poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Football Manager 2014

W poradniku do gry Football Manager 2014 znajdziesz wszystkie informacje niezbędne do skutecznego zarządzania klubem. Poradnik zawiera m.in. liczne szczegółowe porady oraz informacje na temat taktyk, treningów czy transferów.

poradnik, solucja do gry w zawiera 75 stron i 66 ilustracji, rozmiar pliku to 4,6 MB

Ogólne założenia taktyczne

Taktyka jest jednym z najważniejszych, obok posiadanego składu, czynników wpływających na zwycięstwo - Ogólne założenia taktyczne - Taktyka - Football Manager 2014 - poradnik do gry

Taktyka jest jednym z najważniejszych, obok posiadanego składu, czynników wpływających na zwycięstwo. Niejednokrotnie w piłce nożnej dochodzi do zaskakujących wyników, gdy teoretycznie słabszy zespół wręcz rozgramia wyżej sytuowanego przeciwnika. Aby stać się takim postrachem w swojej lidze konieczne są odpowiednia założenia taktyczne, formacja, polecenia itp. Najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniej taktyki jest eksperymentowanie z założeniami, z piłkarzami, z powierzonymi im zadaniami. W ten sposób, metodą prób i błędów każdy wybierze odpowiednią taktykę dla prowadzonego przez siebie zespołu.

Maksymalnie na każde spotkanie możesz mieć przygotowaną jedną, główną taktykę wyjściową oraz dwie alternatywne, których Twoi piłkarze uczą się na treningu. Poniżej wybranej taktyki możesz zobaczyć pasek reprezentujący znajomość wybranego ustawienia przez Twoich piłkarzy. Oczywiście zasada jest prosta - im większa znajomość, tym bardziej piłkarze są obeznani z założeniami taktycznymi i grają lepiej, dlatego zbyt częsta zmiana taktyki może doprowadzić do sytuacji, w której Twoi zawodnicy w żadnym ustawieniu nie osiągną maksimum swoich możliwości.

Szybkim i łatwym sposobem na odpowiednie utworzenie taktyki jest zaimplementowany w grze Generator taktyk, dostępny z rozwijalnego menu w okienku taktyki. Pozwala w prosty sposób, krok po kroku, ustawić formację, wydać polecenia dla drużyny oraz przypisać role do poszczególnych pozycji.

Formacja

Pierwszym elementem dobrego ustawienia taktycznego jest odpowiednia formacja. Z rozwijalnego menu Ustaw formację możesz wybrać interesującą Cię opcję. Do wyboru są tak podstawowe formacje jak 4-4-2, 3-4-3, oraz bardziej "udziwnione" np. 4-2-2-2. Każda z nich ma swoje wady oraz zalety. Interpretację graficzną wybranej formacji można zobaczyć w okienku z prawej strony, na tle boiska. Dodatkowo, jeśli chcesz dokonać zmian w tak wybranej taktyce (np. przesuwając prawego obrońcę troszkę wyżej) możesz tego dokonać w prosty sposób w tym samym okienku. Wystarczy kliknąć LPM na wybraną pozycję i przenieść "koszulkę" w inne miejsce, tworząc np. formację 6-0-4. Poniżej przykładowe formacje.

3-5-2 - Formacja - Taktyka - Football Manager 2014 - poradnik do gry

3-5-2

Formacja nastawiona ofensywnie, na długie rozgrywanie piłki przez drugą linią. Ważnymi filarami są boczni obrońcy, którzy powinni być przede wszystkim szybcy oraz posiadać dobrą cechę krycie. Kolejnymi elementami są dobrze wyszkoleni technicznie pomocnicy oraz, również szybcy i z dobrą cechą podań, a także dośrodkowań, boczni pomocnicy.

4-4-2 - Formacja - Taktyka - Football Manager 2014 - poradnik do gry

4-4-2

Standardowa formacja, niespecjalnie nastawiona ani na atak, ani na obronę. Świetny w swej prostocie balans pomiędzy grą ofensywną, a defensywną. W zależności od preferowanego stylu gry najważniejsi w zespole będą albo szybcy, boczni pomocnicy, albo odpowiednio wyszkoleni technicznie środkowi pomocnicy. Warto poeksperymentować z tą taktyką, zagrać z ofensywnymi pomocnikami, defensywnym pomocnikiem - z racji swojego zrównoważenia idealnie nadaje się do pierwszych prób taktycznych.

4-6-0 - Formacja - Taktyka - Football Manager 2014 - poradnik do gry

4-6-0

Silna formacja, zarówno defensywna i ofensywna, bez klasycznej drugiej linii. Głównymi założeniami grania tą formacją powinny być gra na aferę oraz długie podania z pominięciem środkowych pomocników (których zwyczajnie nie ma) w kierunku ofensywnych, którzy przejmują również role napastników. Ważni są w zespole defensywni pomocnicy, to na ich barkach powinien spocząć element rozegrania piłki, natomiast skrzydłowi powinni wykazać się odpowiednio wysokimi cechami podania i dośrodkowania.

5-3-2 - Formacja - Taktyka - Football Manager 2014 - poradnik do gry

5-3-2

Formacja raczej defensywna, nastawiona na grę z kontrataku, głównie dla zespołów nieposiadających odpowiednich skrzydłowych pomocników. Ich rolę powinni przejąć boczni obrońcy, włączający się w akcje ofensywne na skrzydłach, reszta gry powinna iść przez środek, tutaj dobrze mieć dobrego środkowego pomocnika, którego głównym zadaniem będzie rozgrywanie piłki.

5-4-1 - Formacja - Taktyka - Football Manager 2014 - poradnik do gry

5-4-1

Formacja również defensywna, nastawiona na kontrataki, z tym wyjątkiem, że tutaj grę skrzydłami śmiało mogą ciągnąć boczni pomocnicy. Aby zdobywać bramki w tej formacji niezbędny jest świetnie wyszkolony napastnik, potrafiący wykończyć akcje stworzone przez pomocników.

4-2-2-2 - Formacja - Taktyka - Football Manager 2014 - poradnik do gry

4-2-2-2

Formacja ta jest przeznaczona dla zespołów lubiących rozgrywać grę środkiem pola, dodatkowo defensywni pomocnicy powinni zadbać o wsparcie zespołu,a zarówno w ataku jak i obronie. Przydadzą się również szybcy boczni obrońcy, którzy "pociągnę" grę aż do linii ataku.

5-3-2 - Formacja - Taktyka - Football Manager 2014 - poradnik do gry

5-3-2

Formacje tą najlepiej połączyć z ofensywną mentalnością zespołu. Świetnie zapewnia to równowagę pomiędzy defensywą oraz atakiem. Kluczowymi zawodnikami są wysunięci boczni obrońcy, pełniący zarówno role defensywne, ale przede wszystkim - ofensywne. Powinni cechować się dużą szybkością oraz dobrymi dośrodkowaniami.

Polecenia dla drużyny

Polecenia dla całej drużyny wybieramy w zakładce Taktyka->Zespół - Polecenia dla drużyny - Taktyka - Football Manager 2014 - poradnik do gry

Polecenia dla całej drużyny wybieramy w zakładce Taktyka->Zespół. Są to ogólne założenia z jakimi nasi piłkarze będą się starali grać. Warto poświęcić trochę czasu, aby wydać odpowiednie polecenia, gdyż bez żadnych zadań piłkarze nigdy nie zagrają na maksimum swoich możliwości.

Poniżej szczegółowe omówienie.

Styl gry

Do wyboru są następujące style: Bardzo sztywny, Sztywny, Zrównoważony, Płynny, Bardzo płynny. Zaczynając od lewej, a idąc do prawej - im styl sztywniejszy, tym bardziej zawodnicy są przywiązani do założeń taktycznych i tym mniejszą posiadają swobodę na boisku. Formacja to rzecz święta: obrońcy będą bronić, a napastnicy atakować. Natomiast im płynniejszy styl gry wybierzesz, tym większą swobodę taktyczną będą posiadać Twoi zawodnicy, co zaowocuje częstszą wymianą pozycji atak-obrona.

Mentalność

Powstrzymywanie - mentalność ultradefensywna, wszyscy zawodnicy skupieni na jak najdłuższym utrzymaniu się przy piłce i niedopuszczeniu do straty gola. Bardzo przydatne w końcówce spotkania, gdy chcesz dowieść upragnione prowadzenie do końca. Defensywa - mentalność również defensywa, jednak z tą różnicą, że Twoi zawodnicy będą starali się kierować szybkie podania do napastników w poszukiwaniu kontrataku. Kontratak - zawodnicy przesunięci na swojej połowie nadal grają defensywnie, ale już śmielej szukając okazji do kontry, obrońcy podłączają się do akcji. Standardowa - Zrównoważenie pomiędzy ofensywą, a defensywą. Kontrola - mentalność przeznaczona głównie dla zespołów grających piłką, długo się przy niej utrzymujących, dyktujących tempo gry. Jest to mentalność ofensywna, dobra przeciw zespołom preferującym kontrataki. Ofensywa - Śmielsze założenia ofensywne, polecane przeciwko przeciwnikom słabym, aby zepchnąć ich do obrony. Należy przy tym uważać, aby nie narazić się na groźną kontrę. Szarża - mentalność przeznaczona głównie na końcówki spotkań, gdy nie mając nic do stracenia rzucasz wszystkich zawodników do gry w ataku, w nadziei na zdobycie bramki.

Polecenia, które można wybrać dla drużyny dotyczą kilku zakresów, między innymi Posiadanie piłki, czy Obrona. Pamiętaj, że wybranie niektórych z nich uniemożliwia wybór innych. Dla przykładu, jeżeli wybierasz opcję Miękkie dośrodkowania to wykluczony zostaje wybór opcji Ostre dośrodkowania, Agresywny odbiór piłki koliduje z Grą bez wślizgów itp.

Poniżej pełna lista możliwych poleceń.

Posiadanie piłki

Gra na aferę

Niezwłoczne i szybkie zagrywanie piłki pod pole przeciwnika, może zaowocować strzeleniem przypadkowego gola.

Więcej bezpośrednich podań

Szybsze przerzucanie piłki do przodu, z pominięciem drugiej linii.

Utrzymanie piłki

Nakazuje zawodnikom poszanowanie i jak najdłuższe utrzymanie się przy piłce.

Krótsze podania

Krótsze, dokładniejsze podanie, dłuższe utrzymanie się przy piłce.

Podania na wolne pole

Zagrywanie piłki na wolne pole.

Podania w pole karne

Tiki-taka, czyli dużo podań w oczekiwaniu na wypracowanie dogodnej sytuacji.

Rozegranie piłki po ziemi

Narzuca preferowanie gry "piłką", po ziemi.

Wrzutki w pole karne

Jak najczęstsze posyłanie wysokich piłek w pole karne przeciwnika.

Zagrania na skrzydła

Zagrania do napastników czekających przy liniach bocznych boiska.

Szybkie centry

Jak najszybsze zagrania, nie szukanie dogodniejszej pozycji do wrzutki.

Miękkie dośrodkowania

Dośrodkowania typu "piłka wisi w powietrzu", dające czas napastnikom na odpowiednie ustawienie się.

Ostre dośrodkowania

Krótkie, mocne wrzutki, głównie na krótki słupek, idealne dla szybkich i rosłych napastników.

Rajdy między obrońcami

Idealne dla lepiej technicznie wyszkolonych piłkarzy, zachęca do dryblingu z piłką.

Strzały z każdej pozycji

Owocuje zwiększoną ilością strzałów, większość z nich to uderzenia sprzed pola karnego.

Przemieszczanie w ataku

Atak skrzydłami

Zachęta do atakowania skrzydłami, przydatne, gdy ma się dobrych bocznych pomocników i obrońców.

Atak lewym skrzydłem

Zachęca do ataku jednym skrzydłem, przydatne, gdy wypatrzy się słabszego bocznego obrońcę, na przeciwległej pozycji w drużynie przeciwnika.

Atak prawym skrzydłem

Podobnie jak wyżej, z tą różnicą, że zmieniają się strony ataku.

Atak środkiem pola

Nakazuje zawodnikom gro piłek grać przez środek, opcja zalecana przy posiadaniu dobrego rozgrywającego.

Zagrania na obieg

Zawodnicy będą przetrzymywać piłkę do momentu, aż kolega z drużyny (głównie skrzydłowy) podbiegnie z pomocą i "obiegnie" przeciwnika.

Obrona

Nękanie rywali

Nakazuje zawodnikom wysoki pressing i nie odpuszczanie rywalom, zmuszając ich do popełnienia błędu.

Krycie na dystans

Daje czas do uporządkowania defensywy i minimalizuje luki w obronie.

Agresywny odbiór piłki

Piłkarze odbierają piłkę twardo i zdecydowanie. Przy okazji zwiększa się liczba fauli, warto przede wszystkim uważać na sędziów lubiących rozdawać kartki.

Gra bez wślizgów

Delikatniejszy odbiór, zawodnicy pozostają na nogach podczas próby odbioru piłki, co zmniejsza szanse na ominięcie ich dryblingiem.

Kryjcie krócej

Nakazuje obrońcom trzymanie się blisko rywali podczas gry w defensywie.

Grajcie na spalonego

Nakazuje zakładać pułapkę ofsajdową Twoim obrońcom. Przy słabym zgraniu formacji defensywnej ryzykujesz, że czasem się to nie uda i przeciwnik będzie miał otwartą drogę do bramki.

Formacja

Szersze pole gry

Rozgrywanie piłki skrzydłami, przydatne w przypadku posiadania dobrych skrzydłowych.

Węższe pole gry

Rozgrywanie piłki głównie środkiem, opcja dla zespołów posiadających silnie zbudowaną pomoc.

Znacznie wyższa linia defensywy

Przesunięcie linii defensywnej pod środek boiska, umożliwi przechwytywanie dalekich podań przeciwnika (o ile jego napastnicy nie są szybsi od Twoich obrońców).

Skrócenie pola gry

Podobnie jak powyżej, przesuwa obrońców bliżej środka pola.

Cofnięcie do obrony

Przesunięcie zawodników na własną połowę.

Znacznie głębsza linia defensywy

Ścieśnienie linii defensywnej jak najbliżej własnej bramki.

Trzymajcie się pozycji

Nakazuje zawodnikom trzymanie się wyznaczonych pozycji, ogranicza ich swobodę taktyczną.

Szukaj gry

Zawodnicy będą szukać gry, wystawiać się, polecane przy płynnym stylu gry.

Pozwól skrzydłowym na zamianę miejscami

Ofensywni pomocnicy będą zamieniać się miejscami i pozostawać przez chwilę na swoich nowych pozycjach, opcja przydatna w myleniu defensorów rywala.

Ogólne

Chwila odpoczynku

Zespół będzie szanował piłkę i chwilę odpocznie przed wyprowadzeniem kolejnego ataku.

Znacznie wyższe tempo

Zawodnicy zaczną grać szybką, ostrą piłkę mającą na celu wybicie przeciwnika z rytmu i zabieganie go.

Wyższe tempo

Podobnie jak powyżej, z tą różnicą, że przyspieszenie gry będzie mniejsze.

Niższe tempo

Zawodnicy będą grać wolniej, nie śpiesząc się z rozgrywaniem piłki, co zaowocuje jej wyższym posiadaniem i kontrolą spotkania.

Znacznie niższe tempo

Podobnie jak powyżej, z tą różnicą, że zawodnicy będą się niejako "ociągać" z rozegraniem piłki, dłużej ją przetrzymując.

Więcej swobody

Większa swoboda taktyczna dla zawodników (związana z płynnym stylem gry).

Więcej dyscypliny

Większa dyscyplina taktyczna i wykonywanie przedmeczowych założeń (związana z sztywnym stylem gry).

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Football Manager 2014

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Football Manager 2014

zobacz więcej informacji o grze
Football Manager 2014

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier sportowych

Sportowe