poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Empire: Total War

Poradnik do „Empire: Total War” zawiera wskazówki dotyczące bitew, mechaniki gry i zachowania na mapie, opisy podstawowych jednostek, porady dotyczące kampanii wszystkich grywalnych nacji, a także solucję amerykańskiej „Drogi ku Niepodległości”.

poradnik, solucja do gry w zawiera 160 stron i 126 ilustracji, rozmiar pliku to 8,8 MB

Co atakować?

W zależności od tego, co chcesz zrobić z przeciwnikiem, istnieje kilka odpowiedzi na pytanie postawione w tytule tego podrozdziału.

Rufa

Jeżeli chcesz jak najszybciej zmusić przeciwnika do wycofania się, musisz wykonać kreskę nad "T" i ostrzelać rufę wrogiego statku.

Na rufie znajdują się kajuty kapitana i starszych stopniem oficerów - Co atakować? - Bitwy morskie - Empire: Total War - poradnik do gry

Na rufie znajdują się kajuty kapitana i starszych stopniem oficerów. Tak jak w bitwach lądowych, wyeliminowanie dowódców drastycznie obniża morale szeregowców. Załoga bez dowódców będzie próbowała uciekać przed Twoimi statkami. Przy atakowaniu rufy używaj normalnej amunicji.

Możesz też spróbować uszkodzić wrogi takielunek. Ostrzał kulami łańcuchowymi z pozycji dogodnej do atakowania rufy pozwoli Ci zniszczyć kilka masztów i żagli w krótkim czasie.

Burty

Na burtach statków umieszczone są działa. Jeśli planujesz zatopić wrogi statek lub zniszczyć jego arsenał, ustaw okręt równolegle i rozpocznij ostrzał.

Niszczenie burty i armat często bywa zajęciem bardzo czasochłonnym - Co atakować? - Bitwy morskie - Empire: Total War - poradnik do gry

Niszczenie burty i armat często bywa zajęciem bardzo czasochłonnym. W walce jeden na jednego (przy udziale podobnych jednostek), tego typu ataki często kończą się dużymi stratami. Przy niszczeniu burt używaj normalnej amunicji.

Po uszkodzeniu burty przeciwnika sprawdź, czy jego statek nie przechyla się drastycznie w którąś ze stron. Jeśli stwierdzisz, że tak, to znaczy że woda powolutku wlewa się do ładowni przeciwnika. W takim wypadku możesz albo dokończyć dzieła zniszczenia i dobić wroga, albo poczekać kilka chwil - statek w końcu sam zatonie.

Dziób

Wykonanie kreski na "T" przed wrogim dziobem jest bardzo dobrym manewrem. Po pierwsze, przód statku jest przeważnie kiepsko uzbrojony - stoi tam kilka dział na krzyż i ewentualnie paru muszkieterów. Maleje zatem ryzyko odniesienia poważnych strat w kadłubie.

Ostrzelanie dziobu, choć nie pozwala uszkodzić kadłuba tak mocno jak to ma miejsce w przypadku atakowania burt, stwarza bardzo dobre warunki do niszczenia wrogiego takielunku. Zauważ, że kule łańcuchowe wystrzelone w kierunku dziobu (a więc równolegle do ułożenia okrętu) są w stanie uszkodzić kilka żagli i masztów. Więcej na temat niszczenia takielunku przeczytasz poniżej.

Takielunek

Wykorzystuj kule łańcuchowe do zrywania masztów na statkach Twojego wroga. Szczególnie udanie wychodzą tego typu ataki wówczas, gdy przeciwnik płynie z wiatrem i ma rozwinięte wszystkie żagle.

Stan takielunku obrazowany jest przez biały paseczek umieszczony ponad ikoną statku. Im więcej żagli i masztów zniszczysz, tym większe problemy z poruszaniem się będzie miał Twój wróg. Koniec końców doprowadzisz do takiej sytuacji, w której okręt przeciwnika w ogóle nie będzie mógł się poruszać. Jak wiadomo, nieruchomy statek jest bardzo łatwym łupem nawet dla słabszych jednostek. Gdy już unieruchomisz jakiś okręt, ostrzelaj jego rufę.

Istnieje szansa, że przeciwnik z częściowo zniszczonym takielunkiem będzie próbował uciekać z pola bitwy.

Okrętami rakietowymi można łatwo podpalić żagle przeciwnika. Pamiętaj, że płonące statki mogą w każdej chwili eksplodować. - Co atakować? - Bitwy morskie - Empire: Total War - poradnik do gry
Okrętami rakietowymi można łatwo podpalić żagle przeciwnika. Pamiętaj, że płonące statki mogą w każdej chwili eksplodować.

Załoga

Możesz przetrzebić wrogie szeregi stosując pociski kartaczowe. Są to małe kulki, które - niczym pociski z muszkietów - lecą jak grad w stronę załogi nieprzyjaciela. Wadą kartaczy jest ich stosunkowo mała celność. Warto ich jednak używać, szczególnie wtedy gdy próbujesz przechwycić statek przeciwnika.

Po każdym ostrzale sprawdzaj (najeżdżając kursorem na ostrzeliwaną jednostkę), ile osób w załodze jeszcze zostało nieprzyjacielowi. Gdy stwierdzisz, że ma on już niewielu ludzi, przystąp do abordażu (kartaczami i tak nie da się wybić wrogiej załogi w 100%).

Musisz dobrze wybrać moment na wkroczenie na pokład przeciwnika. Z jednej strony musi ono nastąpić, gdy stwierdzisz że masz przewagę liczebną w ludziach. Z drugiej jednak nie możesz odkładać abordażu na później, bo przeciwnik zacznie uciekać (efekt paniki wywołanej stratami w załodze).

Sytuacje wyjątkowe

Z całego serca życzę Ci, by Twoje kule armatnie trafiały w czułe punkty statków. Jak zapewne wiesz, na okrętach przewożony jest proch strzelniczy. Może się zdarzyć, że jeden zbłąkany pocisk trafi w jakąś beczułkę prochu. W takiej sytuacji na statku może wybuchnąć pożar, który zdecydowanie obniża wartość bojową jednostki i czasem prowadzi do jej zatonięcia.

Jeszcze lepiej, gdy Twoje kule armatnie trafią w cały skład prochu - wówczas wrogi statek może dosłownie wylecieć w powietrze, odpadając z rozgrywki raz na zawsze.

Abordaże

W momencie, gdy nabierzesz ochoty na przechwycenie wrogiego statku, sprawdź ile osób w załodze ma przeciwnik i porównaj tę liczbę ze swoimi jednostkami. Jeśli stwierdzisz, że masz zdecydowaną przewagę liczebną, wydaj rozkaz abordażu. Jeśli nie, poprzedź walkę na szablę ostrzałem kartaczami - dzięki temu zdziesiątkujesz załogę przeciwnika i łatwiej będzie Ci zająć jego jednostkę.

Jeżeli ostrzałem zmusisz okręt wroga do ucieczki, zniszcz mu żagle żeby go spowolnić. Dzięki temu bez większych problemów go dogonisz i dokonasz abordażu.

Poczekaj, aż Twoi ludzie przerzucą liny na jednostkę nieprzyjaciela, a następnie przyciągną ją do siebie. Nie możesz teraz nic zrobić, wyjąwszy ochronę walczącego statku przed innymi okrętami przeciwnika.

W trakcie walki sprawdzaj stan atakowanej przez Ciebie jednostki poprzez umieszczanie kursora na niej - Abordaże - Bitwy morskie - Empire: Total War - poradnik do gry

W trakcie walki sprawdzaj stan atakowanej przez Ciebie jednostki poprzez umieszczanie kursora na niej. Gdy w wyskakującej wówczas tabelka z informacjami przeczytasz, że oponent się poddał, możesz przerwać abordaż i nakazać swojej jednostce powrót do walki na armaty. Czasami nieprzyjaciel poddaje się i bez abordażu. Okręt wywieszający białą flagę będzie można wcielić później do swojej floty.

Raz pokonana w abordażu załoga nie będzie już stawiała oporu. - Abordaże - Bitwy morskie - Empire: Total War - poradnik do gry
Raz pokonana w abordażu załoga nie będzie już stawiała oporu.

Po walce możesz zapoznać się z danymi zdobytych okrętów i zdecydować, co z nimi zrobić. Jeśli chcesz, możesz wcielić je do swojej floty. Wówczas oczywiście musisz płacić za ich utrzymanie i masz prawo wykorzystywania ich w celach militarnych. Możesz także zrezygnować ze zdobycznych statków zyskując w zamian trochę pieniędzy (tzw. pryzowe).

1 - Abordaże - Bitwy morskie - Empire: Total War - poradnik do gry

Znaczenie wiatru

Nieodłącznym elementem bitew morskich jest wiatr. Znacznik jego kierunku zawsze wyświetlany jest w górnej części ekranu, a także na minimapie.

Długość brzechwy strzałki symbolizuje siłę wiatru. - Znaczenie wiatru - Bitwy morskie - Empire: Total War - poradnik do gry
Długość brzechwy strzałki symbolizuje siłę wiatru.

Wiatr ma w zasadzie wpływ tylko na poruszanie się okrętów. Gra opowiada o zmaganiach narodów w XVIII wieku, a to oznacza, że możesz mieć co najwyżej dostęp do parowców. Większość okrętów porusza się za pomocą żagli, właśnie pod wpływem wiatru.

Płynąc z wiatrem, Twoje jednostki poruszają się najszybciej, jak to tylko możliwe. By wykorzystać go w pełni, możesz rozkazać swoim ludziom rozwinąć wszystkie posiadane żagle.

Dla odmiany, płynąc pod wiatr najlepiej je zwinąć - Znaczenie wiatru - Bitwy morskie - Empire: Total War - poradnik do gry

Dla odmiany, płynąc pod wiatr najlepiej je zwinąć. Statki mogą pływać pod wiatr, aczkolwiek robią to niesłychanie wolno. Wszelkie ustawienia bokiem do kierunku wiatru zapewniają średnią prędkość.

Wniosek jest taki, aby podczas walki za wszelką cenę unikać ustawiania okrętów pod wiatr, bowiem prowadzi to do drastycznego obniżenia prędkości. Powolne statki to łatwe cele, a przecież jedną z cech dobrego dowódcy jest umiejętność minimalizowania ryzyka.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Empire: Total War

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Empire: Total War

zobacz więcej informacji o grze
Empire: Total War

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier strategicznych

Strategiczne