poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik FIFA 2001

Każdy grający w tą grę ma własne metody na osiągnięcie zwycięstwa, ale warto zajrzeć do tego poradnika gdyż na pewno dowiecie się czegoś nowego.

poradnik, solucja do gry w zawiera 13 stron i 9 ilustracji, rozmiar pliku to 783,3 KB

Na początek zaserwuję Wam pobieżny opis poziomów trudności. Warto bowiem wiedzieć, jak prezentuje się komputer na poszczególnych stopniach AI.

Poziom Amateur to bułka z masłem. Mówię serio. Komputer praktycznie nie używa sprintu, nie wykorzystuje sytuacji sam na sam z naszym bramkarzem. Innymi słowy gra fatalnie. Żeby odnieść zwycięstwo, wystarczy biec w kierunku bramki rywala cały czas uderzając w klawisz sprintu. No, czasem trzeba zmienić nieco kierunek biegu, aby wyminąć obrońcę.

Z kolei na poziomie Professional już nie jest tak łatwo. W zasadzie należy grać tak jak na poziomie World Class, z tą jednak różnicą, że tu wszystko będzie nam wychodziło dwa razy częściej. Łatwiej jest zatrzymać szarżującego napastnika, mniejsze trudności sprawia odebranie piłki w środku pola, również minięcie obrońcy nie nastręcza takiej trudności jak na poziomie World Class. Jednak i tu już po kilku sesjach możemy z łatwością ogrywać komputerowego rywala. Wtedy nie pozostaje nam już nic innego jak tylko podwyższyć poziom trudności i przejść do sedna zabawy.

Tak doszliśmy do poziomu World Class. Tu obrońcy są już poważną przeszkodą w drodze do bramki rywala. Jeśli pozwolimy urwać się napastnikowi drużyny przeciwnej i ten znajdzie się w sytuacji sam na sam z naszym bramkarzem, to na 99% skończy się to golem. Trudno jest również jednym krosowym podaniem otworzyć sobie drogę do bramki. Pozostaje tylko ćwiczyć i dążyć do perfekcji. Ręczę, że warto. Satysfakcja ze zwycięskich meczów na tym poziomie trudności jest doprawdy spora. Jednak i tu po pewnym czasie komputer przestaje być godnym rywalem.

Teraz słów kilka na temat taktyki. Zanim jednak przejdę do samej taktyki przedstawię opcje jakie mamy do dyspozycji w menu menażerskim:

Substitutions - tutaj ustalamy wyjściową jedenastkę, a w czasie meczu dokonujemy zmian zawodników.

Formation - tutaj ustalamy, w jakim ustawieniu zagra nasza drużyna oraz czy ma grać bardziej ofensywnie, czy raczej skupiać się na obronie - możemy sobie przygotować trzy ustawienia na każdy mecz, które możemy zmieniać klawiszem spacja w czasie rozgrywania meczu, wpływ na ustawienie mamy jednak bardzo mały i musimy korzystać z gotowych 7 wzorów:

 • 4-5-1 - ustawienie defensywne z zagęszczeniem środka boiska, dzięki czemu ewentualne nasze kontrataki będzie łatwiej wyprowadzać.
 • 5-4-1 - ustawienie defensywne z zagęszczeniem obrony, najlepiej stosować w pojedynkach z silniejszym przeciwnikiem.
 • 4-3-3 oraz 3-4-3 - ustawienia bardzo ofensywne.
 • 4-4-2 - najczęściej stosowane i najlepiej wyważone ze wszystkich ustawień stosowanych w piłce nożnej, jest wyjściowym ustawieniem do tworzenia innych.
 • 3-5-2 - ustawienie ofensywne, tutaj obaj skrzydłowi będą w zależności od sytuacji albo włączać się w akcje ofensywne, albo będą się wycofywać do tyłu by wspomóc obrońców.

Dodatkowo możemy tutaj każdą z formacji, a więc obronę, pomoc oraz napad, przesuwać tak, żeby środkowi zawodnicy byli albo bardziej wysunięci do przodu, albo żeby skupili się bardziej na pilnowaniu tyłów.

Strategy - tutaj ustalamy strategie do wcześniej przygotowanych ustawień oraz określamy, jak drużyna ma grać w obronie:

 • Contain - zawodnicy będą przeszkadzać przeciwnikowi w rozgrywaniu akcji.
 • Pressure - pressing, zawodnicy będą atakować przeciwnika i utrudniać mu grę w celu jak najszybszego przejęcia piłki, jak tylko ten pojawi się na nie swojej połowie.
 • Withdrawn - skoncentrowanie się głównie na obronie dostępu do bramki.

Oraz jak ma grać w ataku:

 • Possesion- zawodnicy będą nastawieni na dużą liczbę podań miedzy sobą i w ten sposób drużyna będzie zdobywać pole, przygotowując się dogodną sytuację do oddania strzału na bramkę.
 • Neutral - spokojna gra, przy takim ustawieniu głównie od gracza będzie zależało jak się zachowa piłkarz na połowie przeciwnika.
 • Counterattack - po odbiorze piłki pod własnym polem karnym, piłkę będzie można od razu zagrać do przodu w celu przeprowadzenia szybkiego ataku.

Za wyjściową taktykę najlepiej jest przyjąć ustawienie 4-4-2 z ofensywnym nastawieniem całej drużyny. Najczęściej stosowanym ustawieniem na prawdziwych boiskach jest: 4-4-2. Jest ono bardzo uniwersalne i to jest jego główną zaletą. Po strzeleniu bramki lub w przypadku dużego naporu przeciwnika jako taktykę na miejscu drugim należy przyjąć ustawienie 5-4-1. Dodając do tego nastawienie drużyny na pressing oraz czekanie na okazję do kontrataku, otrzymamy taktyki, które będą się sprawdzać znakomicie przeciwko każdemu przeciwnikowi, a jedynym ograniczeniem będzie wtedy tylko i wyłącznie stopień opanowania sterowania zarówno poszczególnymi zawodnikami jak i całą drużyną. W miejsce trzeciej taktyki możemy już ustawić którąś z pozostałych taktyk.

Gra w obronie

Konstruowanie akcji zaczynamy od odbioru piłki, a tę z kolei najłatwiej jest zdobyć we własnym polu bramkowym, jak i zacząć całą akcje od wyprowadzenia piłki przez bramkarza. Tak więc i ja swoje porady zacznę od omówienia sterowania obroną i bramkarzem.

Klawisze, którymi kierujemy bramkarzem to:

 • Q - przytrzymując ten klawisz w momencie, gdy bramkarz zostaje sam na sam z przeciwnikiem, spowoduje wyjście bramkarza do nadbiegającego przeciwnika.
 • A - wyrzucenie piłki do swojego obrońcy.
 • S / D - podanie / wykopanie piłki z pola karnego.
1 - Gra w obronie - Konstruowanie akcji - FIFA 2001 - poradnik do gry
Pressing, ikona ta pojawia się z lewej strony ekranu po naciśnięciu klawisza ctrl - Gra w obronie - Konstruowanie akcji - FIFA 2001 - poradnik do gry

Pressing, ikona ta pojawia się z lewej strony ekranu po naciśnięciu klawisza ctrl.

Pułapka offsidowa, ikona ta pojawia się z lewej strony ekranu po naciśnięciu klawisza alt.

Kierowanie obroną ogranicza się do dwóch klawiszy:

 • crtl - powoduje pressing i odebranie piłki przez naszych zawodników znajdujących się najbliżej przeciwnika.
 • alt - nasza obrona próbuje złapać przeciwnika na spalonym.

W przypadkach rzutów rożnych oraz wrzutek piłki przez przeciwnika na nasze pole karne, gdy nasza bramka jest bezpośredniego zagrożona, najlepiej jest wykopać piłkę na oślep (klawiszem strzału D).

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
FIFA 2001

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

FIFA 2001

zobacz więcej informacji o grze
FIFA 2001

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier sportowych

Sportowe