poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik World of Tanks

Poradnik do WOT-a to porady, tipsy i taktyki na mapy - dobry czołgista to czołgista, który wie, co to hulldown, sidescrap, gold, zna dobre mody i wie, że premium wcale nie musi być p2w. Nie wystarczy IS-3 - sprawdź nasze czołgi i ich recenzje.

poradnik, solucja do gry w zawiera 462 stron i 334 ilustracji, rozmiar pliku to 28,8 MB

Informacje ogólne

Nazwa - Pz. Kpfw. VI Tiger - World of Tanks - poradnik do gry

Nazwa

PzKpwf VI Tiger

Typ

Czołg Ciężki

Poziom

VII

Uzbrojenie

8,8cm KwK 43 L/71: penetracja 203mm; obrażenia 240

Pancerz

Kadłub: 100mm/80mm/80mm, wieża: 100mm/80mm/80mm

Wytrzymałość

1500 punktów życia

Mobilność

Prędkość maksymalna: 40km/h, silnik: 700KM

PzKpwf VI Tiger jest jednym z najbardziej znanych czołgów drugiej wojny światowej, stanowiącym nie lada wyzwanie dla wojsk aliantów składających się głównie z czołgów średnich.. W World of Tanks Tygrys niestety nie znajduje się na samej górze łańcucha pokarmowego, stąd nieraz będzie spotykał znacznie silniejszych od siebie przeciwników. Podstawowym zadaniem należącym do dowódcy Pzkpwf VI Tiger jest wyszukanie odpowiedniego miejsca na mapie, skąd będzie mógł prowadzić ostrzał jednocześnie nie będąc narażonym na kontratak. Ze względu na dosyć słaby pancerz czołg ten nie powinien brać udziału w bezpośrednich starciach, zaś dzięki olbrzymiej celności niemieckich dział jest on w stanie poważnie uszkodzić bądź zniszczyć część przeciwników zanim zostanie wykryty. Jeśli już jednak to nastąpi, dowódca powinien znaleźć nową pozycje i kontynuować z niej walkę. W ostatniej fazie gry, gdy na mapie pozostało niewiele pojazdów, Tygrys może pokusić się o atak i wymianę ognia z przeciwnikiem na krótszym dystansie: dzięki dobrej szybkostrzelności i dużej liczbie punktów życia jest on w stanie pokonać praktycznie każdego przeciwnika tego samego poziomu. W starciach z przeciwnikami wyższego rzędu powinniśmy wykorzystywać naszą dużą celność i solidną penetrację działa 8,8cm KwK 43 L/71 do atakowania słabych punktów we wrogim pancerzu.

Rozwój, sprzęt, załoga

Wynajdując Tygrysa poprzez VK 3601 (H) powinniśmy posiadać armatę 8,8cm KwK 35 L/56, silnik Maybach HL 230 P 45 oraz radio FuG 12. Jeśli brakuje nam tych modułów, powinny one stać się naszym priorytetem. Następnie warto zainwestować w nową wieżę oraz najlepsze dostępne działo, tzw. "długą 88" czyli 8,8cm KwK 43 L/71. Ostatecznie wynajdujemy wszystkie brakujące moduły.

Sprzęt preferowany: mechanizm dosyłający, ulepszony system naprowadzania, ulepszona wentylacja.

Sprzęt opcjonalny: lorneta polowa, skrzynka z narzędziami, siatka kamuflażowa

Umiejętności i atuty: szósty zmysł dla dowódcy, naprawa dla reszty czołgistów. Następnie towarzysze broni dla całej załogi.

Słabe punkty

Co bardziej złośliwi gracze powiedzą, że cały PzKpwf VI Tiger jest jednym wielkim słabym punktem - Pz. Kpfw. VI Tiger - World of Tanks - poradnik do gry

Co bardziej złośliwi gracze powiedzą, że cały PzKpwf VI Tiger jest jednym wielkim słabym punktem. Niestety pancerz jaki powinien go chronić jest niewystarczający do zatrzymania pocisków wystrzelonych z dział 7 poziomu. Mimo wszystko warto pamiętać, że strzelanie w przedni pancerz ustawiony pod dużym kątem, bądź w jarzmo działa potrafi czasami nie spenetrować celu. Jeśli poruszamy się czołgiem niższego poziomu, takim jak np. T-34 i musimy walczyć z Tygrysem, powinniśmy atakować jego boki lub tył pod kątem prostym. W ostateczności można strzelać w jego przednią dolną płytę i liczyć na podpalenie.

Jak grać...

...jako kierowca PzKpwf VI Tiger?

Wykorzystujemy osłony terenowe do ukrycia naszego czołgu. Drzewa, krzaki, ruiny - każde z nich zwiększa naszą przeżywalność.

Atakujemy z dystansu wykorzystując dobrą celność i penetrację naszego działa, wspierając pozostałe czołgi ciężkie walczące w zwarciu.

Poruszamy się wraz z linią frontu, utrzymując ciągle odległość odpowiednią do prowadzenia ognia snajperskiego.

W ostateczności możemy walczyć na krótki dystans wykorzystując dużą ilość punktów życia jaka posiada nasz czołg.

Walcząc z czołgami wyższych poziomów staramy się strzelać w ich bok bądź w słabe punkty pancerza.

...przeciwko PzKpwf VI Tiger?

Unikamy strzelania do przeciwnika ustawionego pod dużym kątem, dzięki temu praktycznie każdy nasz strzał powinien przebić pancerz wroga.

Celując w dolna płytę lub w tylną część kadłuba możemy podpalić Tygrysa i zadać mu duże obrażenia od ognia oraz uszkodzić niektóre moduły.

Powinniśmy walczyć na krótkim dystansie, gdzie przeciwnik nie może wykorzystać w pełni swojej dużej celności.

Możemy wezwać artylerię; Tygrys to jeden z łatwiejszych celów do zniszczenia.

Informacje ogólne

Nazwa - Pz. Kpfw. VI Tiger (P) - World of Tanks - poradnik do gry

Nazwa

PzKpwf VI Tiger (P)

Typ

Czołg Ciężki

Poziom

VII

Uzbrojenie

8,8cm KwK 43 L/71: penetracja 203mm; obrażenia 240

Pancerz

Kadłub: 200mm/80mm/80mm, wieża: 100mm/80mm/80mm

Wytrzymałość

1450 punktów życia

Mobilność

Prędkość maksymalna: 35km/h, silnik: 670KM

Pomimo, że PzKpwf VI Tiger (P) jest bliskim krewnym PzKpwf VI Tiger to pomiędzy obydwoma czołgami istnieje kilka zasadniczych różnic: jest on znacznie odporniejszy od swojego kuzyna dzięki 200mm stali chroniącej jego front oraz posiada unikalną wśród niemieckich czołgów sylwetkę z wieżą wysuniętą do przodu. Niestety posiada on gorszy silnik, stąd jest znacznie mniej manewrowy, co czyni go bardziej podatnym na ataki z flanki. Tak samo jak PzKpwf VI Tiger, czołg ten jest doskonałym snajperem - posiada taką samą armatę i przyrządy celownicze, lecz dzięki lepszemu opancerzeniu jest o wiele trudniejszy do zniszczenia po wykryciu. Grubsza przednia płyta oraz wysunięta wieża ma jeszcze jedną zaletę: pozwala ona Tygrysowi (P) walczyć w zwarciu, w wąskich uliczkach miast, gdy będzie wymagała tego sytuacja. Czołg ten, gdy jest wspierany przez kilka innych pojazdów chroniących jego boki, jest w stanie poprowadzić natarcie na umocnione pozycje nieprzyjaciela, nawet przeciwko czołgom wyższego poziomu. Największą jego wadą jest mała mobilność; osamotniony PzKpwf VI Tiger (P) jest dosyć łatwym celem do zniszczenia.

Rozwój, sprzęt, załoga

Droga do PzKpwf VI Tiger (P) wiedzie przez VK 3001 (P), na którym powinniśmy mieć wynalezioną armatę 8,8cm KwK 35 L/56 oraz silnik 2x Porsche Typ 100/3. W celu zainstalowania kolejnych modułów musimy najpierw wynaleźć nowe zawieszenie, następnie inwestujemy w armatę 8,8cm KwK 43 L/71. Pomimo tego, że wieża nie jest wymagana do odkrycia kolejnego czołgu, polecam zainstalować ją: nie tylko zwiększa szybkostrzelność naszego działa, ale daje też dodatkowe 100 punktów życia oraz jest wystarczająco mocno opancerzona, aby po ustawieniu pod lekkim kątem wytrzymać trafienia niektórych czołgów ósmego poziomu.

Sprzęt preferowany: mechanizm dosyłający, ulepszony system naprowadzania, ulepszona wentylacja.

Sprzęt opcjonalny: lorneta polowa, skrzynka z narzędziami, siatka kamuflażowa

Umiejętności i atuty: szósty zmysł dla dowódcy, naprawa dla reszty czołgistów. Następnietowarzysze broni dla całej załogi.

Słabe punkty

Pomimo, że PzKpwf VI Tiger (P) ma podaną grubość 200mm na przedzie, to jego pancerz jest bardzo niejednorodny - Pz. Kpfw. VI Tiger (P) - World of Tanks - poradnik do gry

Pomimo, że PzKpwf VI Tiger (P) ma podaną grubość 200mm na przedzie, to jego pancerz jest bardzo niejednorodny. Atakując go od frontu unikamy celowania w środkową płytę, gdyż potrafi ona nawet odbić pociski z dział wyższego poziomu. Górna płyta, na której znajduje się gniazdo karabinu maszynowego oraz wizjer kierowcy może być ostrzelana ale tylko jeśli czołg stoi prostopadle do nas, w innym przypadku możemy również liczyć na odbicie. Najbezpieczniejszymi do zaatakowania punktami jest dolna przednia płyta oraz skośne elementy pancerza na górnej przedniej płycie, łączące ją z pancerzem bocznym. Punkty te można przebić nawet czołgiem piątego poziomu, takim jak T-34 czy PzKpwf IV. Atakując wieżę powinniśmy strzelać w kopułę dowódcy, gdyż jej przód również odbija sporo trafień. Po zajechaniu przeciwnika z flanki czołg nagle staje się dosyć słabym przeciwnikiem - praktycznie każdy nasz strzał go spenetruje. Celując w tylną część kadłuba możemy trafić w silnik i podpalić Tygrysa (P).

Jak grać...

...jako kierowca PzKpwf VI Tiger (P)?

Podobnie jak przy PzKpwf VI Tiger wykorzystujemy osłony terenowe aby zwiększyć naszą wytrzymałość. Po ustawieniu frontu pod lekkim kątem staje się on prawie niezniszczalny dla czołgów tego samego poziomu

Walczymy na półdystansie jako czołg drugiej linii, aktywnie reagując na zmiany na linii frontu. W przypadku przełamania naszej obrony kontratakujemy.

W przypadku gdy jesteśmy na szczycie listy pojazdów w bitwie możemy walczyć na krótkim dystansie. Warto zadbać aby kilka czołgów osłaniało nasz wrażliwy bok i tył.

Unikamy rajdów przez otwarte pole. Mimo, że nasz czołg ma wytrzymały front, artyleria jest w stanie poradzić sobie z nim bez większych problemów: bez osłony jesteśmy dosyć powolnym i mało manewrowym celem.

Walcząc z czołgami wyższych poziomów ustawiamy przedni pancerz pod kątem i strzelamy w bok bądź w słabe punkty pancerza przeciwnika.

...przeciwko PzKpwf VI Tiger (P)?

Jeśli posiadamy czołg 7 poziomu lub słabszy nie wdajemy się w pojedynki snajperskie - Tygrys (P) jest śmiertelnie groźnym przeciwnikiem na dłuższych dystansach.

Na krótkich dystansach, atakując od przodu celujemy we wrażliwe punkty. Będąc w odległości poniżej 100m od przeciwnika jesteśmy w stanie trafiać i przebijać jego dolną płytę.

W miarę możliwości flankujemy go. Tygrys (p) nie należy do najzwrotniejszych przeciwników a trafienia w jego tył bardzo często go podpalają. Jeśli znajdziemy się z jego boku możemy "przytulić się" do niego i zablokować mu możliwość obrotu.

Na otwartym terenie ostrzeliwujemy go artylerią. Wysoki profil sprawia, że bardzo łatwo trafić go z boku i zadać pełne obrażenia.

Informacje ogólne

Nazwa - Pz. Kpfw. VIB Tiger II - World of Tanks - poradnik do gry

Nazwa

PzKpwf VI B Tiger II

Typ

Czołg Ciężki

Poziom

VIII

Uzbrojenie

10,5cm KwK 46 L/68: penetracja 225mm; obrażenia 320

Pancerz

Kadłub: 150mm/80mm/80mm, wieża: 185mm/80mm/80mm

Wytrzymałość

1600 punktów życia

Mobilność

Prędkość maksymalna: 38km/h, silnik: 700KM

PzKpwf VIB Tiger II, zwany też Tygrysem Królewskim, King Tiger bądź po prostu KT jest jednym z najczęściej używanych w grze czołgów ósmego poziomu. Pojazd ten jest naturalnym następcą PzKpwf VI Tiger, lecz w większości wypadków pozbawionym jego wad. Tak samo jak poprzednik posiada jedno z najlepszych dział na swoim poziomie, jest bardzo celny i posiada dużą liczbę punktów życia. W przeciwieństwie do Tygrysa, Tygrys Królewski został doskonale opancerzony zarówno na wieży jak i kadłubie, zaś jego płyta frontalna nie jest ustawiona pionowo, lecz pod kątem, co jeszcze bardziej zwiększa jego już imponujący pancerz. Czołg ten doskonale spisuje się jako snajper: dzięki dużej penetracji działa 10,5cm KwK 46 L/68 jest w stanie bez większych problemów przebić każdy czołg ósmego poziomu jak również poważnie zagrozić czołgom dziewiątego a nawet najwyższego, dziesiątego poziomu. Dzięki wzmocnionemu przedniemu pancerzowi jest on w stanie walczyć na krótkim dystansie i prowadzić natarcie w miastach i pomiędzy ruinami. Dodatkowo, pomimo małej prędkości maksymalnej, Tygrys Królewski jest zadziwiająco zwrotny, stąd może dosyć łatwo chronić swoje boki i tył przed czołgami średnimi.

Rozwój, sprzęt, załoga

Czołg posiada kilka ścieżek rozwoju. Możemy pokusić się o szybkie wynalezienie działa 10,5cm KwK 46 L/68, co da nam dostęp do olbrzymiej siły ognia, ale pozostawi nas wrażliwych na ataki na krótkim dystansie. Druga możliwość, to pozostanie przy skutecznej 8,8cm KwK 43 L/71 i wynalezienie nowego zawieszenia i odpornej wieży - dzięki temu czołgi niższego poziomu nie będą w stanie jej regularnie przebijać, ale ucierpi na tym nasza siła ognia. Ten wybór pomiędzy wytrzymałością a siłą ognia zdefiniuje naszą rolę na polu bitwy na kilkadziesiąt następnych walk, aż do czasu wynalezienia wszystkich modułów.

Sprzęt preferowany: mechanizm dosyłający, stabilizator pionowy, ulepszona wentylacja.

Sprzęt opcjonalny: lorneta polowa, skrzynka z narzędziami, siatka kamuflażowa, ulepszony system naprowadzania

Umiejętności i atuty: szósty zmysł dla dowódcy, naprawa dla reszty czołgistów. Następnie towarzysze broni dla całej załogi. Warto zastanowić się nad zdolnością czystość i porządek dla kierowcy oraz bezpieczne magazynowanie dla ładowniczego.

Słabe punkty

Front PzKpwf VIB Tiger II jest bardzo odporny na uszkodzenia - Pz. Kpfw. VIB Tiger II - World of Tanks - poradnik do gry

Front PzKpwf VIB Tiger II jest bardzo odporny na uszkodzenia. Gdy przeciwnik ustawia go pod skosem górna płyta staje się prawie niezniszczalna, dolna płyta zaś będzie często odbijała strzały. W tej sytuacji o wiele łatwiej będzie przebić front wieży przeciwnika, ewentualnie można też celować w kopułę dowódcy. Gdy Tygrys Królewski jest ustawiony do nas pod kątem prostym powinniśmy zawsze celować w dolną płytę: większość strzałów z dział o minimum 175mm penetracji przy odległości 50 do 100m powinna ją przebić. Dodatkowo każdy pocisk, który przebije pancerz przedni ma dużą szansę na podpalenie przeciwnika. Atakując Tygrysa Królewskiego z flanki bądź od tyłu nie będzie większych problemów ze spenetrowaniem chroniącej go stali. Celując poniżej wieży możemy uszkodzić magazyn amunicyjny, zaś celując w tylną część pojazdu - silnik. Boki wieży są bardzo łatwe do przebicia; trafienia mogą zranić załogantów.

Jak grać...

...jako kierowca PzKpwf VI B Tiger II?

Jeśli jesteśmy na szczycie listy graczy, cały ciężar walki spoczywa na naszych ramionach. Nasz czołg, jako jeden z najbardziej opancerzonych, powinien prowadzić każde natarcie.

Posiadając najlepsze działo nie wahajmy się strzelać na maksymalny dystans; zazwyczaj nie ma znaczenia gdzie trafimy - pocisk i tak przebije pancerz wroga niższego poziomu.

Walcząc z czołgami niższych poziomów możemy śmiało przytulić się do ich frontu. Jeśli lekko przekrzywimy wieżyczkę, przeciwnik nie będzie w stanie wyrządzić nam żadnej krzywdy.

Walcząc z czołgami tego samego poziomu pamiętajmy o ustawianiu frontu pod kątem. Tygrys Królewski ma zadziwiająco wysoką odporność na strzały i dużo pocisków po prostu odbija się od niego.

Walcząc frontalnie z czołgami wyższych poziomów musimy celować w słabsze punkty ich pancerza. Strzelając z boku jesteśmy w stanie przebić każdą maszynę w grze; warto wykorzystać nasza mobilność i flankować wolniejsze pojazdy.

...przeciwko PzKpwf VI B Tiger II?

W przypadku, gdy nasze działo ma około 240mm lub więcej penetracji, każdy strzał powinien przebić przeciwnika. Jedynie przednia górna płyta ustawiona pod bardzo dużym kątem odbije nasz strzał - w tym przypadku celujemy w dolną przednia płytę.

Wszystkie trafienia przebijające front Tygrysa Królewskiego są w stanie go podpalić. Tak samo trafienia w tył: jest to jedna wielka puszka benzyny czekająca na iskrę.

Gdy walczymy czołgiem tego samego poziomu, musimy koniecznie celować w słabe punkty w pancerzu Tygrysa Królewskiego. Każdy strzał w tym przypadku ma znaczenie.

Jeśli przeciwnik się do nas przytulił, dużo zależy od wieży, którą on posiada. Jeśli Tygrys Królewski ma podstawową wieżę (maksimum 1500 punktów życia) możemy śmiało strzelać w jej front. Gdy jednak posiada ulepszoną (1600 pż), wszystko zależy od naszej armaty: mając powyżej 200mm penetracji możemy przebić jej front, zaś jeśli nasze działo jest słabsze, pozostaje nam celować w kopułę dowódcy.

Jeżdżąc czołgiem niższego poziomu lepiej atakować Tygrysa Królewskiego w kilka osób i próbować go oflankować. Samotny atak na jego bok jest bardzo trudny, gdyż czołg ten jest w stanie bardzo szybko obracać kadłub i wieżę.

Gdy czołg ten jedzie na nas z maksymalną prędkością warto spróbować zerwać mu gąsienice: rozpędzony Tygrys Królewski obróci się do nas bokiem, a następnie stanie w miejscu.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
World of Tanks

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

World of Tanks

zobacz więcej informacji o grze
World of Tanks

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do pozostałych kategorii gier

Pozostałe