poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Startopia

Stwórz w pełni współpracujące ze sobą kosmiczne społeczeństwo i patrz jak się rozwija! - pomoże ci w tym właśnie ten poradnik.

poradnik, solucja do gry w zawiera 11 stron, rozmiar pliku to 525,2 KB

Porady do misji

 • Czytaj polecenia komputera! Przez cały czas jesteś informowany o celach danej misji oraz na bieżąco o najważniejszych sprawach związanych z zarządzaniem stacją. Każdą wiadomość czytaj bardzo dokładnie albowiem w wielu z nich oprócz opisu samych celów jest mnóstwo niezwykle przydatnych porad. Pamiętaj również o tym, że każda z przeczytanych wiadomości znika po jej obejrzeniu (jeżeli chcesz ją na chwilę jeszcze pozostawić po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy). Na interfejsie pozostaje zazwyczaj tylko jedna wiadomość, z aktualnym celem misji (może się on wielokrotnie zmieniać podczas całego etapu). Wiele wiadomości, które do Ciebie przychodzą wymaga potwierdzenia. I tak możesz wybierać czy chcesz korzystać z Solar Flares, handlować z kupcem, który aktualnie przemierza misję czy też podjąć się jakiegoś dodatkowego zadania. Ważne wiadomości są zaznaczone kolorem złotym, te musisz przeczytać OBOWIĄZKOWO gdyż w przeciwnym przypadku nie dowiesz się co aktualnie musisz wykonać. Oprócz powyższych wiadomości przychodzą do siebie takie, które z góry będą niestety niepomyślne. Otóż za każdy zgon na stacji, czy to z Twojej winy (np. zabici ochroniarze) czy też z winy złej organizacji stacji (np. śmierć po złym wyleczeniu) będziesz musiał zapłacić odszkodowanie rodzinie denata - najczęściej 1000 jednostek energii (w niektórych misjach nieco więcej).
 • Prawdziwy cel misji w Startopii. Misje w grze mają na celu przygotowanie nas do dalszej rozgrywki. Miej to na uwadze! Nie wszystkie elementy będą od razu dostępne, gra będzie ujawniała swoje sekrety w miarę pokonywania kolejnych etapów. Dopiero po ukończeniu wszystkich misji warto rozpocząć zabawę w trybie Sandbox lub multiplayer. Nie skłamałbym mówiąc, że misje w Startopii to w zasadzie poszerzony tutorial!
 • Budowa misji. Misje w Startopii podzielono na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza z nich to łatwe i dosyć przyjemne zadania, w których nie pogania nas żadne ograniczenie celowe. W zasadzie nie możemy wtedy przegrać (jedyne wyjątki to utrata całej energii lub brak prądu uniemożliwiający prawidłowe funkcjonowanie stacji). Misje takie mogą być czasochłonne ale zazwyczaj są dosyć przydatne albowiem przygotowują nas do właściwej rozgrywki - Sandboxa. Drugi rodzaj misji jest już natomiast sporym wyzwaniem. Wymagają one od nas uzyskania określonego wyniku, np. musimy zrehabilitować x osobników nie pozwalając tym uciec ze stacji y skazańców. Zdarzają się także misje wymagające wykonania zadań w określonym czasie. W takiej sytuacji jesteśmy oczywiście na bieżąco informowani o stopniu naszego zaawansowania i w sytuacji gdy widzimy, iż raczej nie zdążymy wykonać zadanie przed czasem możemy się zawczasu wycofać i od nowa przemyśleć taktykę rozegrania takiego etapu.
 • Stopniowe rozszerzanie dostępnych opcji zarządzania stacją. W miarę postępu w kolejnych etapach w nasze ręce są oddawane kolejne aspekty zarządzania stacją. Nie od początku będziemy mogli rekrutować odpowiednich Obcych, korzystać z ważniejszych budynków czy też wdawać się w szczegóły zabawy. Nie denerwuj się więc gdy w czasie rozgrywania misji po uprzednim obejrzeniu Sandboxa (chociaż nie polecam takiej kolejności, najpierw najlepiej ukończ wszystkie misje) zdziwisz się, że któraś z opcji jest nieaktywna bądź też brakuje kilku kluczowych technologii.
 • Skoncentruj się na celach misji. W czasie zabawy staraj się przede wszystkim skupić się na aktualnych celach misji. Pamiętaj, że ten tryb ma za zadanie jedynie wprowadzić nas do późniejszej gry (czy to do Sandboxa czy multiplayera) poprzez stopniowe poznawanie kolejnych szczegółów naszej stacji kosmicznej. I tak jeżeli masz zająć się leczeniem Obcych to odpuść sobie wszystkie inne czynności (oczywiście możesz postawić kilka budynków rozrywkowych ale to wystarczy) a swoją uwagę skieruj na zminimalizowaniu zgonów i poprawieniu jakości usług a także, przede wszystkim, obserwacji zachowań i naszych pracowników i turystów odwiedzających stację.
 • Wykorzystuj doświadczenie oraz dodatkowe możliwości rozbudowy z poprzednich misji. Jest to bardzo ważna sprawa. Jeżeli opanowałeś już tajniki takich spraw jak chociażby leczenie, handel, uprawę nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać je w kolejnych misjach.
 • Badaj zachowania oraz wymagania nowo poznanych ras Obcych. Każda misja zazwyczaj wprowadza do rozgrywki zupełnie nową rasę Obcych. Tak jak wspomniałem już wyżej różne rasy wymagają odmiennego traktowania oraz rozrywek. Obserwuj jakie budynki dana rasa najchętniej odwiedza, dobrze by było gdybyś przygotował również dla niej kawałek Biodecku.
 • Często save'uj! Uwagę tę kieruję przede wszystkim do misji "na czas" lub tych, które łatwo mogą zakończyć się niepowodzeniem. Po co męczyć się po ileś razy nad tym samym, opanowanym już elementem?
 • Czas to pieniądz! Postaraj się jak najefektywniej wykorzystywać dostępne technologie, koncentruj się na tych zabudowaniach, które aktualnie są związane z celami misji. Aby ułatwić sobie nieco życie buduj ich więcej niż zazwyczaj potrzeba. I tak zarządzając takim więzieniem wybuduj dwa maksymalnej wielkości więzienia oraz jak najwięcej kolumn ochronnych a podczas dowodzenia laboratorium przynajmniej 2-3 takie obiekty. Pozwoli to na szybsze ukończenie misji bądź też poprawienie ogólnego wyniku.
 • Energia na "czarną godzinę". Wiele misji posiada kilka różnorodnych celów (od piątej misji wzwyż). Pamiętaj o tym i zawsze pozostawiaj co najmniej 10000 jednostek w nienaruszonym stanie. Kto wie, może za chwilę będziesz musiał pilnie wykupić jakąś rzadką technologię, postawić kilka drogich obiektów albo zapłacić za nowe sektory na którymś z Decków?

Porady dotyczące rozgrywki Sandbox

Uwaga! Wszystkie poniższe porady zostały opisane w trybie gry z konkurencją. Tę opcję można oczywiście wyłączyć i grać bez przeciwników.

 • Wybór celów oraz szczegółów zabawy. Przed rozpoczęciem właściwej gry możesz ustalić szczegółowe elementy rozgrywki. Nie będę Ci tu nic Drogi graczu sugerował :) To czy chcesz grać z przeciwnikami czy też dla własnej przyjemności zależy od Ciebie! Dobrze by było natomiast gdybyś na samym początku włączył ułatwienia pozwalające na szybsze polepszanie oraz zdobywanie pozytywnych nastrojów odwiedzających. To pozwoli na komfortowy start, dopiero po kilku grach i lepszym opanowaniu gry powinieneś zwiększyć poziom trudności.
 • Jak najszybsza rozbudowa. Od razu po rozpoczęciu zabawy rozpocznij rozbudowę swojej bazy. Zacznij od decku użytkowego, później rozrywkowego a na końcu Biodecku.

Deck użytkowy. Na początek postaw Energy Collector, Recharger i Power Booster. Następnie weź się za budowę portu, Bertha, Dyne-O-Mat oraz Lavotrona. To pozwoli na szybki start i stosunkowo łatwy przypływ energii. Od razu gdy na Twojej stacji zaczną pojawiać się Obcy wybieraj i rekrutuj tych najlepszych, nawet do budynków, które jeszcze nie masz ale za jakiś czas (krótki) postawisz. Po pewnym czasie możesz tu dobudować dodatkowe Dyne-O-Maty, Lavotrony, Sick Bay (z jednym stanowiskiem leczącym), Factory, Cargo Hold a na końcu laboratorium i kilka koszów na śmieci (w najbardziej uczęszczanych miejscach).

Deck rozrywkowy. Love Nest to jedyny naprawdę wymagany od samego początku obiekt. Postaraj się żeby miał przynajmniej dwa "stanowiska miłosne", w przyszłości dobuduj trzecie a jeśli i to będzie za mało drugi Love Nest. Kolejność stawiania kolejnych atrakcji jest już w zasadzie dowolna. Dopiero gdy ukończysz rozbudowę pierwszego Decku zajmij się kupnem Hardplanów dla obszaru rozrywkowego. Mogą to być plany różnych hoteli, sklepów, barów czy też innych atrakcji. Na bieżąco badaj popularność każdego z nich i zamykaj te, które przynoszą straty (znikoma ilość odwiedzających korzystających z takiego zabudowania). Dopiero po dłuższym czasie (pół godziny i więcej) możesz zastanowić się nad dobudowaniem kilku atrakcji - dzieł sztuki, wykwintnych lamp itp.

Biodeck. Postaraj się od razu po starcie wykupić dodatkowy obszar. Pierwszy, od początku dostępny sektor przeznacz na uprawę roślin. Jak najszybciej zajmij się ukształtowaniem terenu (doświadczenie na temat uprawy wyniosłeś już z misji a więc będzie łatwiej) w zależności od tego co chcesz uprawiać (pamiętaj aby najpierw wybudować Cargo Hold!). Po zrekrutowania kilku Obcych do uprawy możesz w zasadzie o tym Decku zapomnieć i tylko okazjonalnie odwiedzać go aby przekształcać roślinki w dobra. Zakupiony sektor wykorzystaj natomiast dla potrzeb swoich odwiedzających. Na początek podziel go może na trzy różnorodne strefy klimatyczne, w dalszej części gry zmniejsz tę ilość do dwóch a w zamian za to dokup kolejne obszary na tym Decku.

Pokój czy walka? O tym musisz zadecydować już na samym początku! Jeżeli wybierzesz drogę pokojową musisz się jedynie postarać o jak najszybsze zajęcie wolnych sektorów na każdym z Decków (oczywiście w miarę rozrostu dokupuj kolejne Power Boostery). W następnej kolejności będziesz się musiał zająć wybudowaniem jak największej ilości atrakcji oraz podwyższeniu jakości usług do maksimum. Jak to zrobić? Przede wszystkim buduj wszystko co jest najdroższe, nie oszczędzaj energii na drogie dzieła sztuki. Poza tym zatrudniaj NAJLEPSZYCH Obcych (Skill - 5, pozostałe - 3 lub lepiej). Jeżeli wybierasz drogę militarną postaw tylko to co jest najważniejsze (patrz wyżej). Następnie zajmij się rekrutacją jak największej ilości Obcych z rasy Kasvagorian. Są to jednostki typowo militarne (oczywiście do obrony i ataku można wykorzystać także kilka innych ras ale ich skuteczność w porównaniu z Kasvagorianami jest mizerna). Oprócz tego zakup lub wybuduj jak największą ilość Security Scuzzers a także postaraj się posiąść kilka typowo militarnych technologii aby dodatkowo zwiększyć siłę ognia naszych podwładnych. Pozostaje Ci jeszcze tylko zasave'owanie aktualnego stanu gry (tak na wszelki wypadek :)) i atak na stację przeciwnika (nie zapomnij najpierw wejść do opcji i zmienić pokój na wojnę). Jeżeli natomiast Ty boisz się ataku ze strony przeciwnika najlepiej dobuduj jak najwięcej Security Columns (6-7) w miejscach gdzie Twoja baza styka się z jego zabudowaniami. Oczywiście same kolumny nic nie dadzą a więc nadal będziesz musiał dbać o liczebność Twoich sił.

Energia

W Startopii zamiast zbierania pieniędzy jak to ma miejsce w wielu "simach" magazynujemy energię. Jak ją zdobywać? Od tego są wszelakie budynki "ściągające" energię od zwiedzających. Mam tu na myśli przede wszystkim Deck rozrywkowy. Nasi turyści płacą przecież za każdą usługę a więc jak już zapewne się domyślasz kluczowym elementem w tej grze jest dostarczenie im odpowiednich rozrywek. Oczywiście nie muszę chyba mówić, że droższe atrakcje potrafią "wyciągnąć" odpowiednio większą dawkę energii :)

Oprócz zabudowań typowo rozrywkowych energię zdobywamy również poprzez korzystanie z obiektów typowo użytkowych, np. szpitala czy też specjalnej sypialni (tańsza alternatywa dla hotelów i zajazdów). I wreszcie dwie ostatnie metody. Energię możemy również pozyskiwać sprzedając dobra kupcom odwiedzającym stację (oczywiście wcześniej trzeba je będzie pozyskać, np. wyhodować) oraz podczas "specjalnych okazji" (Solar Flares), o których zawiadamia nas komputer (aby uzyskać dodatkowe pieniądze wiadomość należy przeczytać i potwierdzić). Gromadzona energia wydawana jest natomiast na płace dla zatrudnionych Obcych, skrzynki z gotowymi materiałami pozwalającymi na stawianie budowli lub zapamiętywanie nowych technologii, handel z odwiedzającymi nas kupcami oraz wykupywanie nowych obszarów na każdym z Decków.

Aby zacząć pozyskiwać energię musisz postawić Energy Collector (tylko jeden i to wystarcza przez całą rozgrywkę), w miarę rozgrywki postaraj się również postawić kilka Power Boosterów (musisz je dobudowywać w miarę dokupywania kolejnych obszarów na każdym z Decków). Pamiętaj żeby nigdy nie doprowadzać do sytuacji kiedy mogłoby Ci jej zabraknąć, powinieneś utrzymywać poziom energii na ilości co najmniej 5000 jednostek a w dalszej fazie rozwoju 10000. Nie możesz przecież zapomnieć o bieżących wydatkach, ponadto niejednokrotnie przydarzy Ci się zapewne okazja wykupienia rzadkiej technologii bądź też planu od któregoś z kupców.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Startopia

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Startopia

zobacz więcej informacji o grze
Startopia

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier strategicznych

Strategiczne