poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Banished

Poradnik do gry Banished skupia się na przedstawieniu podstaw rozgrywki oraz jej interfejsu i mechaniki. Opracowanie zawiera liczne porady, a także listę budynków i osiągnięć (wraz z opisami). Opisany został również proces produkcji żywności i pory roku.

poradnik, solucja do gry w zawiera 54 stron i 45 ilustracji, rozmiar pliku to 4,3 MB

Domy i budynki mieszkalne

Budynki mieszkalne stanowią podstawę działalności Twojej osady - bezdomni szybciej umierają, jak również są zdecydowanie bardziej narażeni na działanie czynników zewnętrznych takich jak głód czy mróz, dlatego konieczne staje się zapewnienie im dachu nad głową. W grze dostępne są trzy rodzaje domów:

Dom drewniany (Wooden House) - podstawowa konstrukcja zapewniająca schronienie przed zimnem i mrozem. Korzystaj z nich tylko na samym początku rozgrywki - budynki te są nieefektywne i wymagają stałego dogrzewania za pomocą opału (Firewood), co automatycznie wymusza na Tobie konieczność wzmożonej produkcji tego surowca.

Koszt budowy: 16 jednostek drewna (Logs), 8 jednostek kamienia (Stone)

Murowana chatka zapewnia lepszą ochronę przed mrozem. - Domy i budynki mieszkalne - Budynki - Banished - poradnik do gry
Murowana chatka zapewnia lepszą ochronę przed mrozem.

Dom murowany (Stone House) - budynek o bardziej zaawansowanej konstrukcji niż jego drewniany odpowiednik. To podstawowe rozwiązanie w kwestii mieszkalnictwa, które powinieneś wdrożyć jak najszybciej po osiągnięciu pewnej stabilizacji pod względem pozyskiwania surowców. Czasami dobrym rozwiązaniem staje się wznoszenie tego typu domostw już od samego początku rozgrywki - oszczędzasz wówczas drewno, gdyż budynki te zapewniają więcej ciepła niż drewniane chatki.

Koszt budowy: 16 jednostek drewna (Logs), 8 jednostek kamienia (Stone), 10 jednostek żelaza (Iron)

Pensjonat (Boarding House) - w przypadku problemów z bezdomnością dobrym rozwiązaniem jest wzniesienie pensjonatów, w których będą przebywać ludzie oczekujący na swój własny dom. Choć nie zastąpi im to własnego lokum, to z pewnością wpłynie na ich zadowolenie z życia i zwiększy odporność na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.

Koszt budowy: 100 jednostek drewna (Logs), 40 jednostek kamienia (Stone)

Drogi, most i tunel

Drogi

Choć bez dróg w Banished da się funkcjonować, to ich stworzenie daje spore profity w kwestii mobilności osadników i przyspieszenie procesu transportu odpowiednich surowców pomiędzy kolejnymi budynkami. Warto podłączać drogi do praktycznie każdego obiektu znajdującego się w obrębie wioski - ułatwia to nie tylko komunikację, ale i planowanie zabudowy. W grze znajdziemy dwa rodzaje dróg:

Droga polna (Dirt Road) - to najprostsza, niewymagająca od nas żadnych pokładów surowców ścieżka. Pozwala ona szybsze poruszanie się pomiędzy kolejnymi obiektami, choć różnica nie jest aż tak widoczna.

Koszt budowy: brak

Droga kamienna (Stone Road) - droga o zdecydowanie większej wartości, nie niszczejąca, a przede wszystkim umożliwiająca bardzo szybkie przemieszczanie się pomiędzy budynkami. Jest to dobre rozwiązanie dla rozwiniętych osad.

Koszt budowy: 1 jednostka kamienia (Stone) na każdy odcinek drogi

Most

Stawianie mostu pomiędzy kolejnymi obszarami terenu przedzielonego rzekami powinno mieć uzasadnienie zarówno ekonomiczne, jak i powinno dawać podstawy do rozwoju osady. Doprowadzaj przeprawy tam, gdzie znajdziesz odpowiednią ilość surowców lub terenu, który możesz przeznaczyć pod zabudowę bądź uprawę zbóż. Twórz tylko potrzebne mosty - zbyt duża ich ilość spowoduje wydłużenie drogi do osady wybieranej przez mieszkańców. Jedyną opcją budowy tego typu obiektów jest drewniany most (Wooden Bridge).

Koszt budowy: 4 jednostki drewna (Logs) i 1 jednostka kamienia (Stone) na każdy odcinek mostu

Choć przeprawa nie wygląda solidnie, to w tych warunkach jest aż nadto wystarczająca. - Drogi, most i tunel - Budynki - Banished - poradnik do gry
Choć przeprawa nie wygląda solidnie, to w tych warunkach jest aż nadto wystarczająca.

Tunel

Budowa tunelu (Tunnel) znacznie ułatwia przemieszczanie się po mapach o charakterze górzystym. Przejście wydrążone w górze zauważalnie skraca czas potrzebny na pokonanie dystansu pomiędzy dwoma punktami i ułatwia transport surowców.

Koszt budowy: 4 jednostki kamienia (Stone) na każdy odcinek tunelu

Przechowywanie i handel

Magazyny i składowiska

Miejsca do przechowywania zgromadzonych przez Ciebie surowców i materiałów nigdy nie za wiele - dbaj zatem o to, by magazyny nie były przepełnione i znajdowały się w niedalekiej odległości od kluczowych budynków wytwórczych bądź ośrodków produkcji żywności. Do składowania produktów posłużą Ci:

Stodoła (Storage Barn) - budynek, w którym przechowasz pożywienie oraz towary luksusowe: zioła, ubrania czy narzędzia. Warto rozstawiać kolejne stodoły w różnych miejscach planszy, w okolicach skupisk domów lub zakładów produkcyjnych - usprawnia to proces transportu i przenoszenia towarów.

Koszt budowy: 48 jednostek drewna (Logs), 16 jednostek kamienia (Stone)

Targowisko ma zdecydowanie największy zasięg spośród wszystkich obiektów służących do przechowywania produktów. - Przechowywanie i handel - Budynki - Banished - poradnik do gry
Targowisko ma zdecydowanie największy zasięg spośród wszystkich obiektów służących do przechowywania produktów.

Skład zapasów (Stock Pile) - miejsce, w którym składujesz podstawowe surowce, takie jak drewno, opał, kamień czy żelazo. Możesz je ustawiać w każdym wolnym miejscu - najprościej je lokalizować w okolicach stodół, by mieć wszystkie potrzebne materiały w jednym miejscu.

Koszt budowy: brak

Targowisko (Market) - zgromadzisz tam wszystkie dostępne w grze materiały, które będą do dyspozycji mieszkańców znajdujących się w obrębie zasięgu budynku (wyznaczonego żółtym okręgiem). Targowisko ma większą pojemność niż stodoła, jest także bardziej wszechstronne, ale do jego obsługi konieczne jest oddelegowanie przynajmniej kilku pracowników, dlatego jest to rozwiązanie polecane dopiero w późniejszym stadium rozgrywki.

Koszt budowy: 58 jednostek drewna (Logs), 62 jednostek kamienia (Stone), 40 jednostek żelaza (Iron)

Handel

Kupcy pojawiają się w dokach raz na rok lub dwa lata. - Przechowywanie i handel - Budynki - Banished - poradnik do gry
Kupcy pojawiają się w dokach raz na rok lub dwa lata.

UWAGA! Najważniejsze informacje odnośnie handlu zostały zawarte w rozdziale "Podstawy rozgrywki"!

W grze istnieje możliwość handlu z lokalnymi kupcami podróżującymi z różnorodnymi towarami drogą wodną - są oni źródłem takich towarów jak bydło, kury czy wysokiej jakości ubrania. By dokonywać transakcji, musisz zbudować nadbrzeżne centrum handlu (Trading Post) - wzniesiesz je tylko w okolicach rzeki. Do jego obsługi również potrzebni są pracownicy - jest to dobra inwestycja wówczas, gdy myślisz o hodowli bydła lub kurczaków.

Koszt budowy: 82 jednostek drewna (Logs), 80 jednostek kamienia (Stone), 40 jednostek żelaza (Iron)

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Banished

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Banished

zobacz więcej informacji o grze
Banished

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier strategicznych

Strategiczne