poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Path of Exile

W poradniku do gry Path of Exile znajdziesz informacje na temat podstawowych elementów rozgrywki, a także buildy dla wszystkich dostępnych klas: Maraudera, Duelisty, Wiedźmy, Cienia, Łowcy oraz Templariusza.

poradnik, solucja do gry w zawiera 65 stron i 114 ilustracji, rozmiar pliku to 5,2 MB

Przedmioty

Od wyboru do koloru. - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry
Od wyboru do koloru.

Wyposażenie bojowe

W ostatnim podrozdziale, który bezpośrednio poprzedza przykładowe buildy postaci, zostanie omówiona kwestia dwóch pozostałych kategorii przedmiotów przewidzianych przez twórców w Path of Exile. Wiadomo już, że herosi w trakcie przygód mogą stać się posiadaczami cennych klejnotów o praktycznym zastosowaniu, a także mają dostęp do bardzo szerokiego wachlarza wyposażenia wszelkiej maści. Mowa tutaj zarówno o ekwipunku czysto defensywnym (ubrania, zbroje, hełmy), jak i ofensywnym (broń do walki w zwarciu oraz na odległość). Niestety taki prosty podział nie wystarczy, itemy występują bowiem jeszcze w czterech odmianach:

Normalne (Normal) przedmioty szczycą się swoją prostotą. Występują wszędzie w ogromnych ilościach i w sumie jest to jedyna ich zaleta. Co prawda w początkowej fazie rozgrywki stanowią dla nas jedyną formę obrony przed mrocznymi stworami, jednak z czasem stają się zupełnie bezużyteczne. Jedynym wyjątkiem jest ich zastosowanie jako materiał bazowy przy tworzeniu lepszego wyposażenia (o czym niedługo). Nie wyróżniają się kolorystycznie - ich nazwy są białe.

Magiczne (Magic) są silniejszą odmianą pospolitych itemów, które charakteryzują się jedną lub dwiema dodatkowymi właściwościami, wzmacniającymi ich wartość bojową. Występują nieco rzadziej od swoich poprzedników, jednakże w dalszym ciągu znalezienie ich nie jest jakimś niewyobrażalnym wyczynem. Zazwyczaj w trakcie eksploracji kolejnych poziomów wynajdujemy je ze statusem "niezidentyfikowane", co oznacza, że póki nie odkryjemy ich cech (za pomocą specjalnego zwoju) nie będzie można ich użyć. Oznaczone są kolorem niebieskim.

Rzadkie (Rare) jak sama nazwa wskazuje są bardzo trudne do wydropienia, dlatego też fakt ich posiadania powinien być dla nas pewnym sukcesem. Są to elementy składowe, do których powinniśmy dążyć przy kompletowaniu finalnego ekwipunku. Odzwierciedleniem ich przewagi nad "kuzynami" są liczne bonusy (zazwyczaj od czterech do sześciu), które są w stanie dostarczać posiadaczom jednocześnie premie do podstawowych statystyk, obrażeń, odporności na żywioły
i wielu innych cech. Symbolizuje je kolor żółty.

Unikalne (Unique) można śmiało uznać za najwybitniejsze i jednocześnie najbardziej pożądane przedmioty występujące w świecie Wraeclast. Do każdej kategorii ekwipunku należy od kilku do kilkunastu elitarnych itemów, których cechy nie są dobierane losowo. Aktualna liczba "Unique items" wynosi 297 i stale rośnie. Chociaż szansa na odnalezienie przynajmniej jednego z nich graniczy z cudem, to jednak nie jest to całkowicie niemożliwe. Otóż wedle zasad można je znaleźć jedynie w penetrowanych lokacjach (w ciałach pokonanych lub różnych obiektach), jednak niezależnie od tego na jakim poziomie trudności gramy, który mamy level, jakie miejsce aktualnie zwiedzamy, czy nawet którego oponenta pozbawimy życia. Z tego powodu w czasie wędrówek sprawą priorytetową staje się baczne rozglądanie za przedmiotami o kolorze pomarańczowym.

Ponadto w grze uświadczymy jeszcze coś bez czego żaden hack'n'slash nie może się obejść - mikstury. Oczywiście występują zarówno te zwiększające poziom zdrowia, jak i odpowiedzialne za manę (ale nie tylko). Jedynym szczegółem, który wyróżnia potiony z tej produkcji jest system, wedle którego żadne z nich nie są przeznaczone do jednorazowego użytku. Objawia się to tym, że ich zawartość stale się odnawia (czas zależy od wielu czynników), tak więc nie jest wymagane obładowywanie się masą potków, aby przetrwać. Prócz tego pojedyncze użycie mikstury nie zużywa natychmiastowo całej jej zawartości, a tylko część.

No co? Sprawdzam czy aby nie chińska podróbka. - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry
No co? Sprawdzam czy aby nie chińska podróbka.

Modyfikowanie ekwipunku

Ostatnim rodzajem itemów jaki uświadczymy w grze są, tzw. "Currency items", czyli tłumacząc dosłownie - przedmioty powszechnego użytku. Taka nazwa nie została im nadana bez przyczyny, występują one bowiem w roli jedynego środka płatniczego w uniwersum Wraeclast. Co to oznacza? A właśnie to, że napotkani w miastach kupcy mogą przeprowadzać wyłącznie transakcje oparte na handlu wymiennym, gdzie główne zainteresowanie jest skupione właśnie na wymienionych przed chwilą przedmiotach. W tym momencie pojawia się więc zasadnicze pytanie, w jaki sposób jest określana wartość ekwipunku użytkowego w stosunku do obiegowej waluty, a także czy służą one jedynie przechodzeniu z rąk do rąk? Pierwsze pytanie mimo tego, że jest słuszne, to również bardzo trudne. Otóż chyba nikt prócz samych autorów Path of Exile nie ma zielonego pojęcia na jakiej zasadzie odbywają się przeliczenia przy kupnie i sprzedaży. Druga kwestia wymaga dłuższego omówienia, gdyż wiąże się de facto z samą kwintesencją obróbki wyposażenia. Modyfikacja broni czy elementów uzbrojenia piastuje w rozgrywce jedną z najistotniejszych funkcji. Currency items dzielą się na wiele typów, których przewodnie zadanie polega na ulepszaniu ekwipunku, aby herosi mogli z czasem sprostać rosnącym wymaganiom stawianym im przez twórców. Lista wygląda następująco:

1. Procentowe wzmocnienie przedmiotów.

Każdy element wyposażenia (chociażby mikstura czy pasek do spodni) poprzez przedmioty z tej kategorii może zostać wzmocniony pod względem procentowej jakości. Warunkuje ona podstawowe cechy przedmiotów (np. maksymalne obrażenia broni), jednak nie dotyczy specjalnych bonusów. Maksymalny status wynosi 20%, natomiast wartość dodawana przy jednym użyciu zależy od omówionej już czterostopniowej skali. Tak więc najzwyklejsze itemy mają zwiększaną siłę o 5%, magiczne o 2%, zaś rzadkie oraz unikalne o 1%.

Armourers Scrap - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Armourer's Scrap

wzmocnienie jakości ubrań

Blacksmiths Whetstone - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Blacksmith's Whetstone

wzmocnienie jakości broni

Cartographers Chisel - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Cartographer's Chisel

wzmocnienie jakości map

Gemcutters Prism - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Gemcutter's Prism

wzmocnienie jakości klejnotów

Glassblowers Bauble - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Glassblower's Bauble

wzmocnienie jakości mikstur

2. Zmiana wartości cech przedmiotów.

Modyfikatory tego typu są odpowiedzialne za losowe zmiany wartości cech przedmiotów. Mowa tutaj zarówno o właściwościach bazowych, jak i specjalnych bonusach. Itemy, które należą do pierwszej grupy wedle rozpisanej wcześniej podziałki nie mogą mieć przekształconych cech dodatkowych, ponieważ ich najzwyklej świecie nie posiadają.

Blessed Orb - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Blessed Orb

losowa zmiana wartości podstawowych cech przedmiotów

Divine Orb - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Divine Orb

losowa zmiana wartości właściwości specjalnych przedmiotów

3. Zmiana właściwości bonusowych.

Dwa itemy zaliczane do niniejszego rodzaju służą do całkowitego wymieniania dodatkowych właściwości przypisanych już do konkretnych przedmiotów. Użycie ich w odpowiedni sposób można niejako uznać za strzał na oślep. To czy nowe cechy używanych cacuszek przypadną Ci do gustu zależy w pełni od losu, który jak wiadomo bywa kapryśny.

Chaos Orb - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Chaos Orb

losowanie nowych cech rzadkich przedmiotów

Orb of Alteration - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Orb of Alteration

losowanie nowych cech przedmiotów magicznych

4. Zmiany dotyczące miejsc na klejnoty (sloty).

Ulepszacze z tej kategorii swoją uwagę skupiają na slotach, które występują w większości itemów użytkowych, tak więc orężu, strojach i jego wybranych elementach. Mowa tutaj oczywiście o miejscach na kamienie umiejętności (oraz wspomagające), które za pomocą odpowiednich modyfikatorów mogą zmienić swoją ilość, kolor, a również układ.

Chromatic Orb - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Chromatic Orb

losowa zmiana koloru gniazd w przedmiotach

Jewellers Orb - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Jeweller's Orb

losowa zmiana ilości gniazd w przedmiotach

Orb of Fusing - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Orb of Fusing

losowa zmiana połączeń pomiędzy gniazdami w przedmiotach

5. Dodanie specjalnych właściwości.

Currency items z tego podziału zajmują się dodawaniem do przedmiotów dodatkowych cech. Tyczy się to jedynie wyposażenia o randze magicznej lub rzadkiej. Aby nie było zbyt wesoło warto nadmienić, iż pojedyncze użycie dołącza do konkretnego przedmiotu jedynie jedną właściwość, jeżeli spełnia on jeszcze dodatkowe kryteria. Otóż rzadki przedmiot może mieć ich ogółem sześć, natomiast magiczny jedynie dwie.

Exalted Orb - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Exalted Orb

dodanie do rzadkiego przedmiotu jednej cechy, jeżeli po fakcie ich ogólna ilość nie przekroczy 6.

Orb of Augmentation - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Orb of Augmentation

dodanie do magicznego przedmiotu jednej cechy, jeżeli po fakcie ich ogólna ilość nie przekroczy 2.

6. Zmiana kategorii przedmiotów.

Ostatni typ modyfikatorów zmienia całkowicie obecną rangę przedmiotów, czyli innymi słowy awansuje bądź degraduje w czterostopniowej skali, która została uprzednio rozpisana. Wiąże się to nie tylko z kolorem napisów, ale przede wszystkim nowymi, wartościowymi właściwościami.

Orb of Alchemy - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Orb of Alchemy

przemienia zwykły przedmiot w rzadki

Orb of Chance - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Orb of Chance

przemienia zwykły przedmiot w losowy - magiczny bądź rzadki

Orb of Scouring - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Orb of Scouring

usuwa wszystkie właściwości z przedmiotu

Orb of Transmutation - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Orb of Transmutation

przemienia zwykły przedmiot w magiczny

Regal Orb - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Regal Orb

przemienia magiczny przedmiot w rzadki

Currency items jako jedyne przedmioty mogą występować w ekwipunku jako stacki, czyli skupiska jednakowych itemów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, np. dziesięć zwojów identyfikacji zajmuje jedynie jeden kwadracik, a nie aż dziesięć. Dzięki temu nasz podręczny bagaż - który w praktyce i tak okazuje się strasznie ciasny - może zostać wypełniony w większości znaleziskami z pola walk. Znakomitym miejscem do składowania wszelkiej maści rupieci lub po prostu przedmiotów, których używa się sporadycznie, jest miejska skrzynia. W każdym ludzkim obozie można znaleźć jedną, która posiada aż cztery zakładki do dyspozycji graczy.

Przestronny schowek świetnie sprawdza się w roli wysypiska śmieci. - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry
Przestronny schowek świetnie sprawdza się w roli wysypiska śmieci.

Wyjątkowe przedmioty powszechnego użytku

Swoistymi modyfikatorami nie można uznać jedynie sześciu Currency items, które posiadają specjalne, czysto sytuacyjne zastosowanie. Mowa tutaj przede wszystkim o zwojach, które są dobrze znane między innymi z serii Diablo. Oto one:

Portal Scroll - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Portal Scroll

tworzy portal, który pozwala na pojedynczą podróż do miasta oraz powrót do miejsca, w którym go utworzono

Scroll of Wisdom - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Scroll of Wisdom

pozwala na identyfikację przedmiotów, których cechy nie są możliwe do określenia

Prócz nich wyróżniamy jeszcze cztery dosyć rzadkie itemy, których możliwości mogą okazać się w wielu przypadkach bardzo pomocne:

Eternal Orb - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Eternal Orb

zapisuje właściwości przedmiotu, które w razie niefortunnej modyfikacji można mu bezproblemowo zwrócić

Mirror of Kalandra - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Mirror of Kalandra

klonuje dowolny przedmiot o statusie innym niż unikalny

Orb of Regret - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Orb of Regret

dodaje "Refund Point", który umożliwia usunięcie z drzewka umiejętności biernych jednego perka i przez to pozwala na ponowny wybór pasywa

Vaal Orb - Przedmioty | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry

Vaal Orb

w losowy sposób zmienia przedmiot i bezpowrotnie blokuje możliwość dalszej ingerencji w jego właściwości

Kto nie chciałby Cię zdobyć... - Scion - dodatkowa klasa postaci | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry
Kto nie chciałby Cię zdobyć...

Scion - w wolnym tłumaczeniu potomkini - to siódmy, dodatkowy archetyp postaci, który można odblokować poprzez ukończenie całego wątku fabularnego co najmniej jednym z podstawowych herosów. Na starcie posiada identyczną liczbę punktów przydzielonych zarówno w atrybut siły, zręczności jak i inteligencji, co czyni z niego postać całkowicie hybrydową. To rozwiązanie sprawia, iż rozwój tej uroczej blondynki może przebiec na przeróżnych płaszczyznach praktycznie bez żadnych ograniczeń.

Jak odblokować Scion?

Szczerze wolałbym Cię spotkać w nieco innych okolicznościach. - Scion - dodatkowa klasa postaci | Herosi i ich rozwój - Path of Exile - poradnik do gry
Szczerze wolałbym Cię spotkać w nieco innych okolicznościach.

W Path of Exile mamy możliwość odblokowania siódmego, ostatniego już w kolejności archetypu postaci, a mianowicie Scion - potomkini. Aby tego dokonać musimy przejść cały wątek fabularny (aktualnie są to trzy akty) na zwykłym poziomie trudności przynajmniej jednym z dostępnych herosów. Na przedostatnim piętrze lokacji Sceptre of God, a mianowicie w Upper Sceptre of God, można spotkać uwięzioną w klatce jasnowłosą dziewczynę o szlacheckim rodowodzie. Po przeprowadzeniu z nią rozmowy możliwe będzie wybranie Scion do rozpoczęcia rozgrywki w menu kreacji bohaterów.

Maruder

Wprowadzenie

Maruder jako bohater bazujący na brutalnej sile, której wzrost punktowy zapewnia mu premię do zdrowia oraz obrażeń fizycznych, za swój główny argument uważa mocne przywalenie w gębę. Taka strategia sprawdza się u niego znakomicie, dlatego też wybierając tego herosa należy skupić się na walce bezpośredniej z użyciem zabawek większego "kalibru". W prezentowanym buildzie naszemu zabijace w sianiu terroru posłużą ciężkie, dwuręczne maczugi.

Sposób gry

Styl rozgrywki ze względu na naturalne predyspozycje archetypu oraz indywidualny pomysł na postać - tank zadający wolne, aczkolwiek mocarne ciosy - nie jest zbyt wymagający ani tym bardziej odkrywczy. Bezpośrednie natarcie na watahy przeciwników i niszczenie wszystkiego co się rusza wydaje się w tym przypadku najprostszą drogą na osiągnięcie sukcesu. Zwabianie pojedynczych stworów czy najzwyklejsze uciekanie po mapie jest zupełnie niekonieczne, gdyż przy użyciu odpowiednich kamieni umiejętności oraz właściwym rozdysponowaniu pasywów na drzewku możemy być pewni swojej siły.

Umiejętności bierne

W niniejszym buildzie główny nacisk zostanie położony na rozwijanie cech związanych z typem oręża jakim są maczugi, tak więc obrażeń zadawanych tą bronią, czy też szansy na oszołomienie przeciwników. Ponadto nasz protagonista będzie odblokowywał zdolności dotyczące zdrowia oraz pancerzu, co zapewni mu znaczącą premię do wytrzymałości. Poprzez wybieranie pasywów sprzężonych wyłącznie z siłą, nasz maruder stanie się ukierunkowanym na twardą walkę w zwarciu off tankiem (postać łącząca ogromne obrażenia z dosyć dużą odpornością na ciosy). Zmieszczony schemat doskonale ukazuje początki rozwijania postaci, tak więc określa wstępne główne pasywy (7) oraz wytycza optymalną ścieżkę do nich.

Umiejętności aktywne

Budowany wedle prezentowanych wytycznych Maruder powinien zaopatrzyć się w klejnoty umiejętności, które spełniają dwa istotne wymagania. Po pierwsze - co oczywiste - muszą być one związane z atrybutem siły, po drugie zaś nie mogą kolidować z używaną przez naszego bohatera bronią. Należy przez to rozumieć, że w ich opisie obowiązkowo powinna znaleźć się informacja, czy umiejętność z danego kamienia będzie działać u posiadacza maczugi. Poniższa tabelka ukazuje kilka gemów, które doskonale nadają się do tego typu herosa i z tego powodu miały zaszczyt pojawić się w tym buildzie. Docelowo skompletowanie wszystkich z nich postawmy sobie teraz za najważniejszy priorytet.

Heavy Strike - Maruder | Przykładowe buildy postaci - Path of Exile - poradnik do gry

Heavy Strike

Bohater zadaje ogromne obrażenia pojedynczemu przeciwnikowi oraz odrzuca go do tyłu.

Leap Slam - Maruder | Przykładowe buildy postaci - Path of Exile - poradnik do gry

Leap Slam

Bohater wykonuje skok, a podczas lądowania zadaje ogromne obrażenia fizyczne swoją bronią i odrzuca wrogów na różne strony.

Sweep - Maruder | Przykładowe buildy postaci - Path of Exile - poradnik do gry

Sweep

Bohater wykonuje obrót o 360 stopni i zadaje duże obrażenia fizyczne swoją bronią oraz odrzuca wrogów do tyłu.

Vitality - Maruder | Przykładowe buildy postaci - Path of Exile - poradnik do gry

Vitality

Bohater uaktywnia aurę, która wpływa na regenerację zdrowia jego oraz sojuszników.

Mocarne uderzenie o nazwie Heavy Strike to wymarzony skill do rozprawiania się z potężnymi bossami. Nieprzerwany atak za pomocą tej umiejętności może niekiedy być najlepszym wyjściem, jeżeli chodzi o jak najszybsze pozbycie się realnie zagrażającego nam potwora. Kiedy życie uchodzi nam z zawrotną prędkością i jesteśmy już bliscy śmierci, użycie tej zdolności może przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę i zakończyć mordercze starcie.

Umiejętność Leap Slam to nie tylko potężny atak odrzucający na różne strony wrogów stojących w najbliższym otoczeniu, ale przede wszystkim wyśmienity środek ucieczki. Gdy znajdziemy się w opresji, np. otoczeni przez chmary wrogów, wykonanie skoku za pomocą tego skilla pozwoli nam szybko oddalić się od zagrożenia. Mniej ważny aspekt wiąże się z nieco humorystycznym zastosowaniem, a mianowicie poruszaniem się w świecie gry głównie za pomocą długich skoków, które oferuje ten skill. Po co biegać skoro można skakać?

Śmiercionośny obrót o 360 stopni, który dosłownie masakruje pobliskich przeciwników i odrzuca ich do tyłu, to właśnie Sweep. Jego funkcja sprowadza się do szybkiego zabijania dużych grupek niezbyt wymagających oponentów. Pojawia się przy nim znaczący aspekt ekonomiczny, który zauważalnie skraca czas potrzebny na rozprawienie się z watahami przeciętnych stworów.

Wspomagająca aura Vitality to pierwszorzędny wybór na starcia z przeciwnikami, którzy zadają gigantyczne obrażenia w stosunkowo krótkim czasie, a co gorsza występują w znacznej ilości. Regeneracja na odpowiednio wysokim poziomie często może nas uratować dosłownie na styk. Sprawdza się również świetnie w sytuacjach, gdy oponenci dysponują atakami zadającymi rany w czasie.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Path of Exile

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Path of Exile

zobacz więcej informacji o grze
Path of Exile

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier RPG

Gry RPG