poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Sudden Strike

Szczegółowy opis przejścia gry po stronie aliantów, z wyszczególnieniem wszystkich misji, jednostek, czołgów i pojazdów. Zarówno początkujących jak i zaawansowanych graczy z pewnością zainteresują porady autora dotyczące możliwych strategii.

poradnik, solucja do gry w zawiera 36 stron i 43 ilustracji, rozmiar pliku to 2,4 MB

Mission 3: The bridge

Założenia:

  • zniszczyć mosty
  • wyzwolić wieś na północy
  • wycofać się na północ
W tej misji mapa jest taka sama jak w drugiej misji - Alianci: Misja 3 - Sudden Strike - Opis przejścia gry po stronie Aliantów - poradnik do gry

W tej misji mapa jest taka sama jak w drugiej misji. Na początku mamy do dyspozycji trzy grupki american rifleman'ów. Oznacz je jako grupa 1, 2, 3 i lekko wysuń na północny zachód. Jak tylko zobaczą przeciwnika, to wydaj im rozkaz stop ("c" z klawiatury). Uważaj na to, aby żaden rifleman nie odstawał za bardzo do przodu od grupy, ponieważ możesz przez to niepotrzebnie tracić jednostki. Dość duża grupa Niemców powinna podchodzić pod twój odstrzał. Kiedy już wszystkich się pozbędziesz, szybko podejdź wszystkimi jednostkami do mostu. Tam dostaniesz trzy czołgi. Kiedy będziesz podchodził do mostu ,z drugiej strony zacznie cię atakować piechota niemiecka. Musisz ją bardzo szybko wyeliminować (obsadź wieżyczkę dwoma twoimi jednostkami piechoty).

Jak tylko pozbędziesz się wroga, jak najszybciej przejedź czołgami na drugą stronę mostu. Potem Zaznacz wszystkie jednostki piechoty (nie zapomnij o tych w wieżyczce) i również je przemieść na drugą stronę. Musisz to zrobić jak najszybciej, ponieważ niemieckie oddziały zaatakują cię od południa. Kiedy twoje jednostki będą na moście rozkaż im położyć miny na most ("a" na klawiaturze). Jak już będziesz po drugiej stronie to jak najszybciej ustaw się piechotą w jednej linii wzdłuż mostu. Możesz też wejść paroma jednostkami do domu. Nie zapomnij również obsadzić wieżyczki. Tutaj możesz ponieść dość duże straty w piechocie, ale nie możesz stracić czołgów ponieważ będą ci jeszcze potrzebne.

Teraz przemieść swoje jednostki dalej na zachód (nie przechodź główną drogą przez miasto, tylko omiń całe miasto południową stroną tak, aby jednostki wroga stacjonujące w mieście cię nie zauważyły. W tym samym czasie przemieść swoich rifleman'ów będących na północy bezpośrednio na południe , tak aby doszły do drugiego (tego jeszcze nie zniszczonego mostu). Przechodząc przez te tereny zobaczysz (nieco na północ od mostu) granatniki wroga. Przejmij je i jak najszybciej obsadź przez swoje jednostki, następnie przejdź jeszcze na południe - aż dojdziesz przed most. Tutaj są armaty wroga. Przejmij je również i jak najszybciej obsadź swoimi jednostkami.

Po południowej stronie drogi (za drzewami) jest ustawiona następna artyleria wroga. Zniszcz ją swoimi trzema czołgami (musisz wjechać szybko i zdecydowanie, bo w przeciwnym wypadku działo zdąży się obrócić w twoją stronę. Przy samej drodze również są dwa działa. Te po północnej stronie (bliżej miasta) przejmij piechotą z północy. Te po południowej stronie zniszcz czołgami( na screen'ie widać czerwone kółka - tam właśnie były te armaty). Teraz zaatakują cię opancerzone jednostki i piechota wroga. Nadejdą z miasta. Na szczęście artyleria i granatniki, które przejąłeś nie powinny mieć żadnego problemu z usunięciem wrogich jednostek.

Teraz przejedź szybko swoimi czołgami na drugą stronę mostu. Zniszcz blindage znajdujące się koło mostu. Teraz przeprowadź całą swoją piechotę. Kiedy już będziesz na moście ,rozkaż swoim żołnierzom obstawić most minami. Jak już przejdziesz na drugą stronę, to zniszcz most strzelając do niego z czołgów. Po tym wszystkim sytuacja powinna wyglądać mniej więcej tak jak na screen'ie:

Trochę dalej na zachód znajdują się cztery granatniki - Alianci: Misja 3 - Sudden Strike - Opis przejścia gry po stronie Aliantów - poradnik do gry

Trochę dalej na zachód znajdują się cztery granatniki. Obsadź je swoimi wojskami. Czołgami wyjedź jeszcze trochę na zachód. Tam będą dwa budynki w których kryją się Niemcy. Po ich zniszczeniu misja zostanie pomyślnie zakończona.

Mission 4: Normandie

Założenia:

  • Podporządkować zachodnie wybrzeże
  • Zdobyć kontrolę na miastem
  • Podporządkować wschodnie wybrzeże

W misji tej znowu mamy do czynienia z tą samą mapą, co we wcześniejszej misji. Warto zauważyć, że do dyspozycji mamy snajperów. Przejdź nimi na północny zachód, na wzgórze - tam gdzie znajduje się parę naszych czołgów M5-stewart'ów. Następnie przesuwaj snajperów powoli na wschód, eliminując piechotę wroga, która ukrywa się w blindage'ach. Koło drzew znajdują się również AT-gun'y. Zlikwiduj jednostki wroga , które je obsługują. Siatkę która przeszkadza przejść twoim snajperom, rozjedź czołgiem. Po chwili sytuacja powinna wyglądać tak jak na screen'ie:

Teraz przyjedzie kolejna dostawa czołgów - Alianci: Misja 4 - Sudden Strike - Opis przejścia gry po stronie Aliantów - poradnik do gry

Teraz przyjedzie kolejna dostawa czołgów. Domyślnie jadą prosto w kierunku snajperów. Wycofaj wszystkie nowe jednostki do pozostałych wojsk. Zgromadź wszystkie wojska w jedno miejsce (oprócz snajperów, wojska na samym południu i piechoty na północy).Wszystkie działa obsadź swoimi wojskami (nie snajperami). Snajperów przemieszczaj dalej na wschód. Potem przejdź wąskim przesmykiem (tym obok zniszczonego bunkra) na południe (nie zapomnij wyeliminować wszystkich niemieckich żołnierzy, również tych w blindage'ach). Teraz idź dalej na wschód (będzie tam parę AT-gun'ów). W pewnym momencie zatrzymaj się w miejscu na północ od drzew. Jeżeli zejdziesz na południe, zaczną do ciebie strzelać działa dalekobieżne. Działa te są położone na wzgórzu które jest na południu. Użyj swojego wojska na południu i podporządkuj sobie wzgórze (szybkie jednostki odkrywają teren, a powolne są z tyłu i ostrzeliwują wroga. Po wszystkim sytuacja powinna przedstawiać się mniej więcej jak na screen'ie:

Jeszcze tylko snajperami zniszcz kilka tych blinage'ów, do których wtedy nie mogłeś dojść z powodu dział dalekobieżnych - Alianci: Misja 4 - Sudden Strike - Opis przejścia gry po stronie Aliantów - poradnik do gry

Jeszcze tylko snajperami zniszcz kilka tych blinage'ów, do których wtedy nie mogłeś dojść z powodu dział dalekobieżnych. Jedno z założeń wykonane. Pozostało jeszcze podporządkować miasto i wschodnią plażę. Aby dojść do drogi na północy, musisz przejść przez lasy, w których jest dość dużo niemieckich oddziałów. Jest kilka sposobów na to, aby się ich pozbyć. Mamy do dyspozycji niedawno zdobyte Field gun'y, dużo snajperów i dużo, dużo wojska. Najpierw przewieź Field gun'y na wzgórze na samym zachodzie. Teraz są dwa sposoby na przejście na północ. Pierwszy polega na operowaniu snajperami i działami dużego zasięgu (powolne przemieszczanie snajperów na północ i niszczenie wszystkich jednostek opancerzonych za pomocą dział). Jest to niestety proces żmudny, który zmusza do częstego korzystania z opcji save/load. Drugą metodą jest inwazja czołgami i piechotą. W lesie są granatniki wroga, przez które możesz ponieść duże straty , więc lepiej tam zajrzeć snajperami. Zaraz przy drodze jest dużo AT-gun'ów. Je również lepiej wyeliminować snajperami.

Na screen'ie powyżej czerwone kółka, to miejsca w który są ustawione granatniki - Alianci: Misja 4 - Sudden Strike - Opis przejścia gry po stronie Aliantów - poradnik do gry

Na screen'ie powyżej czerwone kółka, to miejsca w który są ustawione granatniki. Oprócz granatników w tym rejonie stacjonują małe czołgi , piechota i wozy przeciwpiechotne. Są to jednostki mogące poważnie zagrozić snajperom, ale przy odpowiednim używaniu rozkazu zakazu strzelania ("t" na klawiaturze) możemy wyeliminować snajperami granatniki. Uważać należy także na blindage, które się tam znajdują. AT-guny znajdują się : jeden koło mostu, drugi i trzeci koło domku, a czwarty jest jeszcze w lesie. Wszystkie te działa można obezwładnić snajperami. Wszystkie domy są zdominowane przez niemieckie odziały. Domy te zniszcz za pomocą Field Gun'ów.

Po drugiej stronie mostu nieco na południe od drogi (za drzewami) mniej więcej w miejscu w którym w trzeciej misji eliminowałeś AT-gun-y znajdują się kolejne trzy Field-gun'y wroga. Tych dział już nie musisz przejmować, po prostu wyjedź tam grupką swoich czołgów i zniszcz je. Uważaj przy tym , aby twoje czołgi nie wjechały do miasta, ani nie poniewierały się zaraz koło domów, ponieważ są w nich niemieckie pancerfausty. Teraz przewieź swoje Field gun'y zaraz przed most i eliminuj po kolei każdy dom w mieście. Nie ma litości - każdy budynek jest obsadzony piechotą niemiecką. Nawet jeżeli przechodzisz obok takiego budynku i nikt nie strzela, możesz być pewien, że są w nim niemieckie oddziały. Kiedy zlikwidujesz co najmniej połowę budynków w mieście działami dalekiego zasięgu i snajperami, to możesz wziąć jak najwięcej czołgów oraz piechoty i siłą podporządkować sobie resztę miasta. Aby jednostki mogły szybciej przejechać na drugą stronę mostu, wybuduj most pontonowy na północ od zwykłego mostu.

Na wschód od miasta znajduje się mała fabryka. Jest ona strzeżona przez dość dużą liczbę czołgów. Możesz ją zdobyć bez problemu swoimi czołgami, lub snajperami i Field gun'ami. Przy tym drugim sposobie pamiętaj o przewiezieniu Field gun'ów do zniszczonego miasta. Od fabryki na południe widać most. Jest strzeżony przez parę oddziałów piechoty i ciężarówek z działami. Most najlepiej najpierw przekroczyć ok. pięcioma szybkimi czołgami (np. M-5 Stewart), ponieważ jest on mało wytrzymały i inne jednostki nie zdążyły by go przekroczyć (po prostu niemieckie odziały zdążyłyby go przekroczyć). Te pięć czołgów powinno sobie poradzić z przeciwnikiem po drugiej stronie. Kiedy już sobie poradzisz, przeprowadź pozostałe jednostki na drugą stronę mostu.

Na południe od miasta jest wieżyczka. Obok wieżyczki jest kolczasty mór. Za nim są rozstawione w jednej linii cztery Field gun'y wroga. Tam przeprowadź pierwszy atak. Zaatakują cię wtedy czołgi z południowego wschodu. Nie powinieneś mieć większych problemów, jeżeli wziąłeś pod komendę całą swoją armię. Liczebnością po prostu miażdżysz przeciwnika. Kiedy wyeliminujesz czołgi, skieruj się do miasteczka na wschodzie. Jest tam parę domów w których goszczą niemieckie oddziały. Na południe od miasteczka jest plaża którą masz zdobyć. Są tam granatniki wroga, parę dział artyleryjskich, trochę piechoty i wozów zaopatrzeniowych. Nie powinieneś mieć większych problemów z pokonaniem niedobitków.

Mission 5: Britain

Założenia:

  • Zająć miasto.

Na początku sześć samolotów zrzuca spadochroniarzy, którzy podporządkowują 5 Field gun'ów wroga. Następnie przechodzą trochę na południe. Od tego momentu przejmujesz nad nimi kontrolę. Od Północy zaatakuje cię grupa niemieckich żołnierzy, następnie taka sama grupa zaatakuje cię od wschodu. Z pośród wszystkich żołnierzy szybko znajdź snajperów (wystarczy, że jednego znajdziesz i podwójnie na niego klikniesz. Zaznacz ich jako grupę, np. 1 i ustaw w bezpieczne miejsce. To samo zrób z przejętymi Field gun'ami. Po krótkim odcinku czasu do twojej dyspozycji będą czołgi, piechota i kilka Supply truck'ów. Przyjadą z północy. Przez drewniany most prowadzący na północ nie przechodź. Jest on zaminowany, poza tym nie opłaca się prowadzić swoich wojsk w tamtym kierunku. Słaby punkt o którym mówił nam generał przed misją, to wybudowanie mostu pontonowego na południu i zaatakowanie wszystkimi wojskami miasta od południowej strony.

Przed wybudowaniem mostu pontonowego pojedź tam kilkoma swoimi czołgami (najlepiej większymi, np. A-34 Commet) i zniszcz blindage w którym znajdują się odziały niemieckie. Dopiero teraz możesz wybudować most. Most wybuduj trój-torowy, aby na drugą stronę mogło przejść więcej jednostek w krótszym czasie. Jednostki , które przejdą na drugą stronę nie mogą zostać w miejscu zaraz za mostem (teren ten zostanie zbombardowany). Skieruj je trochę na południe, ale uważaj aby żadna z jednostek nie wyszła na drogę. Wrogie działa dalekiego zasięgu, które do nas strzelają są umiejscowione dokładnie w centrum miasteczka - po wschodniej stronie od kościółka. Najlepiej strzelać w tamtym kierunku na ślepo ze swoich dział dalekiego zasięgu. Jeżeli usłyszysz wielkie boom to znaczy że działa nie będą cię już dłużej nękały. Jeżeli nie słyszałeś czegoś takiego, to celuj dalej.

Na drodze prowadzącej do miasteczka, na wzgórzu i małej fabryce, jest rozstawiona artyleria wroga z którą musisz sobie poradzić. Najlepiej ich zniszczyć piechotą i szybkimi jeepami. Czterema jeepami wjedź na wzgórze, na którym są rozstawione granatniki. Przejmij granatniki i zacznij z nich strzelać do wszystkiego co się rusza. Nie zapomnij także obsadzić wieżyczki, która da ci duże pole widzenia. Zaraz po przejęciu wzgórza zrób inwazję na całą drogę czołgami i piechotą. Dwa dodatkowe granatniki znajdują się także po południowej stronie drogi za drzewami. Nie możesz tu ponieść zbyt dużych strat. Kiedy już przeczyścisz ten teren, możesz przewieść swoje Supply truck'i do twoich dział dalekiego zasięgu. Zanim zaczniesz inwazję swoimi wojskami na południową część miasta warto użyć jeszcze raz snajperów.

Tym razem możesz nimi zniszczyć większość miasta. Zanim zaatakujesz wszystkimi jednostkami zniszcz jak największą część miasta swoimi snajperami i działami dalekiego zasięgu. Zgromadź swoje wojsko po południowej stronie miasta. Jeżeli zaatakujesz, to wszystkimi jednostkami( nie zapomnij o spadochroniarzach których dostałeś na początku. Każdy budynek w mieście to jak zwykle miejsce dla niemieckich generałów i innych tym podobnych jednostek. Po za tym przedmieścia są obsadzone przez artylerię wroga (wyeliminuj ją snajperami).Dość dużo czołgów znajduje się po północnej stronie miasta. Teraz pozostało ci tylko zaatakować miasto i wygrać.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Sudden Strike

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Sudden Strike

zobacz więcej informacji o grze
Sudden Strike

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier strategicznych

Strategiczne