poradniki i solucje do gier
poradniki i solucje do gierod A do Zpomoc i reklamacjeregulamin usługi

Poradnik NBA Live 06

Poradnik do NBA Live 06 dokładnie opisuje elementy, na które natrafimy w grze, charakteryzuje występujące w niej tryby, a także podaje serię rad, które pozwolą nawet zupełnie zielonemu graczowi szybko odnaleźć się w świecie magików z ligi NBA.

poradnik, solucja do gry w zawiera 62 stron i 74 ilustracji, rozmiar pliku to 4,1 MB

Dynasty Mode

Nie przesadzając można powiedzieć, że jest to najważniejszy tryb gry dostępny w grze. Jakbym miał porównać ten tryb do jakiegokolwiek trybu z gier strategicznych, określiłbym go jako kampanię. Lepiej pasować jednak będzie raczej określenie kariery.

Tryb Dynastii charakteryzuje się tym, że w jego ramach możemy rozegrać pełną symulację 25 kolejnych sezonów NBA. Symulacja ta poza rozgrywaniem meczów, zawiera całą otoczkę ligi - przygotowania przedsezonowe, handel, draft, play-off, weekend gwiazd itp. Ponieważ tryb ten jest miksem praktycznie większości pozostałych trybów, skupię się tutaj na opisie najważniejszych aspektów, natomiast szczegóły poszczególnych elementów będą opisane w rozdziałach ich dotyczących (z odpowiednią adnotacją).

1 - Dynasty Mode - Game Modes - NBA Live 06 - poradnik do gry
Na początku wybieramy drużynę, którą będziemy rozgrywać karierę (obrazek po lewej) - Dynasty Mode - Game Modes - NBA Live 06 - poradnik do gry

Na początku wybieramy drużynę, którą będziemy rozgrywać karierę (obrazek po lewej). Aby ułatwić nam wybór widzimy na ekranie nazwisko trenera, nazwę hali, na której drużyna rozgrywa mecze, stosunek zwycięstw do porażek z poprzedniego sezonu, a także limit płac, który pozostał drużynie do wykorzystania. Jest to o tyle ważne, że jeżeli ten limit jest liczbą ujemną, możemy zapomnieć o jakichkolwiek transferach graczy, chyba że się za pomocą tych transferów tego limitu pozbędziemy. Niżej mamy cztery opisywane już przeze mnie w jednym z poprzednich rozdziałów charakterystyki drużyn.

Po wybraniu drużyny i kliknięciu na "dalej", przechodzimy do ekranu Dynasty Settings . Zasadniczo jest to uproszczona wersja ustawień z trybu Season, czyli wybór terminarza, czasu trwania kwarty, długości playoffów, symulacji kontuzji, Fantasy Draftu i typu symulacji. Opcja, której nie było w Season to Power Rankings Emails, która dotyczy tego, czy chcemy dostawać informacje na temat cotygodniowego rankingu drużyn.

Dynasty Mode - PDA

Po wciśnięciu "dalej" i ewentualnym Fantasy Draftcie (przebieg identyczny jak w trybie Season), naszym oczom ukazuje się PDA (Personal Digital Assistant czyli po prostu palmtop ). Za jego pośrednictwem otrzymywać będziemy komunikaty z wielu różnych dziedzin.

Personal Digital Assistant, który jest łącznikiem między graczem a symulowanymi zdarzeniami - Dynasty Mode - PDA - Game Modes - NBA Live 06 - poradnik do gry

Personal Digital Assistant, który jest łącznikiem między graczem a symulowanymi zdarzeniami

Dostępnych mamy siedem źródeł komunikatów, które będziemy otrzymywać:

 • Team Owner - czyli właściciel klubu. Tutaj możemy otrzymać pochwałę, jak nam dobrze idzie, a także zostać upomnianym, jak idzie nam katastrofalnie.
 • Medical Staff - otrzymujemy informacje na temat zmian stanu zdrowia naszych graczy.
 • Coaching Staff - tutaj komunikujemy się z naszym asystentem, m. in. dowiadujemy się o osiągnięciach treningowych naszych graczy.
 • Contract Negotiations - informacje o podpisanych lub niepodpisanych przez nas kontraktach z zawodnikami czy też sztabem.
 • Scouting Staff - tu dostajemy informację od naszego szperacza na temat obserwowanych przez niego zawodników.
 • League - informacje na temat tego, co dzieje się w innych drużynach ligowych, np. kontuzjach czy transferach.
 • NBA Teams - komunikaty skierowane do nas z innych klubów, np. przy okazji dokonywania jakiegoś transferu.

Pod ikonkami źródeł mamy opcję Settings, która pozwala na wybranie do konkretnego źródła komunikatu rodzaju dzwonka, a także częstotliwości jego pojawiania się.

Dynasty Mode - Pre-Season

Kiedy już przeczytamy pierwsze komunikaty naszego PDA i za pomocą strzałki w lewym dolnym rogu ("wróć") opuścimy jego ekran, będziemy musieli zająć się przedsezonowymi przygotowaniami. Te składają się z dwóch etapów: zatrudnienia sztabu szkoleniowego oraz obozu treningowego.

Ekran zatrudniania ekipy szkoleniowej - Dynasty Mode - Pre-Season - Game Modes - NBA Live 06 - poradnik do gry
Ekran zatrudniania ekipy szkoleniowej

Okres przeznaczony na zatrudnienie sztabu szkoleniowego trwa dwa tygodnie. W tym czasie musimy zatrudnić trójkę specjalistów:

 • Assistant Coach - asystent trenera. Odpowiada za treningi drużyny, a także indywidualne zajęcia dla poszczególnych zawodników.
 • Trainer - członek sztabu odpowiedzialny za sferę zdrowotną graczy.
 • Scout - człowiek odpowiedzialny za obserwację pod kątem przydatności do drużyny zawodników, którzy w przyszłości mogą znaleźć się w lidze NBA.

Zatrudnienie tych trzech specjalistów musi zapewnić nam budżet, który mamy na ten cel przeznaczony. Jeśli więc zatrudnimy świetnego i drogiego asystenta, musimy liczyć się z tym, że scout i trainer będą odpowiednio tańsi i - co za tym najczęściej idzie - gorzej wykwalifikowani.

Przy zatrudnianiu każdego fachowca ważne są jego umiejętności w poszczególnych dziedzinach.

I tak, u asystenta trenera , poza oceną ogólną (wg amerykańskiej notacji szkolnej, czyli za pomocą liter od A do F, gdzie A to celujący, a F to niedostateczny) powinno interesować nas w czym dany trener się specjalizuje, bo te umiejętności będą u zawodników rozwijać się szybciej od pozostałych. Są specjaliści od defensywy, od zawodników podkoszowych, od zbiórek, od rzutów, od ofensywy, od zawodników obwodowych itp. Ważne, by brać takiego trenera, który umożliwi drużynie rozwój tej umiejętności, która najbardziej kuleje, lub może przynieść najlepszy skutek w grze. Opcje asystenta zawierają jeszcze ocenę jego umiejętności w trzech podstawowych elementach gry czyli ofensywie, defensywie oraz przygotowaniu fizycznemu. Notacja również od A do F.

W przypadku trainera , tak naprawdę poza oceną ogólną wyróżnikiem jest specjalność medyczna danego rehabilitanta, dzięki czemu szybciej leczy on kontuzje danego typu, np. nóg, rąk czy korpusu.

Ostatni specjalista, czyli scout , ma podobne charakterystyki jak asystent, tyle, że on nie rozwija umiejętności, ale umie je lepiej lub gorzej zdiagnozować u obserwowanego gracza. Tutaj specjalności są podzielone na regiony, które dany szperacz zna lepiej od pozostałych.

Wszyscy specjaliści mają wspólne cechy, takie jak wiek, pożądana gaża oraz opcja Interested, która mówi, czy danym specjalistą interesuje się jeszcze jakaś inna drużyna. Pamiętajmy, by relacja jakość/cena była jak najlepsza, bo nie zawsze warto jest przepłacać specjalisty, który tak naprawdę nie jest aż tak potrzebny naszej drużynie. Jeśli gramy słabszą drużyną, to zakładając, że na koniec sezonu będziemy mieć niskie miejsce w lidze i - w rezultacie - wysokie w draftcie, warto zainwestować w scouta, który pozwoli nam na wyszukanie perły, która w przyszłości okaże się gwiazdą ligi. Dobry asystent przyda się zawsze, bo rozwijanie umiejętności zawodników w trakcie gry wielosezonowej może być również sposobem na osiągnięcie sukcesu.

Pamiętajmy, że negocjując kontrakt z danym specjalistą (jego długość i wartość) nie musimy zgadzać się na jego warunki, ale musimy pamiętać, że w związku z tym nie musi on się od razu zgodzić na pracę dla nas. Ale od tego są aż dwa tygodnie, by móc spokojnie wykorzystać ten czas na zbudowanie solidnej ekipy szkoleniowej.

Jak już zatrudnimy tę ekipę, do przeprowadzenia będzie tygodniowy obóz szkoleniowy. Wybieramy Enter Training Camp i naszym oczom ukazuje się następujący ekran:

Mamy tutaj do wyboru elementy, które chcemy trenować podczas tego obozu - Dynasty Mode - Pre-Season - Game Modes - NBA Live 06 - poradnik do gry

Mamy tutaj do wyboru elementy, które chcemy trenować podczas tego obozu. Podzielone są one na trzy główne grupy:

 • Offensive - w ramach tej grupy rozwijamy umiejętności rzutów z gry, rzutów za 3 punkty, rzutów wolnych, rzutów spod kosza, wsadów, skłonności do gry w ataku, dryblingu oraz podań.
 • Defensive - w tej grupie mamy następujące umiejętności: blokowanie, przechwyty, zbiórki ofensywne i defensywne a także skłonność do gry obronnej.
 • Athleticism - w ramach tej grupy rozwijamy umiejętności takie jak siła, szybkość, refleks, skoczność, wytrzymałość oraz twardość gry.

Mamy do zagospodarowania 100% czasu trwania danego obozu i w zależności ile procent poświęcimy na dany element, w takim stopniu zostanie on poprawiony. Oczywiście poprawa poszczególnych elementów dla różnych zawodników będzie zróżnicowana, ale my wybieramy tendencję, w którą mają iść efekty. Ważnym elementem jest poziom umiejętności naszego trenera w danej dziedzinie (Coach Grade). Im wyższy, tym dany element będzie wytrenowany skuteczniej.

Po wybraniu odpowiedniego reżimu, klikamy na "dalej" i po krótkim czasie symulacji treningu będziemy mogli obejrzeć jego rezultaty w postaci podwyższonych współczynników poszczególnych graczy, o których poinformuje nas nasz asystent za pomocą PDA.

Po zakończeniu tego okresu, rozpoczyna się sezon zasadniczy. W tym momencie za pomocą przycisku "wróć" możemy wreszcie obejrzeć wszystkie dostępne w tym trybie opcje.

pobierz poradnik

Aby pobrać poradnik do gry
NBA Live 06

wyślij SMS o treści GOL na numer 77464

i wpisz poniżej kod, który otrzymasz w zwrotnym SMS.

Koszt poradnika to 8,61 zł

NBA Live 06

zobacz więcej informacji o grze
NBA Live 06

Wszystkie dostępne tu poradniki są bezpłatnie do pobrania dla posiadaczy abonamentów MayClub.

Poradniki do gier sportowych

Sportowe