poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik FIFA Manager 09 polski poradnik do gry

Poradnik do „Fifa Managera 09” powstał z myślą o graczach, którzy dopiero zaczynają swą przygodę z serią. Ten tekst powinien umożliwić rozpoczęcie przygody, której owocem będzie przekształcenie małego klubiku w prawdziwą piłkarską potęgę.

poradnik, solucja do gry w zawiera 76 stron i 33 ilustracji, rozmiar pliku to 3,1 MB

Kadra i podział obowiązków

Zadaniem pierwszych rozdziałów tego poradnika było wskazanie czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem sezonu. Z założenia miały być to wskazówki. Swoiste drogowskazy do kolejnych rozdziałów, które szczegółowo wprowadzą was w arkana poszczególnych zagadnień.

Ten rozdział jest pierwszym ze szczegółowych rozdziałów poradnika. Zajmiemy się w nim doborem kadry klubowej i optymalnym podziałem obowiązków.

CENTRUM KLUBOWE

Zanim w ogóle zabierzecie się do szukania szkoleniowców, którzy mogliby zasilić wasz klub, musicie sprawdzić, czy dysponujecie odpowiednią liczbą wolnych etatów. Ich liczbę determinuje poziom centrum klubowego, które jest swoistą centralą klubu. Z reguły gra zaczyna się z pełną możliwą obsadą kadrową. W przypadku małych klubów, współpracować można najczęściej tylko z pięcioma szkoleniowcami. Musicie więc być świadomi, iż niezbędna będzie rozbudowa centrum klubowego, a tymczasowo pozbycie się szkoleniowców, którzy nie są wam potrzebni.

BUDŻET

Drugą ważną sprawą jest budżet. Wszelkie koszty ponoszone z tytułu zatrudnienia szkoleniowców dopisywane są do budżetu wynagrodzeń. Musicie mieć świadomość, iż prognoza początkowa zawiera kwotę skalkulowaną z myślą o zaspokojeniu potrzeb personelu i piłkarzy zatrudnionych w momencie jej sporządzania. Jeżeli więc nie zwiększyliście budżetu płacowego przy negocjacjach przedsezonowych, zatrudnienie dodatkowego szkoleniowca będzie wiązać się z przekroczeniem tego budżetu o kwotę pensji zatrudnianego członka sztabu. Należy mieć to na szczególnej uwadze, gdyż dochody małych klubów są ograniczone i trudno będzie potem naprawić ten błąd.

Elementy, na które warto zwrócić uwagę przy zatrudnianiu pracownika

Aby wyszukać dostępnych szkoleniowców, skorzystać ze skrótu Transfery > Kadra > Szukaj. Najważniejszym wyznacznikiem kompetencji szkoleniowca jest poziom jego umiejętności (od 0 do 100). Małe kluby zaczynają zazwyczaj ze szkoleniowcami na poziomie 20-30. W potencjale mogą na starcie zatrudnić szkoleniowców o poziomie 40-45. Zatrudniając szkoleniowca warto też zwrócić uwagę na jego talent i cechę charakteru Zapał do nauki (szukaj w profilu szkoleniowca). Elementy te determinują, jak bardzo dany szkoleniowiec będzie mógł podnieść swoje umiejętności i jak szybko to nastąpi. Aby podnieść umiejętności pracowników klubowych, należy wysłać ich na kurs (PPM na pracowniku i wybór opcji Wyślij na kurs).

Po przejściu do karty szkoleniowca (LPM na jego nazwisku, a potem LPM na Informacje o pracownikach) można skonfigurować obciążenie pracą - Kadra i podział obowiązków (cz.1) - Drużyna - FIFA Manager 09 - poradnik do gry

OBCIĄŻENIE PRACĄ (Transfery > Kadra)

Po przejściu do karty szkoleniowca (LPM na jego nazwisku, a potem LPM na Informacje o pracownikach) można skonfigurować obciążenie pracą. Im większe obciążenie, tym lepsze efekty pracy danego pracownika. Minusem jest rosnący poziom stresu, który z kolei wpływa na morale i działa demotywująco. Trzeba tu rzecz jasna szukać złotego środka. Zazwyczaj ustawienie suwaka obciążenia pracą na 110% pozwala zwiększyć wydajność pracownika, bez narażania go na zbyt silny stres.

1 - Kadra i podział obowiązków (cz.1) - Drużyna - FIFA Manager 09 - poradnik do gry

PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW (Transfery > Kadra > Przydziel zadania)

Ekran podziału obowiązków pozwala określić podział klubowych obowiązków między waszą osobę i wirtualnych pracowników. Trzeba pamiętać, iż im więcej personelu zatrudnicie, tym więcej pieniążków wypłynie z klubowej kasy. Większość czynności jesteście natomiast w stanie wykonać sami i to bez większego problemu. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie komputerowi pod władanie wyłącznie drużyny rezerw i juniorskiej. Jeżeli nie macie ochoty samemu bawić się w trening, można go również przypisać go asystentowi. Sprawy zarządu/pr powinny pozostać pod waszymi skrzydłami.

Sztab szkoleniowy - Asystent ( ZALECANY ) - Kadra i podział obowiązków (cz.2). - Drużyna - FIFA Manager 09 - poradnik do gry

Sztab szkoleniowy - Asystent ( ZALECANY )

Asystent to twój najbliższy współpracownik, któremu śmiało można powierzyć treningi. Z reguły małe kluby zaczynają z asystentem na poziomie 20-30. Istnieje możliwość zatrudnienia takiego, który będzie dysponował poziomem 40-45 i właśnie za takim warto się rozejrzeć. Mając do wyboru kilku szkoleniowców o takim poziomie, wybierajcie tego, który ma więcej gwiazdek. Zaowocuje to szybszym rozwojem jego umiejętności.

Sztab szkoleniowy - Trener amatorów ( ZALECANY )

Trener amatorów zajmuje się wszystkim, co wiąże się z drużyną rezerw. Jako, że w Fifa Managerze liczy się tylko ogólny poziom umiejętności zawodników, względnie forma, sprawność i poziom energetyczny - szkoda jest marnować czasu na babranie się we własnoręczne prowadzenie tej drużyny. Podobnie, jak w przypadku asystenta, warto poszukać szkoleniowca na poziomie 40-45.

Sztab szkoleniowy - Trener juniorów ( ZALECANY )

Trener juniorów odpowiada za wszelkie sprawy związane z drużyną juniorów. Podobnie, jak w przypadku rezerw, nie opłaca się tracić czasu na własnoręczne prowadzenie sekcji młodzieżowych. Wystarczy, jeśli zadbacie o odpowiednią bazę i fachowca, który zajmie się szkoleniem.

Sztab szkoleniowy - Trener sprawnościowy ( ZBĘDNY )

Trener ten zajmuje się szlifowaniem kondycji piłkarzy i jest przydatny szczególnie podczas przygotowań do nowego sezonu lub kolejnej rundy. Jego zatrudnienie wiąże się przeważnie z koniecznością rozbudowy centrum klubowego. Biorąc pod uwagę, iż solidny obóz kondycyjny rozwiązuje problemy z kondycją, inwestycja nie jest warta zachodu. Obowiązki tego pana można zrealizować bez problemu samemu, a w razie czego wspomóc się przedsezonowym wynajmem trenera kondycyjnego.

Sztab medyczny - Lekarz ( ZALECANY W DALSZEJ FAZIE GRY )

Lekarz klubowy zajmuje się kontuzjowanymi piłkarzami. Często potrafi znacznie skrócić czas rekonwalescencji. Niestety jest to luksus, na który pozwolić sobie mogą nieco większe kluby. Zatrudnienie zarówno jego, jak i masażysty, wymaga rozbudowy bazy medycznej. Może być to nieosiągalne na początku zabawy. Lekarz warty jest jednak zachodu i należy zatrudnić go, gdy będą ku temu możliwości.

Sztab medyczny - Masażysta ( ZALECANY )

Masażysta przyspiesza regenerację piłkarzy przed meczami. Warto go zatrudnić jeszcze przed pierwszą kolejką. Premia nie jest gigantyczna, ale jak najbardziej zauważalna.

Sztab medyczny - Psycholog ( ZALECANY W DALSZEJ FAZIE GRY )

Psycholog generuje premię do rozwoju zdolności mentalnych i pomaga łagodzić spory. Warto go zatrudnić, gdy wasz klub nieco się już rozrośnie i pojawią się możliwości do angażu tego specjalisty. Jest on niezbędny w klubach, które systematycznie wspinają się po szczeblach piłkarskiej kariery. Gdy klub jest nieduży, wszyscy mają mniej więcej takie same gaże i spory są rzadkością. Wraz z rozwojem drużyny, pojawiają się większe pieniądze, większe oczekiwania i nowi zawodnicy. Może rodzić to konflikty, które łatwiej będzie rozwiązać właśnie z pomocą psychologa.

Sztab medyczny - Specjalista ( ZALECANY W DALSZEJ FAZIE GRY )

Lekarz specjalista bywa przydatny, gdy zajdzie konieczność leczenia poważnych urazów. Jego wiedza pozwala też opracowywać programy profilaktyczne, które zapobiegają najpoważniejszym urazom. Warto zatrudnić go w dalszej części gry, gdy będziecie dysponowali jakkolwiek silną drużyną, z górnymi aspiracjami. Jego zatrudnienie wiąże się z odpowiednią rozbudową bazy medycznej, co siłą rzeczy spycha ten moment na któryś z kolejnych sezonów.

Sztab klubowy - Dyrektor generalny ( ZBĘDNY )

Ten wysoko postawiony przedstawiciel klubu może zwolnić was z konieczności podejmowania większości decyzji biznesowych. Problem jednak w tym, iż na tych decyzjach opiera się przyjemność płynąca z gry w FifaM 09. Jego zatrudnienie ma sens tylko wtedy, gdy nie chcecie zajmować się biznesową i organizacyjną sferą klubu. W innym przypadku, szkoda na niego pieniędzy.

Sztab klubowy - Kierownik ds. marketingu ( ZBĘDNY )

Ten członek sztabu klubowego odpowiada za sprzedaż gadżetów klubowych. Wraz z jego poziomem, rośnie i premia do sprzedaży klubowych gadżetów. Jest to jednak wzrost jednocyfrowy. O wiele więcej przelejecie mu co rok na konto. Prowadzenie sklepiku nie należy do zadań trudnych, a 100k E, które w najlepszym przypadku przeznaczycie półamatorowi za tę fuchę, wydać można zupełnie inaczej.

Sztab klubowy - Kierownik ds. rozbudowy ( ZBĘDNY )

Ta osoba odpowiada za rozbudowę stadionu i bazy klubowej. Podobnie, jak kwestie biznesowe, tak i własnoręczne konstruowanie stadionu i budynków klubów jest tym, co w tej grze najlepsze. Nie warto więc z tego rezygnować, ani płacić komuś za nic nie robienie, bo w małych klubach budżet i tak jest ograniczony. Za 100.000E wybudujecie zaś całkiem sporo nowych krzesełek.

Sztab klubowy - Dyrektor piłkarski ( ZBĘDNY )

Ten pan (lub pani) odpowiada za wszystkie sprawy organizacyjne, które wiążą się z drużyną. O ile chcecie sami organizować sparingi, negocjować transfery, kontrakty i planować obozy szkoleniowe - jego obecność będzie zbędna.

Sztab klubowy - Przedstawiciel kibiców ( MOŻE SIĘ PRZYDAĆ )

Przedstawiciel kibiców odpowiada za kontakty z kibicami. Zarządza więc liczbą darmowych biletów, organizuje darmowe pociągi i autobusy, a także spotkania z piłkarzami. Oprócz tego generuje pewną premię do poprawnych relacji z fanami klubu. Jeżeli was stać i nie chce wam się samemu zerkać na zakładkę fanów, można taką osobę zatrudnić. Nie jest ona jednak niezbędna i da się na niej oszczędzić bez wielkich wyrzeczeń z waszej strony.

Sztab klubowy - Rzecznik prasowy ( TYLKO W PRZYPADKU PROBLEMÓW Z MEDIAMI )

Rzecznik prasowy odpowiada za kontakty z mediami. Jego głównym zadaniem jest poprawa wizerunku klubu w mediach. Warto go zatrudnić tylko, gdy mocno nabroiliście przy dziennikarzach i ktoś to musi posprzątać lub gdy zależy wam na poprawie relacji z dziennikarzami, a samemu nie bardzo to wychodzi. Kontakty z prasą są jednak smaczkiem tej gry i namawiam, by rozmawiać z nimi własnymi ustami.

Sztab klubowy - Prawnik ( MOŻE SIĘ PRZYDAĆ W DALSZEJ CZĘŚCI GRY )

Prawnik dba o kwestie prawne klubu i jego piłkarzy. Owa dbałość bazuje głównie na negocjowaniu odszkodowań dla pracowników. Może być przydatny w dalszej części gry, gdy w klubie pojawią się piłkarze i działacze zarabiający spore sumy kontraktowe.

Sztab klubowy - Zwiadowca ( WARTO TYLKO, JEŚLI DYSPONUJE WYSOKIM POZIOMEM )

Zwiadowca to osoba, która jest odpowiedzialna za zbieranie informacji o innych graczach. Niestety w Fifa Manager 09, system łowców talentów nie działa zbyt dobrze. Z tego powodu zwiadowcy o niskim poziomie umiejętności nie dostarczają zbyt wielu cennych i trafnych informacji. Gdy dodamy do tego brak rozpoznania taktycznego przeciwników, stają się oni bezużyteczni. W pierwszym sezonie śmiało można ze zwiadowcy zrezygnować. Warto zainwestować za to system zwiadowczy pierwszej lub drugiej klasy.

Trening i zdolności taktyczne drużyny

Zdolności taktyczne drużyny ilustrowane są w postaci pasków, które znajdują się w prawym-dolnym obszarze ekranu treningu (5) - Trening i zdolności taktyczne drużyny (cz.1) - Drużyna - FIFA Manager 09 - poradnik do gry

ZDOLNOŚCI TAKTYCZNE DRUŻYNY

Zdolności taktyczne drużyny ilustrowane są w postaci pasków, które znajdują się w prawym-dolnym obszarze ekranu treningu (5). Ilustrują one biegłość, z jaką drużyna gra określonym stylem taktycznym. Warto inwestować szczególnie w pressing oraz grę krótkimi podaniami i wybierać często te umiejętności, jako cele treningowe zagadnień. Pamiętać o tym należy szczególnie podczas zgrupowań taktycznych, gdyż można dzięki temu poprawić zgranie i walory taktyczne zespołu jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Pressing i krótkie piłki są również istotne z powodu oferowanych możliwości taktycznych. Duża biegłość w tych umiejętnościach, pozwala kontrolować przebieg większości spotkań. Szczególnie, jeśli ich praca nad nimi pójdzie w parze z dobrym przygotowaniem kondycyjnym i wysoką wartością atrybutu Kontrola. Uwaga! Wszystkie wymienione umiejętności przypisane są do sekcji Taktyka i rozwijane przy okazji treningów taktycznych.

Nad paskami opisującymi walory taktyczne zespołu, znajdują się też paski opisujące atmosferę w zespole, średni poziom energetyczny, poziom zgrania itp. (4). Warto jest zwrócić na nie uwagę, by mieć pełną orientację, w tym co trzeba jeszcze poprawić.

Godne uwagi są również przyciski w dolnym-prawym rogu ekranu (6). Można za ich pomocą wynająć na kilka tygodni trenera mentalnego i sprawnościowego, a także zapoznać się z postępami poczynionymi przez piłkarzy. Wynajęcie trenera jest szczególnie przydatne podczas okresu przygotowawczego. Zwiększa on szybkość, z jaką piłkarze odzyskują formę (mentalny) lub sprawność (kondycyjny).

ZAGADNIENIA TRENINGOWE

W Fifa Manager 09 trening odbywa się w oparciu o rozdział czasu treningowego na sześć sekcji treningowych (2). Im więcej czasu treningowego zostanie przypisanych do danej sekcji, tym szybciej będą rosnąć umiejętności związane z owym zagadnieniem. W przypadku czterech głównych zagadnień treningowych, wybrać można jedną umiejętność, na której w szczególności skupi się trening. Jeżeli trening specjalistyczny zostanie zgrany z celem treningowym piłkarza biorącego udział w treningu, otrzyma on dodatkową premię do wzrostu określonej umiejętności. Aby zapoznać się z listą umiejętności przypisanych do danego zagadnienia treningowego, należy kliknąć przycisk rozwijający listę wyboru, który znajduje się pod frazą danego zagadnienia (1). Aby zapisać określony program treningowy, należy wpisać nazwę w pole 3 i kliknąć przycisk znajdujący się po prawej. Nieco nad polem tekstowym znajduje się rozwijana lista, która umożliwia wybór zapisanych programów treningowych.

Oto charakterystyka zagadnień treningowych:

Taktyka - Trening taktyczny poprawia umiejętności związane z zagadnieniami taktycznymi.

Umiejętności boiskowe - Trening piłkarski umożliwia szlifowanie wszystkich umiejętności związanych z grą.

Umiejętności fizyczne - Trening fizyczny koncentruje się na fizycznych aspektach piłkarskiego rzemiosła.

Zdolności mentalne - Trening mentalny koncentruje się na umysłowej i emocjonalnej sferze piłkarskiego fachu.

Sprawność - Trening sprawnościowy pozwala piłkarzom zachować sprawność fizyczną, umożliwiającą rozgrywanie pełnych 90 minut meczu. To zagadnienie treningowe jest szczególnie istotne w okresach przedsezonowych i między rundami, gdy trzeba odbudować kondycję piłkarzy.

Renegeracja - Przydział czasu do tego zagadnienia, równoznaczny jest z wysłaniem piłkarzy odnowę biologiczną. Im więcej czasu spędzą piłkarze u fizjoterapeutów, tym wyższy będzie ich poziom energetyczny.

Bez treningu - To czas wolny piłkarzy. Warto zwrócić na niego uwagę, jeśli piłkarze będą narzekać na atmosferę w zespole i zbyt wyczerpujący reżim treningowy.

CELE TRENINGOWE PIŁKARZY ( Zakładka B)

Oprócz rozdziału czasu treningowego na zagadnienia treningowe, istnieje również możliwość doboru indywidualnych celów treningowych (A), a także odrębnego natężenia treningów (C) dla każdego z graczy - Trening i zdolności taktyczne drużyny (cz.1) - Drużyna - FIFA Manager 09 - poradnik do gry

Oprócz rozdziału czasu treningowego na zagadnienia treningowe, istnieje również możliwość doboru indywidualnych celów treningowych (A), a także odrębnego natężenia treningów (C) dla każdego z graczy. Jak zostało już wspomniane, cele treningowe przyspieszają rozwój danej umiejętności (B). Jest on znacznie szybszy, gdy cele treningowe zostaną zgrane z treningiem skupiającym się na określonej umiejętności. W dolnej części ekranu celów znajdują się przyciski, które umożliwiają globalne zarządzanie stopniem obciążenia treningowego (D). Są one przydatne, gdy sami prowadzimy treningi, a sytuacja wymaga, by piłkarze odpoczęli np. po ciężkim meczu.

GRUPY TRENINGOWE (Zakładka C)

Piłkarze trenują w grupach - Trening i zdolności taktyczne drużyny (cz.1) - Drużyna - FIFA Manager 09 - poradnik do gry

Piłkarze trenują w grupach. Do ich organizacji służy zakładka Grupy. Można za jej pomocą podzielić zawodników na kilka grup, które będą trenować w oparciu o odrębne programy treningowe.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik polski poradnik do gry do gry
FIFA Manager 09

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

FIFA Manager 09

zobacz więcej informacji o grze
FIFA Manager 09

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier sportowych

Sportowe