poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Rocket League

Poradnik do gry Rocket League stanowi doskonałe wprowadzenie w mechanikę i zasady tej gry. Opracowanie zawiera zestawienie najważniejszych zagrań, opisuje dostępne tryby rozgrywki oraz osiągnięcia. Poradnik ułatwi nawet najbardziej zaawansowane akcje.

poradnik, solucja do gry w zawiera 48 stron i 53 ilustracji, rozmiar pliku to 4,9 MB

Rocket League jest typem gry, w której poznanie podstaw sterowania oraz zasad rządzących meczami zajmuje raptem kilka minut. Osiągnięcie wysokiego poziomu umiejętności, przydatnego w meczach z udziałem graczy i lepiej wyszkolonych botów, wymaga już intensywnych treningów oraz bardzo dobrego zapoznania się z bardziej zaawansowanymi zagraniami, które opisane zostały na kolejnych stronach tego poradnika. Poniżej znajduje się zestawienie czynności, którymi powinieneś zająć się po pierwszym uruchomieniu gry i w trakcie pierwszych godzin spędzonych z Rocket League.

Naturalny instynkt podpowiada żeby od razu rzucić się w wir gry, ale nie powinieneś się tak zachować bez poznania podstaw i przećwiczenia co najmniej kilkanaście razy wszystkich najczęściej wykorzystywanych zagrań - Jak zacząć grać? - Rocket League - poradnik do gry
Postaraj się ukończyć przynajmniej podstawowe wersje treningów

Naturalny instynkt podpowiada żeby od razu rzucić się w wir gry, ale nie powinieneś się tak zachować bez poznania podstaw i przećwiczenia co najmniej kilkanaście razy wszystkich najczęściej wykorzystywanych zagrań. Z menu głównego gry wybierz opcję Training i na początek zainteresuj się pozycją o nazwie Tutorial. Do zaliczenia są tu dwa samouczki. Trening podstawowy (Basic) oferuje najważniejsze informacje na temat sterowania samochodem, wykonywania skoków i uników, korzystania z dopalacza oraz używania kamery Ball Cam. W treningu zaawansowanym (Advanced) poznasz z kolei podwójne skoki, zasady korzystania z przewrotek (na boki i do przodu) oraz podstawy "latania" z wykorzystaniem dopalacza. Nie przejmuj się tym, że gra nie pozwoli ci dostatecznie przećwiczyć niektórych ruchów, bo od tego są pozostałe lekcje treningowe.

Po ukończeniu obu tutorialów zainteresuj się trzema kolejnymi samouczkami znajdującymi się w dolnej części ekranu. Trening Goalie pozwoli ci wcielić się w rolę bramkarza i punkty zdobywa się w nim za pomyślną obronę bramki. W treningu Striker stajesz się napastnikiem i musisz dla odmiany strzelać bramki. Trening Aerial jest najbardziej złożony, albowiem zakłada on przećwiczenie strzałów z wykorzystaniem powietrznych akrobacji (podwójne skoki, lot z dopalaczem itp.). W każdej z wymienionych kategorii samouczków postaraj się zdobyć maksimum punktów na najniższym poziomie trudności i przynajmniej kilka punktów na poziomie Pro. Najwyższy poziom trudności All-Star najlepiej zostaw sobie na później, bo wszystkie próby w nim są bardzo trudne. Tryb ten jest wyraźnie zarezerwowany dla bardzo doświadczonych graczy, którzy chcą poćwiczyć sobie w spokoju wykonywanie najtrudniejszych akcji.

Po tym jak pozaliczasz podstawowe wersje samouczków powinieneś wykonać kolejny krok i rozpocząć trenowanie wykonywania najważniejszych zagrań - Jak zacząć grać? - Rocket League - poradnik do gry
Mecze z botami pomagają w poznaniu podstawowych zagrań i zasad rządzących grą

Po tym jak pozaliczasz podstawowe wersje samouczków powinieneś wykonać kolejny krok i rozpocząć trenowanie wykonywania najważniejszych zagrań. Jeśli nie czujesz się na siłach możesz wybrać tryb wolnej gry z menu treningowego (Free Play), w którym nie ma żadnych odgórnie narzuconych reguł ani limitu czasowego. W przeciwnym wypadku wybierz z menu głównego tryb Exhibiton, czyli pojedynczy mecz. Moim zdaniem najlepiej jest ćwiczyć na ustawieniach 2v2 (dwóch na dwóch) lub 3v3 (trzech na trzech). Wybierając mecz 1v1 nie będziesz mógł testować wszystkich typów zagrań, a większość meczów 4v4 bywa dość chaotyczna i może to niepotrzebnie zaburzyć proces podnoszenia swoich umiejętności. Co do poziomu trudności, ustaw oczywiście na początek botom najniższy poziom Rookie. Na tych ustawieniach pojazdy kontrolowane przez sztuczną inteligencję na tyle słabo się zachowują, że możesz do woli sobie ćwiczyć trenowanie strzelania goli, uderzania w piłkę czy obrony bramki przed (nielicznymi) trafieniami. Po tym jak nabierzesz już doświadczenia i odwagi możesz zwiększyć poziom umiejętności botów na Pro i/lub przejść do trybu sezonu (Season), w którym trzeba już dbać o ciągłość w uzyskiwaniu dobrych rezultatów.

Uwaga - Nie radzę spędzać zbyt dużo czasu na grze wyłącznie z botami, zwłaszcza że ich zachowania nie odwzorowują idealnie stylu gry większości żywych graczy i nadmiar tego typu rozgrywek może Cię niepotrzebnie nauczyć złych nawyków w grze defensywnej lub ofensywnej. Kilkanaście meczów w trybie Exhibition plus rozegrany pełen sezon (Season) to wystarczająco dużo żeby poznać podstawy gry i zacząć się interesować przystępowaniem do meczów z prawdziwymi graczami.

Poniżej znajduje się szereg ogólnych porad, które mogą okazać się pomocne na samym początku gry oraz podczas bliższego jej poznawania. Niektórych z poruszonych kwestii znalazły swoje rozwinięcie w innych rozdziałach tego poradnika.

  • Oprócz wykonywania skoków i poleganiu na dopalaczu powinieneś też regularnie używać hamulca ręcznego, dzięki któremu o wiele sprawniej można wykonywać nawroty pojazdem. Jest to szczególnie przydatne wtedy gdy piłka nagle zmieniła swój tor lotu albo gdy natychmiast musisz przejść z ataku do obrony.
  • Wszystkie dostępne w grze stadiony są zadaszone i szczelnie zamknięte, tak więc nie musisz obawiać się tego, że piłka wypadnie w jakimś momencie poza ich obręb. Możesz to zresztą wykorzystywać na swoją korzyść i starać się w nią trafiać także wtedy gdy np. przetacza się ona po jednej ze ścian.
  • Każdorazowe rozpoczęcie gry (także po strzelonej bramce) jest bardzo chaotycznym momentem meczu, gdyż zdecydowana większość graczy Rocket League wyrusza wtedy w stronę piłki. Jest to dobry pomysł jeżeli Twój pojazd rozpoczyna grę w mniejszej odległości od piłki i mając przed sobą płyty naciskowe, dzięki którym możliwe jest pełne użycie dopalacza. W przeciwnym wypadku lepiej jest jednak zachować dystans i zaczekać na rozwój wydarzeń, zwłaszcza że piłka może w wyniku zamieszania na środku boiska przelecieć na połowę Twojej drużyny czy wręcz od razu poszybować w stronę Twojej bramki.
  • Każda połówka stadionu pomalowana jest na kolor jej drużyny. Wykorzystuj to żeby łatwiej orientować się w swoim położeniu gdy na przykład jesteś zajęty podążaniem za piłką z załączoną kamerą Ball Cam.
  • W Rocket League obowiązuje system zdobywania punktów doświadczenia i awansowania na wyższe poziomy, ale nie przekłada się to na żadne specjalne nagrody. Poziomy doświadczenia służą bardziej pokazaniu ile czasu dany gracz zainwestował do tej pory w grę. Pomagają one też grze w dobieraniu graczy o zbliżonych umiejętnościach w rozgrywkach online. Doświadczenie możesz zdobywać przede wszystkim dzięki rozgrywaniu meczów (otrzymasz więcej punktów jeśli wygrasz dany mecz i jeśli grasz z żywymi graczami zamiast z botami), strzelaniu bramek oraz asystowaniu przy bramkach innych graczy. Oprócz tego możesz otrzymywać punkty m.in. za skuteczną obronę własnej bramki, za wykonywanie dośrodkowań czy za bycie najlepszym graczem w danym meczu (najwięcej zdobytych punktów spośród zawodników obu drużyn).
  • Mecze w Rocket League nie mogą zakończyć się remisem. Jeżeli na koniec standardowego czasu gry żadna z drużyn nie wyjdzie na prowadzenie to automatycznie rozpoczyna się dogrywka. Obowiązuje w niej zasada złotego gola, a więc cały mecz wygra ta drużyna, która jako pierwsza strzeli w dogrywce bramkę. Staraj się nie ulegać presji dogrywki i nie zmieniać nagle taktyki gry dla całej drużyny, bo może to przynieść więcej kłopotów niż korzyści.
  • Gra umożliwia zapisywanie powtórek rozegranych meczów i na taki krok możesz zdecydować się wciskając odpowiedni klawisz/przycisk podczas wyświetlania podsumowania spotkania. Powtórki możesz następnie do woli przeglądać wybierając z menu głównego kolejno opcje Extras i Replays.

Podstawowe zagrania

W Rocket League piłkę przemieszcza się uderzając w nią samochodem - Podstawowe zagrania - Typy zagrań - Rocket League - poradnik do gry
Dzięki wykonaniu skoku możesz np. trafić w piłkę gdy jest ona jeszcze w locie

W Rocket League piłkę przemieszcza się uderzając w nią samochodem. Nie jest oczywiście tak, że każde uderzenie wygląda identycznie. Fizyka gry nie jest do końca realistyczna, ale pewne podstawy są zachowane. Za to gdzie poleci piłka odpowiadają dwa zasadnicze czynniki - to z jaką siłą uderzył w nią Twój pojazd i pod jakim kątem. Na ten pierwszy czynnik możesz wpływać nie tylko manipulując odpowiednio pedałami gazu i hamulca, ale także wykorzystując opisany w dalszej części tekstu dopalacz (turbo). Co do kątu uderzenia, jest to bardzo istotna kwestia jeśli zależy ci na oddawaniu precyzyjnych strzałów. W ogniu walki nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli tylko masz taką opcję to staraj się uderzać w odpowiednią część piłki (np. w jej prawą część jeśli chcesz żeby poleciała ona bardziej w lewo albo w jej dolną część jeśli chcesz ją wysoko wybić).

W trafianiu samochodem w piłkę pomagać mogą ci skoki. Warto ich używać przede wszystkim wtedy gdy chcesz trafić w piłkę zanim ponownie odbije się ona od podłoża, gdy chcesz trafić z większą precyzją w jej górną lub dolną część oraz gdy chcesz wyprzedzić pozostałych zawodników w dotknięciu piłki. Możesz wykonywać pojedyncze lub podwójne skoki i jest to uzależnione od aktualnych potrzeb.

Innym mechanizmem, z którego równie często powinieneś korzystać, jest dopalacz - Podstawowe zagrania - Typy zagrań - Rocket League - poradnik do gry
Dopalacz pomaga między innymi w sprawniejszym poruszaniu się po całym boisku

Innym mechanizmem, z którego równie często powinieneś korzystać, jest dopalacz. Także i on ma kilka zastosowań - możesz go przede wszystkim używać do szybkiego przemieszczania się po boisku, np. wtedy gdy zależy ci na natychmiastowym zbliżeniu się do piłki znajdującej się przy bramce przeciwnika czy na sprawnym powrocie w pobliże własnej bramki po nieudanej akcji. Oprócz tego możesz go używać do zwiększania siły swoich uderzeń (trafiona piłka poleci w wybraną stronę z większą prędkością), do "latania" (sprawdź jedną z kolejnych stron tego rozdziału poradnika) oraz do zatrzymywania lub niszczenia pojazdów konkurencyjnej drużyny (samochód nie jest niszczony na stałe, bo "odradza się" po krótkiej przerwie).

Używanie dopalacza jest limitowane i aktualny jego stan jest zawsze wyświetlany w prawym dolnym rogu ekranu. W celu regenerowania dopalacza musisz docierać do znajdujących się na obrzeżach każdego stadionu pomarańczowych płyt naciskowych. Staraj się wybierać przede wszystkim te płyty, nad którymi lewitują kule. Najechanie na nie doprowadza bowiem do maksymalnego uzupełnieniu paska dopalacza (nawet jeśli był on wcześniej całkowicie wyczerpany).

Uwaga - Płyty naciskowe używane do ładowania dopalacza wyłączają się po tym jak najedzie na nie jakiś pojazd, tak więc regularnie będziesz świadkiem sytuacji, w których innych gracz "ukradnie" ci w ostatniej chwili dopałkę. Dobre wiadomości są z kolei takie, że płyt naciskowych jest wiele do wyboru i że dość szybko się odnawiają.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Rocket League

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Rocket League

zobacz więcej informacji o grze
Rocket League

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier akcji

Gry Akcji