poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik State of Decay [X360]

Poradnik do gry State of Decay zawiera szczegółowy opis przejścia występujących w grze zadań głównych oraz pobocznych. Został ponadto wzbogacony o opis podstawowych elementów gry, takich jak eksploracja, rozwój bohatera czy budowa społeczności.

poradnik, solucja do gry w zawiera 48 stron i 72 ilustracji, rozmiar pliku to 4,8 MB

Społeczność i sterowanie różnymi bohaterami

Przetrwanie ułatwi dobry wybór postaci, a możliwości jest sporo. Podczas swojej przygody spotykać będziesz pojedyncze osoby lub nawet grupy osób, którym udało się przetrwać, jeśli im pomożesz będziesz mógł nimi sterować. Niektórzy stają się twoimi przyjaciółmi od razu, inni wymagają pomocy w wykonaniu ich osobistych zadań lub życzeń. Gdy już się z kimś przyjaźnisz możesz z tą osobą porozmawiać, aby zacząć nią grać i tym samym trenować.

Wybieraj ostrożnie, bo jeśli dana postać ginie, to ginie bezpowrotnie. W związku z tym nie ryzykuj życia np. świetnego snajpera idąc na misję wymagającą więcej walki wręcz lub po prostu więcej ryzykownej eksploracji, do takiego zadania lepszy będzie ktoś posiadający sporo życia, staminy i rozwinięte umiejętności walki wręcz.

Gdy znajdziesz się w sytuacji bez wyjścia, bez możliwości uleczenia, z małą ilością życia i hordą zombie na karku szybko wyjdź do głównego menu i po prostu wyjdź z gry. Po powtórnym zalogowaniu pojawisz się w swojej bazie, cały i zdrowy, stracisz wprawdzie zasoby, jeśli jakieś miałeś i postęp w misji może ulec zmianie, ale jeśli naprawdę zależy ci na ocaleniu aktywnej postaci - warto takie rozwiązanie zastosować.

Wybór postaci, którą aktualnie chcesz sterować polega na podejściu do niej i rozmowie, w oknie dialogu masz opcję: "I'm beat, take over for a while", która zamienia aktualną postać.

Centrum dowodzenia i placówki

W każdej nowej lokacji znajdziesz bazę (lub będziesz mógł ją przenieść), czyli miejsce, gdzie jest w miarę spokojnie, gdzie twoja grupa urządziła sobie coś na styl centrum dowodzenia. W bazie przechowujesz znalezione zasoby takie jak: amunicję, pożywienie, leki, benzynę, czyli materiały niezbędne do przetrwania, obrony i rozwoju.

Informacje o ilości zasobów, morale społeczności a także liczbie osób, jaka bazę zamieszkuje znajdziesz w lewym górnym rogu ekranu podczas przebywania na terenie bazy - Centrum dowodzenia i placówki - Wskazówki - State of Decay - poradnik do gry

Informacje o ilości zasobów, morale społeczności a także liczbie osób, jaka bazę zamieszkuje znajdziesz w lewym górnym rogu ekranu podczas przebywania na terenie bazy. Dodatkowo w przedostatniej zakładce dziennika (zakładka Assets) znajdziesz szczegóły i znacznie więcej opcji bazy.

Poza danymi o ilości zasobów, populacji i morale ważne są też punkty wpływów (Influence), te zdobywasz wykonując zadania czy odkładając przedmioty do skrzynki bazy (Supply Locker) - Centrum dowodzenia i placówki - Wskazówki - State of Decay - poradnik do gry

Poza danymi o ilości zasobów, populacji i morale ważne są też punkty wpływów (Influence), te zdobywasz wykonując zadania czy odkładając przedmioty do skrzynki bazy (Supply Locker). Wpływy wykorzystywane są podczas wysyłania kogoś po surowce, podczas przenoszenia bazy w inne miejsce, budowania placówek czy też przygotowywania posiłków dla grupy.

Centrum dowodzenia możesz przenieść w inne miejsce w późniejszych etapach gry. Na początku taką "przystanią" będzie leśniczówka, później kościół, po kościele będziesz już sam mógł wybrać nową bazę. Przenoszenie bazy kosztuje 100 Influence i odpowiednią ilość materiałów oraz mieszkańców aktualnej bazy.

W bazie możesz budować różne rodzaje budynków/namiotów, każdy z nich ma swój cel: zapewnienie miejsca do spania, miejsca magazynowego, pomoc w trenowaniu, zapewnienie lepszej jakości jedzenia czy też szybsze leczenie.

Placówki

W bazie możesz budować różne rodzaje budynków/namiotów, każdy z nich ma swój cel: zapewnienie miejsca do spania, miejsca magazynowego, pomoc w trenowaniu, zapewnienie lepszej jakości jedzenia czy też szybsze leczenie.

Kuchnia (Cooking Area) - Posiadanie czystego miejsca do gotowania pozwala zachować zdrowie mieszkańców.

Jadalnia (Dining Area) - Miejsce gdzie mieszkańcy mogą jeść razem, zmniejsza ilość konfliktów i napięcia w grupie.

Ogródek (Garden Area) - Tutaj hodujesz rośliny, które potem trafiają do zasobów jedzenia.

Biblioteka (Library) - Możesz prowadzić tu "badania" wzmacniające inne budynki lub możliwości ich produkcji.

Namiot medyczny (Medical Area) - Przyspiesza regenerację życia i zwiększa szansę na wyleczenie poważnych ran.

Radio - Pozwala na wzywanie pomocy w poszukiwaniu zasobów i ocalałych.

Sypialnia (Sleeping Area) - Stwarza możliwość wypoczynku, co redukuje stres i napięcie w twojej społeczności.

Magazyn (Storage Area) - Zwiększa pojemność magazynową bazy.

Miejsce treningowe (Training Area) - Tu możesz trenować nieaktywne postaci i inne społeczności, możesz też aktywować bonus doświadczenia za walkę wręcz.

Wieża strażnicza (Watch Tower) - Pozwala na wzmocnioną ochronę przed zombie.

Miejsce pracy (Work Area) - Przyspiesza budowę i pozwala na tworzenie przedmiotów, szczególnie przydatne, gdy rozpoczynasz dopiero budowę nowej bazy.

Zdobywanie zasobów i budowa

W State of Decay znajdujesz:

  • Przedmioty takie jak kule do broni, napoje i tym podobne składować możesz w banku (Supply Locker), dzięki czemu dostajesz punkty wpływów (Influence). Z banku zawsze możesz wybrane przedmioty zabrać ze sobą na misję.
  • Zasoby wymagane do przetrwania twojej społeczności w bazie. Pozwalają na rozbudowę budynków, tymczasowe wzmocnienia, handel i tym podobne.
Zasoby znajdziesz w zamkniętych pojemnikach podczas przeszukiwania różnych miejsc - Zdobywanie zasobów i budowa - Wskazówki - State of Decay - poradnik do gry

Zasoby znajdziesz w zamkniętych pojemnikach podczas przeszukiwania różnych miejsc. Po odnalezieniu takiej paczki możesz:

  • Otworzyć pojemnik na miejscu (przytrzymując przycisk ataku: Break Open) - z pojemnika wypadną typowe przedmioty, takie które znajdujesz co krok.
  • Zabrać pojemnik (przytrzymując przycisk skoku: Load Rucksack) i dostarczyć go do bazy. W ten sposób uzyskasz zasoby dla społeczności, jednak noszenie takiego ciężaru na plecach szybciej zużywa staminę podczas biegu i walki.
  • Wezwać przez radio "biegaczy", którzy zabiorą ładunek do bazy (Radio Home).

Miej na uwadze, że są zasoby ważne i ważniejsze. W początkowych etapach najbardziej potrzebować będziesz materiałów do budowy, później może kończyć się jedzenie i leki, a w ostatnich etapach gry zacznie brakować ci paliwa i naboi. Staraj się więc za każdym razem gdy opuszczasz bazę wrócić z jakimś ładunkiem, a jak się uda to też przy każdym wyjściu - wezwać biegaczy.

W poszukiwaniu zasobów i ocalałych bardzo pomocna jest Lily obsługująca radio - Zdobywanie zasobów i budowa - Wskazówki - State of Decay - poradnik do gry

W poszukiwaniu zasobów i ocalałych bardzo pomocna jest Lily obsługująca radio. Wystarczy, że wybierzesz w dzienniku ostatnią zakładkę (Home, ikona domu), oznaczysz pokój radiowy (Radio Room) i poprosisz o pomoc w zlokalizowaniu danego typu zasobu. Po pewnym czasie na mapie ukaże się ikona lupy, która po oznaczeniu wskaże ci, gdzie szukać potrzebnych zasobów.

Budując dodatkowe budynki poza zwykłymi materiałami budowlanymi będziesz niejednokrotnie potrzebował konkretnych przedmiotów. Gdy w trakcie budowy wyczerpują się zasoby materiałów w bazie Lily poinformuje cię, że brakuje im na przykład miedzianych rurek, patelni, śrub, albo worków treningowych. Gdy zorientujesz się, że budowa stoi, sprawdź mapę, pojawi się na niej ikona zielonej lupy z podpowiedzią gdzie znaleźć brakujące materiały. Tego typu rzeczy nie zajmują miejsca w plecaku ani nie musisz nosić ich jako zasobu, wystarczy że je znajdziesz i możesz wracać do bazy. Aby oddać przedmiot należy podejść do zatrzymanej budowy.

Zamiast szukać takich przedmiotów możesz użyć opcji "Construction Advice" w radiu, zakończy ona budowę natychmiast, bez potrzeby dostarczania dodatkowych materiałów.

Zasoby dzienne i placówki

Każdego dnia twoja społeczność zużywa określoną ilość zasobów. Aby nie musieć co chwilę biegać po nowe materiały możesz po przeszukaniu jakiegoś miejsca z zasobami stworzyć placówkę (bezpieczne miejsce: Outpost).

Aby zorganizować takie miejsce musisz najpierw oczyścić je z zombie i w całości przeszukać, nie zabieraj zasobów, nie wzywaj też biegaczy - Zdobywanie zasobów i budowa - Wskazówki - State of Decay - poradnik do gry

Aby zorganizować takie miejsce musisz najpierw oczyścić je z zombie i w całości przeszukać, nie zabieraj zasobów, nie wzywaj też biegaczy. Jeśli na przykład w restauracji znajdziesz 3-4 paczki jedzenia wybierz przez radio opcję "Establish Outpost", dzięki czemu pozostawione zasoby będą dodawane do twojej bazy aż do wyczerpania.

Placówki zaznaczone są na mapie zielonymi ikonami z paskiem postępu, dodatkowo podgląd placówek masz w ostatniej zakładce dziennika, na samym dole - Zdobywanie zasobów i budowa - Wskazówki - State of Decay - poradnik do gry

Placówki zaznaczone są na mapie zielonymi ikonami z paskiem postępu, dodatkowo podgląd placówek masz w ostatniej zakładce dziennika, na samym dole.

W dzienniku ikony każdej z placówek odpowiadają rodzajowi zasobu, jaki dostarczają. W momencie gdy w placówce wyczerpią się zasoby oznaczenie w dzienniku zmienia się w ikonę wieżyczki strażniczej, taką placówkę warto zmienić na nową.

Zdobywanie zasobów w ten sposób jest prostsze i bezpieczniejsze niż ciągłe bieganie. Jeśli na przykład znajdziesz 6 placówek z materiałami i 2 z amunicją nie powinieneś mieć problemów z ochroną i rozbudową bazy.

Co i jak budować?

Pierwszą rzeczą dotyczącą rozbudowy, jaką poradzi ci gra, będzie dodatkowe miejsce do spania w kościele. Warto gry posłuchać, bo bez odpowiedniej ilości osób nie przeniesiesz bazy w lepsze miejsce. Z tego samego powodu warto pomyśleć o rozbudowie kuchni.

Przy kościele możesz, a właściwie powinieneś, dobudować salę treningową pozwalająca na podnoszenie umiejętności postaci, którymi w danej chwili nie grasz. W ten sposób, gdy twoja aktualna postać zginie reszta postaci będzie już trochę przeszkolona i nie będziesz musiał nowego bohatera rozwijać od zera.

Wybór budynków zależy tylko od ciebie i od przyjętej przez ciebie taktyki rozwoju. W późniejszych etapach gry przemyśl budowę biblioteki i wykonanie wszystkich dostępnych w niej badań. Pozwoli ci to na przykład na produkcję zaawansowanych leków, zbiór większej ilości warzyw z ogrodu i tym podobne.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
State of Decay [X360]

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

State of Decay

zobacz więcej informacji o grze
State of Decay

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier akcji

Gry Akcji