukując obiecujących piłkarzy w krajach Ameryki Południowej. W zależności od bazy danych niektórzy zawodnicy będą niedostępni i nie będziesz mógł ich wyszukać. Na koniec wybierz datę i miejsca rozpoczęcia rozgrywki oraz ligę i klub, który chcesz poprowadzić. Ostatecznie stwórz swojego menadżera i rozpocznij grę.

Uwaga: Ligi możesz dodawać i usuwać (dzieje się to wyłącznie po zakończonym sezonie) w trakcie gry. Z rozwijanego menu FM wybierz opcję Dodaj/usuń ligi.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Football Manager 2016

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Football Manager 2016

zobacz więcej informacji o grze
Football Manager 2016

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier sportowych

Sportowe