poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Fallout Shelter [iOS]

Poradnik do gry Fallout Shelter zawiera wszystko czego potrzebujesz, żeby szybko rozpocząć zabawę z mobilnym Falloutem m.in. porady, ważne informacje na start, opis pomieszczeń, katastrof czy procesu eksploracji.

poradnik, solucja do gry w zawiera 60 stron i 63 ilustracji, rozmiar pliku to 6,3 MB

Po rozpoczęciu rozgrywki czeka na Ciebie krótki samouczek, z którego dowiesz się kilku podstawowych informacji, między innymi o przydzielaniu do pracy czy przyjmowaniu nowych mieszkańców - Pierwsze kroki - Fallout Shelter - poradnik do gry
Pamiętaj o zostawieniu miejsca na kolejne pomieszczenia tego samego typu.

Po rozpoczęciu rozgrywki czeka na Ciebie krótki samouczek, z którego dowiesz się kilku podstawowych informacji, między innymi o przydzielaniu do pracy czy przyjmowaniu nowych mieszkańców. Ukończenie samouczka drastycznie zmniejszy napływ nowych osadników, dając graczowi wolną rękę. Na początku warto poznać kilka podstawowych zasad, aby odpowiednio zacząć rozbudowę Krypty.

1 - Pierwsze kroki - Fallout Shelter - poradnik do gry
Przeglądając listę mieszkańców możesz szybko sprawdzić, kto najlepiej nada się do jakiej pracy.

1. Zaplanuj swoją budowę. Na początku masz wystarczająco miejsca na wybudowanie kilku podstawowych budynków, które zajmą się dostarczaniem surowców. Weź jednak pod uwagę możliwość ich późniejszej rozbudowy (łączenia) oraz nowe budynki, które przyjdą z czasem. Staraj się tak zorganizować zabudowę, aby nie wyburzać połowy pomieszczeń w dalszej fazie gry. Pamiętaj, że najwydajniejsze są największe (potrójne) pomieszczenia, zostawiaj więc miejsce pod późniejszą rozbudowę.

2. Poznaj wszystkich swoich mieszkańców. Na początku nie będziesz posiadał ich zbyt wielu, dlatego też bez problemu możesz sprawdzić ich statystyki. Jest to ważne, gdyż każda postać przyda się przy pracy w innym miejscu. Odpowiednio dobrani mieszkańcy sprawią, że produkcja będzie szybsza i wydajniejsza. Przydzieleni do odpowiednich stanowisk będą także cechowali się większym zadowoleniem.

3. Nie przesadzaj z przyśpieszaniem pracy. Opcja "Rush" jest kusząca, gdyż jej udane użycie skutkuje natychmiastowym zebraniem surowców, dodatkowym doświadczeniem i kapslami oraz wzrostem zadowolenia załogi. Nie przesadzaj jednak zanadto z jej używaniem, gdyż niepowodzenie prowadzi do wybuchu katastrofy, a w początkowej fazie rozgrywki może to nieco opóźnić Twój rozwój. Z przyśpieszenia korzystaj, gdy wskaźnik pokazujący możliwość wypadku będzie jak najniższy (przynajmniej niższy niż 40%).

4. Wypełniaj początkowe cele. Pierwsze zadania poboczne są bardzo proste, a ich wykonanie nie należy do czasochłonnych. Z tego też względu warto szybko je ukończyć, dzięki czemu otrzymasz kapsle, a także, znacznie cenniejsze, skrzynki z zasobami. Jeżeli jesteś cierpliwy możesz próbować zakładać nową Kryptę do momentu, w którym nie wylosujesz w skrzynkach otrzymanych za pierwsze zadania przynajmniej jednej legendarnej postaci - przyda się ona do eksploracji pustkowi.

5 - Pierwsze kroki - Fallout Shelter - poradnik do gry
Korzystanie z opcji "Rush" jest jak najbardziej potrzebne, zwracaj jednak uwagę na jak najniższą możliwość wypadku.

5. Uważaj na katastrofy. Te zdarzają się losowo i nic nie możesz na to poradzić. W momencie ich wybuchu przydziel mieszkańców do walki z ogniem lub karaluchami. Podobnie sprawa ma się z atakami łupieżców - w pierwszej kolejności broń pomieszczeń znajdujących się najbliżej drzwi do Krypty. Te ostatnie warto także jak najszybciej ulepszyć, aby nieco zmniejszyć częstotliwość ataków i wydłużyć czas potrzebny na przedarcie się napastników do środka.

6. Powiększaj populację. Po ukończeniu samouczka znajdziesz się w momencie, gdzie pod drzwi Twojej Krypty nowe osoby będą zgłaszać się bardzo rzadko lub wcale. Postaw więc na własną "produkcję" i spraw, aby większość kobiet w Krypcie zaszła w ciążę. Na początku nie musisz zbytnio uważać na brak surowców, a zwiększenie populacji jest niezbędne, aby odblokowywać nowe budynki. Po osiągnięciu 20 mieszkańców możesz zainwestować w radio, jednakże produkcja maluchów wydaje się być wydajniejsza. Nie przesadź tylko, pamiętaj, że ciężarne kobiety nie mogą walczyć z katastrofami lub najeźdźcami, a dzieci wymagają zasobów wody i pożywienia tak samo jak dorośli.

7. Zwiększaj poziom swoich mieszkańców. Każda postać ma swój pasek doświadczenia, który w początkowej fazie zapełnia się całkiem szybko. Gdy tylko pojawi się taka możliwość (odpowiednia ikona nad głową mieszkańca) nie wahaj się ani chwili - klikaj. Dzięki temu podniesiesz zdrowie swoich podopiecznych, co uczyni ich odporniejszymi na katastrofy i łupieżców.

8. Eksploruj. Najlepiej wykorzystać do tego znalezioną w skrzyniach z zasobami rzadką bądź legendarną postać mieszkańca. Początkowo możesz nakazywać wracać mu już po znalezieniu kilku przedmiotów, aby na bieżąco móc przydzielać je innym mieszkańcom.

9. Rozdysponuj posiadane przedmioty. Wykorzystaj bonusy, jakie dają stroje i przydziel je odpowiednim osobom. Dzięki temu ich praca będzie wydajniejsza, a surowce otrzymasz wcześniej niż normalnie.

10. Wykorzystaj czas, w którym wyłączysz aplikację. Nie możesz wtedy zostać zaatakowany, natomiast wszystkie wydarzenia takie jak eksploracja, czy narodziny dziecka nadal mają miejsce. Pamiętaj też, aby rozdysponować przynajmniej po jednym pracowniku do miejsc, gdzie wytwarzane są surowce - przy następnej wizycie zbierzesz dzięki temu ich maksymalną ilość z każdego pomieszczenia, w którym ktoś przebywał.

Mieszkańcy to podstawowa siła napędowa Krypty. To dzięki nim możesz zdobywać surowce, bronić się przed atakami czy znajdować przedmioty na pustkowiu. Każdy mieszkaniec jest cenny dla dobrze zorganizowanej Krypty, każdy też powinien zajmować się zadaniem, które najlepiej pasuje do posiadanych przez niego cech.

Każdy mieszkaniec cechuje się innymi statystykami oraz poziomem doświadczenia, każdemu z osobna możesz przydzielić inną pracę oraz wyposażyć w broń, czy strój.

Statystyki S.P.E.C.I.A.L.

Siedem najważniejszych statystyk opisujących profil mieszkańca to zbiór cech zebranych w systemie o nazwie S - Mieszkańcy - Fallout Shelter - poradnik do gry
Klikając na profil mieszkańca możesz dokładnie przyjrzeć się jego statystykom, razem z bonusami otrzymany dzięki założonemu strojowi.

Siedem najważniejszych statystyk opisujących profil mieszkańca to zbiór cech zebranych w systemie o nazwie S.P.E.C.I.A.L. Każda litera odpowiada tutaj za inną umiejętność, a to właśnie umiejętności są kluczowe dla wszystkich mieszkańców. Posiadane cechy są nawet ważniejsze od poziomu doświadczenia, gdyż nie są one rozwijane z levelem postaci, a trenowane w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach. Z racji czasu potrzebnego na wytrenowanie statystyk warto inwestować tylko w te, które przydadzą się danemu mieszkańcowi na jego miejscu pracy. Mieszkańców powinieneś przydzielać na miejsce pracy w oparciu o posiadane przez nich statystyki - przyśpieszy to produkcję, a ich uczyni szczęśliwszymi.

S.P.E.C.I.A.L. to:

- S - siła - odpowiada ona za wykonywanie prac fizycznych, przydatna jest podczas pracy przy generowaniu energii

- P - percepcja - przydaje się przy pracach związanych z pozyskiwaniem wody

- E - wytrzymałość - cecha ważna dla śmiałka zajmującego się eksploracją pustkowi, odpowiada za jego wytrzymałość na obrażenia oraz radiację, przyda się także przy pracy w pomieszczeniu "Nuka Cola Bottler"

- C - charyzma - cecha przyśpieszająca flirt pomiędzy mieszkańcami znajdującymi się w pokoju mieszkalnym, przydaje się także podczas pracy w radiostacji

- I - inteligencja - umiejętność ta będzie mile widziana w pomieszczeniu zajmującym się produkcją Stimpaków lub AntyRadów

- A - zręczność - potrzebna przy pracy w pomieszczeniach produkujących pożywienie

- L - szczęście - przyda się wszędzie: na pustkowiu pozwoli na znajdowanie większej ilośći lepszych przedmiotów, podczas pracy zaowocuje (zwiększy szansę) zdobyciem dodatkowych kapsli podczas zbierania wyprodukowanych surowców

Dowolna statystyka może być permanentnie podniesiona tylko poprzez jej wytrenowanie w przeznaczonym do tego pokoju - Mieszkańcy - Fallout Shelter - poradnik do gry
Podniesienie umiejętności na stałe jest możliwe tylko poprzez ukończenie treningu.

Dowolna statystyka może być permanentnie podniesiona tylko poprzez jej wytrenowanie w przeznaczonym do tego pokoju. Te zostaną odblokowane wraz ze wzrostem populacji. Rozbudowa sal treningowych pozwoli na zwiększenie liczby jednocześnie trenujących mieszkańców, a "upgrade" skróci czas potrzebny na zwiększenie danej umiejętności. Czas ten w prostej mierze zależy od poziomu startowego, tzn. postać trenująca siłę z 1 na 2 poziom zrobi to szybciej, niż z 2 na 3 poziom. Dodatkowo, mieszkańcy ćwiczą nieco szybciej, gdy nie są w pomieszczeniu sami, a z innymi postaciami. Po ukończeniu treningu kliknij na odpowiednią ikonę, aby zwiększyć na stałe trenowaną cechę.

Zdobywanie nowych mieszkańców

Po ukończeniu samouczka liczba przybywających przed wejście Krypty mieszkańców drastycznie spadnie - Mieszkańcy - Fallout Shelter - poradnik do gry
Po ukończeniu samouczka nie licz na tłumy pojawiające się przed Kryptą.

Po ukończeniu samouczka liczba przybywających przed wejście Krypty mieszkańców drastycznie spadnie. Aby kontynuować rozwój i szybciej zwiększyć swoją populację musisz dobrać w pary wybranych mężczyzn z kobietami i umieścić ich razem w pomieszczeniach mieszkalnych. Jeżeli nie są oni ze sobą spokrewnieni (zwróć uwagę na wypowiadane przez nich kwestie) ich rozmowa przerodzi się we flirt (szybkość zależy od poziomu charyzmy obu postaci), następnie w taniec, po którym mieszkańcy na krótką chwilę przejdą do sypialni. W ten sposób kobieta zajdzie w ciążę, a po około 4h urodzi dziecko. Dziecko potrzebuje surowców tak samo, jak dorosły mieszkaniec, nie mogąc przy tym pracować. Musisz więc zadbać o odpowiedni zapas wody oraz jedzenia, nim zdecydujesz się na znaczne zwiększenie populacji. Staraj się też odpowiednio dobierać rodziców, z największymi statystykami z zestawu S.P.E.C.I.A.L., gdyż dziecko odziedziczy którąś z cech rodziców. Po kolejnych 3-4 godzinach dziecko przerodzi się w pełnoprawnego mieszkańca Krypty.

Innym sposobem na zdobywanie nowych mieszkańców jest przyciąganie ich do Krypty poprzez używanie radia - Mieszkańcy - Fallout Shelter - poradnik do gry
Radio pozwala na wezwanie dorosłego mieszkańca, który przybiegnie pod drzwi wejściowe Krypty.

Innym sposobem na zdobywanie nowych mieszkańców jest przyciąganie ich do Krypty poprzez używanie radia. Radio odblokujesz, gdy będziesz posiadał przynajmniej 20 mieszkańców. Ulepszając je zwiększysz szansę na udane wysłanie sygnału. Jeżeli Ci się uda możesz "zebrać" wyprodukowany żeton, a wtedy przed wejściem do Krypty pojawi się potencjalny jej mieszkaniec. W przypadku niepowodzenia licznik zacznie odliczanie od początku.

W radiostacji powinny pracować osoby o wysokim współczynniku charyzmy. Skuteczność sygnału maleje niemalże do zera, gdy w Twojej Krypcie znajduje się sporo kobiet będących w ciąży. Oprócz przywoływania nowych postaci radio pozytywnie wpływa na zadowolenie mieszkańców.

Ostatnim sposobem na zwiększanie populacji jest wygrywanie rzadkich oraz legendarnych postaci w kartach znalezionych w skrzyneczkach z zasobami - Mieszkańcy - Fallout Shelter - poradnik do gry
Rzadkie oraz legendarne postacie można wygrać w otwieranych skrzynkach.

Ostatnim sposobem na zwiększanie populacji jest wygrywanie rzadkich oraz legendarnych postaci w kartach znalezionych w skrzyneczkach z zasobami. Po odkryciu takiej karty odpowiedni mieszkaniec pojawi się przed drzwiami do Krypty, wraz ze swoim ekwipunkiem (broń lub/i strój).

Kobiety w ciąży oraz dzieci

Kobiety będące w ciąży różnią się nieco od innych mieszkańców - Mieszkańcy - Fallout Shelter - poradnik do gry
Gromada dzieci pozwoli na szybkie rozwinięcie się populacji Krypty, pamiętaj tylko o odpowiednim zapasie surowców.

Kobiety będące w ciąży różnią się nieco od innych mieszkańców. Rozpoznasz je przede wszystkim po jednolitym ubiorze, niezależnie od przydzielonego im stroju. Ponadto, kobiety w ciąży mogą normalnie pracować i trenować swoje umiejętności, jednakże zasadniczą różnicą jest ich niemożność do radzenia sobie z katastrofami lub rajdami wrogich łupieżców. W obu przypadkach, w momencie wystąpienia zagrożenia, zaczną one histerycznie biegać po pomieszczeniu i uciekać w stronę najbliższego pokoju mieszkalnego. Z tego też względu możesz odebrać im broń, gdyż i tak nie zrobię one z niej żadnego użytku. Staraj się więc zostawiać w pomieszczeniach z kobietami zdolnych do walki mieszkańców, którzy w razie wystąpienia alarmu przystąpią do gaszenia pożaru bądź walki z karaluchami/najeźdźcami. Kobiety będące w ciąży nie mogą natomiast zginąć.

Dzieci charakteryzują się tym, że nie mogą ani pracować, ani walczyć z katastrofami. Niemożliwe jest im także przydzielenie stroju lub broni. Podobnie jak dorośli dzieci konsumują zapasy wody oraz pożywienia. Klikając na dziecko możesz sprawdzić ile czasu pozostało do momentu przejścia w dorosłość. Gdy pasek zostanie zapełniony dziecko stanie się pełnoprawnym mieszkańcem Krypty. Do tego czasu dziecko nie może zostać zabite.

Uzbrojenie oraz strój

Każdy z mieszkańców może zostać wyposażony w broń oraz strój - Mieszkańcy - Fallout Shelter - poradnik do gry
Na niebiesko zaznaczone są statystyki, które zostały zwiększone poprzez noszony strój. Im jest on lepszy, tym bonus będzie bardziej odczuwalny.

Każdy z mieszkańców może zostać wyposażony w broń oraz strój. Posiadana pukawka przyda się przede wszystkim podczas walki z karaluchami bądź bandytami, a także przy eksploracji pustkowi. Z racji ataków najlepsze bronie powinieneś przekazać mieszkańcom pracującym najbliżej wejścia, gdyż to oni w pierwszej kolejności podejmą walkę z bandytami. Kobiety w ciąży nie zrobią z broni żadnego użytku, w razie niebezpieczeństwa uciekając do pokojów mieszkalnych.

Strój natomiast zwiększa (na czas noszenia) niektóre statystyki. Odpowiednie wykorzystanie strojów pozwala na znaczne zwiększenie wydajności pracowników ubranych w "outfity" zwiększające cechy przydatne w ich miejscu pracy.

Bronie oraz stroje możesz znaleźć na pustkowiach, wygrać w skrzynkach z zapasami bądź otrzymać wraz z wygranymi mieszkańcami.

Legendarni mieszkańcy

W kartach, które otrzymujesz po otworzeniu skrzynki z zasobami ("Lunchbox") możesz znaleźć również rzadkich oraz legendarnych mieszkańców. Charakteryzują się oni większym poziomem doświadczenia od zwykłych postaci, a przede wszystkim - znacznie lepiej rozwiniętymi umiejętnościami (suma posiadanych punktów S.P.E.C.I.A.L. wynosi 40). W rzadkich przypadkach legendarni mieszkańcy mogą się także pojawić przed drzwiami Krypty w momencie, gdy z powodzeniem wyślesz sygnał radiowy. Legendarne postacie mają ze sobą również legendarną broń lub/i strój.

Do odblokowania jest 21 legendarnych mieszkańców, oto ich lista wraz ze statystykami:

Nazwa

S

P

E

C

I

A

L

Abraham Washington

2

8

6

6

8

4

6

Allistair Tempenny

2

9

2

9

7

2

9

Amata

4

6

5

8

4

7

6

Bittercup

5

4

7

9

5

5

5

Butch

5

7

6

9

5

6

2

Colonel Autumn

4

6

5

9

5

5

6

Confessor Cromwell

7

4

7

8

6

3

5

Dr. Li

4

6

6

7

9

4

4

Elder Lyons

4

3

3

9

9

3

9

Eulogy Jones

5

6

5

8

5

4

7

Harkness

8

5

8

5

5

6

3

James

5

8

4

7

9

4

3

Jericho

8

6

8

2

3

7

6

Lucas Simms

5

9

8

5

5

6

2

Moira Brown

4

8

3

8

7

5

5

Mr. Burke

4

7

4

6

9

2

8

Preston Garvey

3

9

8

6

5

6

3

Sarah Lyons

8

6

8

6

5

5

2

Reginald Rothchild

6

5

6

9

4

5

5

Star Paladin Cross

7

8

4

8

4

6

3

Three Dog

4

4

6

9

5

5

7

Rozpoczynając rozgrywkę będziesz miał do dyspozycji możliwość zabudowy dwóch poziomów Krypty - Pomieszczenia - Fallout Shelter - poradnik do gry
Już na początku zaplanuj przyszły kształt Krypty.

Rozpoczynając rozgrywkę będziesz miał do dyspozycji możliwość zabudowy dwóch poziomów Krypty. Przeznaczysz je na pomieszczenia potrzebne do generowania zasobów, a także kwatery mieszkalne. Następne pokoje będą odblokowywane wraz ze wzrostem populacji, pozwolą one między innymi na produkcję Stimpaków oraz AntyRadów, czy też rozwijanie umiejętności mieszkańców. Odpowiednia zabudowa, łączenie oraz ulepszanie kolejnych pomieszczeń jest bardzo ważne dla wydajnego działania Krypty.

Przede wszystkim musisz zadbać o surowce: energię, jedzenie oraz wodę - Pomieszczenia - Fallout Shelter - poradnik do gry
Odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń pozwoli na szybkie zbieranie surowców.

Przede wszystkim musisz zadbać o surowce: energię, jedzenie oraz wodę. Ta pierwsza jest wykorzystywana przez wszystkie inne pomieszczenia. Gdy zabraknie Ci energii pokoje będa po kolei traciły prąd, poczynając od pomieszczeń najbardziej oddalonych od źródła. Zaciemnione miejsca nie będą pozwalały na generowanie surowców lub trening, staną się bezużyteczne do momentu odzyskania prądu. Pamiętaj o tym, gdyż każdy nowy budynek potrzebuje prądu do sprawnego działania, zadbaj o odpowiednią ilość generatorów. Woda oraz jedzenie przeznaczone są dla Twoich mieszkańców. Gdy zabraknie tych surowców zaczną oni otrzymywać obrażenia oraz powoli tracić życie. Utrzymuj zapas na odpowiednio wysokim poziomie, szczególnie, gdy planujesz "baby boom" - nagłe zwiększenie populacji.

Pokoje dostępne w grze można podzielić na trzy zasadnicze kategorie - Pomieszczenia - Fallout Shelter - poradnik do gry
Kolejne pomieszczenia odblokujesz, gdy osiągniesz określony limit populacji.

Pokoje dostępne w grze można podzielić na trzy zasadnicze kategorie:

- pozwalające na dostęp do pustkowi oraz niższych poziomów - tutaj można zaliczyć dwa pomieszczenia - główne drzwi od Krypty oraz windy. Te pierwsze mogą zostać ulepszane tak samo, jak każdy inny pokój - będzie to miało pozytywny wpływ na zmniejszenie częstotliwości ataków łupieżców, większa wytrzymałość da też czas potrzebny na zorganizowanie obrony. Windy służą natomiast do otrzymania dostępu na niższy poziom. Rozbudowa Krypty odbywa się głównie w dół, pamiętaj o zadbaniu o odpowiednią ilość wind (dwie na poziom brzmią rozsądnie), aby Twoi mieszkańcy mogli się sprawnie przemieszczać pomiędzy piętrami.

- produkujące surowce - dostępne od samego początku, pomieszczenia zajmujące się pozyskiwaniem niezbędnych do przetrwania surowców. Pamiętaj o odpowiednim przydzieleniu mieszkańców, gdyż każdy budynek premiuje inna cechę z zestawu S.P.E.C.I.A.L. (siła przyda się przy produkowaniu energii, percepcja przy pozyskiwaniu wody, a zręczność w restauracji). Do tej kategorii zaliczają się również miejsca, w których możesz wyprodukować Stimpaki oraz AntyRady - w laboratoriach tych przyda się mieszkaniec z dobrze rozwiniętą inteligencją.

- służące do treningów - w momencie, gdy populacja Twojej Krypty osiągnie 24 mieszkańców otrzymasz dostęp do pierwszego pomieszczenia pozwalającego na szkolenie mieszkańców. Pokoje te nie produkują żadnych surowców - umieszczone w nich postacie przez określony czas będą trenować daną umiejętność, a po ukończeniu treningu zostanie ona na stałe podniesiona o 1 punkt. Szkolenia na wyższe poziomy trwają zwykle długo, dobrze jest więc odpowiednio dobierać trenowane cechy, zależnie od miejsca pracy wybranego mieszkańca.

Łączenie pomieszczeń

Każde pomieszczenie może zostać połączone z innym pomieszczeniem tego samego typu, o ile znajdują się na tym samym poziomie ulepszenia i zostały zbudowane obok siebie - Pomieszczenia - Fallout Shelter - poradnik do gry
Przykładowy sposób rozbudowy pomieszczeń - pozwala na maksymalne połączenie w dwóch segmentach oraz umożliwia szybkie przemieszczanie się pomiędzy poziomami.

Każde pomieszczenie może zostać połączone z innym pomieszczeniem tego samego typu, o ile znajdują się na tym samym poziomie ulepszenia i zostały zbudowane obok siebie. Gdy te warunki są spełnione pokoje automatycznie się połączą, tworząc jeden większy. Budując nowe pomieszczenie dobrym pomysłem jest rozbudowanie go od razu (jeżeli posiadasz fundusze) lub pozostawienie miejsca, aby w przyszłości postawić obok kolejne pokoje tego samego rodzaju. W dużych pomieszczeniach może pracować większa ilość pracowników, są one także wydajniejsze od pojedynczych pokoi, dlatego zawsze warto odpowiednio je łączyć, w zależności od potrzeb.

Upgrade pomieszczeń

Oprócz łączenia pomieszczeń możesz także podnosić ich poziom - Pomieszczenia - Fallout Shelter - poradnik do gry
W miarę możliwości ulepszaj posiadane pomieszczenia do maksimum.

Oprócz łączenia pomieszczeń możesz także podnosić ich poziom. Możliwe są dwa takie upgrady, ich koszt zależny jest od rodzaju pokoju, a także od jego wielkości - te same typy pomieszczeń o różnych wielkościach mają inny koszt ulepszenia. Aby przejść do menu ulepszania zaznacz pomieszczenia, a następnie kliknij na strzałkę, która zastąpi młotek (w prawym górnym rogu ekranu). Ulepszenie zwiększa pojemność danego pomieszczenia i powiększa produkcję surowców, ewentualnie pozytywnie wpływa na wysyłany sygnał (radiostacja) lub skraca czas potrzebny do wytrenowania umiejętności. W miarę możliwości powinieneś dążyć do posiadania pomieszczeń na jak najwyższych poziomach, najpierw ulepszając już istniejące, a później budując kolejne, tego samego typu.

Aby postawione obok siebie pomieszczenia automatycznie się połączyły muszą one być na tym samym poziomie ulepszenia - jeżeli do złączenia nie doszło musisz wykonać "upgrade" któregoś z nich.

Usuwanie pomieszczeń

Jeżeli chcesz przeorganizować zabudowę Krypty możesz usunąć wybrane pomieszczenia. Aby tego dokonać musisz jednak spełnić dwa warunki:

- do pomieszczenia nie może być przypisany żaden z mieszkańców

- pomieszczenie nie może sąsiadować z dwoma innymi, tzn. jeżeli chcesz usunąć pokój znajdujący się pomiędzy innymi musisz upewnić się, że do pozostałych dwóch istnieje dostęp z innej strony (sąsiadują z kolejnymi pokojami, albo z windą), inaczej będziesz musiał takie połączenie zorganizować, bądź usunąć cały szereg

Generalnie usuwanie pomieszczeń nie będzie konieczne, jeśli odpowiednio zaplanujesz swoją rozbudowę. Już na początku powinieneś podzielić Kryptę na "segmenty" przeznaczając np. środkową część na pomieszczenia generujące surowce. Usuwanie zwraca niewielką ilość zainwestowanych wcześniej kapsli, dlatego też częste korzystanie z tej opcji jest nieopłacalne.

Przyśpieszanie pracy ("Rush")

Pomieszczenia, które odpowiadają za generowanie surowców oraz medykamentów posiadają opcję pozwalającą na przyśpieszenie pracy - Pomieszczenia - Fallout Shelter - poradnik do gry
"Rush" trwa przez chwilę, po czym dowiadujesz się o jego efekcie.

Pomieszczenia, które odpowiadają za generowanie surowców oraz medykamentów posiadają opcję pozwalającą na przyśpieszenie pracy. Opcja "Rush" cechuje się tym, że w przypadku powodzenia gracz od razu otrzymuje wyprodukowane surowce, dodatkowo załoga otrzymuje punkty doświadczenia oraz bonus do zadowolenia, a na konto wpadnie jeszcze parę kapsli. Jedyną wadą tej opcji jest możliwość wystąpienia wypadku, szansa na pojawienie się katastrofy (ogień lub karaluchy) określona jest procentowo. Na ocenę ryzyka wpływ ma ilość osób przebywających w pomieszczeniu, suma ich cech (ważnych dla danego pomieszczenia np. zręczność liczy się w restauracji), a także ich szczęście (cecha "Luck"). Generalnie im lepiej wyszkolona załoga i im większe szczęście posiada, tym wskaźnik ten będzie niższy. Używaj go głównie, gdy licznik dopiero zaczął odliczanie (nie ma sensu robić tego, gdy do końca pozostało parę sekund), w momencie, gdy ryzyko jest mniejsze niż 40%, a nawet 30%. Częste używanie przyśpieszenia konsekwentnie zwiększy ryzyko wypadku, staraj się więc nie wykraczać poza "bezpieczny" przedział (katastrofa może się nawet wydarzyć przy niewielkiej procentowo szansie na wypadek).

Lista pomieszczeń

- Drzwi od Krypty (Vault Door) - poza nimi możesz wysyłać mieszkańców na pustkowia, stanowią także pierwsze miejsce ataku łupieżców - Pomieszczenia - Fallout Shelter - poradnik do gry
Naukę czynności można przyśpieszyć tylko poprzez "upgrade" pomieszczenia i wysyłanie na trening więcej niż jednego mieszkańca.

- Drzwi od Krypty (Vault Door) - poza nimi możesz wysyłać mieszkańców na pustkowia, stanowią także pierwsze miejsce ataku łupieżców

- Winda (Elevator) - urządzenie konieczne do rozbudowy Krypty na kolejne poziomy, w jej głąb

- Generator prądu (Power Generator) - pomieszczenie służące do produkcji energii

- Uzdatnianie wody (Water Treatment) - pomieszczenie służące do produkcji wody

- Restauracja (Diner) - pomieszczenie służące do produkcji pożywienia

- Pomieszczenia mieszkalne (Living Quarters) - zwiększa limit populacji, pozwala także na flirtowanie mieszkańców i zachodzenie kobiet w ciążę

- Produkcja Stimpaków (Medbay) - pomieszczenie służące do produkcji Stimpaków

- Laboratorium (Science Lab) - pomieszczenie służące do produkcji AntyRadó

- Magazyn (Storage Room) - zwiększa limit możliwych do posiadania broni oraz strojów

- Radiostacja (Radio Station) - pozwala na wysyłanie sygnału przyciągającego nowych mieszkańców, zwiększa także zadowolenie postaci mieszkających w Krypcie

- Reaktor (Nuclear Reactor) - wydajniejsze pomieszczenie służące do produkcji energii

- Oczyszczanie wody (Water Purification) - wydajniejsze pomieszczenie służące do produkcji wody

- Ogród (Garden) - wydajniejsze pomieszczenie służące do produkcji pożywienia

- Produkcja Nuka-Coli (Nuka-Cola Bottler) - pomieszczenie służące do produkcji wody oraz pożywienia

- pomieszczenia służące do podnoszenia statystyk mieszkańców (Weight Room - siła, Athletics Room - zręczność, Armory - percepcja, Classroom - inteligencja, Fitness Room - wytrzymałość, Lounge - charyzma, Game Room - szczęście)

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Fallout Shelter [iOS]

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Fallout Shelter

zobacz więcej informacji o grze
Fallout Shelter

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier strategicznych

Strategiczne