poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Football Manager 2011

Poradnik do gry Football Manager 2011 pomaga w oswojeniu się z najważniejszymi aspektami pracy menadżerskiej. Przybliża najistotniejsze kwestie związane z treningami, opracowywaniem taktyki ma mecze, sprawami finansowymi zespołu oraz transferami.

poradnik, solucja do gry w zawiera 46 stron i 24 ilustracji, rozmiar pliku to 1,5 MB

Wstęp

Jednym z najbardziej istotnych elementów w Football Managerze 2011, a przy okazji kluczem do sukcesu jest odpowiednie ustawienie taktyczne. Między innymi dlatego warto wcześniej zapoznać się dokładnie z zawodnikami jakimi dysponujemy w klubie. O ile w przypadku piłkarskich potęg będziemy sobie w stanie pozwolić na transfery i sprowadzenie graczy odpowiadających naszym taktycznym preferencjom, o tyle w klubach o niższych budżetach bardzo często spotkamy się z sytuacją, gdzie formację i wszelkie zadania taktyczne będziemy ustawiać pod posiadanych aktualnie piłkarzy.

Formacja

Opcje ustawienia zawodników znajdziemy na zakładce Taktyka w ekranie głównego widoku naszej drużyny, lub w rozwijanym menu Nazwa Klubu-> Taktyka . Zasadniczo dzielą się one na trzy elementy: Formację, Polecenia dla graczy oraz Polecenia dla drużyny. Dodatkowo możemy zdecydować o sposobie rozgrywania stałych fragmentów gry w postaci rzutów rożnych, wolnych oraz autów na wysokości pola karnego przeciwnika.

Początkujący gracze mogą skorzystać z Kreatora Taktyk zaimplementowanego w grze. Aby go uruchomić, na ekranie Taktyka w lewym górnym rogu wybrać Utwórz Taktykę i w kilku prostych krokach zdefiniować formację oraz wszystkie zachowania graczy i sposób gry drużyny. Jeśli jednak chcemy ustawić wszystko "ręcznie", również mamy taką możliwość.

Warto zacząć od ustawienia formacji w której zawodnicy będą wybiegać na boisko. Na ekranie Taktyka będzie ona widoczna po lewej stronie. Możemy zdecydować się na wybór jednej z 23 przygotowanych przez autorów formacji (Taktyka->Ustaw Formację ) lub samodzielnie wybrać najkorzystniejsze naszym zdaniem ustawienie na boisku. W tym celu widoczne na ekranie formacji kółka przesuwamy przeciągając je myszką. W serii Football Manager występuje pewne ograniczenie - nie możemy ustawić gracze w dowolnym miejscu boiska, jest kilka z góry zdefiniowanych pozycji. Przesuwając kółka szybko nauczymy się tego systemu. Poniżej przygotowałem zestawienie kilku domyślnych formacji z krótkim opisem.

Najpopularniejsze formacje

4-4-2 - Wstęp, Formacja - Ustawienia taktyczne - Football Manager 2011 - poradnik do gry

4-4-2

Najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna taktyka świata, zapewniająca odpowiedni balans pomiędzy obroną, pomocą i atakiem. W zależności od preferencji i zmysłu taktycznego gracza, pozwala na dowolne modyfikacje, w szczególności linii pomocy (wysunięty ofensywny pomocnik, defensywny pomocnik). Obrońcy grający w linii najlepiej spisują kryjąc strefą.

3-4-3 - Wstęp, Formacja - Ustawienia taktyczne - Football Manager 2011 - poradnik do gry

3-4-3

Taktyka nastawiona na grę ofensywna, najlepsza do stosowania w spotkaniach u siebie ze słabszymi przeciwnikami. Pozwala na konstruowania akcji ofensywnych zarówno przez środek pola, jak i z wykorzystaniem skrzydeł. Dwóch środkowych pomocników powinno być nastawionych na zadania defensywne, obrona może kryć strefą lub 1 na 1 - wtedy boczni środkowi obrońcy opiekują się napastnikami przeciwnika.

3-5-2 - Wstęp, Formacja - Ustawienia taktyczne - Football Manager 2011 - poradnik do gry

3-5-2

Taktyka dobra w spotkaniach z drużynami, które nie radzą sobie z zagęszczoną strefą środkową boiska. Posiadając dobrych w defensywie bocznych pomocników można łatwo przejść na obronne ustawienie 5-3-2 z wysuniętymi bocznymi obrońcami. W pomocy warto ustawić, w zależności od sytuacji i przeciwnika, dwóch bocznych środkowych pomocników ofensywnych, a środkowego pomocnika defensywnego.

5-4-1 - Wstęp, Formacja - Ustawienia taktyczne - Football Manager 2011 - poradnik do gry

5-4-1

Taktyka obliczona na grę z kontry, w spotkaniach ze znacznie mocniejszymi rywalami. Odpowiednio przydzielone Role i Zadania całej piątce obrońców powinny skutecznie powstrzymać ataki przeciwników. Osamotniony z przodu napastnik powinien charakteryzować się dobrymi warunkami fizycznymi, najlepszą Rolą dla niego jest Kompletny Napastnik .

3-3-2-2 - Wstęp, Formacja - Ustawienia taktyczne - Football Manager 2011 - poradnik do gry

3-3-2-2

Teoretycznie jest to taktyka defensywna, jednak posiadając w drużynie dobrych bocznych obrońców możemy być pewni, że jakość gry ofensywnej zdecydowanie nie ucierpi. Kluczowa dla tej formacji jest linia pomocy, która powinna być odpowiednio zbalansowana pod względem ofensywnym i defensywnym. Ostatni obrońca powinien mieć przypisaną rolę Ostatniego Stopera - jeśli zdecydujemy się na ofensywną grę obu bocznych pomocników.

4-2-2-1-2 - Wstęp, Formacja - Ustawienia taktyczne - Football Manager 2011 - poradnik do gry

4-2-2-1-2

Taktyka przeznaczona dla graczy i drużyn które nie lubią / nie mają w składzie mocnych zawodników do bocznych sektorów boiska, ewentualnie posiadają obrońców, którym można przypisać rolę Bocznego wysuniętego obrońcy , najlepiej z zadaniem Atak. Pomocnik defensywny powinien być odpowiedzialny za rozbijanie akcji rywali, reszcie można przydzielić zadania ofensywne.

Polecenia dla piłkarzy

Kiedy już ustawimy formację, należy zdefiniować sposób gry poszczególnych graczy oraz całej drużyny. Zadania indywidualne przydzielamy na ekranie Polecenia dla Piłkarzy , dostępnym w rozwijanym menu domyślnie ustawionym na Formacja . Każdemu z zawodników wyjściowej jedenastki możemy ręcznie ustawić sposób zachowania na boisku, lub też wybrać przygotowane przez twórców gry ustawienia. W poniższych tabelach znajdziecie ich opis, z podziałem dla formacji obrony, pomocy oraz ataku. Warto pamiętać, że nawet wybierając z góry przewidziane schematy zachowań graczy oraz zadania dla nich, możemy dokonać w nich korekt. W tym celu wyznaczając zawodnikowi Rolę oraz Zadania, wybieramy opcje Zaawansowane .

Polecenia dla piłkarzy - obrona

Rola

Zadania

Opis

Bramkarz

Obrona

Klasyczne i podstawowe ustawienie dla bramkarza, ograniczające jego zapędy ofensywne do minimum. Polecane dla zdecydowanej większości golkeeperów w grze.

Bramkarz - libero

Obrona, Wsparcie, Atak

Bramkarz-libero poza zadaniami bramkarskimi będzie pełnił rolę ostatniego obrońcy gdy sytuacja na boisku tego wymaga. Decydując się na to ustawienie musimy brać pod uwagę, że nasz bramkarz dość często będzie wychodził poza pole karne, szczególnie jeśli przypiszemy mu zadanie Wsparcia lub Ataku

Boczny obrońca

Obrona, Wsparcie, Atak

W zależności od przypisanych zadań, boczny obrońca będzie grał w linii z resztą bloku defensywnego, angażował się w akcje ofensywne na wysokości pomocy, lub też pełnił rolę skrzydłowego, pomagając drużynie wrzutkami na pole karne rywala.

Boczny wysunięty obrońca

Obrona, Wsparcie, Atak

Taką rolę powinniśmy przypisać bocznemu obrońcy cechującemu się inklinacjami ofensywnymi. W zależności od przydzielonych zadań, gracz na tej pozycji będzie w mniejszym lub większym stopniu angażował się w grę na skrzydle, dośrodkowania w pole karne, dryblingi czy zagrania na obieg.

Środkowy obrońca

Obrona, Stoper, Zabezpieczenie

Podstawowe rola obrońcy grającego na środku, w dużej mierze ograniczająca się do rozbijania ataków rywala. W zależności od przypisanych zadań, środkowy defensor będzie brał głęboko lub wychodził przed linię obrony, powstrzymując akcje ofensywne z dala od pola karnego.

Obrońca grający piłką

Obrona, Stoper, Zabezpieczenie

Podobnie jak środkowy obrońca ma za zadanie rozbijać ataki przeciwników, jednak po przejęciu piłki rozpoczyna inicjowanie akcji ofensywnych, często korzystając z długich podań lub zagrań do kreatywnych zawodników z pomocy.

Tradycyjny obrońca

Obrona, Stoper, Zabezpieczenie

W sposobie gry nie różni się bardzo od środkowego obrońcy. Wyjątkiem jest to, że niezależnie od roli przypisanej na boisku, stara się za wszelką cenę uniknąć ryzyka, po odbiorze piłki często wybijając ją, eliminując zagrożenie pod bramką.

Libero

Wsparcie, Atak

Środkowy obrońca ustawiony tuż przed bramkarzem, jednak mający wiele zadań ofensywnych, angażując się w rozgrywanie piłki czy nawet atakując pole karne rywali.

Ostatni stoper

Obrona

W przeciwieństwie do libero, Ostatni stoper jest przykuty do własnego pola karnego, przechwytując piłki grane za linię obrony. Nie pełni żadnych zadań w ofensywie.

Polecenia dla piłkarzy - pomoc

Rola

Zadania

Opis

Defensywny pomocnik

Obrona, Wsparcie

Defensywny pomocnik to pierwsza linia obrony, a równocześnie gracz przetrzymujący piłkę podczas przechodzenia drużyny do ataku. W zależności od powierzonych zadań będzie uczestniczył w konstruowaniu akcji ofensywnych w linii pomocy lub skupiał się na odbiorze piłki.

Cofnięty rozgrywający

Obrona, Wsparcie

W przypadku zadań obronnych rzadko podłącza się do akcji w ataku, skupiając się na odbiorze piłki i uruchomieniu kontrataku. Gdy przydzieli mu zadania wsparcia, będzie szukał możliwości oddania strzału z dystansu.

Rygiel defensywny

Obrona

Defensywny pomocnik ograniczający się wyłącznie do gry w destrukcji, skupiający się na przecinaniu podań, odbiorze piłki i odgrywaniu jej do pomocników odpowiedzialnych za konstruowanie akcji.

Środkowy pomocnik

Obrona, Wsparcie, Atak

Najbardziej uniwersalna rola dla gracza w środku pomocy, pozwalająca na grę zarówno w obronie jak i ataku. W zależności od przypisanych zadań, środkowy pomocnik angażuje się w poczynania w ofensywnie lub defensywie, wspierając obie formacje.

Cofnięty rozgrywający

Obrona, Wsparcie

Rozgrywający o inklinacjach defensywnych, posiadający jednak dużą kreatywność, pozwalającą na rozpoczynanie ataków na bramkę przeciwnika i operowanie między linią obrony i napastnikami.

Pomocnik odbierający piłkę

Obrona, Wsparcie

Jego sposób gry przypomina defensywnego pomocnika. Pełni zadania obronne, a w przypadku przechodzenia drużyny do ataku wspiera drugą linię w rozgrywaniu piłki.

Pomocnik długodystansowiec

Wsparcie

Typowy pomocnik operujący między liniami obu pół karnych, pełniący rolę wsparcia zarówno ataku jak i obrony.

Wysunięty rozgrywający

Wsparcie, Atak

Środkowy pomocnik o typowych inklinacjach ofensywnych, nie angażujący się w grę obronną. W zależności od zadań rozgrywa piłkę na połowie przeciwnika lub atakuje pole karne rywali.

Polecenia dla piłkarzy - atak

Rola

Zadania

Opis

Skrzydłowy

Wsparcie, Atak

Klasyczny boczny pomocnik, operujący wzdłuż linii i skupiający się na atakowaniu bramki rywala. Przy zadaniu wsparcia będzie podejmował próby dośrodkowań na pole karne, atakując będzie angażował się w dryblingi i grę jeden na jeden z obrońcami.

Schodzący napastnik

Wsparcie, Atak

Zawodnik z taką rolą będzie rozpoczynał atak ze skrzydła, a następnie ścinał go do pola karnego, otwierając drogę z boku dla ofensywnie grających obrońców. Akcje kończy strzałem z dystansu lub prostopadłym zagraniem do wychodzących

Defensywny skrzydłowy

Wsparcie, Atak

Taką rolę warto przypisać bocznym pomocnikom posiadającym duże umiejętności gry obronnej. Po stracie piłki będą naciskali bocznych obrońców, powodując niedokładne podania i straty piłki.

Cofnięty napastnik

Wsparcie, Atak

Napastnik grający między linią pomocy a atakiem, wspierający pomocników przy konstruowaniu akcji i wychodzący na pozycję przy kontrach.

Środkowy napastnik

Atak

Najpopularniejsze ustawienie środkowego napastnika, cechujące się wyłącznie zadaniami ofensywnymi. Gracz na tej pozycji będzie wychodził na wolne pole, szukając okazji do sytuacji sam na sam z bramkarzem.

Odgrywający

Wsparcie, Atak

Zawodnik ofensywny, którego głównym zadaniem jest przyjęcie piłki i odegranie je do wchodzących z głębi pola napastników.

Lis pola karnego

Atak

Napastnik czyhający w polu karnym rywali na piłkę, często angażujący się w pojedynki jeden na jeden z obrońcami.

Kompletny napastnik

Wsparcie, Atak

Gracz na te pozycji powinien łączyć cechy odgrywającego i lisa pola karnego. Uniwersalne podejście do gry ofensywnej sprawia, że jest to jedna z najczęściej przypisywanych ról graczom ataku, jednak wymaga od nich wysokich współczynników umiejętności.

Defensywny napastnik

Wsparcie, Atak

Zawodnik grający na tej pozycji będzie starał się być pierwszą linią obrony swojego zespołu i po stracie piłki będzie naciskał obrońców zmuszając ich do błędu.

Klasyczna 10

Wsparcie, Atak

Napastnik lub ofensywny pomocnik, często korzystający z wolnych stref na boisku, angażujący się głównie w akcje ofensywne zespołu.

Polecenia dla drużyny

Po ustawieniu wszystkich indywidualnych sposobów gry naszych graczy, należy zdecydować o ogólnym stylu gry prowadzonego zespołu. Polecenia całej drużynie wydaje w ekranie Polecenia dla drużyny , dostępnym w tym samym rozwijanym menu co Formacja oraz Polecenia dla piłkarzy .

Widok ustawień Poleceń dla drużyny w trybie podstawowym (górna część ekranu) i zaawansowanym (dolna) - Polecenia dla drużyny - Ustawienia taktyczne - Football Manager 2011 - poradnik do gry
Widok ustawień Poleceń dla drużyny w trybie podstawowym (górna część ekranu) i zaawansowanym (dolna)

 

Polecenia dla drużyny - podstawowe

Filozofia

Bardzo sztywny, sztywny, Zrównoważony, Płynny, Bardzo Płynny

Ustawienia Filozofii i Strategii Wyjściowej zastąpiły znaną z poprzedniej wersji Mentalność. Bardzo sztywna filozofia, oznacza, że gracze z konkretnych formacji będą angażowali się wyłącznie w swoje zadania. Sztywna oznacza nieco większy udział poszczególnych formacji w grze całego zespołu. Zrównoważona filozofia jest najbardziej uniwersalna. Płynna i Bardzo Płynna oznacza, że gracze będą bronić i atakować całym zespołem.

Strategia wyjściowa

Powstrzymywanie, Defensywna, Kontratak, Standardowa, Kontrola, Ofensywna, Przewaga liczebna

Od strategii wyjściowej zależy nastawienie zespołu na boisku. Powstrzymywanie i strategię Defensywn ą należy stosować w spotkaniach ze zdecydowanie mocniejszymi rywalami, gdzie podstawą będzie zamurowanie dostępu do własnej bramki. Kontratak sprawdza się w meczach wyjazdowych i spotkaniach z nieco silniejszymi rywalami. Standardowa strategia zapewnia balans pomiędzy atakiem, a obroną. Kontrolę warto stosować w meczach z drużynami lubiącymi grać z kontry. Ofensywna i strategia Przewagi liczebnej to ustawienia bardzo ofensywne, przeznaczone dla drużyn grających ze znacznie słabszym przeciwnikiem.

Podania

Krótsze, Domyślne, Bardziej bezpośrednie

Styl podań. Domyślne będą stanowiły balans pomiędzy krótkim, a bezpośrednim rozgrywaniem piłki. Podania Krótsze należy stosować gdy nasza taktyka zakłada przetrzymywanie piłki i powolne konstruowanie akcji. W przypadku gry szybkiego tempa gry, należy raczej pomyśleć o Bardziej bezpośrednich podaniach.

Swoboda taktyczna

Większa swoboda, Domyślnie, Większa Dyscyplina

Indywidualne zagrania i ryzyko podejmowane przez naszych piłkarzy. Większa Dyscyplina oznacza, że zawodnicy będą ściśle stosować się do wyznaczonych im Ról i Zadań , nie podejmując praktycznie żadnych indywidualnych prób rozpoczynania akcji. W przypadku ustawienia Większej swobody, gracze będą podejmowali ryzyko, często stosując zagrania, których nie wyznaczyliśmy w założeniach taktycznych.

Gra przy przeciwniku

Intensywniejszy pressing, Domyślnie, Łagodniejszy Pressing

Pressing, czyli próba odbioru piłki przez naciskanie na rywala w określonych strefach boiska. Łagodniejszy pressing będzie oznaczał, że nasi zawodnicy rzadziej i przede wszystkim na mniejszej powierzchni będą starali się pressować graczy przeciwników. Intensywniejszy pressing sprawi, że na całej długości boiska piłkarze będą starać się odebrać w ten sposób piłkę. To rozwiązanie należy stosować gdy mamy zawodników o dużej Wytrzymałości . Ustawienie Intensywnego pressingu przez cały mecz sprawi, że pod koniec gracze będą bardzo słabi kondycyjnie.

Odbiór

Bardziej agresywnie, Domyślnie, Bardziej ostrożnie

Sposób w jaki nasi piłkarze mają odbierać piłkę rywalom. Bardziej agresywny odbiór sprawi, że zawodnicy będą grali twardo, ostro, na pograniczu faulu, często łapiąc kartki, jednak często zmuszą rywali do błędu. Ostrożne podejście do odbioru zapewni grę bez fauli i okazji do zdobycia goli ze stałych fragmentów gry przez przeciwników, ale sprawi, że nie będziemy mieli dużo okazji do przejęcia piłki.

Krycie

Krycie strefowe, Domyślne, Krycie 1 na 1

Sposób krycia w grze obronnej. Krycie 1 na 1 oznacza, że zawodnicy będą się opiekowali indywidualnie przeciwnikami, strefowe sprawi, że za obronę będzie odpowiadała cała formacja, nie dopuszczając by piłka przeszła przez daną strefę boiska.

Dośrodkowania

Miękkie Dośrodkowania, Domyślnie, Ostre Dośrodkowania

Sposób wrzucania piłki na pole karne przez bocznych obrońców i skrzydłowych. Miękkie będą oznaczały zagrania na długi słupek, ostre na krótki.

Swoboda pozycyjna

Trzymaj się pozycji, Domyślnie , Szukaj gry

Zezwolenie na indywidualne i kreatywne podejście piłkarzy przy rozgrywaniu akcji. Trzymaj się pozycji sprawi, że gracze będą wykonywali zadania i poruszali się w strefie boiska typowej dla ich ustawienia. Szukaj gry oznacza pozwolenie na zmianę pozycji i szukanie stref innych niż przypisane zawodnikowi. Szukanie gry jest dobrym rozwiązaniem dla piłkarzy z dużym współczynnikiem Kreatywność .

 

Polecenia dla drużyny - zaawansowane

Linia obrony

Wysunięta, Normalnie, Cofnięta

Wysokość gry formacji defensywnej naszego zespołu. Cofnięta oznacza grę blisko swojego pola karnego i pozostawienie bardzo wąskiej strefy pomiędzy parą stoperów a bramkarzem. Wysunięta sprawi, że zawodnicy obrony będą grali wysoko, częściej pomagając w ataku, ale narażając zespół na długie piłki na wolne pole zagrane za linię defensywy.

Szerokość gry

Wąsko, Normalnie, Szeroko

Rozstawienie graczy na boisku. Wąskie, sprawi, że zawodnicy w poszczególnych formacjach będą grać bliżej siebie, zagęszczając przede wszystkim środek pola, ale zostawiając miejsce na skrzydłach. Szerokie ustawienie pozwala na pokrycie bocznych stref boiska w obronie oraz ataki skrzydłami w czasie konstruowania akcji, kosztem zostawienia wolnego miejsca w środku pola.

Tempo

Wolne, Normalne, Szybkie

Sposób rozgrywania piłki przez naszych zawodników. Wolne oznacza, że gracze będą długo konstruowali akcje, analizując podania i starając się zagrywać piłkę w bezpieczny sposób. Tego rodzaju ustawienie zapewni również to, że zawodnicy nie będą się szybko męczyć. W przypadku Szybkich wymian podań należy liczyć się z ich dużą niedokładnością, ale również błyskawicznym przenoszeniem akcji pod pole karne rywala.

Gra na czas

Często, Normalne , Rzadko

Częstotliwość z jaką nasi gracze będą starali się przetrzymywać piłkę i zaoszczędzić czas. Rzadko - piłkarze będą robić wszystko by nie marnować czasu gry. Często - zawodnicy będą przetrzymywać piłkę, nie konstruując przy tym akcji i nie narażając się na niepotrzebne straty. Gra na czas powinna być stosowana przede wszystkim w końcówkach spotkań w których prowadzimy. Należy jednak uważać by nie ustawić jej zbyt wcześnie. Po pierwsze narazimy zespół na żółte kartki za przedłużanie czasu gry, po drugie bezproduktywność w ofensywie może się zemścić.

Podania

Mieszane, Lewym Skrzydłem, Prawym Skrzydłem, Oboma Skrzydłami , Środkiem

Sposób i kierunek rozgrywania akcji ofensywnych przez zespół. Mieszane - zawodnicy będą wykorzystywać wszystkie strefy boiska do ataku. Lewym Skrzydłem - najbardziej zapracowana będzie nasza lewa linia pomocy i obrony, przez która przechodzić wszystkie akcje. Prawym Skrzydłem - analogicznie, jednak z wykorzystaniem prawej flanki. Oboma Skrzydłami - boczni pomocni i obrońcy z obu stron będą odpowiadać za ataki na bramkę rywali. Środkiem - skupimy się na rozgrywaniu piłki w środkowej strefie boiska.

Kontrataki

Tak , Nie

Sposób w jaki nasza drużyna ma przechodzić do ataku. Tak - wyprowadzanie piłki ze strefy obronnej odbędzie się szybko, często z pominięciem drugiej linii. Korzystanie z kontr należy łączyć z Szybkim tempem gry oraz Bardziej Bezpośrednim sposobem podań. Nie - wyłączenie kontrataków sprawi, że po odbiorze piłki zawodnicy będą powolnie konstruować atak pozycyjny.

Pułapki ofsajdowe

Tak , Nie

Stosowanie przez obrońców spalonego.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Football Manager 2011

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Football Manager 2011

zobacz więcej informacji o grze
Football Manager 2011

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier sportowych

Sportowe