poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Dracula 4: The Shadow of the Dragon

Poradnik do gry Dracula 4: The Shadow of the Dragon zawiera bogato ilustrowany, szczegółowy opis przejścia gry. Każdy obrazek został dokładnie opisany, co dodatkowo ułatwi nawigowanie po opracowaniu. Nie zabrakło również opisu wszystkich osiągnięć gry.

poradnik, solucja do gry w zawiera 48 stron i 45 ilustracji, rozmiar pliku to 5,5 MB

Ten rozdział gry nie jest punktem obowiązkowym, a stworzono go z myślą o osobach zupełnie początkujących. Pozwala on poznać mechanizmy sterowania, jednak warto rozegrać go nawet wtedy, gdy wybrany został tryb Adventure, ponieważ jest tu możliwość zdobycia osiągnięcia "Expert Eye".

Na początku czeka Cię intro, a po nim rozpoczniesz sterowanie Ellen, gdy będzie już w Budapeszcie.

Pierwszy obraz z kolekcji - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Pierwszy obraz z kolekcji

W biurze podejdź do przodu i porozmawiaj z siedzącym za biurkiem inspektorem. Następnie skieruj wzrok na obraz po prawej i użyj na nim latarki ultrafioletowej. Bingo! To zaginiony obraz, a ty otrzymujesz pierwsze Osiągnięcie - Expert Eye. Po krótkiej rozmowie z inspektorem możesz zabrać obraz ze sobą. Spójrz na tablicę na ścianie, a konkretnie na zdjęcie mężczyzny. To w jego rekach znajdowało się znalezisko. Porozmawiaj z inspektorem na wszystkie dostępne tematy, a następnie zabierz z jego biurka zapalniczkę oraz taśmę samoklejącą.

Zamykanie pakunku - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Zamykanie pakunku

Pod tablicą znajduje się skrzynia. Należy umieścić w niej obraz. Obróć się potem w prawo. Na sejfie znajduje się pieczęć, którą należy zabrać. Przesuń się do wejścia i po lewej znajdziesz na biurku lak oraz plastikową taśmę. Wróć do skrzyni i użyj na niej plastikowej taśmy. Następnie użyj zapalniczki na laku, a gdy się roztopi, użyj go na skrzyni. Potem w tym samym miejscu przystaw pieczątkę. Ostatnia czynność to włożenie zabezpieczonego obrazu do sejfu.

Ustawiania głosu - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Ustawiania głosu

Następnie znowu wracamy w okolice drzwi wejściowych i zajmujemy się sprzętem widocznym po prawej stronie. Kliknij na magnetofon po lewej i wyjmij z pudełka taśmę. Teraz użyj na niej w inwentarzu taśmę samoklejącą. Tak naprawioną taśmę załóż na odtwarzacz. Jest na nią miejsce po prawej stronie. Teraz trzeba wyregulować sprzęt, aby odsłuchać nagrania. Następnie należy wyregulować nagranie tak, aby usłyszeć, co mówi głos. Kliknij na przycisk PLAY na górze, a potem przystąp do regulacji. Idąc od lewej strony, wskaźniki powinny być ustawione na wartościach 100, 200, 200, 115, 70. Uwaga - wszystkie lampki z napisem ON muszą być włączone. Aby je włączyć, wystarczy je kliknąć.

Szafka z aktami - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Szafka z aktami

Podejdź do biurka inspektora. Ponieważ mężczyzna wyszedł, nie można nie wykorzystać okazji i nie przejrzeć akt złodzieja. Znajdują się one w pierwszej kolumnie na samym dole. Po otwarciu szuflady kliknij na plik 14. Zabierz pasek papieru znajdujący się w aktach. W inwentarzu zajrzyj do przegródki na dokumenty i zauważ, że w aktach Friedlena jest mowa o niejakim Kilicu, którego akta są również na miejscu, a konkretnie drugiej od góry szufladzie w kolumnie MQ. Jego akta mają numer 8.

Denat w celi - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Denat w celi

Wyjdź drzwiami znajdującymi się przed biurkiem inspektora. W celi czeka cię nieprzyjemna niespodzianka - musisz przebadać zwłoki. Zwróć uwagą na nadgarstek lewej ręki, a potem porozmawiaj z inspektorem. Po rozmowie spójrz na umywalkę vis a vis denata i przyjrzyj się mydłu. Następnie wyjdź na korytarz i otwórz szafę po lewej stronie, korzystając z otrzymanego klucza. Znajdziesz w niej polaroid, baterie, film do aparatu, pusty spray oraz specjalny talk. Baterie i film włóż do polaroidu, talk do spryskiwacza. W celi użyj sprayu na ścianie za umywalką, a odsłonisz cały napis. Na końcu zrób mu zdjęcie, korzystając z polaroidu. Porozmawiaj z inspektorem - masz nową opcję dialogową. Na koniec sfotografuj zwłoki, centrując obiekty na twarzy denata. Możesz także zrobić zdjęcie inspektorowi, aby odblokować osiągnięcie "Paparazzo".

Porównanie mocy działania leków - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Porównanie mocy działania leków

Po powrocie na górę czas na pierwsze zażycie leków przez Ellen. Najpierw kombinacja niebieska tabletka + niebiesko-biała, potem zaś czerwono-biała + niebieska. Panna Cross powinna wrócić do formy. Ile punktów zdrowia dają kombinacje, pokazuje obrazek powyżej. Ostatnia akcją w prologu jest użycie telefonu stojącego na biurku inspektora i wybranie opcji MUZEUM.

Za ukończenie Prologu zyskujesz osiągnięcie "From Budapest with love"

Tajemnice profesora

Adam Stoker - Tajemnice profesora - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Adam Stoker

I tak oto trafiasz do ponurej posiadłości. Wejdź do środka i porozmawiaj ze Stokerem. Po wykorzystaniu opcji dialogowych podejdź do pianina - Adam wówczas ulotni się. Zwróć uwagę na stojący w szklanej gablocie fonograf. Możesz założyć na niego tubę. W okolicach kominka nie ma nic ciekawego, przejdź więc do kuchni. Tu zabierz leżący koło mikrofalówki nóż oraz jabłko i gruszkę z miski na tym samym stole. Z szafki nad płytą gazową zabierz latarkę oraz wybielacz.

Przydatne rzeczy w szufladzie - Tajemnice profesora - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Przydatne rzeczy w szufladzie

Otwórz szufladę szafki na lewo od wejścia i wyjmij z niej klej oraz korki. Z blatu powyżej zabierz olej. Obok zlewu stoi dzbanek, który również powinien znaleźć się w twoim inwentarzu. Użyj go od razu na kranie, aby mieć dzbanek wody. Użyj na nim wybielacza. Wróć do korytarza i skieruj się w do pokoju po prawej stronie. Tu otwórz szufladę małej szafki i wyjmij z niej pastylki nasenne oraz przyjrzy się notatce.

Udaj się na piętro - Tajemnice profesora - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry

Udaj się na piętro. Zabierz pudełko na slajdy stojące koło rzutnika, a następnie podejdź do balustrady i odsłoń zasłonę. Przyjrzyj się wiszącej na ścianie broni oraz popatrz na wiszący model statku. Potem skup się na mechanizmie trzymającym jego sznury. Ułóż kółka zębate tak, jak pokazuje to obrazek, a następnie aktywuj je za pomocą przycisku o wyglądzie steru. Koła po prawej odpowiadają ułożeniu modelu. Musi on być skierowany dziobem na północ.

Jeśli chcesz natomiast zmienić jego położenie, musisz przenieść kółka zębate na drugą stronę, tak jak pokazuje to obrazek - Tajemnice profesora - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry

Jeśli chcesz natomiast zmienić jego położenie, musisz przenieść kółka zębate na drugą stronę, tak jak pokazuje to obrazek. Następnie kręć sterem, dopóki model nie zjedzie na sam dół. Teraz odejdź od mechanizmu i popatrz za balustradę - okręt znalazł się na stole poniżej.

Położenie pierwszego tomu - Tajemnice profesora - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Położenie pierwszego tomu

Podejdź do biurka i rzuć okiem na leżącą tam notatkę. Jak się okazuje, jest tam pozycja z zatopionej kolekcji, której nie ma w twoich notatkach. Określona jest jako "Kanayek A III 07". Cofnij się na środek pokoju i popatrz na półkę z małym modelem żaglówki. Zauważ, że z boku stoi drabina, dzięki której możesz zaglądać wyższe półki. Można ją również przesuwać. Przesuń ją zatem maksymalnie w lewo, aż do okna po lewej stronie mapy, a następnie kilknij na jej szczycie. Pozycję A III 07zajmuje wolumin oznaczony jako C II 15. Zatem należy jej poszukać na półce nad korytarzem - przesuń tam drabinkę, a znajdziesz to, czego szukasz.

Sekretne przesłanie - Tajemnice profesora - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Sekretne przesłanie

Użyj lupy najpierw na statku po prawej, aby odczytać napis DARK KEY, a następnie tekście po lewej. Zauważysz, że niektóre litery są specjalnie oznaczone kropkami. Gdy na taką trafisz, kliknij myszką, a na kartce zacznie się formować napis. Będzie to F IV 0, jednak to jeszcze nie koniec. Kliknij na skalpel, a następnie na cztery rogi taśmy trzymającej slajd. Zasłaniają one ostatni wyraz, a jest nim 5, tak więc należy znaleźć wolumin F IV 05. Znajduje się on na półce na lewo od modelu okrętu, w czwartym rzędzie od góry i jest to... "Dracula". Kliknij na dwie książki, a zobaczysz dziurkę od klucza.

Zamek kodowy za księgami - Tajemnice profesora - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Zamek kodowy za księgami

Zejdź na dół i przyjrzyj się opuszczonemu modelowi. Leży na nim klucz. Wróć na górę i użyj go na świeżo odkrytej dziurce. Po przekręceniu ukaże się zamek kodowy. Użyj slajdu na pudełku na slajdy, a następnie włóż je do rzutnika. Na mapie przesuń czerwony punkcik raz do góry, a następnie maksymalnie na wschód, aby zobaczyć miejscowość Vladoviste i kod 2517. Obraz powiększasz poprzez kliknięcie na punkcik.

Uzyskany kod wpisz na zamku cyfrowym - Tajemnice profesora - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry

Uzyskany kod wpisz na zamku cyfrowym. Zapal latarkę i wkrocz w ciemność. Aby naprawić lampę, obróć się za siebie i naciśnij skrzynkę rozdzielczą. Trzeba ja naprawić, do czego posłuży kolejna gra logiczna. Musisz doprowadzić zasilanie do pięciu punktów. Klikając na biały trzpień zmieniasz położenie fragmentu obwodu. Finalnie ma wyglądać on tak, jak na obrazku powyżej.

Druga część zadania to ułożenie kostek w ten sposób, aby sąsiadowały ze sobą bokami mającymi taką samą liczbę oczek, a także zgadzały się z wymaganą liczbą po prawej - Tajemnice profesora - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry

Druga część zadania to ułożenie kostek w ten sposób, aby sąsiadowały ze sobą bokami mającymi taką samą liczbę oczek, a także zgadzały się z wymaganą liczbą po prawej. Domina przesuwasz strzałkami na dole. Właściwa kombinacja pokazana jest na obrazku. Sukces potwierdzi zapalenie się zielonej lampki w prawym dolnym rogu.

Ważna informacja - Tajemnice profesora - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Ważna informacja

Przeszukaj pomieszczenie - na stole jest butelka z hydrogenem, witaminy i medal św. Benedykta. Spójrz na poplamioną atramentem kartkę. Hydrogen dodaj do wybielacza, a następnie całości użyj na plamie i gotowe. Przyjrzyj się obrazkowi nad biurkiem, a następnie spójrz na monitorki. Dwa pokazują wejście do posiadłości, a jeden bibliotekę. Na urządzeniu koło telewizora świeca się cztery kwadraciki.

Prawidłowe ułożenie kamer - Tajemnice profesora - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Prawidłowe ułożenie kamer

Ustaw je tak, jak pokazuje to obrazek, a następnie włącz telewizor przyciskiem w prawym dolnym rogu. Ellen odczyta łacińską sentencję, ale nie wiadomo, gdzie została ona umieszczona. Spójrz następnie na obrazek posiadłości nad biurkiem i skup się na rzeźbie widocznej koło pierwszego okna po lewej (na piętrze). Zanim opuścisz pomieszczenie, popatrz na magnetofon na szafę. Nie ma w nim kasety. Znajduje się ona na półce pod nim. Wyjmij ją, włóż i posłuchaj. Zabierz też butelkę whisky.

Tajemnice cmentarza

Położenie figury - Tajemnice cmentarza - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Położenie figury

Zejdź na dół i skorzystaj z telefonu, aby zadzwonić najpierw do muzeum, a potem Adama. W końcu możesz wyjść i sprawdzić, czy posąg rzeczywiście jest koło okna. Niestety, miejsce to zasłaniają jakieś gałęzie. Idź w prawo, za róg domu, gdzie znajdują się narzędzia ogrodnicze, w tym sekator i drabina. Przystaw drabinę do miejsca, gdzie ma być posąg, a potem posłuż się sekatorem, aby usunąć przeszkody. Kliknij na statuę, a obróci się, ujawniając klucz. Zabierz go.

Mauzoleum - Tajemnice cmentarza - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Mauzoleum

Wróć za róg domu i kilknij na bramę widoczną na wzgórzu. Nasmaruj zamek olejem, a zdołasz przekręcić klucz. Zaraz po wejściu schyl się i podnieś metalowy pręt. Idź do mauzoleum po lewej stronie. Użyj na drzwiach sekatora, a następnie znalezionego w posągu klucza. W środku spójrz na napis, a następnie na kręgi poniżej niego. Oto kolejne zadanie logiczne.

Mozaika - Tajemnice cmentarza - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Mozaika

Za pomocą mniejszych przycisków zmieniasz trójkąt dolnego kręgu sąsiadujący z górnym kręgiem. Klikając środek każdego okręgu, powodujesz jego obrót. Chodzi tu o ułożenie trzech takich samych kręgów - pokazuje je obrazek powyżej. Skup się na dobraniu odpowiednich kolorów każdego kręgu, wówczas zadanie pójdzie jak po maśle. Sukces spowoduje otwarcie się wejścia pod łamigłówką oraz osiągnięciem "Amateur Detective".

Podziemia mauzoleum - Tajemnice cmentarza - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Podziemia mauzoleum

Za pomocą metalowego pręta otwórz grobowiec po lewej i wyjmij ze znajdującego się w nim worka drabinkę sznurową oraz kilof. Drabinki użyj na wejściu. Na dole podnieś kość i przyjrzyj się kamiennej płycie. Po lewej stronie, pod ścianą, znajdziesz jeszcze naczynie z terakoty. Zauważ, że są tu trzy wejścia. Na nadprożu każdego znajduje się symbol, który trzeba zobaczyć.

Musisz zebrać z podłogi trzy kamienne ślimaki - Tajemnice cmentarza - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry

Musisz zebrać z podłogi trzy kamienne ślimaki. Jeden leży między okruchami na lewo od płyty, drugi w kałuży po prawej stronie, trzeci natomiast u stóp drabinki. Przyjrzyj się płycie i połóż ślimaki w pustych miejscach. Musisz teraz odtworzyć symbole znad drzwi, aby się otworzyły. Zacznij od środkowych. Układ na płycie powinien wyglądać tak, jak na obrazku powyżej. Przyjrzyj się otwartemu przejściu.

Obrazek powyżej ukazuje, jak ułożyć symbole, aby otworzyć drzwi po lewej - Tajemnice cmentarza - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry

Obrazek powyżej ukazuje, jak ułożyć symbole, aby otworzyć drzwi po lewej. Nim wkroczysz do przejścia, warto by sprawdzić, co jest po prawej.

Ułóż krąg tak, jak pokazano to na obrazku, a następnie wejdź do niewielkiej salki - Tajemnice cmentarza - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry

Ułóż krąg tak, jak pokazano to na obrazku, a następnie wejdź do niewielkiej salki. Ellen boi się węża, który broni jej dostępu do butelki, ale wystarczy na nim użyć talerza, aby został zneutralizowany. Zabierz buteleczkę, a następnie za pomocą nożyka pozbaw zwłoki kawałka ubrania.

Wrota do tajemnic - Tajemnice cmentarza - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Wrota do tajemnic

Wróć do głównej pieczary i otwórz drzwi po lewej. Użyj latarki, aby wejść do środka, jednak jak się okaże - to za mało. Połącz kość z kawałkiem ubrania, użyj na tym oleju z buteleczki i podpal całość za pomocą zapalniczki. Wkrocz śmiało w ciemność, a gdy natkniesz się na wrota, zawieś pochodnię na uchwycie po prawej stronie. Zauważ, że na prawo od pochodni widnieje dziwnie regularny kształt. Kliknij na nim, a odsłoni się napis, który pomoże przy następnej zagadce.

Wykorzystanie medalika na wrotach - Tajemnice cmentarza - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Wykorzystanie medalika na wrotach

Kliknij na symbolu pośrodku drzwi, a następnie połóż na nim medalik św. Benedykta. Musisz ustawić litery na drzwiach tak samo, jak są pokazane na medaliku. Strzałkami pośrodku obracasz cały krąg, zaś przyciskami zamieniasz dany fragment z sąsiadującym. Zauważ, że środkowe, tam, gdzie znajdują się końca ramion krzyża, są nieruchome. Najlepiej dać na szczycie IHS, a następnie przesuwać w kierunku tych słów V, R i inne litery. Musisz od czas do czasu przesunąć całość, zmienić daną literę, a następnie przywrócić IHS na szczyt. Nie jest to trudne zadanie, aczkolwiek nieco czasochłonne. Na tarczy jest jednak więcej liter niż na medaliku. Podpowiedź znajdziesz na odsłoniętym napisie. Ułóż litery w następującej kolejności (zgodnie z ruchem wskazówek zegara): IHS V R S N S M V S M Q L I V B.

Ukryta sala - Tajemnice cmentarza - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Ukryta sala

Wejdź do tajemnej sali. Zabierz taśmę z płótna, a potem osłoń płótno. Chwilę później obejrzysz krótką scenkę. Koło drzwi znajdziesz zawieszoną linę, a na półce, w pudełku z krzyżykiem witaminy. Przyjrzyj się ceglanej ścianie po prawej, a następnie spójrz na podłogę. Przy skrzyni masz proste zadanie - ułożyć trzy kolory. Są to czerwony-żółty-niebieski, czyli takie same jak na widocznej w kącie fladze Rumunii.

Droga wyjścia - Tajemnice cmentarza - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Droga wyjścia

Podreperuj nadszarpnięte stresem zdrowie Ellen, a następnie zabierz z pudełka srebrne kule, woskowy cylinder, kawałek struny oraz skórzaną tubkę. Przyjrzyj się także książeczce. W inwentarzu użyj kleju na złamanym cylindrze. Następnie weź kilof i spróbuj rozkruszyć ceglaną ścianę. Połącz nóż ze srebrnymi nabojami, a uzyskany proch wsyp do tubki. Wystarczy, że dodasz lont zrobiony ze struny, a dynamit będzie gotowy. Użyj na nim zapalniczki - odblokujesz osiągnięcie "Kamikadze". Wsadź dynamit do dziury zrobionej kilofem i podpal.

Ważna rozmowa - Tajemnice cmentarza - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Ważna rozmowa

Podnieś leżącą koło trumny kotwicę i połącz ją z liną. Wsadź całość do dziury. Kliknij na zwisającą linę. Użyj taśmy na popiersiu Vlada Tepesa, kliknij na zwisający koniec, a potem na popiersie. Wyjdź przez powstały otwór. Na górze porozmawiaj z Adamem na wszystkie tematy.

Głos z przeszłości - Tajemnice cmentarza - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Głos z przeszłości

Zejdź na parter i idź do fonografu. Naprawiony cylinder umieść w widocznym na obrazku miejscu, a następnie kliknij na tubę. Urządzenie uruchomisz poprzez kliknięcie na korbkę. Po wysłuchaniu podejdź do telefonu i zadzwoń do muzeum. Wróć do Adama i wykorzystaj dwie nowe opcje dialogowe.

Tu odszyfrujesz kod - Tajemnice cmentarza - Rozdział 1 - Posiadłość - Dracula 4: The Shadow of the Dragon - poradnik do gry
Tu odszyfrujesz kod

Udaj się do sypialni Adam i użyj kawałka papieru z akt Friedlena na stojącej na biurku maszynce. Uwaga! Musisz kliknąć na niej kilka razy, aż odczytasz pełen adres. Ostatnią jego częścią jest Istanbul. Porozmawiaj z Adamem o swoim odkryciu i zejdź na dół, aby zadzwonić do muzeum. Potem odwiedź jeszcze raz Adama. Zanim to zrobisz, sprawdź stan zdrowia Ellen.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Dracula 4: The Shadow of the Dragon

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Dracula 4: The Shadow of the Dragon

zobacz więcej informacji o grze
Dracula 4: The Shadow of the Dragon

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier przygodowych

Przygodowe