poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik Monopoly Tycoon

Jak być szybszym, bardziej ekspansywnym a przez to łatwiej poradzić sobie z przeciwnikami? Właśnie o tym wszystkim będzie mowa w naszym poradniku, który zaznajomi Was ze wieloma szczegółami rozgrywki w Monopoly Tycoon.

poradnik, solucja do gry w zawiera 24 stron i 7 ilustracji, rozmiar pliku to 867,3 KB

Tradycyjnie na początek radziłbym obejrzenie dołączonego screena. Zmieniło się tu tylko kilka menu, doszły na przykład nowe przyciski a więc skupimy się tylko na tym, pominiemy natomiast te menu, które zostały dołożone na siłę, nie warto sobie nimi zawracać głowy :-)

#1 - Mamy tu bardzo ciekawą minimapę , pokazuje ona nie tylko wszystkie osiedla Monopoly City ale i wskazuje, które z nich są wykupione przez graczy - Interface - Block View - Monopoly Tycoon - poradnik do gry

#1 - Mamy tu bardzo ciekawą minimapę , pokazuje ona nie tylko wszystkie osiedla Monopoly City ale i wskazuje, które z nich są wykupione przez graczy. Jeżeli w kwadraciku symbolizującym pojedyncze osiedle widzimy kółko znaczy to, że dane osiedle zostało wykupione. Kolor kółka wskazuje o tym, który z graczy jest jego właścicielem. Z czasem niektóre kółeczka zaczynają migać co symbolizuje, że okres posiadania danego osiedla właśnie dobiega końcowi. Oprócz tego mamy także nowy przycisk wysyłający nas z powrotem do City View czyli widoku na miasto z lotu ptaka.

#2 - Są tu pola informujące nas o prawie wszystkich możliwych właściwościach naszych biznesów . Ja radziłbym jednak ich pomijanie gdyż o wiele cenniejsze informacje dostajemy chociażby z pól widocznych w lewym dolnym rogu ekranu (omówiłem je w widoku City View w podpunkcie #2).

#3 - Dwie dolne ikonki są bardzo ale to bardzo istotne. Środkowy przycisk pozwala nam na rozpoczęcie aukcji (zanim to zrobimy i klikniemy na Lease Block widzimy minimalną cenę rozpoczynającą aukcję). Uwaga! W danym momencie może rozgrywać się tylko jedna aukcja. Po kliknięciu na Lease Block rozpoczyna się odliczanie, gdy dobiegnie ono do końca rozpoczyna się aukcja. W tym momencie ŻADEN inny gracz nie może rozpocząć aukcji. Dolny przycisk pozwala z kolei na stawianie biznesów . Podzielono je na trzy grupy:

Sklepy - możemy wybierać spośród kilkudziesięciu propozycji, zanim się jednak na coś zdecydujemy radziłbym sprawdzić potrzeby ludności zamieszkującej dane osiedle. Po wybraniu biznesu musimy ustalić jego wielkość (zależy to od wielu czynników, kino nie może być małe a z kolei kiosk z gazetami nie powinien zajmować więcej niż dwóch pól), standard (trzy do wyboru), ilość pięter (nie oszczędzajcie - jak najwięcej!) a także styl (nie ma to raczej większego znaczenia). Uwaga! O tym jak powinien wyglądać każdy z tych biznesów powiem w specjalnym rozdziale, który będzie tylko im poświęcony.

Budynki mieszkalne - dzielą się one na dwa rodzaje. W każdym momencie możemy postawić normalny blok mieszkalny i zaczekać aż zostanie on zasiedlony. Oczywiście ustalamy także wysokość czynszu (optymalną wartością wydają się okolice 23$, oczywiście wraz z rozbudową imperium możemy go sugestywnie zwiększać ale co jakiś czas badaj czy przypadkiem nie "wystraszyłeś" mieszkańców :-)). Hotele stawiamy natomiast dopiero po zdobyciu monopolu czyli praw do wszystkich osiedli w danej dzielnicy (czyli wszystkich Blocks w danym District). Hotele nie są jednak zbyt opłacalnym interesem, korzystają z nich tylko turyści a i ceny za każdy z pokoi nie mogą być zbyt wysokie...

Elementy upiększające - możemy je stawiać dopiero po zdobyciu praw do danego osiedla, zwiększają one znacznie standard co pozwala z kolei na zwiększenie cen.

Po wybudowaniu dowolnego biznesu możemy na niego kliknąć, otwiera to przed nami wiele nowych przycisków. Oto co możemy zrobić z danym biznesem (omawiam tylko najważniejsze sprawy, reszta jest w instrukcji :-)):

Sprzedać/kupić - sprzedać jeżeli jest nasz a kupić jeżeli jest to budynek przeciwnika, znacznie korzystniejszą cenę otrzymamy dopiero wtedy gdy zechcemy zakupić JEGO biznes na NASZYM terytorium. Nie warto natomiast kupować Apartments, są zbyt drogie (to samo tyczy się bardziej luksusowych biznesów przeciwnika).

Zmienić rodzaj sprzedawanych towarów (Refurbish) - jeżeli dany towar nie sprzedaje się tak jakbyśmy chcieli to nie mamy raczej innego wyjścia, jest to także przydatne gdy gramy przez dłuższy czas (20-30 lat gry), pojawiają się nowe budowle, zmieniają się upodobania ludności i chcemy mieć większe zyski... Zamiana zazwyczaj niewiele kosztuje (średnio 500-2000$), warto więc się nad tym głębiej zastanowić.

Zburzyć - jest to ostateczność, biznes burzymy dopiero wtedy gdy jest: a) stratny (w statystykach pokazuje nam to wskaźnik Profit) b) źle postawiony (szczególnie wtedy gdy kupujemy biznes przeciwnika) c) chcemy na jego miejsce wybudować jakiś inny a nie możemy zmienić branży przez Refurbish.

Dodatkowa informacja: klikając podwójnie na wybrany biznes możemy zmieniać ceny (ale tylko gdy jest on nasz, to chyba oczywiste :-)). Jest to jeden z najważniejszych elementów gry, odpowiednie balansowanie cenami towarów nie tylko może zwiększyć nasze zyski ale i zniszczyć konkurencję (zawsze przecież można podglądać ICH ceny :-)).

1. Zanim wystartujesz naucz się dobrze operować kamerą, wybierać budynki, błyskawicznie przenosić się na City View i odwrotnie. W trakcie gry niejednokrotnie będziesz musiał śpieszyć się z wykonywanymi czynnościami, szczególnie na początku każdej z misji oraz wtedy gdy będziesz już miał więcej biznesów a każdy z nich trzeba będzie regularnie odwiedzać aby sprawdzić aktualną sprzedaż.

3 - O czym warto wiedzieć - Monopoly Tycoon - poradnik do gry

2. Jak najczęściej korzystaj z pauzy (klawiszP). Nie można wtedy co prawda nic wykonywać ale i tak zaoszczędzisz cenne sekundy. Najlepiej rób tak: wchodzisz na dany widok, PAUZA, najeżdżasz na budynek myszką (na pauzie możesz także obracać widokiem, np. podglądając dane osiedle), WRACASZ DO GRY, zmieniasz ceny (ew. robisz coś innego), PAUZA, wracasz na City View itd. Te cenne sekundy są szczególnie ważne gdy musisz zadecydować gdzie zaczynać misję a także podczas zmian cen. W momencie gdy masz kilkanaście budynków zmiana cen we wszystkich z nich (a powinieneś tego dokonać między północą a dziewiątą rano) musi odbyć się jeszcze przed otwarciem (i nie możesz sobie tego tak po prostu odpuścić :-))

3. W Monopoly City wszystko dzieje się w określonym czasie. Dzienne biznesy działają od 9:00-18:00 a nocne od szóstej wieczorem do północy. O północy komputer bada czy któryś z graczy nie jest na minusie, jeśli tak to ma on 24 godziny na to żeby się z niego wygrzebać (tzn. po wybiciu północy za 24 godziny MUSI być na plusie). Można to wykorzystać i na początku misji się zadłużyć (ale nie za bardzo, na początek -2500$ wystarczy :-)), i tak odbijesz sobie te straty kolejnego dnia (oczywiście jeżeli nie zawyżysz cen i wszystko będzie w porządku :-)). Dodatkowo podczas misji polegających na wyborze najlepszego/najgorszego gracza (elekcja burmistrza oraz Last Man Standing) wybory odbywają się o godzinie 18:00.

4. Aukcja: Kilka słów jak to wygląda i jak należy się zachowywać. Aukcja rozpoczyna się w momencie gdy licznik (uruchamiany w momencie kliknięcia na ikonę Lease Block, oczywiście może też tak postąpić komputer) dojdzie do zera. Każdy z graczy może przebijać poprzednią ofertę o 50, 100 albo 500$, wycofać się lub spasować (czyli nie wycofywać się ale czekać na okazję :-)). Oto jak powinieneś postępować w trakcie aukcji. Jeżeli walczysz o Telecoms, Water Works, Gas Works lub Electric Company nie powinieneś zapłacić za nie więcej niż 2200-2700$, powyżej tej sumy zakup takiego obiektu będzie nieopłacalny. Postaraj się nabyć prawa do wszystkich tych obiektów gdyż wiąże się to z poważnymi dodatkowymi profitami (każdego dnia o szóstej rano). Podobnie postępuj z budynkami Railroad z tą różnicą, że w tym przypadku nie warto przekraczać sumy 2000$. Oddzieln7a sprawa to nabywanie praw do osiedli (Blocks). Jeżeli na danym obszarze szczególnie Ci zależy (np. masz tu już wszystko zabudowane) to nie wahaj się poważniejszych sum, nawet okolic 4000-5000$. Co innego jeśli licytowane jest neutralne osiedle albo takie, na którym swoje biznesy mają Twoi przeciwnicy. W takiej sytuacji nie warto zbyt dużo oferować. Myślę, że rozsądną granicą jest 3000-3400$ (w zależności od tego jak bardzo zabudowane jest dane osiedle czyli jak duże profity będziesz z niego otrzymywał). Uwaga! Istnieje małe oszustwo ale polecam to wyłącznie zdesperowanym graczom. Jeżeli chcesz wygrać aukcję "po cenie startowej" gdy tylko ona się zacznie zsave'uj grę, wyjdź z niej (QUIT) i z menu głównego ponownie ją wczytaj. W większości przypadków przeciwnicy wycofują się wtedy z aukcji! Możesz także próbować podpuszczać przeciwnika licytując niebotyczne sumy i w ostatniej chwili wycofując się z aukcji (dobrze by było wtedy sobie zsave'ować taką aukcję :-)).

5. I wreszcie ostatnia sprawa, raczej oczywista. Na początku każdej rozgrywki wybierz TYLKO JEDNO osiedle i maksymalnie je zabuduj. Stawianie biznesów na kilku różnych osiedlach nie ma większego sensu, chyba, że nie planujesz wykupywać żadnych praw, w takiej sytuacji jest to dosyć rozsądne działanie.

Oto dokładna taktyka, która sprawdza się w prawie każdej misji "Monopoly Tycoon". Jedyna różnica między nimi jest taka, że podczas niektórych misji startujesz na pustej planszy (bez Apartments i żadnych innych zabudowań) a w innych z kolei na już częściowo zabudowanej. Oto jak należy postępować:

#1

Zupełnie inaczej trzeba się natomiast zachować kiedy to będziemy startować na mapie niezaludnionej - Jak zacząć - Monopoly Tycoon - poradnik do gry

Na samym początku wejdź na tryb City View, spauzuj grę i spokojnie zacznij przeglądać wszystkie osiedla. Wyszukaj takie, które jest aktualnie zamieszkane przez JAK NAJWIĘKSZĄ ilość mieszkańców. Zapamiętaj kilka najistotniejszych potrzeb ludzi zamieszkujących to osiedle i kliknij na ikonkę Block View. Postaw 3-4 najbardziej oczekiwane biznesy (dokładniejsze dane o tym JAK je budować znajdziesz w rozdziale poświęconym stawianiu interesów). Pamiętaj jednak żeby były to zabudowania i dzienne i nocne. Na początek największym zainteresowaniem cieszą się piekarnie, sklepy z odzieżą oraz kina. Każdy z takich interesów zapewni Ci stały przypływ gotówki, nie musisz się martwić o to, że w pewnym momencie spadnie na nie popyt (chociaż czasami trzeba będzie obniżyć ceny aby utrzymać wysoką sprzedaż). Po wybudowaniu tych trzech-czterech biznesów rozpocznij aukcję danego osiedla (w tym momencie nie możesz już budować). MUSISZ ją wygrać!

Zupełnie inaczej trzeba się natomiast zachować kiedy to będziemy startować na mapie niezaludnionej. W takiej sytuacji trzeba będzie postarać się o jak najszybsze wybudowanie swoich Apartments, nie oszczędzaj miejsca - stawiaj jak największe budynki mieszkalne, obowiązkowo 9-piętrowe. Uwaga! Jeżeli widzisz, że są one praktycznie w mig zasiedlane nie bój się podnieść cen za czynsz nawet do 23-24$, w przeciwnej sytuacji, czyli braku zainteresowania nimi, będziesz musiał obniżyć ceny do 3-3,5$ i spokojnie czekać na nowych mieszkańców.

#2

OK, start mamy już za sobą. Oczywiście przez cały czas możesz rozwijać swoje startowe osiedle poprzez budowanie nowych interesów, wykupywanie biznesów przeciwnika (jeżeli akurat i on ma tu swoje interesy; Uwaga! Miasto to także Twój przeciwnik :-)) a w dalszej części gry zamianę aktualnej branży postawionego biznesu na inną, bardziej pożądaną w danym momencie. W okolicach 22:00 pierwszego dnia rozpocznij aukcję Telecoms (lub dowolnej spośród trzech pozostałych instytucji). Postaraj się ją wygrać (nie za wszelką cenę, jeśli przeciwnicy naprawdę się uprą to będziesz musiał ją sobie odpuścić).

#3

O godzinie 6:00 drugiego dnia powinieneś już mieć własne osiedle oraz Telecoms. Pozostaw sobie jednak jakiś zapas gotówki albowiem od teraz co kilka (ew. kilkanaście) godzin przeciwnicy będą rozpoczynali aukcje na pozostałe trzy instytucje. Oczywiście zawsze możesz sam je rozpoczynać ale nie zadłuż się zbytnio bo zbankrutujesz a tego nikt by przecież nie chciał. Ewentualnie po ukończeniu drugiego dnia (o 12:00) możesz być jeszcze zadłużony ale będziesz się musiał wtedy wygrzebać ze wszystkich długów w ciągu 24 godzin.

#4

Kolejny krok postaw dopiero wtedy gdy wszystkie 4 instytucje będą miały już swoich nowych właścicieli (ty powinieneś mieć pod władaniem co najmniej dwie z nich). Wybierz sobie inne osiedle i podobnie jak miało to miejsce wcześniej postaraj się zdobyć prawa do gruntu drogą aukcji. Dobrze by było gdybyś zajął osiedle tego samego koloru co startowe. Pozwoli to docelowo na zdobycie monopolu na dany dystrykt (Uwaga! Przeciwnik będzie się wyjątkowo starał żeby do tego nie doszło!) co z kolei umożliwi stawianie hotelów oraz odblokuje dodatkowe profity (większe zyski z czynszu nakładanego na wrogie zabudowania, oczywiście jeżeli takowe są na Twoim obszarze).

#5

1 - Jak zacząć - Monopoly Tycoon - poradnik do gry

Teraz pora na walkę cenową (o tym w kolejnym rozdziale) a także skupienie się na celach misji. Każdą z nich będzie się od TEGO MOMENTU przechodziło nieco inaczej, te polegające na zdobyciu określonego Empire Value będą raczej wymagały wykupywania jak największej ilości ziem a z kolei misje, w których trzeba będzie sprzedać "n" towarów nie obędą się bez większej ilości własnych biznesów.

Cenne porady dodatkowe:

 • zadbaj o to aby jakość danego biznesu odpowiadała prestiżowi danej dzielnicy, jeżeli zasiedlasz tańsze osiedla (np. fioletowe) stawiaj najtańsze interesy i odwrotnie - jeśli postawisz na luksus nie będziesz mógł NA NICZYM oszczędzać
 • pamiętaj o jak najszybszym zbudowaniu podstaw Twojego imperium, podążaj dokładnie za tym co opisałem w pierwszych punktach tego rozdziału, nie możesz sobie np. pozwolić na przegranie pierwszej aukcji, powinieneś także jak najszybciej zająć się sprawą przejęcia praw do Telecoms, Gasworks, Water Works oraz Electric Company
 • prawa do danego gruntu to ZALEDWIE 25 lat a więc już od 8-9 scenariusza kampanii będziesz musiał walczyć o nie nawet 2-3 razy, zaciekle walcz o te osiedla, na których Twoje biznesy zdecydowanie dominują (ewentualnie tam gdzie w najbliższej przyszłości planujesz rozbudowę)
 • z czasem możesz się także zainteresować wykupieniem praw do Railroads, nie są może one aż tak opłacalne jak cztery podstawowe instytucje ale zawsze można spróbować o nie zawalczyć (szczególnie gdy masz wolną chwilkę)
 • jeżeli widzisz, że Twoje budynki mieszkalne cieszą się dużym powodzeniem nie wahaj się stawiać kolejnych, w początkowej fazie gry (do lat 70-tych kiedy to zaczną pojawiać się bardzo ciekawe interesy) są one niezwykle opłacalne, na danym osiedlu możesz mieć nawet 2-3 takie wieżowce; przeciwna sytuacja to totalny brak zainteresowania danym budynkiem mieszkalnym, w takiej sytuacji nawet nie próbuj dobudowywać kolejnych i od razu zmniejsz ceny za czynsz nawet do 3$
 • od czasu do czasu możesz zaryzykować i spróbować wyciągnąć kartę losu, większość z nich sprzyja graczowi czy to poprzez zastrzyk finansowy czy też darmową reklamę wybranej dzielnicy, niektóre karty pozwalają także na dokuczanie przeciwnikom, możemy np. trafić na kartę pozwalającą na przejęcie wrogiego interesu na bardzo korzystnych warunkach albo obniżające image danego osiedla (co spowoduje minimalną sprzedaż W DANYM DNIU)
 • uważnie obserwuj stan konta, pamiętaj, że na minusie nie możesz pozostać dwa razy pod rząd, możesz to jednak wykorzystać i co drugi dzień budować więcej a spłacać to w ciągu kolejnej doby. Metoda ta jest szczególnie przydatna w początkowej fazie rozgrywki kiedy to musimy jak najszybciej pobudować interesy i zdobyć prawa do najcenniejszych obiektów na planszy
 • Twoim zdecydowanym priorytetem jest sprostanie potrzebom mieszkańców, nie możesz sobie pozwolić na żadne eksperymenty; stawianie "wymarzonych" sklepów spowoduje, iż za dany produkt będziesz mógł zażądać o wiele większe kwoty
 • z czasem zaczną pojawiać się zabudowania sprzedające więcej niż jeden produkt, stawiaj je wtedy w pierwszej kolejności. Nie dość, że zaoszczędzisz niezwykle cenną powierzchnię to na dodatek zaspokoisz kilka potrzeb na raz.
 • pamiętaj aby posiadać biznesy dzienne oraz nocne, jest to szczególnie ważne w misjach mających na celu sprzedanie jak największej ilości produktów
 • unikaj stawiania własnych interesów na terenach zarządzanych przez miasto lub, jeszcze gorzej, któregoś z konkurentów. Biznesy te są zazwyczaj nieopłacalne, lepiej odłożyć trochę pieniążków i na spokojnie zakupić sobie jakieś wymarzone osiedle.
 • w wolnej chwili wejdź sobie na widok miasta (City View) i obserwuj które regiony są najbardziej zaludnione, w przyszłości właśnie takie popularne dzielnice wybieraj w pierwszej kolejności jako lokalizację pod kolejne biznesy

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
Monopoly Tycoon

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

Monopoly Tycoon

zobacz więcej informacji o grze
Monopoly Tycoon

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier strategicznych

Strategiczne